„7 Dni Zoo” nr 79 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w siedemdziesiątym dziewiątym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

“7 Dni Zoo” nr 79

“7 Dni Zoo” nr 79

W dzisiejszym numerze przeczytacie m.in. o tym, jakie zwierzaki urodziły się w ostatnim czasie w polskich ogrodach, które zoo wzbogaciło się o osły somalijskie, jak Euro 2012 znosi zoologiczny światek, co z typowaniem wyników mają wspólnego mrówkojady i co się wydarzyło po 115 latach między pewną żółwią parą z austriackiego zoo…
Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO WROCŁAW

O narodzinach małych rysi i lemurów czarnobiałych już pisaliśmy, w ostatnich dniach jednak o zwierzakach tych było głośno w mediach, pojawiły się też pierwsze ich zdjęcia (rysie można zobaczyć np. tutaj, a lemury tutaj).

ZOO WARSZAWA

4 czerwca  para warszawskich irbisów po raz trzeci już doczekała się młodych – i kolejny już raz urodziły się dwa kociaki. Ich płeć na razie nie jest jeszcze znana, ponieważ przebywają w kotniku, w którym przyszły na świat.

ZOO ŁÓDŹ

Kolejne przychówki w łódzkim zoo – tym razem wykluły się cztery gęsi indyjskie.

ZOO KRAKÓW

W pawilonie nocnym krakowskiego zoo urodził się mały kuskus – co prawda od jego narodzin minęło już kilka miesięcy (urodził się na przełomie stycznia i lutego), ale dopiero teraz można go zobaczyć.
Więcej.

Mały kuskus z krakowskiego zoo (fot. Zoo Kraków)

NOWE ZOO POZNAŃ

Liczne przychówki w poznańskim Nowym Zoo – 4 czerwca urodził się wielbłąd dwugarbny (drugie dziecko samicy Gai),  8 czerwca przyszła na świat sitatunga, młode pojawiły się także w ogródku dziecięcym – dwa baranki owcy kameruńskiej, cztery kózki karłowate (jedna samiczka i trzy samczyki), dwa kucyki szetlandzkie i osiołek.
Jak to w Poznaniu…

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

ŚLĄSKIE ZOO

12 czerwca do Chorzowa przyjechał Diego, samiec miko czarnego, który urodził się 1 kwietnia 2009 roku w Museum de Besancon we Francji.
Małpka bardzo dobrze zniosła długą podróż i już zdążyła zaakceptować swoją nową wolierę w niedawno wyremontowanym pawilonie antylop, sąsiadującą z wolierami innych pazurkowców. Już wkrótce do Diego dołączy samica.

Tu miko czarne z opolskiego zoo

Więcej.

ZOO ZAMOŚĆ

Nowe zwierzaki w zamojskim zoo – do zoo dotarła już para teju krokodylowych. Obecnie są to jedyni przedstawiciele tego gatunku w polskich ogrodach zoologicznych. Można je zobaczyć w zamojskim terrarium albo tutaj.
Doszło także do rotacji w stadzie makaków wanderu – przyjechały trzy makaki: dwuletni Salchan, czteroletni Quadian oraz pięciolatek Puttur, do Czech wyjechał natomiast dziesięcioletni Hakim.

ZOO WARSZAWA

Po kilku latach przerwy do warszawskiego zoo powróciły osły somalijskie. Dwie młode samice przyjechały z Hiszpanii i Francji, a wkrótce dołączy do nich jeszcze jedna samica. Można je zobaczyć na wybiegu naprzeciwko lwów.

Osioł somalijski z płockiego zoo

Tymczasem na wybiegu można już zobaczyć trzy tygrysy sumatrzańskie, które 18 czerwca skończą cztery miesiące.

