„7 Dni Zoo” nr 80 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w osiemdziesiątym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

“7 Dni Zoo” nr 79

W dzisiejszym numerze przeczytacie m.in. o tym, jakie dwa rude maluchy urodziły się w Płocku, co za świnia przyjechała do Łodzi, co ma wspólnego Queen z wrocławskim zoo, kogo bolał ząbek, inwazja jakich morderczych organizmów czeka nas niebawem i jakie inne wielkie i ważne rzeczy działy się w ostatnich dniach w polskich – i nie tylko – ogrodach zoologicznych.
Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO WROCŁAW

Urodziło się sześć nutrii! Tym samym wrocławska grupa liczy aż 11 osobników!

Małe nutrie z wrocławskiego zoo (fot. Kalat)

ZOO SAFARI BORYSEW

Urodziły się trzy surykatki.

ZOO PŁOCK

18 czerwca na świat przyszły dwie pandy małe! Maluchy są póki co pod bardzo czujną opieką matki i nie ma do nich dostępu – zobaczyć będzie je można najwcześniej za miesiąc. Narodziny pandzich bliźniąt należą do rzadkości, bowiem zwykle rodzi się jedno młode.
Co ciekawe, niemal równo rok temu w Płocku urodziła się panda mała – o jej narodzinach pisaliśmy przy okazji naszej ubiegłorocznej wizyty w płockim zoo.
Obecnie w ogrodzie jest więc aż pięć pand małych – to największa grupa w Polsce!

Mama-panda z płockiego zoo

Pandy małe mieszkają w płockim zoo od jedenastu lat. Na początku były to dwie samice, o samca zoo starało się bardzo długo i otrzymało go, choć tym samym czasie starało się o niego kilkanaście innych ogrodów.

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

ZOO SAFARI BORYSEW

Nowe zwierzaki w Borysewie – przyjechały m.in. żółwie olbrzymie, pytony siatkowane i tamaryny białoczube.

ZOO ŁÓDŹ

Sporo nowych zwierząt przyjechało do łódzkiego zoo. Są wśród nich m.in. dwie pantery śnieżne (dwuletnie siostry, Wania i Lavani), które przyjechały z Zoow Lipsku, dwie samice dik dika, które przybyły z Hanoweru oraz samiec pawia kongijskiego i samica wieloszpona lśniącego z Zoo w Antwerpii.
Zupełnie nowym gatunkiem w zoo jest natomiast – i to spora niespodzianka – świnia wisajska. Dotychczas ten gatunek w Polsce eksponowany był tylko w poznańskim Nowym Zoo.

Elvis – świnia wisjasjka z poznańskiego zoo

ZOO WROCŁAW

Trwa kompletowanie mieszkańców Pawilonu Indii – po hanumanie do Wrocławia przyjechały jelarangi – wiewiórki olbrzymie (Ratufa bicolor)! Zanim wiewiórki trafią do nowego pawilonu – który cały czas powstaje – zamieszkają w okrąglaku.
Z ekspozycji zniknęły tymczasem serwale, które najprawdopodobniej wyjechały już z zoo – wg wcześniejszych zapowiedzi miały trafić do Szwajcarii.

Serwali nie stwierdzono (fot. Kalat)

PLANY I INWESTYCJE

ZOO PŁOCK

Zgodnie z zeszłotygodniową zapowiedzią w płockim zoo otwarto zjazd tyrolski – nową atrakcję dla zwiedzających.
Cała trasa liczy 170 m i jest podzielona na dwie części. Pierwsza, dłuższa, mierzy 135 metrów. Po jej przebrnięciu na wysokości 9 m trzeba się przepiąć do innej liny, by ruszyć na sam dół. Nie jest to jednak atrakcja dla każdego – trzeba mieć minimum 140 cm wzrostu i ważyć nie więcej niż 150 kg. Cena – 12 zł w przypadku klientów indywidualnych i po 10 zł, jeśli do zjazdu zgłosi się cała grupa (przynajmniej 10 osób).

AKCENT ZOO BIAŁYSTOK

Końca dobiegają prace modernizacyjne przy wybiegu niedźwiedzi brunatnych, w związku z czym ogłoszono, iż do przebywającej dotychczas samotnie w Białymstoku niedźwiedzicy Yogi w lipcu ma dotrzeć samiec z warszawskiego zoo – Grześ.
Nowy wybieg niedźwiedzi w Akcent Zoo ma powierzchnię ponad 1000 m kw i zastąpił dotychczasową ciasną, betonową klatkę, w której Yogi mieszkała przez ćwierć wieku…

ZOO WROCŁAW

Przed tygodniem pisaliśmy o otwarciu Varzei, której mieszkankami są m.in. anakondy zielone i żółte. Terrarium po anakondach, które przeniosły się Varzei, zajął tymczasem waran białogardły, który do tej pory był poza ekspozycją.

(fot. Kalat)

W następny etap budowy weszło z kolei przekładanie rur ciepłowniczych, dzięki czemu ponownie można korzystać z normalnej ścieżki.

