„7 Dni Zoo” nr 78 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w siedemdziesiątym ósmym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

“7 Dni Zoo” nr 78

W dzisiejszym numerze przeczytacie m.in. o tym, co pnie się w górę we wrocławskim zoo, co dramatycznego wydarzyło się w Opolu, jakie imprezy miały miejsce w ostatnich dniach, kto urodził się w Ibera Park oraz na jakie drużyny stawiają zwierzęta typujące wyniki EURO 2012.
Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO WROCŁAW

Serial narodzin oryksów szablorogich we wrocławskim zoo trwa – na świat przyszedł już czwarty maluch!

Oryksy szablorogie z wrocławskiego zoo (fot. Kalat)

Oryksy szablorogie z wrocławskiego zoo (fot. Kalat)

Kolejny już rok z rzędu urodziły się lemury wari czarno-białe – tym razem trzy młode samce, Stasiu, Mirek i Andrzej. Niestety, maluchy zostały odrzucone przez matkę i są na sztucznym odchowie.
Przychówki pojawiają się też cały czas w dziecińcu zwierzęcym.

(fot. Kalat)

ZOO WARSZAWA

Kolejne przychówki w stołecznym ogrodzie – na świat przyszły m.in. goral i orzeł stepowy, a nową mieszkanką zoo została wikunia.

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ ZOO BYDGOSZCZ

Urodziły się dwa jelenie europejskie.
Zdjęcia młodych jelonków można zobaczyć tutaj.

ZOO ŁÓDŹ

Wielkie wydarzenie w łódzkim zoo – miesiąc temu w łódzkim zoo na świat przyszły dwa fenki, samce, które otrzymały imiona Dalmar i Damisi. Niestety, maluchy zostały odrzucone przez matkę i małymi fenkami musieli zająć się pracownicy zoo. Dziś fenki są w dobrej formie, są bardzo aktywne i już niedługo opuszczą inkubator i zamieszkają w specjalnym kojcu.

Fenek

W ostatnich dniach w zoo wykluło się też sporo ptaków – m.in. bażanty annamskie,  sześć pawi indyjskich, kormorany (co ciekawe, matką została samica Krzysia, która jako jedyna przeżyła masakrę w kolonii lęgowej kormoranów, jaka miała miejsce kilka lat temu na Zbiorniku Jeziorsko).

Maluchy także w mini zoo – wykluło się pięć kaczek piżmówek, a 1 czerwca na świat przyszły dwie kózki karłowate, Dosia i Dodka.

Zdjęcia wszystkich nowonarodzonych zwierzaków w łódzkim zoo można zobaczyć na stronie ogrodu.

PLANY I INWESTYCJE

ZOO SAFARI BORYSEW

W borysewskim Zoo Safari otwarto nowy wybieg dla mandryli. Choć zapowiedzi ze strony zoo sugerują, że mamy do czynienia z niesamowitą inwestycją, sam wybieg nie tylko nie rzuca na kolana, ale pozostawia naprawdę wiele do życzenia.
Więcej.

ZOO WROCŁAW

Cały czas trwają prace nad Afrykarium. W ostatnich dniach na placu budowy powstał ogromny dół, przy którego ścianach wbijane są kilkunastometrowe grodzie stalowe, które sprawią, że powstanie szczelna niecka, konieczna do wykonywania przyszłych prac betoniarskich.
W górę pnie się także budowa pawilonu nosorożców – niemal gotowe są już hol dla publiczności oraz ekspozycja hulmanów.
Dokumentację fotograficzną z ostatnich prac można zobaczyć tutaj.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Trzecia foka szara przyjechała do parku rekreacyjno-edukacyjnego “Sea Park” w Sarbsku.
Do parku rekreacyjno-edukacyjnego “Sea Park” w Sarbsku pod Łebą 5 czerwca przyjechała kolejna już, trzecia, foka szara – dwuletnia samica Boja z warszawskiego zoo, która dołączyła do dwóch fok, które w zeszłym tygodniu przyjechały ze Szwecji. W przyszłym tygodniu do Sarbska dotrze jeszcze kilkumiesięczna foka z płockiego zoo.
To jednak nie koniec wielkich transferów, bowiem już na początku lipca do Sarbska przyjadą kotiki południowoamerykańskie – trzy samiczki i jeden samiec.
Sam Park – a właściwie jego część – zostanie otwarty jutro o godzinie 10:00.

