Zwierzaki wrocławskiego zoo – kuna żółtogardła

Kuny żółtogardłe to zdecydowanie jedne z naszych ulubionych zwierzaków – ruchliwe, energiczne, a do tego niezwykle sympatyczne. Obecnie można je zobaczyć w dwóch polskich ogrodach zoologicznych – w Poznaniu i we Wrocławiu. W stolicy Wielkopolski mieszka obecnie jedna kuna, wrocławskie zoo posiada natomiast parę tych wspaniałych zwierząt.
O poznańskiej kunie już pisaliśmy, dziś więc pora na kilka słów o wrocławskich!

We wrocławskim zoo mieszkają obecnie dwie kuny żółtogardłe. Czteroletni samiec mieszka we Wrocławiu już drugi rok i został przywieziony z Poznania w lipcu 2010 roku. Półtoraroczna samiczka trafiła do Wrocławia z Zoo w Dreźnie w zeszłym roku. Początkowo zamieszkała w tzw. okrąglaku, była bowiem za młoda, żeby zamieszkać razem z dorosłym już samcem, obecnie jednak obie kuny zamieszkują wolierę znajdującą się przy baszcie niedźwiedzi w starej części ogrodu, nieopodal Bramy Japońskiej.

Woliera kun żóltogardłych – na pierwszym planie woliera burunduków (widok z Baszty Niedźwiedzi)

Co ciekawe, w tym miejscu przed powodzią z 1997 roku stał pawilon małych, polskich drapieżców, w którym mieszkały m.in. kuny, łasice i tchórze. Budynek, w którym mieszkały polskie drapieżniki, nie został jednak odbudowany po powodzi, a jedyne, co po nim pozostało, to wysoka granitowa ściana (widać ją na powyższym zdjęciu). Ściana ta posłużyła jako oparcie i punkt zaczepienia dla dwóch nowych wolier dla małych ssaków z Azji, bo do woliery kun żółtogardłych przylega od strony Baszty Niedźwiedzi mniejsza woliera, zamieszkiwana przez burunduki!

Burunduk

Zwierzęta nie mają jednak ze sobą kontaktu, odgradza je bowiem ściana grodząca – to konieczny wymóg, bowiem kuny są drapieżnikami, a burunduki gryzoniami i lepiej dla tych drugich byłoby, gdyby nie wchodziły w żaden kontakt z tymi pierwszymi :).
O ile woliera kun powstała ostatecznie w wakacje 2010 roku, na okoliczność przyjazdu do Wrocławia samca kuny z Poznania, o tyle woliera burunduków była gotowa już jesienią 2009 roku.

Woliera kun żółtogardłych – grudzień 2010

Woliera burunduków – maj 2010

Kuna żółtogardła to średniej wielkości zwierzątko należące do łasicowatych. Jest nieco większa od kuny domowej. Od pomarańczowo-rudej barwy odbija się jej kremowe podgardle, od którego wzięła swoją nazwę. Może się poszczycić mocnymi, niemalże “klockowatymi” nogami uzbrojonymi w potężne pazury.

Kuna żółtogardła – Zoo Wrocław

W warunkach naturalnych kunę żółtogardłą można spotkać w lasach tropikalnych i subtropikalnych Dalekiego Wschodu na wysokości nawet do 3000 m. n.p.m. Wcinają na ogół małe gryzonie, żaby, jaja ptaków, a także takie smakowitości, jak miód. We wrocławskim zoo kuny karmione są mięsem wołowym, szczurami, myszami i różnymi owocami. Do ich przysmaków zaliczają się surowe jaja, pisklęta i miód.

Kuna żółtogardła

Z reguły żyją samotnie, jednak matka opiekuje się młodymi nawet do czwartego miesiąca życia. Prowadzą drzewny tryb życia, są doskonałymi wsipnaczami i bardzo cenią sobie aktywność. Wrocławskie kuny mają do dyspozycji liczne konary, na które bardzo chętnie się wspinają i uważnie obserwują wszystko z góry.

No, ta kuna akurat odpoczywa sobie na dole…

Co prawda kuny żółtogardłe nie są zagrożone wyginięciem, ale ich populacja cały czas się zmniejsza – spowodowane jest to zmniejszaniem się ich naturalnych siedlisk, na co wpływ ma m.in. karczowanie lasów. NaSyberii i w Korei kuna stanowi ponadto zwierzynę łowną, z której pozyskuje się futra…

Kuna żółtogardła

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s