(fot. Kalat)

Ruszają też prace przy ekspozycji waranów z Komodo w pawilonie Terrarium – póki co trwa wyrównywanie nawierzchni przy wejściu, powstała także ścieżka prowadząca do altany znajdujące się na pagórku w pobliżu powstającej woliery dla żurawi mandżurskich.

(fot. Kalat)

(fot. Kalat)

STARE ZOO POZNAŃ

Otwarto już część Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych, a na nową ekspozycję trafiły dwa warany z Komodo – samice Flores i Rinca. Na ich starym wybiegu zamieszkał tymczasem sprowadzony z Lipska samiec.
Obszerną fotorelację z nowej smoczarni opublikujemy w niedzielę – dziś już nie zdążymy, a na weekend wyjeżdżamy do miejsca, w którym w ostatnich dniach grasowała pewna „małpa” 🙂 – ale spokojnie, nie jedziemy tam z tego powodu…

Ekspozycja waranów w Pawilonie Zwierząt Zmiennocieplnych (fot. Konrad)

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Pokazy karmienia słoni w krakowskim zoo.
18 czerwca w krakowskim zoo wprowadzono nową atrakcję dla zwiedzających – pokazy karmienia słoni, kóre będą się odbywać codziennie o godzinie 11.00 i 13.00.

Zamknięto Aquarium w Krakowie.
Nasz obszerny tekst na ten temat możecie przeczytać tutaj.

Palmiarnia i zoo w jednym, czyli zmiany w Poznaniu.
Nie wiemy dokładnie, na czym rzecz ma polegać, ale wg zapewnień Prezydenta Miasta Poznania, Ryszarda Grobelnego, w najbliższym czasie miasto planuje połączyć palmiarnię z Zoo (zarówno Starym, jak i Nowym) co ma przynieść ok. 300 tys. zł oszczędności rocznie. Wszystkie placówki mają mieć wspólny budżet i wspólne kierownictwo. Niewykluczone, że to dopiero początek zmian w kwestii finansowania i zarządzania poznańskimi ogrodami…

Dzieci tygrysom, czyli cała Polska czyta…
Nietypowa akcja miała miejsce 20 czerwca w Śląskim Zoo -43 uczniów z kilku szkół z Rudy Śląskiej wybrało się do Śląskiego Zoo, gdzie nastąpiło wspólne czytanie bajek o zwierzętach – w tym tygrysach, a także rysowanie zwierzaków. Za całą akcją stoją władze miasta, bowiem Ruda Śląska opiekuje się chorzowskimi tygrysami juz od trzech lat.
Więcej.

Wizyta weterynarzy w schronisku w Korabiewicach.
15 czerwca schronisko dla zwierząt w Korabiewicach odwiedziła międzynarodowa ekipa lekarzy. Celem zorganizowanej przez fundację Vier Pfoten akcji było rozpoznanie stanu zdrowia przebywających w Korabiewicach niedźwiedzi, w tym zbadanie stanu uzębienia i podjęcie leczenia lub usunięcia chorych zębów.
Szczegółową fotorelację z akcji można przeczytać na stronie BearProject.
Na „swój sposób” o całej akcji napisał także Fakt:

Tak, raz jeszcze odsyłamy na stronę BearProject.

IMPREZY

Za nami m.in. oficjalna impreza z okazji chrzcin wrocławskiej żyrafy Nzuri, a także „Wieczory Marzeń w Zoo” w Opolu i w Łodzi oraz spektakl „Takie coś” w bydgoskim Ogrodzie Fauny Polskiej, którego gościem specjalnym był nowy mieszkaniec zoo – bóbr Bobbi!
Przed nami natomiast m.in.:

ŁÓDŹ – “Noc Świętojańska w ZOO” (23 czerwca, 19.00-22.00)

ZOO WARSZAWA – „Nie porzucaj nas przed wakacjami (24 czerwca od 11.00 do 16.00)

Więcej.

ZOO PŁOCK – „Miodobranie” (1 lipca, godz. 11.00)

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ ZOO BYDGOSZCZ – „Urodziny Karmelki” (23 czerwca, godz. 14.30)

Więcej.

AKWARIUM GDYŃSKIE – „Dzień Ojca w Akwarium Gdyńskim” (23 czerwca)

Z okazji Dnia Ojca, który wypada 23 czerwca, Akwarium Gdyńskie przygotowało dla swoich odwiedzających specjalną „tatową promocję”. Wszyscy ojcowie, którzy wraz ze swoimi dziećmi odwiedzą Akwarium 23 czerwca (sobota) mogą tego dnia wejść do Akwarium bezpłatnie.

KONKURSY

KRÓLOWA WROCŁAWSKIEGO ZOO!