4 czerwca w Czołpinie na terenie Słowińskiego Parku Narodowego wypuszczono do Bałtyku cztery foki szare.

4 czerwca Morze Bałtyckie wzbogaciło się o cztery młode foki szare – trzy samce urodzona na Helu i jedną fokę z oliwskiego zoo, które pracownicy helskiego fokarium wypuścili na do morza. Foki zostały wypuszczone w ramach “Projektu restytucji foki szarej na południowym Bałtyku”.
Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

W opolskim zoo w nocy z soboty na niedzielę zniknęło siedem małp – sześć tamaryn cesarskich i jedna miko czarna.

Tamaryny cesarskie z opolskiego zoo (kwiecień 2012)

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Wg dyrekcji zoo szanse na odzyskanie małpek są znikome, a główna odpowiedzialność za całą sytuację spada na ochronę. Wszystko wskazuje na to, że była to zaplanowana akcja, złodzieje użyli bowiem wiertarki do rozwiercenia zamka, specjalnych nożyc do przecięcia siatki, co oznacza, że byli dobrze przygotowani.
Wywiad z dyrektorem opolskiego zoo w tej sprawie można przeczytać tutaj.

Poznańskie zoo ma nową stronę internetową.

Kilka dni temu ruszyła nowa odsłona strony internetowej poznańskiego zoo – trzeba przyznać, że prezentuje się teraz znacznie lepiej!
Nieźle prezentuje się strona graficzna, czytelniejszy jest też interfejs, na plus należy policzyć także zakładkę z najczęściej pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi zoo oraz nową mapę ogrodu:

Strona dostępna jest obecnie w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej.

– Krakowskiemu Aquarium grozi likwidacja.
Wszystko wskazuje na to, że znajdujące się w Krakowie Aquarium zostanie zlikwidowane – sąd zdecydował, że właściciel Aquarium musi się wyprowadzić z budynku przy ulicy św. Sebastiana, ponieważ od dwóch lat nie płaci czynszu Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, do której pomieszczenia należą.

IMPREZY

DZIAŁO SIĘ…

W ostatnim tygodniu w polskich ogrodach zoologicznych odbyło się wyjątkowo wiele imprez, m.in. festyn „Bądźmy razem” w Ogrodzie Fauny Polskiej w Bydgoszczy, „Wielki Piknik — Regiony Europy i Świata”, na którym gościły m.in. zwierzęta ze Śląskiego Zoo. W całej Polsce świętowano także Dzień Dziecka – m.in. w ogrodach w Płocku czy w Łodzi, w miniony weekend odbyły się także imprezy z cyklu „Wieczór marzeń w zoo” („Dreamnight at the zoo”) – więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

„Dreamnight at the zoo” w Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu

BĘDZIE SIĘ DZIAŁO

Jutro w Ogrodzie Fauny Polskiej w Bydgoszczy odbędzie się kolejna odsłony cyklu familijnych spotkań ze zwierzętami – tym razem pod hasłem „Na Madagaskarze”.
Więcej na ten temat.

KONKURSY

KONKURS FOTOGRAFICZNY PŁOCKIEGO ZOO – „ZOO NA WESOŁO” 

Płockie zoo ogłosiło konkurs na najzabawniejsze zdjęcie zrobione podczas wizyty w płockim ogrodzie. Głównymi bohaterami zdjęć mogą być zarówno zwiedzający, jak i zwierzęta.
Rozstrzygnięcie konkursu i otwarcie wystawy z najciekawszymi fotografiami nastąpi 24 sierpnia 2012 r.
Więcej.

Z ŻYCIA MRÓWKOJADÓW…

W REZERWACIE IBERA PARK W ARGENTYNIE URODZIŁ SIĘ MRÓWKOJAD!

Tydzień temu pisaliśmy o nowinkach z argentyńskiego rezerwatu Ibera Park, na terenie którego prowadzony jest program reintrodukcji mrówkojadów olbrzymich – Proyecto Ibera. Pisaliśmy wówczas, że w połowie kwietnia na świat przyszedł mały Pocho – pierwszy mrówkojad urodzony w tym roku na terenie rezerwatu, a w drodze jest już kolejny maluch.
Tak też się stało – samica Formoseña urodziła kilka dni temu młode:

(fot. Ibera Park)

ZDARZYŁO SIĘ…

01. 06. 2011

W poznańskim Nowym Zoo udostępniono dla zwiedzających Fort III.

