„7 Dni Zoo” nr 76 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w siedemdziesiątym szóstym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

„7 Dni Zoo” nr 76

W dzisiejszym numerze przeczytacie m.in. o tym, jakie imprezy czekają na odwiedzających ogrody zoologiczne w ten weekend, kiedy powstanie poznańska smoczarnia, ile smoków przyjechało do Lipska, jakie zwierzęta najbardziej lubią opolscy radni i dlaczego świnka z oliwskiego zoo ma depresję.
Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ŚLĄSKIE ZOO

W Śląskim Zoo wiosna w pełni – w ostatnim czasie pojawiło się całe mnóstwo nowych przychówków:  puchacz, kormorany, surykatki, lamy, osiołek, dwie małe gerezy i młody byczek szkocki.
Zdjęcia wszystkich maluchów można zobaczyć tutaj.

ZOO WARSZAWA

Urodził się osioł.

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ ZOO BYDGOSZCZ

Wylęgły się trzy pisklęta bociana białego – zdjęcia małych boćków można zobaczyć tutaj.

ZOO WROCŁAW

Kolejne przychówki we wrocławskim  zoo – wykluły się bączki, aż pięć pisklaków emu, a dziuplę opuścił pierwszy wykluty w Europie syczek filipiński. Poza tym na świat przyszły także trzeci już tego roku renifer, cielak jelenia Dybowskiego, daniel mezopotamski, koziorożec syberyjskikonik polski.
Sporą niespodzianką są także narodziny dwóch małych rysi.

ZOO GDAŃSK OLIWA

W oliwskim zoo urodziły się dwa serwale – samiec i samiczka. Maluchy pojawiają się już na wybiegu.
Ich zdjęcia można zobaczyć na stronie zoo.

A to małe serwale urodzone w oliwskim zoo w 2010 roku

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

ZOO ZAMOŚĆ

21 maja z zoo w Rydze przyjechały dwie samiczki góralków przylądkowych, które dołączyły do czterech mieszkających już w zoo samców, które przyjechały z Rotterdamu.
Do zoo przyjechały także jaguarundi z krakowskiego zoo, samica rysia z Zoo w Kerkrade i dwa koczkodany górskie z Wrocławia!
Natomiast już w przyszłym tygodniu na wybiegu powinny pojawić się długo oczekiwane niedźwiedzice brunatne, a więc siostry Trezorka i Tarotka, które na czas remontu przebywały ponad dwa lata we Wrocławiu.

ZOO SAFARI BORYSEW

Do mieszkającego już w Borysewie białego lwa Sahima dołączyła właśnie dziesięciomiesięczna samica, oczywiście również biała.

ZOO GDAŃSK OLIWA

Z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego przyjechały do Gdańska dwa pancerniki włochate – urodzeni w październiku 2010 roku bracia.

Nowy mieszkaniec oliwskiego zoo (fot. Wojtek)

Oba samce przyjechały do Torunia jesienią zeszłego roku i zamieszkały w pawilonie Herpetarium, gdzie dzieliły wybieg razem z marmozetami białoczelnymi. Zwierzęta nie dogadywały się jednak najlepiej, dlatego pancerni bracia zostali wysłani do Gdańska. W oliwskim zoo zamieszkały w wolierze tamaryn cesarskich. Póki co tamaryny z ogromnym zainteresowaniem przyglądają się nowym sąsiadom i póki co, na wszelki wypadek, nie schodzą z drzewa. Pancerniki natomiast doskonale zadomowiły się na nowym wybiegu – kto wie, może zostaną w Oliwie na dłużej.

ZOO OPOLE

Jeszcze w tym tygodniu opolskie zoo wzbogaci się o trzy nowe uchatki kalifornijskie – zwierzęta przyjadą z ogrodów zoologicznych w Stuttgarcie i Bazylei. W zoo mieszkają już cztery uchatki – trzy samice (Molly, Grace, Hatley) i samiec (Arni) – grupa liczyć więc będzie aż siedem osobników! Opolskie zoo jest jedynym ogrodem w Polsce, eksponującym uchatki kalifornijskie.