PLANY I INWESTYCJE

ZOO WROCŁAW

Powoli do końca dobiegają prace nad pawilonem i wybiegiem nosorożców indyjskich. Same zwierzęta dotrą do Wrocławia jeszcze w wakacje, a na wybiegu pojawią się zapewne już we wrześniu. W górę pnie się także Afrykarium, a na terenie całego zoo prowadzone są cały czas pomniejsze prace – aranżowane jest terrarium w pobliżu zbiornika Varzea, które od jakiegoś czasu stało puste:

(fot. Kalat)

Gotowa jest już natomiast sama Varzea – fragment takiego lasu amazońskiego, z dekoracją z drzew mangrowych i roślinnością tropikalną. Głównymi lokatorami nowej ekspozycji są anakondy zielone
i anakonda żółta,  a także stado ryb: pielęgnice pawiookie i paku.

Anakonda zielona i anakonda żółta – od teraz mieszkają w nowym zbiorniku

Więcej.

ZOO PŁOCK

Już w przyszłym tygodniu w płockim zoo ma zostać otwarty nowy plac zabaw przy stawach. Znajdzie się tam m. in. kilka ławek dla opiekunów dzieci, a główną atrakcją będzie zjazd liniowy, który rozpoczyna się tuż przy platformie widokowej. Chętni, którzy mają przynajmniej 140 cm wzrostu, dostaną odpowiednią uprząż, podczepią się do liny i zjadą w dół do następnej stacji, docelowo zaś dotrą nad same stawy.

Wybieg linowy będzie tuż obok

To inwestycja prywatnej firmy, która dzierżawi teren od zoo. Na przełomie lipca i sierpnia w innej części ogrodu powstanie z kolei park linowy. Zoo przyjmuje także oferty od zainteresowanych zbudowaniem na jego terenie restauracji, która stanie naprzeciwko obecnego wybiegu słoni.
Więcej.

AKCENT ZOO BIAŁYSTOK

Ogłoszono przetarg na kolejny etap prac modernizacyjnych w białostockim Akcent Zoo. W jego ramach powstanie nowy wybieg dla osłów i ścieżka dla zwiedzających. Wykonanie wybiegu dla osłów i ścieżki nie powinno trwać dłużej niż trzy miesiące, a zwierzaki najprawdopodobniej przeprowadzą się już jesienią.
Do tej pory przebudowa zoo pochłonęła blisko 4 mln zł. Odnowiono m.in. część wybiegów, oczyszczono staw, zrobiono wszystkie przyłącza wodno-kanalizacyjne oraz nowe ogrodzenie. Obecnie dookoła Akcentu robiona jest spacerowa alejka.
Tymczasem niemal gotowy jest nowy wybieg dla niedźwiedzi – już w lipcu ma na nim zamieszkać niedźwiedzica Jola, żyjąca dotychczas w niewielkiej klatce.
Więcej.

ZOO POZNAŃ

Wg wcześniejszych zapewnień zoo w niedzielę 10 czerwca w ogrodzie przy Zwierzynieckiej miała zostać otwarta ekspozycja waranów z Komodo w Pawilonie Zwierząt Zmiennocieplnych. Póki co jednak cicho i głucho w tej sprawie, a nasi informatorzy milczą.
Czyżby więc ekspozycja nie była jeszcze gotowa, czy tylko zoo nie chce się nią pochwalić? Czekamy – jak tylko się czegoś dowiemy, damy znać!

Sami już nie wiemy, czy poznańskie smoki są jeszcze na starym, czy już na nowym…

Tymczasem media – z „małym” opóźnieniem – donoszą o projekcie wybiegu dla niedźwiedzi, który ma powstać w Nowym Zoo, a o którym pisaliśmy już dwa tygodnie temu
Przypominamy – poznańskie zoo jest już po rozmowach z Fundacją Vier Pfoten, a podpisanie wspólnego projektu planuje się na lipiec.
Ze swojej strony zoo przeznaczy na schronisko teren, zapewni opiekę weterynaryjną i socjalną dla niedźwiedzi, będzie też ponosił koszty ich utrzymywania, natomiast fundacja przeznaczy środki na budowę azylu.
Wybieg miałby pomieścić nawet 10 niedźwiedzi i zajmować teren około 3 ha, jednak jego lokalizacja nie była jak dotychczas omawiana. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, pierwsze niedźwiedzie trafiłyby do Poznania już w przyszłym roku.
Koszt całej inwestycji nie jest jeszcze znany, w zoo trwają bowiem właśnie prace nad ustaleniem kosztorysu.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Wystawa we wrocławskim Terrarium.
W pawilonie  Terrarium wrocławskiego zoo zobaczyć można wystawę fotografii Pana Tadeusza Szumińskiego, który przemierzył Australię na motocyklu. Więcej.

