Na tropie mrówkojadów – Czy mrówkojady wspinają się na drzewa?

Powiedzmy sobie to szczerze – wdrapywanie się na drzewa to nie jest umiejętność, z której mrówkojady są szczególnie znane. Nie mówimy tu o mrówkojadkach czy tamandui, dla których łazikowanie po gałęziach to chleb powszedni (a właściwie mrówka powszednia), ale omrówkojadach olbrzymich, które są zdecydowanie zwierzętami prowadzącymi naziemny tryb życia i zwykle możemy je zobaczyć w takich sytuacjach:

ewentualnie takich:

Jak się jednak okazuje, od każdej reguły są odstępstwa i czasem – choć bardzo rzadko! – zdarza się, że nasz drogi mrówkojad zmienia się w jaguara/niedźwiedzia/alpinistę i… sami zobaczcie:

Taki oto filmik nagrany został przez  Evi Paemelaere, pracownika naukowego stacji obserwacyjnej, który miał za zadanie nagrywać… jaguary. Zupełnie przypadkiem przed kamerą pojawił się mrówkojad, który postanowił… wdrapać się na drzewo! Powyższy film jest ponoć dopiero trzecim nagraniem dokumentującym takie wydarzenie!

Czy jest to zatem aż tak niecodzienne i niezwykłe wydarzenie? Co prawda niektóre źródła pisane mówią, że choć mrówkojady robią to z rzadka, to jednak z łatwością potrafią wspinać się na drzewa, ale nie natrafiliśmy na żadną wzmiankę, aby zaobserwowano takie zachowania w ogrodach zoologicznych – mrówkojady co najwyżej opierały się o drzewa (jak na powyższym zdjęciu), ale o wdrapywaniu mowy jak dotąd nie było.
Jakkolwiek – od teraz będziemy czujni i zaczniemy wypatrywać naszych drogich mrówkojadów także w koronach drzew…

Reklamy

One comment on “Na tropie mrówkojadów – Czy mrówkojady wspinają się na drzewa?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s