Uchatka kalifornijska w swoim basenie w zoo w Opolu

Trzy roczne uchatki, które mają pojawić się na dniach w zoo, zamieszkają wraz z opolską czwórką w zmodernizowanym niedawno basenie, który – wg zapewnień zoo – może pomieścić jeszcze kilka zwierząt, stąd niewykluczone, że w przyszłości do Opola przyjadą kolejne uchatki.

Basen uchatek w opolskim zoo

PLANY I INWESTYCJE

ZOO POZNAŃ

Jak udało nam się dowiedzieć od poznańskiego zoo:

obecnie Ogród Zoologiczny w Poznaniu prowadzi rozmowy z Fundacją Vier Pfoten w kierunku powstania azylu dla niedźwiedzi na terenie Poznańskiego Ogrodu Zoologicznego. Jeżeli działania wspólne zostaną zaakceptowane, podpisanie wspólnego projektu planuje się na miesiąc lipiec 2012.

Lokalizacja obiektu nie była jak dotychczas omawiana.
Z kolei powstający w Starym Zoo Pawilon Zwierząt Zmiennocieplnych będzie otwarty w całości wiosną 2013 roku, natomiast  – jak zapewnia samo zoo – jeszcze przed EURO ma być udostępniona dla zwiedzających ekspozycja waranów z Komodo.

Ekspozycja waranów miałaby być gotowa za dwa tygodnie…

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

ZOO WROCŁAW

We wrocławskim zoo cały czas trwają intensywne prace nad Afrykarium i pawilonem nosorożców (szczegółowo pisaliśmy o tym wczoraj), jednak w cieniu tych wielkich inwestycji cały czas coś się w zoo dzieje.

W Pawilonie Madagaskarskim wymieniono siatkę nad wolierą lemurów alaotrańskich:

(fot. Kalat)

a starą fontannę zaaranżowano na bajoro, dzięki czemu stała się domem dla trzech gatunków żab zielonych:

(fot. Kalat)

Na ekspozycję powróciły także świnie rzeczne:

(fot. Kalat)

a na nowym wybiegu zadebiutowały dzioborożce kafryjskie.

ZOO OPOLE

W opolskim zoo odbyło się spotkanie dyrekcji ogrodu z radnym komisji infrastruktury, na którym zoo zaprezentowało plany rozwojowe ogrodu. O taką prezentację poprosili ami radni, bowiem niebawem będą decydować o przekazaniu pieniędzy na nowy wybieg dla serwali, a w dalszej perspektywie także na przebudowę wejścia do zoo i „chcieli poznać pomysły ogrodu na najbliższe lata”.
A tych jest mnóstwo i prezentują się bardzo ciekawie – wśród pomysłów jest m.in. przekształcenie szklarni znajdującej się za basenem uchatek w pawilon ezgotyczny, budowa wybiegu dla flamingów, wybieg dla lwów i basen dla pingwinów.

Jedną z ciekawszych propozycji jest pomysł na zagospodarowanie szklarni. W środku miałby powstać sztuczny wodospad, ekspozycja roślin tropikalnych i zwierząt egzotycznych.  Szacowany koszt inwestycji to ponad 4 mln zł. To jednak pomysł na nieco dalszą przyszłość, natomiast już w tym roku ma ruszyć budowa nowego wybiegu dla flamingów (koszt to około 160 tys.). W dalszej perspektywie powstać ma wybieg lwów (3,8 mln zł), a w planach jest także basen dla pingwinów (1,5 mln zł).
Zoo powoli przygotowuje się także do powrotu nosorożców białych, a także planuje nową przechodnią wolierę dla ptaków. Przygotowywany jest także projekt pawilonu dla szczerbaków (500 tys. zł) oraz wybieg dla tygrysów.
Wbrew oczekiwaniom niektórych radnych, którzy „chcieliby w zoo wielkie zwierzęta”, w planach nie ma ani słoniarni, ani hipopotamów nilowych. Radnym podoba się natomiast pomysł ściągnięcia pingwinów – „bo to bardzo sympatyczne zwierzaki i ludzie je uwielbiają”. Z uznaniem spotkało się także sprowadzenie lwów…
Szkoda, że w większości przypadków radni nie mają większego pojęcia o funkcjonowaniu zoo a to od nich zależy, ile dany ogród dostanie pieniędzy i na co…

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Spacer z dyrektorem we wrocławskim zoo.
Już w sobotę 26 maja we wrocławskim zoo odbędzie się kolejny spacer z Dyrektorem zoo, Panem Radosławem Ratajszczakiem. Tym razem odbędzie się on w ramach Kampanii: Zwierzęta Azji Południowo – Wschodniej.

