„7 Dni Zoo” nr 77 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w siedemdziesiątym siódmym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

“7 Dni Zoo” nr 77

W dzisiejszym numerze przeczytacie m.in. o tym, kiedy na nowym wybiegu zadebiutują poznańskie smoki, kto przyjechał do opolskiego zoo, kto wylegiwał się na jednej z gdańskich plaż, co ma wspólnego niedźwiedź Wojtek z deskami szkockiego teatru, co słychać u mrówkojadów z argentyńskiego Ibera Park i dlaczego „paranormalny wieprz z Ukrainy” może zostać gwiazdą Euro…
Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO WROCŁAW

Dopiero co pisaliśmy o narodzinach dwóch małych oryksów szablorogich, a na świat przyszło już trzecie młode! Wygląda na to, że wrocławskie stado zabrało się za uzupełnianie ubytków – wszak na początku maja do Indonezji wyjechały trzy dorosłe osobniki.

Trzy młode oryksy szablorogie na wybiegu! (fot. Kalat)

Przed tygodniem pisaliśmy także o narodzinach siki Dybowskiego oraz koziorożca syberyjskiego – dziś prezentujemy zdjęcia maluchów:

Mała sika Dybowskiego z matką (fot. Kalat)

Mały koziorożec syberyjski z matką (fot. Kalat)

ZOO KRAKÓW

Wykluł się żuraw koroniasty – to pierwszy naturalny wylęg tego gatunku w Polsce. Poza tym wykluły się trzy puszczyki uralskie.
Zdjęcia przychówków można zobaczyć tutaj.

ZOO PŁOCK

29 maja wykluły się dwa pingwiny tońce oraz co najmniej trzy płomykówki.

Więcej.

NOWE ZOO POZNAŃ

O żbikach (urodziły się 9 marca) i manulach (urodziły się 22 marca) już pisaliśmy, w ostatnim czasie na świat przyszły jednak kolejne zwierzaki – 24 maja urodziła się zebra, która otrzymała od opiekunów imię Montana, miesiąc wcześniej urodził się natomiast makak japoński.

A to mała zebra urodzona w poznańskim zoo przed rokiem

ZOO GDAŃSK-OLIWA

Kolejne kocie narodziny w oliwskim zoo – dopiero co urodziły się dwa serwale, a niedawno na świat przyszły dwa rysie. To pierwsze narodziny rysi w historii oliwskiego zoo. Matka oliwskich rysi, Iris, pochodzi z Helsinek i przyjechała do Gdańska około dwa lata temu (w dodatku ze złamaną nogą), ojciec – Bór – zaś pochodzi z Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie.

To mama czy tata?

To kolejne narodziny rysi w polskich ogrodach zoologicznych tej wiosny – dopiero co dwa młode przyszły na świat we wrocławskim zoo.

WIOSKA INDIAŃSKA W KOSZALINIE

A na koniec coś z „naszego podwórka” – w podkoszalińskiej Wiosce Indiańskiej (pisaliśmy o niej tutaj) urodził się mały bizon.

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

ZOO WROCŁAW

Wrocławskie zoo rozpoczęło gromadzenie mieszkańców pawilonu Indii, który ma być otwarty jesienią. Na kwarantannie przebywa przybyły z Francji samiec hulmana oraz para mundżaków indyjskich. Poza tym w ogrodzie, już na ekspozycji, pojawiły się legwany fidżijskie (młode osobniki) oraz emydura czerwonobrzucha.

Legwan fidżijski (fot. Kalat)

(fot. Kalat)

Tymczasem w Pawilonie Madagaskaru pojawiły się (w oddzielnej klatce w Hali Wolnych Lotów) nierozłączki szarogłowe, na ekspozycję wróciły dzioborożce kafryjskie, a na wybiegu jeleni Alfreda zadebiutował nowy samiec.

ZOO OPOLE

Zgodnie z naszą zeszłotygodniową zapowiedzią opolskie zoo wzbogaciło się o trzy nowe uchatki kalifornijskie.
Dwie uchatki – samice Ilona i Imilia – przyjechały z zoo w Bazylei, jedna – samica o imieniu Maha – ze Stuttgartu. Cała trójka to jeszcze bardzo młode zwierzęta – mają po około roku.

