„7 Dni Zoo” nr 82 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w osiemdziesiątym drugim już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo! Dziś wyjątkowo w poniedziałek, a wszystko przez nasze wielkopolskie wojaże – stąd też wszelkie informacje dotyczące poznańskich ogrodów znajdziecie w naszych relacjach ze Starego i Nowego Zoo, które ukażą się jeszcze w tym tygodniu!

“7 Dni Zoo” nr 79

W dzisiejszym numerze przeczytacie m.in. o nowych mieszkańcach wrocławskiego zoo, wielkich planach w Chorzowie, narodzinach pandy wielkiej w Japonii oraz inwazji egzotycznych zwierząt na Poznań…
Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO ZAMOŚĆ

Wykluło się siedem węży z gatunku Rhadinophis frenatum oraz pięć pisklaków uszaka białego.

ZOO KRAKÓW

Moc narodzin w krakowskim zoo – na świat przyszły m.in. dwa serwale, samiec i samiczka (urodziły się 26 kwietnia), trzy sowy śnieżne (wykluły się w dniach 18-22 czerwca), młode daniele (przyszły na świat 12 i 13 czerwca), jelenie (26 i 29 czerwca) oraz markury turkmeńskie (19 czerwca).
Więcej.

ŚLĄSKIE ZOO

Sporo przychówków także w Śląskim Zoo – w ostatnich dniach urodziły się m.in. alpaka, zebra bezgrzywa, daniele i jelonek europejski.
Więcej.

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

ZOO WARSZAWA

Z krakowskiego Aquarium do stolicy przyjechały dwa gatunki waranów: Varanus melinus i waran papuaski (waran krokodylowy – Varanus salvadorii).

ZOO GDAŃSK OLIWA

Z wrocławskiego zoo przyjechały cztery kózki: para kóz burskich i angorskich, oraz młoda świnka maskowa, która zastąpi zmarłą przed miesiącem Hiacyntę – największą gwiazdę Małego Zoo, w którym zamieszkały wszystkie nowe zwierzaki.

Hiacynta padła ze starości – pod koniec życia była już bardzo chora…

AKCENT ZOO BIAŁYSTOK

Do białostockiego Akcent Zoo dotarł wreszcie z warszawskiego zoo 30-letni samiec niedźwiedzia brunatnego – Grześ. Zamieszkał na wybiegu sąsiadującym z wybiegiem niedźwiedzicy Joli, mieszkającej już wcześniej w Białymstoku. Oba niedźwiedzie już niebawem zostaną połączone i zamieszkają na nowym, zbudowanym specjalnie dla nich, wybiegu o powierzchni ponad tysiąca metrów kwadratowych.

ZOO WROCŁAW

Transferowa ofensywa we wrocławskim zoo! W ostatnich kilkunastu dniach zoo wzbogaciło się o mnóstwo bardzo ciekawych zwierzaków.
O jelarangach już pisaliśmy, nowościami są natomiast cztery jeże uszate (Hemiechinus auritus) – Miss Peyton, Amila, Prinz Aziz i Prinz Jakob, które przyjechały z Zoo w Erfurcie, a już niebawem zamieszkają w Pawilonie  Sahary, cztery rekiny bambusowe (Chiloscyllium punctatum), które przyjechały z Zoo w Antwerpii, a które można już oglądać w pawilonie Akwarium, we wspólnym zbiorniku ze skrzydlicami, oraz kilka gatunków gadów: kameleony trójrogie (Chamaeleo johnstoni), warany żółte (Varanus melinus)  i warany z Kimberley (Varanus glauerti), jaszczurki trójpręgie (Lacrta trilineata) i żółwie wężogłówki (Chelodina siebenrocki).
Warany i jaszczurki przyjechały z Egzotarium w Krakowie, a pięć par kameleonów trójrogich pochodzi z rządowego Natuurhulpcentrum w Opglabeek w Belgii, gdzie trafiają zwierzęta skonfiskowane podczas prób przemytu.

Ponadto do Zoo Le Guerno we Francji wyjechała samica tapira anta, Stella, do Antwerpii wyjechała para kanczyli filipińskich, która zapoczątkowała czwartą już grupę hodowlaną tego gatunku powstałą na bazie wrocławskich przychówków. Pod koniec czerwca do Indonezji – na wyspę Bali, do renomowanego Taman Safari – wyjechała para oryksów szablorogich.
Z z Zoo w Duisburgu przyjechała samca świnki rzecznej o imieniu Haxe (niem. „golonka”), natomiast z Antwerpii przybyła samica bażanta syjamskiego.
Najświeższym transferem jest natomiast sprowadzenie samicy leniwca, która dołączy do mieszkającego już we Wrocławiu samca – Xerxesa/Heńka. Przyjechała ona z Zoo w Hanowerze.

Heniek nie będzie już sam!