Przynieś rośliny do warszawskiego zoo!
Warszawskie zoo w potrzebie – masz w domu dużą roślinę egzotyczną, której już nie potrzebujesz? Stołeczny ogród chętnie ją przyjmie – poszukiwane są bowiem rośliny do udekorowania Herpetarium. Kontakt do zoo w tej sprawie – tel. 22 619 69 09.
Dlaczego warto pomóc stołecznemu zoo w tej sprawie? Posłuchajcie, przekonacie się :).

X Międzynarodowy Dzień Bałtyckiego Morświna w Gdyni.
Tegoroczny, jubileuszowy – bo dziesiąty już – Międzynarodowy Dzień Bałtyckiego Morświna odbył się 20 maja, na Skwerze Kościuszki w Gdyni, tuż obok pomnika morświna. Pracownicy Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, przygotowali z tej okazji stanowisko informacyjno-edukacyjne, które miało zwrócić uwagę na problem zagrożeń i sposobów ochrony morświnów w polskiej części Bałtyku.
Więcej na ten temat.

Pokazy zwierząt terrarystycznych w płockim zoo.
W każdą sobotę i niedzielę w godz. 12:00 – 12:30 w Pawilonie Herpetarium płockiego zoo odbywać się będą pokazy zwierząt terrarystycznych, w tym również bezkręgowców. Pod okiem opiekuna gadów będzie można dotknąć niektórych zwierząt.

Toruń w akcji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.
Toruń – jako jedno z 10 miast z całej Polski – dołączył do tegorocznej edycji kampanii „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. W konkursie na facebookowym profilu akcji można głosować na miasto najbardziej przyjazne pszczołom. W trzech lokalizacjach, które zdobędą największą liczbę głosów, odbędą się pikniki edukacyjne, a we wszystkich dziesięciu miastach w lipcu posadzone zostaną rabaty w kształcie pszczół, skomponowane z nektarodajnych roślin. W Toruniu przyjazna pszczołom rabata powstanie w Ogrodzie Zoobotanicznym.

Światowy Dzień Żółwia.

W środę 23 maja obchodzony był na całym świecie – już po raz trzynasty – Światowy Dzień Żółwia.

My z tej okazji przygotowaliśmy dla Was zestawienie najsłynniejszych żółwi w historii i najciekawszych kulturowych nawiązań do tych niezwykłych zwierzaków.

W poznańskim zoo padła żyrafa.
Żyrafich nieszczęść ciąg dalszy. Po tym, jak w wyniku ataku wandali na łódzkie zoo padły tam dwie żyrafy, kolejna żyrafa padła w poznańskim zoo.
W niedzielę 20 maja padła sześcioletnia samic Makena, która w dodatku była w ciąży. Pierwsze sekcja zwłok wskazywałaby na marskość wątroby, ale nie wyjaśnia to do końca śmierci zwierzęcia, żyrafa była bowiem jeszcze młoda. Próbki krwi, wycinki węzłów chłonnych, wątroby i serca zostały wysłane do zbadania w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej, dlatego za kilka dni powinniśmy wiedzieć więcej o przyczynach śmierci żyrafy.

W Nowym Zoo została już tylko para żyraf, bowiem wiosną do Faruk Yaltzin Zoo wyjechała samica Basia, sprowadzona do Poznania z wrocławskiego zoo w czerwcu 2010 roku.