IMPREZY

Za nami m.in. „Wieczór marzeń w zoo” w Oliwie i impreza w bydgoskim zoo, przed nami natomiast imprezy w Bydgoszczy, Łodzi i Toruniu.

ŁÓDŹ – „Noc Świętojańska w ZOO” (23 czerwca, 19.00-22.00)

ZOO ŁÓDŹ – „Jedź na wakacje z głową” (17 czerwca, 11.00-16.00)

Zapraszamy serdecznie na piknik rodzinny, który odbędzie się W niedzielę 17 czerwca w łódzkim zoo między 11.00 a 16.0 odbędzie się piknik rodzinny pod hasłem „Jedź na wakacje z głową”.
Więcej.

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ ZOO BYDGOSZCZ – spektakl „Takie coś”  (16 czerwca, 12.00)

Więcej na ten temat.

OGRÓD ZOOBOTANICZNY TORUŃ – „Witamy lato – piszesz się na to?” (17 czerwca, 12.00)

Więcej na ten temat.

KONKURSY

Ogłoszono konkursy na imiona dla małej żyrafki z Wrocławia oraz lemura z Bydgoszczy.

Wrocławska żyrafka będzie się nazywała Nzuri – taką propozycję nadesłało aż 41 osób spośród 384 uczestników konkursu! W sumie przysłano ponad 150 propozycji imion, m.in.  „Nyota”, „Nukta i „Nanasi”. Niestety, nasza propozycja – Nguvu (słowo to w języku suahili oznacza „siłę”, a wobec ostatnich wydarzeń w „żyrafim świecie” tej wrocławskiej żyrafce będzie trzeba szczególnie).
Spośród 41 autorów wybranego imienia zostanie wylosowana jedna osoba, która zostanie matką lub ojcem chrzestnym.
Natomiast już jutro,  w sobotę 16 czerwca o godzinie 10:00 odbędzie się uroczyste nadanie małej żyrafie imienia.

Tymczasem mały lemur z bydgoskiego Ogrodu Fauny Polskiej otrzymał imię Żwirko.

POLECANA LEKTURA

Dziś mamy dla Was kilka ciekawych tekstów, w tym aż dwa o naczelnych.
W Rzeczpospolitej przeczytamy o szympansach bonobo, które są nam znacznie bliższe, niżby się to niektórym wydawało, z kolei PAP donosi o różnych sposobach komunikowania się goryli.
Nie milkną także echa raportu NIK – tym razem dotarły do Opola, a temat podjęły lokalne media. Niektóre z nich dość bezrefleksyjnie referują zapisy w raporcie odnoszące się do opolskiego zoo, natomiast w Gazecie Wyborczej znajdziemy  komentarz podejmujący absurdalność niektórych zaleceń NIK, jak choćby ten mówiący o tym, iż kaczki krzyżówki nie mają swojej chatki na zimę…

Polecamy też teksty na Mrówkojadzie – kolejny odcinek „Czytelni Mrówkojada” z którego dowiemy się, jak minął poranek we wrocławskim zoo Marii Dąbrowskiej, artykuł o mrówkojadach z Zoo w Ołomuńcu, galerię mieszkańców wrocławskiego Terrarium oraz niezwykłą galerię zdjęć przedstawiającą polskie ogrody zoologiczne na fotografiach Google Maps.

ZOOPLOTEK

W minionym tygodniu mogliśmy przeczytać m.in. o:
– Pewnej kobiecie z Opola, która na działce znalazła… metrowego legwana. Zwierzakiem zajął się weterynarz i jeśli po legwana nikt się nie zgłosi, pewnie trafi do zoo. Tyle, że wrocławskiego.

