„7 Dni Zoo” nr 81 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w osiemdziesiątym pierwszym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

“7 Dni Zoo” nr 79

W dzisiejszym numerze przeczytacie m.in. o nowych zwierzakach we wrocławskim zoo, wspólnym domu hipopotamów i motyli, plażowaniu na 42 foki, niezwykłych narodzinach w Indonezji, dowiecie się też, co to znaczy integracja po łódzku.
Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO WROCŁAW

Praktycznie co tydzień donosimy o kolejnych przychówkach we wrocławskim zoo, nie inaczej jest także i dziś – oto bowiem na świat przyszedł syczek filipiński (Otus megalotis), który wykluł się w pawilonie Ptaszarni. To bardzo rzadki gatunek tak w naturze, jak i w hodowlach. Co ważne, pisklakiem bardzo dobrze opiekują się rodzice, są więc spore szanse, że maluch zdrowo się odchowa.
Zdjęcia.

Ponadto urodziła się kolejna już zebra Chapmana oraz kolejny koziorożec syberyjski.

Znajdź mała zebrę! (fot. Kalat)

W ostatnich tygodniach we wrocławskim zoo urodziły się aż dwa koziorożce syberyjskie! (fot. Kalat)

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ ZOO BYDGOSZCZ

W ubiegłym tygodniu w Ogrodzie Fauny Polskiej przyszedł na świat mały osiołek. Rodzicami malucha są Era i Gumiś.
Zdjęcia.

ŚLĄSKIE ZOO

13 czerwca w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym przyszła na świat zebra. Rodzicami malucha są Maja i Bartek, który opuścił już zoo i został zastąpiony innym samcem.
Zdjęcia.

ZOO OPOLE

Urodziły się dwa rysie europejskie – pisaliśmy o tym tutaj.

STARE ZOO POZNAŃ

Urodziły się trzy owce kameruńskie – pisaliśmy o tym tutaj.

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

ZOO OPOLE

Nowe zwierzaki w Opolu – z Ołomuńca przyjechała druga tamandua – samiczka Tessu – oraz para pigmejek.
O opolskich transferach pisaliśmy tutaj.

STARE ZOO POZNAŃ

Nowe zwierzaki na ekspozycji gadów i płazów w Pawilonie Zwierząt Zmiennocieplnych – m.in. ropucha koloradzka i waran kolczastoogonowy. Z Lipska przyjechał także samiec warana z Komodo.
Więcej o nowych zwierzakach w poznańskim Starym Zoo pisaliśmy tutaj.

ZOO ZAMOŚĆ

Mnóstwo nowych zwierzaków w zamojskim zoo – 21 czerwca przyjechał samiec gazeli dorkas, który dołączył do czterech samic, które wcześniej przyjechały z Hannoweru. Do samiczki fenka dołączył samiec z zoo La Palmyre, skąd przyjechała także samica koczkodana nadobnego – ta z kolei dołączyła do mieszkającego już w zoo samca.
W terrarium pojawiły się natomiast legwan Brachylophus bulabula – półtoraroczny samiec – oraz para niebiesko-zielonych (Brachylophus fasciatus) z wyspy Tonga.

ZOO WROCŁAW

Nowymi zwierzakami we wrocławskim zoo są – dość nieoczekiwanie – noworodki jeży zachodnich oraz osierocony przez matkę mały bóbr, który otrzymał imię Buber.
Więcej o nowych mieszkańcach zoo przeczytacie tutaj, my zaś prezentujemy zdjęcia nowych mieszkańców Pawilonu Indii, o których pisaliśmy przed tygodniem, czyli jelarangach – wiewiórkach olbrzymich (Ratufa bicolor)!

Jelarang (fot. Kalat)

Jelarang (fot. Kalat)

Zanim wiewiórki trafią do nowego pawilonu – który cały czas powstaje – zamieszkają w okrąglaku.

PLANY I INWESTYCJE

STARE ZOO POZNAŃ

Otwarto już część Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych, a na nową ekspozycję trafiły dwa warany z Komodo – samice Flores i Rinca. Na ich starym wybiegu zamieszkał tymczasem sprowadzony z Lipska samiec.
Obszerną fotorelację z nowej smoczarni możecie przeczytać TUTAJ.