Żyrafa z poznańskiego zoo

IMPREZY

„DREAMNIGHT” W ZOO

Część z polskich ogrodów zoologicznych w najbliższych dniach organizuje imprezy dla dzieci niepełnosprawnych z cyklu “Wieczór marzeń w ZOO – Dreamnight at the ZOO”.
W Śląskim Zoo akcja odbędzie się już dziś, dlatego ogród otwarty będzie dla zwiedzających tylko do godziny 16:00. Również dziś, tyle że o 18:00, akcja ruszy w poznańskim Nowym Zoo, natomiast w płockim zoo impreza odbędzie się 1 czerwca. Podobnie będzie we wrocławskim zoo, gdzie akcja startuje 1 czerwca o godzinie 18:00 i potrwa do 22:00. Dodatkowo tego dnia do zoo zawita wojsko, policja i pogotowie, dzięki czemu odwiedzający będą więc mogli zobaczyć z bliska, jak wygląda sprzęt wojskowy i co ma na wyposażeniu policyjny radiowóz.
Szczegóły dotyczące akcji można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych ogrodów.

PIKNIK NAUKOWY W AKWARIUM GDYŃSKIM

W niedzielę 27 maja przed Akwarium odbędzie się XIII Piknik Naukowy, podczas którego zaprezentowane zostaną dwa stoiska: „Obywatele Bałtyckiej Przestrzeni” przybliżające mieszkańców Morza Bałtyckiego oraz „Zwierzęce technologie”, czyli inspiracje, jakie nauka zaczerpnęła ze świata przyrody.

Szczegóły imprezy można znaleźć na stronie Akwarium.

BAJKOWY PIKNIK W ŁÓDZKIM ZOO

W niedzielę 27 maja w łódzkim zoo odbędzie się kolejny już piknik rodzinny „Rossmann Dzieciom”, który w tym roku opatrzony został hasłem „Łódź pełna bajek”. Tego dnia wszystkie dzieci (poniżej 16 roku życia) wchodzą do łódzkiego zoo za darmo.
Dla wszystkich gości zaplanowano mnóstwo atrakcji – szczegóły można znaleźć na stronie zoo.
Akcja organizowana jest z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Impreza tradycyjnie już ma akcent charytatywny. Do zabawy zaproszono bowiem najmłodszych z łódzkich Domów Dziecka, na których czekają dodatkowe niespodzianki.
Piknik rozpocznie się w łódzkim zoo o godz. 10 i potrwa do godz. 17.

IMPREZA DLA MAM I DZIECI W WARSZAWSKIM ZOO

Jutro, 26 maja, w warszawskim zoo odbędzie się specjalna impreza z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka zarazem.
W programie m. in. porady stylistek i makijażystek, warsztaty Egurrola Dance Studio, warsztaty tworzenia biżuterii i wiele innych atrakcji. Szczegóły na stronie zoo.

DZIEŃ JEŻYC W POZNAŃSKIM STARYM ZOO

W sobotę 26 maja w poznańskim Starym Zoo odbędzie się festyn rodzinny z okazji Dnia Jeżyc.
W programie cała masa atrakcji, a po zoo przechadzać ma się… Józef Ignacy Kraszewski, którego 200 rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku!
Początek imprezy o godz. 10.00 – szczegóły można znaleźć na stronie zoo.

DZIEŃ DZIECKA W PŁOCKIM ZOO

W niedzielę 27 maja w płockim zoo odbędzie się impreza z okazji Dnia Dziecka.

DZIEŃ DZIECKA W ŁÓDZKIM ZOO

Z kolei w łódzkim zoo Dzień Dziecka obchodzony będzie 3 czerwca. Zoo zaplanowało z tek okazji mnóstwo atrakcji dla najmłodszych – szczegółowy plan dostępny jest tutaj.

DZIEŃ DZIECKA W KRAKOWSKIM ZOO

Gorsze nie zamierza być krakowskie zoo, które również organizuje imprezy dla najmłodszych zwiedzających z okazji Dnia Dziecka – tyle, że 1 czerwca, kiedy przypada właściwa data tego święta. Zoo wraz z kanałem edukacyjnym Disney Junior przygotowało dla najmłodszych wiele atrakcji – dzieci będą mogły uczestniczyć w zabawach i konkursach, realizowanych w wybranych punktach ogrodu. Odnalezienie tych szczególnie atrakcyjnych miejsc będzie możliwe dzięki mapce, którą każde dziecko otrzyma przed wejściem do zoo.
Więcej informacji na stronie zoo.

DZIEŃ DZIECKA W WARSZAWSKIM ZOO

1 czerwca wszystkie dzieci do lat 12 do warszawskiego zoo wchodzą za darmo.