Mnichach z klasztoru w Żyrowiczach na Białorusi, którzy wpadli na jakże oryginalny pomysł utworzenia w przyklasztornym ogrodzie zwierzyńca bez barier. Będzie więc można tuż po modlitwie spacerować pomiędzy konikami, osiołkami, kozami czy dzikami. Tylko niedźwiedzie i wilki będą ogrodzone. Czyżby braciszkowie obawiali się, że nawet w świętym miejscu bez barier lepiej do drapieżnika nie podchodzić?

– Misiu chuliganie z rotterdamskiego zoo, który rozbił szybę swojego wybiegu! Tak naprawdę jednak wcale nie rozbił, co rzucił w szybę kamieniem, a ta została lekko uszkodzona. Gorzej, że zrobił to na oczach zwiedzających! Autorem całego zamieszania jest Vicks, niedźwiedź polarny, który urodził się w grudniu 2010 roku. Taki młody, a już chuligan!

Kolejnej „znanej osobie w zoo”, o której donosi Fakt.

Zakochanych fenkach z Gdańska i bawiących się pluszakiem fenkach z Łodzi. W redakcji Faktu chyba ktoś bardzo lubi fenki…

– Liczącym sobie 115 lat związku, który rozpadł się, bo „ona” odgryzła „mu” kawałek… skorupy!
O co chodzi, zapytacie? Ano, w Zoo w Klagenfurcie w Austrii mieszkała sobie para stukilogramowych żółwi olbrzymich – Bibi i Poldi, z których każde miało po 115 lat i od urodzenia wychowały się razem. Jakiś czas temu jednak samica Bibi odgryzła kawałek skorupy swemu partnerowi i ponoć od tego czasu żółwie nie mogą ze sobą wytrzymać. Po 115 latach!

W Klagenfurcie żółwie mieszkają od 36 lat, wcześniejszych 79 spędziły w zoo w Bazylei.
Żółwie zostały oddzielone, bowiem tarcia między nimi zaczęły przybierać na sile, a wszelkie próby ich ponownego łączenia póki co kończą się porażką. Czy to już koniec najdłuższego prawdopodobnie związku w historii? Oby nie…

Najwięcej jednak ponownie mówiło się i pisało o rozgrywanym na stadionach Polski i Ukrainy Euro 2012. Każdego niemal dnia dochodziły nas słuchy o kolejnych zwierzakach, które zatrudniano do przewidywania wyników spotkań. Jak dotąd jednak żaden ze zwierzaków nie wykazał się jakąś szczególną skutecznością – co więcej, na tle obecnej w mediach konkurencji, zarówno krajowej (Citta, Funia, Protazy i Gerwazy), jak i zagranicznej (paranormalny knur z Ukrainy, znany jako świnia Funcik, całą grupę typujących wyniki Euro 2012 zwierzaków znajdziecie tutaj) całkiem nieźle wypadł nasz królik Bąbel, który prawidłowo wytypował 5 z 9 spotkań (w tym remis Polski z Rosją), później jednak odmówił współpracy i postanowiliśmy dać mu spokój.

Bąbel już chyba typować nie będzie…

Kolejnego Paula jak widać chyba nie będzie – i dobrze, bo im dłużej cała ta zabawa trwa i im więcej tych „kolejnych polów”, tym mniej nas to bawi.

W minionym tygodniu oprócz wysypu nowych typerów pojawiło się także całkiem sporo innych zoologicznych motywów nawiązujących do toczących się właśnie Mistrzostw, z których najciekawiej prezentuje się chyba mrówczy stadion w łódzkim zoo, ulokowany w jednym z akwariów w pawilonie Wiwarium. Za piłkarzy robią tu mrówki tkaczki, które grają praktycznie dzień i noc – zmęczenie im nie grozi, gdyż cała kadra liczy kilka tysięcy zawodników…
Zoologiczne Euro dostrzec można także w Koszalinie:

Koszalińskie nosorożce nie typują, ale kibicują!