Wejście do Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych (fot. Konrad)

ZOO OPOLE

O nowych planach i inwestycjach w opolskim zoo pisaliśmy tutaj.

NOWE ZOO POZNAŃ

Poznańskie zoo ogłosiło przetarg na budowę wybiegu rysi i toalety na terenie Nowego Zoo. Jest więc szansa, że powstający od dwóch lat wybieg rysi wreszcie zostanie ukończony, równocześnie jednak jeszcze więcej wskazuje na to, że będzie to jedyna większa inwestycja, jaka zostanie zrealizowana w tym roku w Poznaniu…

Gotowy wybieg będzie wyglądał tak

ZOO WROCŁAW

Przy nowym wejściu koło lwiarni zamontowano kołowrót dla wychodzących.

(fot. Kalat)

ZOO GDAŃSK-OLIWA

W pawilonie hipopotamów 25 czerwca otwarto ekspozycję motyli. 110 poczwarek przyjechało do Gdańska z Anglii. Specjalny pokarm dla motyli, zakupiony w Holandii, będzie podawany motylom w karmidełkach.
Ponieważ pomieszczenie motylarni jest niewielkie, do środka może wejść równocześnie maksymalnie 15 osób.
Oczywiście poza motylami w pawilonie można zobaczyć przez egzotyczną roślinność zasłaniającą szyby także dwie hipopotamice nilowe – Hektorkę i Kiwi – ale niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości opuszczą one zoo. Zostały także terraria z gadami, choć jedno wymieniono na gablotę z poczwarkami.

A tak wnętrze pawilonu hipopotamów wyglądało zimą – jeszcze bez motyli

Zdjęcia.
To piąta już ekspozycja motyli w Polsce – pozostałe można zobaczyć w ogrodach w Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi i  Zamościu, a w planach motylarnię ma także warszawskie zoo.

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ ZOO BYDGOSZCZ

Dziś w bydgoskim zoo otwarto nowy wybieg składający się z dwóch basenów – jeden dla wydry, a drugi dla bobra. Najprawdopodobniej we wrześniu pojawią się kolejne bobry, przyjedzie także samica wydry.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Nie ustają poszukiwania małp skradzionych z opolskiego zoo.
O tym, jak się sprawy mają, pisaliśmy tutaj.

Wakacje w zoo.
Swoje oferty edukacyjne na wakacje zaprezentowały ogrody w Toruniu oraz Łodzi.

Uratuj Arktykę!
Możemy pomóc uratować Arktykę – wystarczy wejść na stronę uratujarktyke.pl i złóżyć swój podpis na rzecz utworzenia Arktycznego Sanktuarium Przyrody. Zachęcamy!

Plażowanie na 42 foki!
Helskie fokarium donosi, iż 20 czerwca na piaszczystej łasze u ujścia Wisły zaobserwowano prawdopodobne aż 42 (!!!) foki, w tym – najprawdopodobniej – młodą foką pospolitą.

Niewiarygodny widok! (fot. Dariusz Bógdał, arch. WWF/SMIOUG, za profilem facebookowym fokarium)

Nowy program o wrocławskim zoo.
Jak wiemy, Zoo Story to już melodia przeszłości i szans na reaktywację tego całkiem niezłego serialu dokumentalnego o wrocławskim zoo już nie ma, na szczęście pojawiła się nowa produkcja, która ma ambicje zastąpić swojego poprzednika. 26 kwietnia wyemitowano bowiem pilotażowy odcinek nowego cyklu W ZOO dookoła świata – można go obejrzeć tutaj.
Premiery kolejnych odcinków zawsze w środę o 18:00 na TVP Wrocław, ale powtórki będzie można oglądać także w Internecie.

– Zarząd Zieleni Miejskiej wchłonie łódzkie zoo.
Czy to koniec łódzkiego zoo w takiej postaci, jaką znamy od lat? Oto bowiem władze Łodzi przygotowują się do powołania Zarządu Zieleni Miejskiej, który skonsoliduje dotychczasowe samodzielne jednostki budżetowe: Miejski Ogród Zoologiczny, Ogród Botaniczny oraz Leśnictwo Miejskie, a także Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa.