URODZINY, URODZINY I… PO URODZINACH!

Miniony tydzień obfitował w organizowane w kilku polskich ogrodach zoologicznych imprezy urodzinowe szczególnie popularnych mieszkańców zoo. W miniony czwartek w warszawskim zoo 12. urodziny świętował goryl Azizi, w miniony piątek w płockim zoo 82. urodziny obchodziła samica aligatora missisipijskiego Marta, w poniedziałek 9. urodziny obchodziła warszawska szympansica Lucy, natomiast w niedzielę 16. urodziny obchodziła – choć bez imprezy – warszawska mrówkojadzica Yuri.
Największa impreza urodzinowa odbyła się jednak oczywiście w łódzkim zoo, w którym odbył się piknik rodzinny z z okazji 50-tych urodzin słonicy Magdy.

Słonica Magda z łódzkiego zoo w niedzielę skończyła 50 lat! (fot. Wojtek)

W imprezie wzięło udział bardzo wielu zwiedzających i liczni zaproszeni goście. Magda dostała w prezencie tort owocowo-warzywny, który zamiast zjeść… szybko rozdeptała (ostatecznie jednak go zjadła i ponoć jej smakował). Więcej radości sprawił jej prezent od dyrekcji ogrodu – kilkudziesięciokilogramowa piłka (wg różnych wersji piłka ważyła 25 lub 40 kg).
Fotorelację z imprezy można zobaczyć na stronie zoo.

Magda jest jednym z najstarszych zwierząt w łódzkim zoo, a w Łodzi spędziła prawie całe życie. Przyjechała do Łodzi na przełomie kwietnia i maja 1963 roku razem z dwiema innymi słonicami: Indią i Kingą – wszystkie trzy słonice miały wówczas zaledwie kilkanaście miesięcy i zostały odłowione w naturze, w Indiach. Kinga szybko wyjechała do krakowskiego zoo, natomiast Magda i India przez następne 45 lat wychowywały się i mieszkały razem w słoniarni. Niestety w 2008 roku India padła i od tego czasu Magda mieszka sama.
Tuż po przyjeździe do zoo Magda miała zaledwie 106 cm wzrostu i ważyła 303 kg. Kiedy zważono ją po raz ostatni – w 2001 roku – ważyła 4990 kg.

KONKURSY

BIAŁA LWICA Z BORYSEWA CZEKA NA IMIĘ

Zoo Safari w Borysewie ogłasza konkurs na imię dla sprowadzonej właśnie do zoo białej lwicy.
Propozycje imion można wysyłać na adres mailowy zoo lub wpisywać na tablicy na facebookowym profilu ogrodu. Nagrodą dla pięciu najlepszych propozycji są rodzinne wejściówki dla 4 osób (2 dorosłych + 2 dzieci).

KONKURS NA IMIĘ DLA WROCŁAWSKIEJ ŻYRAFKI

Już tylko do czwartku 31 maja można przesyłać swoje propozycje imienia dla urodzonej wiosną we wrocławskim zoo żyrafy. Propozycje imion można przesyłać listownie lub poczta mailową na adres lutra@zoo.wroc.pl
Imię powinno rozpoczynać się na literę „N” i pochodzić z języka Suahili. Nagrodą dla „matki” lub „ojca” chrzestnego jest roczną kartę wstępu do zoo.

POLECANA LEKTURA

Dziś polecamy nasz wywiad z Panią Beatą Gęsińską, Dyrektorem Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu, artykuł o szympansie z szwedzkiego Furuvik Zoo, który… atakuje zwiedzających rzucając w nich kamieniami (tydzień temu pisaliśmy o nim w Zooplotku, teraz jednak doczekał się nieco rozsądniejszego omówienia w Gazecie Wyborczej) oraz bardzo ciekawy wywiad z dyrektorem płockiego zoo, Panem Aleksandrem Niwelińskim, który ukazał się na stronie www.portalplock.pl, w którym dyrektor płockiego ogrodu komentuje Raport Born Free, który wywołał tyle kontrowersji, a w którym krytyce poddane zostało także płockie zoo.