Makieta zooramy w Forcie III

07. 06. 2011

W płockim zoo urodził się osioł somalijski.

Osioł somalijski z płockiego zoo

TEMAT TYGODNIA

Euro, zwierzaki i zoo – piłkarskie szaleństwo nie omija też ogrodów zoologicznych…

Tadziu pod PGE Areną w Gdańsku

Dziś rozpoczynają się tak wyczekiwane Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej – Euro 2012. Po południu w meczu otwarcia Polacy zmierzą się z Grecją, wieczorem zaś zagrają nasi grupowi rywale – Rosjanie i Czesi.
W (prawie) całej Polsce trwa prawdziwa piłkomania, a euroszaleństwo nie ominęło także ogrodów zoologicznych.
Prawdziwą furorę robią natomiast zwierzęta typujące wyniki meczów – szerzej pisaliśmy o nich tutaj.
Od tego czasu przybyło wielu nowych typerów – na dziś prawie każdy ogród zoologiczny w Polsce ma swojego specjalistę od typowania wyników spotkań.
W krakowskim zoo jest to słonica Citta, która wytypowała zwycięstwo Polski w meczu otwarcia, w Zamościu furorę robi natomiast surykatka Ulla, która również postawiła na Polaków. Z rozpędu obstawiła też wynik kolejnego meczu reprezentacji Polski – z Rosją, ten mecz nasi mają jednak przegrać…
Na Polaków w meczu otwarcia postawiła także lemurzyca Funia z Ogrodu Fauny Polskiej w Bydgoszczy, natomiast na Greków – jako jedna z nielicznych – postawiła żyrafa Epsi z opolskiego zoo – tyle, że niektórzy twierdzą, że typowanie było ustawione…

Specjalne typowanie wyników odbyło się w warszawskim zoo – szympansica Lucy miała wskazać, która drużyna wygra całe Mistrzostwa – ostatecznie postawiła na… Anglię.

Z „wyścigu” na najlepszego zwierzęcego typera Euro już w przedbiegach odpadł osioł Usiołek ze śląskiego zoo, którym opiekuje się Uniwersytet Śląski, bowiem nie udało mu się prawidłowo wytypować wyniku meczu pomiędzy senatorami RP a senatorami uczelni wyższych.
Wczoraj natomiast typowanie wyników Euro 2012 rozpoczął nasz królik Bąbel – postawił odpowiednio na Grecję i Rosję, ale biorąc pod uwagę fakt, że dotychczas zawsze wskazywał przegranych, nie wiemy jeszcze, czy wybrane reprezentacje swoje mecze przegrają, czy wygrają. Jeśli wskazał przegranych oznaczać to będzie, że jako jedyny zwierzęcy typer wskazuje właśnie pokonane drużyny, jeśli zaś obstawił zwycięzców – znak, ze zmienił podejście :).

Przekonamy się jeszcze dziś! Jeśli Bąbel będzie chciał współpracować i okaże się, że „zna się na rzeczy”, możliwe, że będzie typować też w kolejnych spotkaniach.
Jakkolwiek – żadna reprezentacja nie miałaby szans z zoologiczną drużyną, którą „powołaliśmy do życia” z okazji Mistrzostw Świata w RPA:

A na koniec ciekawostka z wrocławskiego zoo – a pawilonie Akwarium pojawiło się Euroakwarium:

Euroakwarium (fot. Facebook Zoo Wrocław)

Ciekawe.

Co nieco na temat relacji piłkarsko-zoologicznych możecie także przeczytać w relacji z naszej niedzielnej wizyty w Trójmieście – zajrzeliśmy wówczas na tyły oliwskiego zoo i próbowaliśmy się dowiedzieć, jak ma się to całe Euro do zoologów.

A – i jeszcze jeden bonus, czyli co ma wspólnego piłka nożna ze zwierzakami – najlepsze naszym zdaniem połączenie tych dwóch, sprzecznych pozornie, tematów:

Tyle na dziś, a kolejny – siedemdziesiąty dziewiąty już! – numer 7 Dni Zoo ukaże się w następny piątek.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s