W założeniu ten zintegrowany ZZM skupiając wszystkie tereny zielone w Łodzi będzie mógł przygotować kompleksową ofertę dla mieszkańców, ma też poprawić jakość zarządzania kadrami oraz potencjałem technicznym, w praktyce jednak może bardzo niekorzystnie odbić się na funkcjonowaniu samego zoo, którego działania zostaną mocno ograniczone i podlegać będą wpływom osób, które niekoniecznie mają pojęcie o specyfice działalności zoo – co widać choćby o tym, w jakim kierunku idą sprawy w Poznaniu – o czym pisaliśmy przed tygodniem.
Jednym z głównych założeń jest połączenie komunikacyjne i funkcjonalne zoo i ogrodu botanicznego poprzez wybudowanie kładki nad ulicą oraz wprowadzenie wspólnego biletu, umożliwiającego dodatkowo zwiedzenie palmiarni. Taki bilet ma funkcjonować już od 1 lipca. Cena biletu normalnego ma wynosić 12 zł, ulgowego 6 zł. Bilet ma się składać z połączonych kuponów do wykorzystania w ciągu jednego lub dwóch dni. Obecnie za bilet do zoo trzeba zapłacić 9 zł, za bilet ulgowy 4,5 zł. Bilety do ogrodu botanicznego kosztują odpowiednio 4 zł i 2 zł, a do palmiarni 6 i 4 zł. Dostępne są także bilety zintegrowane do palmiarni i ogrodu botanicznego za 8 i 4 zł.
Wiceprezydent Radosław Stępień podkreślił także, że zależy mu na poprawie infrastruktury ogrodu zoologicznego – alejek, pomieszczeń dla zwierząt, obiektów gastronomii oraz miejsc wypoczynku.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj. Projekt ten ma być przedstawiony na sesji rady miejskiej 4 lipca.

Czarne chmury nad Wrocławiem…
Nie znamy się za bardzo na ekonomii, ale wygląda na to, że miasto Wrocław może mieć kłopoty – okazuje się bowiem, że jest zadłużone na 2 miliardy, a dopuszczalny próg zadłużenia wynoszący 60% został już dawno przekroczony. Kłopoty w związku z tym może mieć także zoo…
Więcej na ten temat.

IMPREZY

Za nami m.in. imprezy w Toruniu, w Warszawie, w Chorzowie i w Łodzi
Przed nami natomiast m.in.:

ZOO PŁOCK – “Miodobranie” (1 lipca, godz. 11.00)

KONKURSY

Ogłoszono wyniki konkursów zorganizowanych przez Ogród Zoobotaniczny w Toruniu oraz wrocławskie zoo. W tym drugim wzięliśmy udział także i my, ale – tradycyjnie już – nie udało nam się wygrać…
Chyba jesteśmy lepsi w organizowaniu konkursów, niż w braniu w nich udziału, dlatego chyba sobie odpuścimy na przyszłość. Jakkolwiek wszystkim naszym fanom, którzy zechcieli nas wesprzeć głosem, bardzo dziękujemy i gratulujemy zwycięzcom, zwłaszcza tym, którzy sami są fanami Mrówkojada :).

POLECANA LEKTURA

Dziś polecamy nasz artykuł o niesamowitej historii o mrówkojadzie, który z głodu pomylił ciotkę z mrówką oraz świetny tekst o tym, jak odróżnić fokę od uchatki – gorąco polecamy!

A tu mała ściąga

Temat ten jest na tyle ważny, że sami się nim chyba wkrótce zajmiemy.

ZOOPLOTEK

W minionym tygodniu mogliśmy przeczytać m.in. o:

– Elvisie, foce z oliwskiego zoo, która – zdaniem Faktu – została mistrzem aerobiku… Cały czas dajemy się zaskoczyć błyskotliwością „dziennikarzy” tej gazety…

– Małym lwiątku ze szkockiego zoo, które… bawi się z królikiem:

Bąbel jakoś nie jest do tego nagrania przekonany…

– Należącej do Michaela Jacksona tygrysicy o znaczącym imieniu Thriller, która padła w rezerwacie Shambala w Kalifornii. Zwierzak miał 13 lat i padł niemal dokładnie w trzecią rocznicę śmierci króla popu.

Słonicy z krakowskiego zoo, która wreszcie zaczęła prawidłowo obstawiać wyniki Euro – dosłownie na ostatnią chwilę…

WIEŚCI ZE ŚWIATA

WIELKIE WYDARZENIE W INDONEZJI – URODZIŁ SIĘ NOSOROŻEC SUMATRZAŃSKI!