Nas rozbroiła także wiadomość, która pojawiła się w poznańskiej Gazecie Wyborczejhistoria pewnego rosyjskiego kibica, który w informacji turystycznej pytał o poznańskie Nowe Zoo, w którym bardzo chciał zobaczyć pandę. Wielką, oczywiście.

W piątek w jednym z punktów informacji turystycznej pojawił się Rosjanin, który szczegółowo wypytywał wolontariuszy o nasze Nowe Zoo. Powiedział im, że chętnie je zobaczy, ale pod jednym warunkiem – że będzie tam panda! Bo on był już w wielu różnych ogrodach zoologicznych, ale pandy jeszcze nie wiedział. Poznańskie zoo sprosta jego wymaganiom.

Jakim cudem poznańskie zoo może sprostać wymaganiom Rosjanina, skoro nie ma w nim pand – ani małych, ani – tym bardziej – wielkich, tego nie jesteśmy w stanie powiedzieć…
Póki co jedyne zoo, które odnotowuje szczególny najazd kibiców to zoo w Warszawie – tam jednak nikt o pandy wielkie nie pytał…

Z ŻYCIA MRÓWKOJADÓW…

Równie dobrze historię tę moglibyśmy umieścić w powyższym „Zooplotku”. Oto bowiem samica mrówkojada olbrzymiego Annie z Bergen County ZOO w USA została nową gwiazdą wśród zwierzęcych typerów – i bodaj pierwszym mrówkojadem, który zajął się typowaniem wyników. Annie stała się sławna po tym, jak prawidłowo wytypowała zwycięzcę meczu o Puchar Stanleya, teraz zaś zajmuje się typowaniem Finałów NBA.
Zdaniem Annie Mistrzostwo NBA zdobędzie drużyna Miami Heat – póki co w rywalizacji z Oklahoma City Thunder jest remis 1-1 (gra się do czterech wygranych).

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

Sporo się ostatnio działo na Mrówkojadzie – oprócz nowych tekstów zmodernizowaliśmy mapę strony, naprawiliśmy nieaktywne linki, dodaliśmy też nowe strony i zakładki.
W ostatnim tygodniu nie odwiedziliśmy co prawda żadnego zoo, wybraliśmy się za to na bardzo ciekawą wycieczkę do Szczecinka – zdjęcia z wyprawy możecie zobaczyć tutaj. W Szczecinku zoo co prawda nie ma, ale miejscowość jest naprawdę bardzo ładna, a zwierzaków możemy spotkać tu całe mnóstwo – zwłaszcza na przylegającym do miasta jeziorze Trzesiecko:

LISTY DO REDAKCJI

W ostatnich tygodniach dostajemy całe mnóstwo listów z zapytaniem, czy nie chcielibyśmy przyjąć jakiegoś zwierzaka lub nie znamy kogoś, kto mógłby się nim zająć. Niektórzy myślą chyba, że prowadzimy własne zoo, bo chcą nam oddać swoje zwierzaki, z którymi nie mają co zrobić lub muszą się rozstać.
I tak zaoferowano nam m.in. legwana zielonego i gęsi kubańskie – gdyby ktoś z Was był zainteresowany lub mógł pomóc znaleźć zwierzakom nowy dom – dajcie znać!

ZDARZYŁO SIĘ…

10. 06. 2010

Powstało ZooForum – pierwsze w polskim internecie forum poświęcone ogrodom zoologicznym.

Tak wygląda layout jedynego w polskim internecie forum o ogrodach zoologicznych

Od tego czasu forum doczekało się już 224 użytkowników!

10. 06. 2011

Dwie niedźwiedzice – Kasia i Basia – wyjechały z leszczyńskiego zwierzyńca do azylu dla niedźwiedzi w Bärenwald Müritz w Niemczech.

Basia i Kasia – niedźwiedzice z leszczyńskiego minizoo – mieszkają obecnie w Niemczech!