Wrocławskie zoo ogłosiło konkurs fotograficzny na „Królową wrocławskiego zoo”. Zadanie polega na opublikowaniu na profilu facebookowym wrocławskiego zoo zdjęcia przedstawiającego samicę zwierzęcia mieszkającego we wrocławskim zoo, a która naszym zdaniem zasługuje na tytuł królowej zoo.
W konkursie naprawdę warto wziąć udział, bowiem pięć osób, których zdjęcia uzyskają najwięcej tzw. polubień otrzymają… podwójne bilety na koncert Queen, który odbędzie się 7 lipca na Stadionie Miejskim we Wrocławiu.
Jest więc o co grać!
Szczegółowy regulamin konkursu znajdziecie tutaj, my natomiast nie tylko zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie, ale także do „polubienia” naszego zdjęcia (o, tutaj) – nie ukrywamy, że bardzo chcielibyśmy się na ten koncert wybrać, a jako że do tej pory wszelkie konkursy, w których Mrówkojad brał udział (m.in. na Bloga Roku) zakończyły się niepowodzeniem, to może tym razem się uda :).
A poza tym naprawdę uważamy, że nasza hipopotamica zasługuje na tytuł Królowej Wrocławskiego Zoo!

POLECANA LEKTURA

Dziś polecamy nasz artykuł poświęcony cenom biletów w polskich ogrodach zoologicznych – czyli aktualizacja naszego raportu z 2010 roku.

Ceny biletów w polskich ogrodach zoologicznych – porównanie (2012)

ZOOPLOTEK

W minionym tygodniu mogliśmy przeczytać m.in. o:

Czekającej Polskę inwazji komarów – strach się bać, normalnie, a na Mazury to już na pewno nie pojedziemy…

Ludzie, uciekajcie!

Słonicy z krakowskiego zoo, która mimo, iż źle wytypowała wszystkie wyniki polskiej reprezentacji na Euro, typuje dalej – ponoć w ćwierćfinale jej się udało…

– Mrówkojadzicy z zoo w New Jersey, która prawidłowo wskazała nowych Mistrzów NBA – zostali nimi Miami Heat, którzy pokonali Thunder z Oklahoma City. O Mrówkojadzicy Annie pisaliśmy przed tygodniem w 7 Dni Zoo, tym razem piszemy o niej na stronie Enbiej Akszyn – poza zwierzakami, mrówkojadami i ogrodami pisujemy też o koszykówce :).

Mrówkojadzica Annie zaraz postawi na Miami…

– Kucyku Kaszmirze z poznańskiego zoo, który… ma błękitne oczy! O tej sensacji donosi niezawodny Fakt, a my przy okazji donosimy o kolejnych wielkich narodzinach w Poznaniu – czyli dwóch kucach szetlandzkich.

Słoniu z zoo w Asheboro w USA, który ma mieć założone specjalne soczewki korekcyjne. To ponoć pierwszy taki zabieg na świecie – pytanie tylko, czy jak słoń przestanie być dalekowidzem, jego najbliższe otoczenie nie będzie dla niego zbyt wielkim zaskoczeniem?

WIEŚCI ZE ŚWIATA

W IZRAELU URODZIŁ SIĘ NOSOROŻEC BIAŁY

W ogrodzie zoologicznym w Ramat Gan w Izraelu 15 czerwca urodził się nosorożec biały samczyk.

To trzeci poród dwudziestoletniej samicy Tandy, a drugi w Ramat Gan. Pochodząca z RPA samica mieszka w izraelskim zoo od sześciu lat.

CZY WIESZ ŻE?

– 18 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Pangolina?

– Nie tylko mrówkojadki i tamanduy potrafią wspinać się po drzewach – umiejętność ta nie jest obca także mrówkojadom olbrzymim!

Nie wierzycie? Zajrzyjcie tutaj :).

ZDARZYŁO SIĘ…

18. 06. 1971

Otwarto Akwarium Gdyńskie.

Budynek Akwarium – 1971 (fot. Akwarium Gdyńskie)

21. 06. 2011

W rezerwacie Mewia Łacha w Świbnie urodziła się foka pospolita – to drugie udokumentowane narodziny foki pospolitej na polskim wybrzeżu!

W warszawskim zoo urodziła się panda mała.

Tyle na dziś, a kolejny – osiemdziesiąty pierwszy już! – numer 7 Dni Zoo ukaże się w następny piątek.

9 comments on “„7 Dni Zoo” nr 80 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. Widzę, że Wrocław nie lubi się nudzić 🙂 Ledwo skończyli Varzeę a już biorą się za kolejne terrarium. Przy okazji, mógłby mi ktoś wytłumaczyć gdzie dokładnie będą eksponowane warany z Komodo?

  2. mogli by dać do ekspozycji we Wrocławiu lub Gdańsku dujkery 🙂 fantastyczne antylopy a tylko Łódź je eksponuje … . Łódzkie ZOO szacunek … fantastyczna i moim zdaniem najlepsza kolekcja w Polskich Ogrodach

  3. Mrówkojady, nie ufajcie bezkrytycznie prasie. Zoo w Asheboro, jak sama nazwa wskazuje (North Carolina Zoological Park) znajduje się w Karolinie Północnej, czyli trochę daleko od Kalifornii.

  4. olbrzymie wiewiórki to jelarangi Ratufa bicolor 😀 oprócz tego przyjechały także jeże uszate, które ponoć już zadebiutowały na wspólnym wybiegu z fenkami 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s