Podróż spędziły w specjalnych, ażurowych skrzyniach, a przez całą drogę były zraszane wodą. Do Opola dotarły w piątek, w nocy, 25 maja.
Póki co nowe uchatki kalifornijskie mieszkają na zapleczu, gdzie przechodzą kwarantannę, a w dużym basenie zadebiutują za kilka tygodni – muszą być bowiem stopniowo łączone z przebywającymi już w zoo uchatkami, trzema samicami (Molly, Grace, Hatley).

Nie ma już natomiast w opolskim zoo samca Arniego, który padł na początku tego roku – miał epilepsję i utonął…
Opolskie zoo jest jedynym ogrodem w Polsce eksponującym uchatki kalifornijskie. Zoo w najbliższym czasie będzie czyniło starania o pozyskanie nowego samca, tym bardziej, że zmodernizowany niedawno basen może pomieścić bez trudu nawet 10 zwierząt.

PLANY I INWESTYCJE

ZOO POZNAŃ

Ciąg dalszy sprawy otwarcia Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych w poznańskim Starym Zoo. Przed tygodniem pisaliśmy, że zoo zapewniło nas, iż obiekt w całości otwarty będzie dopiero wiosną przyszłego roku, natomiast już w czasie nadchodzącego Euro 2012 gotowa ma być ekspozycja waranów z Komodo. W tym tygodniu zoo – już oficjalnie (mieliśmy w tym swój udział) – potwierdziło te informację. Co prawda do Euro został już tylko tydzień, ale do tego czasu warany mają się znaleźć już na nowej ekspozycji. Doo zoo przyjechać ma także samiec z Lipska (o przyjeździe 10 waranów do lipskiego zoo z USA pisaliśmy przed tygodniem), dlatego tzw. sprawa waranów zostanie wreszcie zakończona.

Pawilon Zwierząt Zmiennocieplnych będzie w całości gotowy dopiero na wiosnę przyszłego roku…

Przypominamy – Poznań otrzymał swego czasu parę samic – Flores i Rinkę – pod warunkiem, że do 2012 roku zbuduje dla nich nowy obiekt, dotychczas bowiem smoczyce zamieszkiwały niewielki pawilon obok starej małpiarni.

Dotychczasowe mieszkanie poznańskich smoków

Teraz poznańskie warany będą miały do dyspozycji nowy, znacznie większy i efektowniejszy wybieg i wreszcie możliwa będzie próba rozmnożenia tego gatunku – byłoby to bezprecedensowe wydarzenie w historii polskiej wiwarystyki.
Nowy obiekt – a właściwie tylko jego część dla waranów – ma zostać otwarty 10 czerwca.
Zamieszkają w nim jednak tylko dwa warany – jedna z samic i nowy samiec, bowiem druga samica – zgodnie z pierwotnym założeniem – wyjedzie do Izraela.

Jedna ze smoczyc pożegna się z Poznaniem, ale zastąpi ją nowy samiec, który przyjedzie z Lipska

Co ciekawe, niebawem ruszą pracę nad budową ekspozycji waranów z Komodo we wrocławskim zoo – powstanie ona w pawilonie Terrarium.

Trwają także rozmowy z niemiecką Fundacją Vier Pfoten na temat utworzenia azylu dla niedźwiedzi w Nowym Zoo. Wg wstępnej koncepcji ma on zajmować teren około 3 ha w lesie mieszanym na ternie pagórkowatym. Najprawdopodobniej umowa z miastem zostanie podpisana w lipcu. Fundacja da pieniądze na projekt i budowę, która rozpocznie się jeszcze w tym roku, a w przyszłym będzie już można przyjąć nawet 10 niedźwiedzi.

