Siedem małp zniknęło z opolskiego zoo

Dopiero co ucichły echa afery związanej z atakiem wandali na łódzkie zoo, a już doszło do kolejnego dramatycznego wydarzenia – w opolskim zoo w nocy z soboty na niedzielę zniknęło siedem małp – sześć tamaryn cesarskich (wszystkie, jakie były w zoo) i jedna miko czarna (w ogrodzie została jeszcze para).
Brak zwierząt w niedzielę rano zauważyli pracownicy zoo, którzy zgłosili sprawę policji. Nie ustalono jeszcze, czy zwierzęta zostały skradzione, czy ktoś celowo wypuścił je na wolność.

Według rzecznika opolskiej policji – Macieja Milewskiego – zwierzęta zniknęły z zoo między godziną 15:00 w sobotę (wtedy po raz ostatni na pewno widziano zwierzęta), a 7 rano w niedzielę, kiedy oficjalnie stwierdzono ich brak.
Policjanci, którzy przyjechali na miejsce, stwierdzili, że drzwi do małpiarni, w której przebywały tamaryny i miko, są wyłamane, a siatka otaczająca wolierę, po której biegały zwierzęta została pocięta.
Wstępna hipoteza dotycząca zdarzenia zakłada kradzież zwierząt lub ich wypuszczenie „na wolność”, choć zdecydowanie bardziej prawdopodobnym wariantem jest to, iż ktoś wszedł na teren zoo i ukradł zwierzęta – na co wskazywać mogą uszkodzenia wybiegu, które ewidentnie są efektem działania człowieka. Wybiegi małp przylegają bezpośrednio do ogrodzenia zoo, możliwe jest więc także, że ktoś mógł się przedostać na teren ogrodu w ten sposób.
Kradzież zwierząt jest o tyle prawdopodobna, ponieważ na czarnym rynku zwierzęta te mają wartość kilku tysięcy złotych, ktoś mógł więc zaplanować włamanie i porwanie małp. Dodatkowo w ostatnim czasie w mediach głośno było o tym, iż polskie ogrody zoologiczne nie są wystarczająco zabezpieczone przed włamaniami, co mogło być zachętą dla ewentualnych złodziei.

Tamaryny cesarskie z opolskiego zoo (kwiecień 2012)

Policja prowadzi obecnie śledztwo – przesłuchiwani są pracownicy zoo, przeglądane są także nagrania z monitoringu, problem jednak w tym, że ten nie obejmuje małpiarni, w której znajdowały się tamaryny i miko.
Niebawem powinniśmy poznać oficjalne stanowisko zarówno zoo jak i policji w tej sprawie.

Reklamy

One comment on “Siedem małp zniknęło z opolskiego zoo

  1. Moim zadaniem to ewidentny przykaład zdobywania zwierząt na czarny rynek, opolska grupka tych małp dość dobrze się mnożyła. Zwierzęta prawdopodobnie są w Czechach i nieda się juyż nigdy odzyskać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s