Więcej o transferach we wrocławskim zoo przeczytacie tutaj.

PLANY I INWESTYCJE

ZOO GDAŃSK OLIWA

Przed tygodniem pisaliśmy o otwarciu w pawilonie hipopotamów nilowych ekspozycji motyli – dziś, dzięki uprzejmości naszego czytelnika, wrzucamy zdjęcie z gdańskiej motylarni:

Motylarnia w oliwskim zoo (fot. Patryk Pufelski)

Przyznajemy – wygląda to naprawdę nieźle!
Nowością w zoo są także zapowiadane już od jakiegoś czasu nowe mapy zoo w postaci specjalnych pulpitów – są bardzo ładne i czytelne zarazem, do tego idealnie komponują się z nowymi tabliczkami gatunkowymi, które już od zeszłego roku umieszczane są na terenie całego zoo.
Nowe mapy zoo stanęły w kilku miejscach zoo, m.in. przy wejściu i przy hipopotamach karłowatych:

Nowe mapy w oliwskim zoo (fot. Patryk Pufelski)

Nowe mapy w oliwskim zoo (fot. Patryk Pufelski)

ZOO OPOLE

Zapadła decyzja dotycząca budowy wybiegów dla psów mieszkających w schronisku dla bezdomnych zwierząt przy ulicy Torowej  w Opolu, nad którym nadzór pełni opolskie zoo.
Schronisko zostało w 2008 roku zmodernizowane – powstało wówczas ponad 80 boksów, ale nie starczyło pieniędzy na budowę wybiegów. 4 lipca na sesji Rady Miasta zoo otrzymało z budżetu miasta około 260 tysięcy złotych na niezbędne remonty w schronisku i budowę wybiegów dla psów. Projekt wybiegów jest już gotowy, teraz tylko trzeba ogłosić przetarg. Wybiegi miałyby powstać jeszcze w tym roku.
Obecnie w schronisku przebywa ponad 140 psów oraz 80 kotów.
Ponadto w samym zoo na początku przyszłego roku ruszą prace nad rozbudową zimowiska dla małp (w tym dla gibonów i dla siamangów) oraz nowego zimowiska dla wyderki orientalnej. Przebudowane zostaną także pomieszczenia dla kapibar oraz flamingów, które dostaną nowy, przystosowany dla nich wybieg. Nowy wybieg otrzymają także jaguarundi.

ŚLĄSKIE ZOO

Wielkie zmiany szykują się w Śląskim Zoo – zoo zaprezentowało bowiem swoje plany na najbliższy rok, a te są całkiem imponujące.
W ramach projektu pt. „Rozbudowa ścieżki dydaktycznej w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie”  (projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013, działanie 3.2.2.) jeszcze w tym miesiącu mają ruszyć trzy wielkie inwestycje.
Na stronie internetowej śląskiego zoo znajdziemy ich dokładny opis.
Pierwszą z nich jest budowa nowego, całorocznego pawilonu żyraf zawierającego zarówno boksy hodowlane, jak i typowo ekspozycyjne. Z pawilonem sąsiadować będą wybiegi zewnętrzne o łącznej powierzchni 4 800 m2 połączone z sąsiadującym wybiegiem „Afryka”.


Wizualizacja pawilonu żyraf

Drugim zadaniem do wykonania jest budowa całorocznego pawilonu dla tygrysów wraz z przylegającym do niego wybiegiem zewnętrznym. Budynek podzielony będzie na kotniki hodowlane oraz duży kotnik ekspozycyjny. Znajdzie się w nim również miejsce na zaplecze gospodarcze oraz WC dla personelu. Na wybiegu przewidziany został basen z kaskadą wodną o łącznej powierzchni około 30m2 i głębokości od 0,2 m do 1 m.

Wizualizacja pawilonu dla tygrysów

Ostatnią przewidzianą w projekcie inwestycją jest przebudowa oraz termomodernizacja obecnego pawilonu dla ptaków celem nadania mu nowych funkcji ekspozycyjnych. Budynek podzielony zostanie na trzy zasadnicze części, przy czym w części ekspozycyjnej przewidziane zostały nowe woliery dla płazów i gadów, dioramy dla ptaków, woliera dla krokodyli z dwoma basenami i wyjściem do woliery zewnętrznej, a także hala wolnych lotów dla ptaków o powierzchni około 100m2 i wysokości 6m. W budynku znajdą się ponadto pomieszczenia socjalne i techniczne, a także toalety dla zwiedzających, w tym również dla niepełnosprawnych.

Elewacja pawilonu ptaków

Inwestycje mają zostać ukończone w sierpniu 2013 roku. Wówczas do zoo zostaną sprowadzone nowe zwierzęta, w tym tak żyrafy i krokodyle.