ŚLĄSKIE ZOO

W Dzienniku Zachodnim pojawił się artykuł o „pomyśle na przebudowę Śląskiego Zoo”. Już ucieszyliśmy się, że kolejny ogród zaprezentował swój masterplan i wreszcie Chorzów doczeka się jakiejś przemyślanej wizji rozwoju, niestety, okazało się, że rzecz tyczy jedynie zwycięskiego projektu świeżo upieczonej architekt Anny Struskiej, której praca dyplomowa wygrała w konkursie na najlepszy dyplom na wydziale architektury Politechniki Śląskiej i zdobyła pierwsze wyróżnienie w konkursie na doroczną nagrodę SARP na najlepszy dyplom na polskich uczelniach architektonicznych.
Problem w tym, że – wbrew niektórym komentarzom – projekt jest mało realny i bardziej nadaje się na pomysł na zbudowanie zupełnie nowego ogrodu, a nie modernizację już istniejącego. A opiera się wszak na totalnej przebudowie Ślaskiego Zoo.  Projekt zakłada bowiem otoczenie zoo okrągłym, przeszklonym budynkiem o promieniu 200 metrów, z którego można byłoby oglądać zwierzęta z wewnętrznego dziedzińca. Koszty wprowadzenia projektu w życie byłyby jednak niewyobrażalne – budowa wrocławskiego Afrykarium okazałaby się przy tej inwestycji naprawdę tanim przedsięwzięciem…

WYDARZENIA W SKRÓCIE

NIK skontrolował polskie ogrody zoologiczne.
Na początku maja na stronie Najwyższej Izby Kontroli opublikowano wyniki kontroli, jaką przeprowadzono w ubiegłym roku w 10 polskich ogrodach zoologicznych (Gdańsk, Płock, Poznań, Zamość, Kraków, Chorzów, Opole, Wrocław, Łódź, Warszawa), a która dotyczyła przede wszystkim wykorzystania środków publicznych przez ogrody zoologiczne w latach 2008-2010. Większość ogrodów oceniono pozytywnie, choć w pokontrolnych raportach nie brakuje słów krytyki – inna sprawa, że w dużej mierze wynika ona z absurdalnych przepisów, do których nie sposób się stosować w praktyce.
Nasz obszerny komentarz do rezultatów kontroli NIK możecie przeczytać tutaj.
Co ciekawe, stosunkowo szybko do raportu dotarły także polskie media – całkiem rozsądny artykuł na ten temat pojawił się m.in. w Gazecie Wyborczej.

Foka z Oliwy dotarła na Hel.
Do Stacji Morskiej na Helu przed kilkoma dniami dotarła urodzona w marcu w oliwskim zoo młoda foka szara, która wraz z trzema innymi mieszkankami helskiego fokarium jeszcze w tym miesiącu zostanie wypuszczona na wolność.
To pierwszy raz w historii gdańskiego ogrodu zoologicznego, kiedy urodzona tam foka zostanie wypuszczona do morza.

Foki na Mewiej Łasze.
A tymczasem w rezerwacie Mewia Łacha zaobserwowano przed kilkoma dniami kilkanaście fok szarych, które – jak gdyby nigdy nic – wylegiwały się na plaży.

Więcej.

– Dwie foki ze Szwecji przyjechały do parku rekreacyjno-edukacyjnego „Sea Park” w Sarbsku.
Zostajemy w temacie fok – oto bowiem do parku rekreacyjno-edukacyjnego „Sea Park” w Sarbsku pod Łebą przyjechały 30 maja dwie foki szare ze Szwecji. Sam Park ma zostać otwarty „niebawem” – czyli mniej więcej w połowie czerwca.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.

Niedźwiedź Wojtek na teatralnych deskach.
Spektakl „Wojtek the Bear” zostanie wystawiony na deskach edynburskiego Netherbow Theatre w czerwcu. Spektakl ma opowiadać historię niedźwiedzia i jednostki, w której służył. Scenariusz wystawianej w Edynburgu sztuki napisał Raymond Raszkowski Ross. Reżyserem jest Corinne Harris.

Plakat promujący sztukę o Wojtku

Poza tym przy katedrze w Edynburgu już niebawem ma stanąć pomnik Wojtka.

Tarotka i Trezorka zadebiutowały na nowym wybiegu.
Dwie niedźwiedzice z zamojskiego zoo – Tarotka i Trezorka – które 16 maja wróciły do Zamościa po ponad dwuletnim pobycie we wrocławskim zoo zadebiutowały w tym tygodniu na swoim nowym wybiegu – zdjęcia zobaczyć można tutaj.