(fot. ZooBorns)

To się nazywa wielki sukces hodowlany – w Sumatran Rhino Sanctuary w Way Kambas w Indonezji 23 czerwca, po kilkunastomiesięcznym wyczekiwaniu, urodził się nosorożec sumatrzański! Jest to młody samczyk – Andatu, syn Ratu i Andalasa. O skali sukcesu najlepiej świadczy fakt, iż jest to zaledwie czwarty urodzony w niewoli nosorożec sumatrzański w ciągu ostatniego stulecia! To równocześnie pierwszy nosorożec sumatrzański urodzony w niewoli w Indonezji.
„Mały” Andatu waży około 60-70 kg i jest w świetnej formie, a bardzo dobrze w roli matki spisuje się Ratu.Swoje imię odziedziczył po rodzicach – powstało z połączenia pierwszych liter imienia ojca i ostatnich matki (And+atu), ale odnosi się także do indonezyjskiego wyrażenia Anugerah Dari Tuhan oznaczającego „dar od Boga”. Ratu rodziła po raz trzeci, ale poprzednie dwa młode urodziły się martwe. Tym razem wszystko skończyło się pomyślnie!

Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

ZDARZYŁO SIĘ…

23. 06. 2011

W krakowskim zoo urodziły się dwa markury turkmeńskie.

24. 06. 2010

W krakowskim zoo zmarł Puch, najstarszy na świecie ryś europejski. W chwili śmierci miał 30 lat i 38 dni.

25. 06. 2011

W krakowskim zoo urodził się ocelot.

28. 06. 2010

W poznańskim Nowym Zoo urodziło się siedem tenreków zwyczajnych!

28. 06. 2011

– W opolskim zoo otwarto ekspozycję płazów.

Pawilon płazów – “Świat Płazów”

– W płockim zoo urodziła się panda mała.

29. 06. 2011

Do warszawskiego zoo przyjechała z Hanoweru długo oczekiwana samica hipopotama nilowego – Pelagia.

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

Idą wakacje, co oznacza, że już niebawem Mrówkojad ruszy w trasę. Jeszcze tylko kilkanaście dni i korzystając z wyjątkowo krótkiego w tym roku wolnego wybierzemy się na kilka zoologicznych wypraw – w planach mamy Płock, Łódź, Kraków i oczywiście Poznań, hitem sezonu ma być jednak wyprawa do Kaliningradu, którą zapowie od dawna już przygotowywany przez nas tekst poświęcony tamtejszemu zoo.
A tymczasem zachęcamy do podpatrywania przyrody tuż obok siebie, bo czasem wystarczy dosłownie wyjść z domu, żeby natknąć się na takie wspaniałości:

A tym, którzy już mają wolne, życzymy udanego wypoczynku – coby mieć potem siłę i energię wrócić do pracy!

Niektórym, jak widać, nigdy dość 🙂

Tyle na dziś, a kolejny – osiemdziesiąty drugi już! – numer 7 Dni Zoo ukaże się w następny piątek.

Reklamy

9 comments on “„7 Dni Zoo” nr 81 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

 1. Chyba zaden program o ogrodach zoologicznych nie dorowna fenomenowi
  ” Z kamera wsrod zwierzat”
  Nadal z lezka w oczach wspominam ten program.

 2. Szukalem w internecie ale znalazlem tylko to :

  ja sam ma 4 kodcinki na kasecie vhs.
  Jak bedziesz szukal na allegro to moze trawisz na kasete vhs
  „Znajomi z zoo”.
  Powodzenia.

 3. Mi natomiast bardzo podobały się niemieckie serie typu „zwierzak A, zwierzak B &co.” (np.Elefant, Tiger & co. lub Panda, Gorilla &co.). Będąc w Niemczech oglądałem to nałogowo. A tego typu programów naliczyłem przynajmniej siedem, więc faktycznie sporo niemieckich ogrodów może pochwalić się własnym serialem.

 4. sądzę że przyjazd 4 jeży uszatych oraz noworodki jeża zachodniego to dwa całkowicie różne wydarzenia, łączy je tylko pokrewieństwo w systematyce 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s