Tymczasem już gotowa jest inna inwestycja – nowe plansze i tablice dydaktyczne, które ustawiono wzdłuż ścieżki dydaktycznej przebiegającej przez teren ogrodu. Od 2011 roku do teraz na terenie zoo stanęło ponad 50 zupełnie nowych, barwnych tablic, w tym także tablice interaktywne.
Więcej.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Wakacyjne kino w Akwarium Gdyńskim.
Akwarium Gdyńskie zaprasza wszystkich do letniego Kina Wakacyjnego. Przez całe wakacje, od 29 czerwca do 31 sierpnia, co godzinę od 10:00 do 18:00, będą wyświetlane filmy o morskich zwierzętach w Sali Kinowej.
– „Łamigłówki zoologiczne w płockim zoo”.
Na wszystkie dzieciaki w wieku 6-12 lat, które odwiedzą płockie zoo, w kasie ogrodu czekać będą specjalne książeczki z zagadkami, które można będzie rozwiązać podczas spaceru po zoo.

Książeczki „małych tropicieli” są darmowe.

– Autobusowe Afrykarium!
Na ulicach Wrocławia pojawił się właśnie nowy autobus reklamujący budowę Afrykarium we wrocławskim zoo. Choć wiele osób narzeka, że reklamy zasłaniają widok i z wnętrza pojazdu niewiele widać, to sam autobus prezentuje się rewelacyjnie!

(fot. Zoo Wrocław, profil facebookowy)

BILETY DO ZOO

BILETOWE ZMIANY W ŁÓDZKIM ZOO

Od 6 lipca w łódzkim zoo obowiązują nowe ceny biletu wstępu, pojawiła się również całkowita nowość w postaci biletu zintegrowanego z Ogrodem Botanicznym i Palmiarnią.
Bilety do samego zoo kosztują 10 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy), natomiast bilety zintegrowane odpowiednio 12 zł i 6 zł. Bilety zintegrowane ważne są dwa dni kalendarzowe i – póki co – obowiązywać będą do 31 października.

ZOOPLOTEK

W minionym tygodniu mogliśmy przeczytać m.in. o

– Świńskich zabawach z piłką we wrocławskim zoo – na pożegnanie EURO 2012 wrocławskie świnki chińskie (maskowe) i świnki węgierskie (mangalice) dostały do zabawy piłkę i „rozegrały towarzyski mecz międzypaństwowy”. Jak łatwo się domyślić, sytuacji podbramkowych było niewiele – „mecz” zakończył się remisem, za to piłka często stawała w błocie i trzeba ją było wymienić.
Strach pomyśleć, na co wpadną nasze ogrody w czasie nadchodzących Igrzysk? :).

– Inwazji egzotycznych zwierząt na Poznań – w ostatnich dniach doszły nas słuchy o agamie brodatej, która wygrzewała się na asfaltowym podjeździe przy ul. Naramowickiej, tajemniczym żółwiu, wzbudzającym ciekawość odwiedzających Park Sołacki oraz przesyłce z niebezpiecznymi pająkami, które ostatecznie wylądowały w poznańskim zoo.
Aż dziw, ze podczas kilku dni w Wielkopolsce, z której właśnie wróciliśmy, nie natrafiliśmy nigdzie na jakiegoś nieoczekiwanego gościa…

WIEŚCI ZE ŚWIATA

W TOKIJSKIM ZOO URODZIŁA SIĘ PANDA WIELKA!

Wielkie wydarzenie w tokijskim Ueno Zoo – panda wielka Shin Shin urodziła jedno młode! To pierwszy przypadek w historii najstarszego zoo w Japonii, kiedy w sposób naturalny przychodzi na świat młoda panda. Przed 1989 rokiem w zoo urodziły się tylko trzy pandy, wszystkie w wyniku sztucznego zapłodnienia. Płeć małej pandy jeszcze nie jest znana.
Para pand Ri Ri i Shin Shin przybyła do Japonii w lutym 2011 roku z Chin.

ZDARZYŁO SIĘ…

30. 06. 2011

Ruszyła budowa azylu dla ptaków w warszawskim zoo.

– W oliwskim zoo urodził się tapir anta.

01. 07. 2011

– W warszawskim zoo urodził się mrówkojad olbrzymi!

– W płockim zoo po raz pierwszy w Polsce wykluły się toko czarnoskrzydłe.

03. 07. 2007

W Zoo w Dortmundzie urodził się Alejandro – samiec mrówkojada olbrzymiego, który mieszka obecnie w opolskim zoo.

Alejandro

05. 07. 2011

Do wrocławskiego zoo przyjechały z Francji trzy jelenie Alfreda.

08. 07. 2011

W krakowskim zoo urodził się tapir anta.

09. 07. 2011

Premiera nowej serii „Zoo Story”.

Tyle na dziś, a kolejny – osiemdziesiąty trzeci już! – numer 7 Dni Zoo ukaże się w najbliższy piątek.

3 comments on “„7 Dni Zoo” nr 82 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s