IMPREZY

DZIAŁO SIĘ…

W ostatnim tygodniu w polskich ogrodach zoologicznych odbyło się wyjątkowo wiele imprez – 25 maja w zamojskim zoo miała miejsce „Noc Marzeń”, tego samego dnia impreza ta odbyła się także w Śląskim Zoo oraz w Poznaniu, dzień później w warszawskim zoo odbyła się impreza z okazji Dnia Matki, natomiast 27 maja w łódzkim zoo odbył się „Bajkowy Piknik”, a w poznańskim Starym Zoo świętowano „Dzień Jeżyc”.

DZIEJE SIĘ

“Wieczór marzeń w ZOO – Dreamnight at the ZOO” dziś w Płocku i we Wrocławiu – szczegóły na stronach ogrodów.

DZIEŃ DZIECKA W ZOO

Szczegółowy program imprez z okazji Dnia Dziecka w polskich ogrodach zoologicznych przygotowaliśmy dla Was tutaj.

KONKURSY

KONKURS NA IMIĘ DLA FOKI Z OLIWY, CO PŁYWA NA HELU…

Foka z Gdańska, która trafiła właśnie na Hel, a wkrótce zostanie wypuszczona do Bałtyku, ponoć nie ma jeszcze imienia – ponoć, bo jak pisaliśmy swego czasu urodziła się podczas pobytu w oliwskim zoo delegacji z zoo w Kaliningradzie i na cześć gości została nazwana Kalinką. Gdy jednak okazało się, że jest to samiec, a imię Kalinin – z racji historycznych nie wchodzi raczej w grę – foka chyba faktycznie została bez imienia. Teraz wybiorą je słuchacze RMF FM i użytkownicy portalu RMF24.pl. Wygrać można całoroczny, dwuosobowy karnet wstępu do zoo w Gdańsku. Imię powinno być proste i krótkie – najlepiej dwusylabowe. Ze wszystkich nadesłanych propozycji wybrane zostaną trzy najlepsze. Ostatecznego wyboru dokonają użytkownicy RMF24.pl. Propozycje imienia dla gdańskiej foki można nadsyłać klikając tutaj.

POLECANA LEKTURA

Dziś mamy dla Was dwie bardzo ciekawe lektury z „bocianiego kręgu” – wszak wczoraj, 31 maja, obchodzony był Dzień Bociana Białego – artykuł Adama Wajraka o tym, jak każdy z nas może pomagać bocianom oraz tekst poświęcony rozmaitym mitom dotyczącym boćków właśnie, który ukazał się w Gazecie Wyborczej.

Lecą bociany!

Z ŻYCIA MRÓWKOJADÓW…

CO SŁYCHAĆ W IBERA PARK?

Pod koniec ubiegłego roku opowiedzieliśmy Wam o projekcie reintrodukcji mrówkojadów na terenie argentyńskiego rezerwatu Ibera Park – Proyecto Ibera. Projekt ma na celu przywrócenie na Mokradła Ibera zagrożonych gatunków zwierząt, które przed laty tu występowały, rezerwat ma bowiem ogromne rezerwy przestrzenne, jest też w stanie zapewnić zwierzętom odpowiednie warunki i ochronę, której nie mają w innych rejonach. Przez pięć lat funkcjonowania obiektu na teren rezerwatu wypuszczono ponad dwadzieścia mrówkojadów, które doczekały się kilku młodych. Ostatnie pół roku było dla projektu reintrodukcji mrówkojadów na tym obszarze bardzo udanym okresem – wypuszczono kolejne osobniki, pojawił się też nowy maluch – oto bowiem w połowie kwietnia na świat przyszedł mały Pocho – pierwszy mrówkojad urodzony w tym roku na terenie rezerwatu!
Matką małego Pocho jest samica Ivoty Porá, która była jednym z pierwszych mrówkojadów wypuszczonych na terenie rezerwatu, a dla której jest to już czwarte młode.