13. 06. 2011

Do zoo w Lipsku wyjechał hipopotam karłowaty Euforio.

Euforio opuścił Wrocław i mieszka w zoo w Lipsku (fot. Zoo Wrocław)

Tyle na dziś, a kolejny – osiemdziesiąty już! – numer 7 Dni Zoo ukaże się w następny piątek.

Reklamy

16 comments on “„7 Dni Zoo” nr 79 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

 1. To wiem. tylko, że w zasadzie ta wiosna też nie jest do końca pewna. Postaram się jeszcze dzisiaj podesłać zdjęcia.

  • Super!
   W kwestii poznańskich inwestycji, niestety, niewiele rzeczy jest do końca pewnych. Pawilon miał być przecież początkowo otwarty jeszcze w zeszły roku, później całość miała być gotowa przed Euro, ostatecznie cud, że zdążyli chociaż z częścią.
   Najgorsze, że już niebawem nad oboma poznańskimi ogrodami mogą się rozciągnąć bardzo czarne chmury – pomysły władz są w kwestii przyszłości zarządzania zoo (tak Starym, jak i Nowym) bardzo niewesołe…

 2. Można wiedzieć jakie pomysły??? Pan pracownik powiedział, że to opóźnienie spowodowane jest nie tylko samym Euro jako impreza czy budową stadionu, a konkretnie kilkukrotną wymianą murawy w Poznaniu. Z kolei od ochroniarza dowiedziałem się, że wystawę akwarium w grocie ma ponoć osoba prywatna. Przybyło również chyba kilka gatunków u gadów i ryb.

  • Ta wystawa w grocie od samego początku jest wystawą prywatną i odbywa się na zasadzie dzierżawy obiektu. Jak to długo jeszcze potrwa, trudno powiedzieć.
   Jeśli chodzi o owe „pomysły” – na razie wiele nie wiadomo, szczegóły pojawią się bowiem dopiero wkrótce, wiadomo tyle, że miasto w ramach oszczędności obetnie praktycznie wszystkie fundusze na jakiekolwiek inwestycje, a oba ogrody mają zostać połączone z Palmiarnią, co ma przynieść ponoć 300 tys. zł oszczędności. Wpłynie to mocno na zarządzanie każdą z wchodzących w skład tego układu placówek, jak w praktyce się to odbije na samym zoo – trudno na razie ocenić.
   Takie zapewnienie padło z ust prezydenta miasta, Ryszarda Grobelnego, podczas debaty, jaka odbyła się na początku czerwca (http://m.gloswielkopolski.pl/f/s3lyo/p3m2c/artykul.html?synd=468636)

   P.S.
   A co do zoo ma wymiana murawy? 🙂

 3. Jak oni chcą połączyć zoo z palmiarnią??? Przecież chyba nie zmienią miejsc. Z tego co zrozumiałem to była kasa na pawilon ale z powodu murawy została zabrana.

  • Ok, z murawą już jasne 🙂
   Jeśli chodzi o połączenie zoo i palmiarni to tyczyć ma ono raczej utworzenia wspólnej jednostki budżetowej – Stare Zoo, Nowe Zoo, Palmiarnia, może coś jeszcze – i wspólnego kierownictwa całości, trudno na chwilę obecną powiedzieć coś więcej. Wiadomo tylko, że oprócz dokończenia Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych na żadne nowe inwestycje nie ma co w najbliższym czasie liczyć…

 4. A wiadomo może co z wybiegiem dla niedźwiedzi i safari o którym mówi się już chyba z 5 lat ??? Czyli wychodzi na to, że albo roślinka do palmiarni albo zwierzę do zoo.

  • Z tego co wiemy, to na safari nie ma co liczyć. Wybieg dla niedźwiedzi to co innego, bo pieniądze na niego mają pochodzić z zewnątrz – nie z miasta.

 5. Zawsze władze Poznania mogą odpowiedzieć: „ok, pozwolimy wam wybudować safari, ale wcześniej musicie nam wymienić trawę na stadionie miejskim” :p

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s