Mały Pocho – 26 kwietnia (fot. Proyecto Iberá)

Ivoty Pora z małym Pocho – ujęcie z kamery nocnej zrobione 6 maja (fot. Proyecto Iberá)

Kolejną wspaniałą wiadomością jest informacja sprzed kilkunastu dni – okazało się bowiem,  że w ciąży jest kolejna samica, Formoseña!

ZOOPLOTEK

W minionym tygodniu mogliśmy przeczytać m.in. o wielkiej miłości Tristana i Izoldy – dwóch surykatek z oliwskiego zoo, a także o małym koali z tajwańskiego Taipei Zoo, który wygląda z torby swojej mamy:

„Gorącym tematem” była bez wątpienia tzw. afera pastuchowa w oliwskim zoo, do której – z pewnych powodów – postanowiliśmy już jednak nie wracać.
Najwięcej miejsca media poświęcały jednak zdecydowanie zwierzakom, które mają stać się gwiazdami nadchodzącego Euro, zajmą się bowiem typowaniem wyników spotkań. Kilka dni temu zebraliśmy dla Was wszystkich kandydatów w jednym miejscu, ale ostatnie dni przyniosły nowe gwiazdy: nas zdecydowanie najbardziej rozbroił „paranormalny wieprz” z Ukrainy, natomiast na naszym podwórku na gwiazdę Euro typowany jest osioł Michał zwany Usiołkiem, który został w zeszłym roku adoptowany przez Uniwersytet Śląski. Na razie zadebiutował typując wynik dzisiejszego meczu pomiędzy senatorami RP a senatorami uczelni wyższych, ale jeśli okaże się, że ma „dar przewidywania”, być może będzie także typował wyniki spotkań nadchodzących Mistrzostw Europy…

A na koniec „Zooplotka” nowa gwiazda z angielskiego Zoo Whipsnade  – słonica Donna, która co prawda nie typuje wyników, ale za to.. świetnie gra w piłkę!

MRÓWKOJAD I OKOLICE…


Cały czas nie zwalniamy tempa – ostatnie dni to kolejna porcja nowych artykułów, m.in. tekst o kontroli NIK, specyficzna relacja z naszej wizyty we wrocławskim zoo czy artykuł o zwierzakach zajmujących się typowaniem wyników różnych rozgrywek sportowych – i nie tylko.
Zakończyliśmy także nasz facebookowy konkurs „Zagadka na dziś” (raz jeszcze gratulujemy zwycięzcom!), a licznik odwiedzin naszej strony w ostatnim czasie przekraczał kolejne niezwykłe bariery – tylko od niedzieli do wczoraj Mrówkojada odwiedziło prawie 8 tysięcy osób!
W najbliższych dniach szykujemy sporo ciekawych tekstów, niebawem ukaże się także wywiad z dyrektorem płockiego zoo, Panem Aleksandrem Niwelińskim oraz kilka niespodzianek.

ZDARZYŁO SIĘ…

27. 05. 2011

W poznańskim Nowym Zoo padła Junga – jedna z najstarszych panter śnieżnych na świecie.

Junga – jesień 2010

LISTY DO REDAKCJI

Sporo dostawaliśmy w ostatnim czasie listów i zapytań – a to pewna pani pytała nas, co począć ze znalezionym rannym ptaszkiem, kto inny pytał, czy „nie wiemy czegoś o poznańskim zoo, bo potrzebuje do magisterki”, dostaliśmy też zapytanie o to, gdzie zdobyć znaczki pocztowe z mrówkojadem.
Czasem jednak trafiają się też wiadomości „obrazkowe”, w których znajdujemy… pelikana na ławce. O, takiego:

(fot. Humerus)

albo śpiącą kunę – też z Wrocławia:

(fot. Kalat)

Dziękujemy!

Tyle na dziś, a kolejny – siedemdziesiąty ósmy już! – numer 7 Dni Zoo ukaże się w następny piątek.

Reklamy

4 comments on “„7 Dni Zoo” nr 77 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

    • Patrząc, jak to wyglądało w połowie maja, można było jednak w to wątpić, ale skoro zoo tak intensywnie zapewnia, że zdążą, to nie sposób im nie wierzyć :).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s