ZOOPLOTEK

W minionym tygodniu mogliśmy przeczytać m.in. o:

Półtorametrowym pytonie, znalezionym w pobliżu wejścia do obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświęcimiu, który ostatecznie okazał się… wężem zbożowym!
Gad trafi wkrótce prawdopodobnie do krakowskiego zoo.

Śwince Hiacyncie, mieszkance Małego Zoo w ogrodzie zoologicznym w Oliwie, która – zdaniem Faktu – postanowiła się odchudzić, gdyż jest w depresji… Jest ponoć za gruba i dlatego nie może znaleźć męża.
Czyżbyśmy mieli już faworyta do „Prasowej głupoty roku”?

Hiacynta, słynna mieszkanka Małego Zoo w oliwskim ogrodzie

WIEŚCI ZE ŚWIATA

W DISNEY’S ANIMAL KINGDOM URODZIŁ SIĘ NOSOROŻEC!

4 maja w Disney’s Animal Kingdom urodził się mały nosorożec biały. Samiec jest już trzynastym nosorożcem urodzonym w Disney’s Animal Kingdom – pierwszym była matka malucha, samica Kendi, dla której jest to już czwarte młode.

Samica Kendi z małym nosorożcem (fot. Gene Duncan, za: ZooBorns)

W BERLIŃSKIM ZOO URODZIŁ SIĘ SŁOŃ INDYJSKI

8 maja w berlińskim Tierpark urodził się samiec słonia indyjskiego.

Mały słonik z berlińskiego Tierpark (fot. Tierpark Berlin)

10 SMOKÓW PRZYJECHAŁO DO LIPSKA

(fot. Zoo Lipsk, http://www.zoo-leipzig.de)

Do zoo w Lipsku przyjechało z USA 10 waranów z Komodo. W zamian za nie w drugą stronę powędruje 10 osobników mieszkająca dotychczas w Lipsku – wszystko po to, żeby obie populacje miały zapewnioną odpowiednią pulę genową. Ze sprowadzonej do Lipska dziesiątki pozostaną dwie urodzone w październiku 2010 roku samice, a reszta rozjedzie się po ogrodach w całej Europie.

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

Ostatni tydzień był dla nas wyjątkowo aktywny – odwiedziliśmy poznańskie Stare Zoo, przeprowadziliśmy wywiad z Panią Beatą Gęsińską, Dyrektorem Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu, przygotowaliśmy też artykuł o budowie Afrykarium i pawilonu nosorożców we wrocławskim zoo. Udało nam się także nawiązać kontakt z poznańskim zoo…
Niczego nie obiecujemy, ale w najbliższym czasie na stronie nie powinno zabraknąć ciekawych tekstów!
A tymczasem w lokalnej poznańskiej prasie natrafiliśmy na pewien tekst, opatrzony nagraniem video, na którym możecie zobaczyć… a, sami sprawdźcie :).

ZDARZYŁO SIĘ…

19. 05. 2010

Z powodu zagrożenia powodziowego zamknięte zostało opolskie zoo. Tymczasem w stołecznym ogrodzie wybuchł skandal z “mordowaniem zwierząt w warszawskim zoo” po niefortunnej wypowiedzi dyrektora Andrzeja Kruszewicza. Wszystko przez zagrożenie powodziowe w warszawskim zoo.

20. 05. 1996

W zoo w Dortmundzie urodziła się Yuri, samica mrówkojada olbrzymiego, która obecnie mieszka w warszawskim zoo.

Ares i Yuri – czerwiec 2010

22. 05. 2010

W poznańskim Starym Zoo rusza rozbiórka Pawilonu Płazów i Akwarium – to pierwszy etap budowy nowego Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych.

Pawilon zwierząt zmiennocieplnych w Starym ZOO w budowie

23. 05. 2010

“Witamy Nufiego w nowym domu jego” – w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym odbyła się impreza z okazji oficjalnego otwarcia nowego wybiegu niedźwiedzi himalajskich.

Nufi na swoim nowym wybiegu
23. 05. 2011

Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego do Bałtyku wypuszczono osiem młodych fok, pochodzących z helskiego fokarium i warszawskiego zoo (plus Nautek, znaleziony w gdyńskiej stoczni).

24. 05. 2010

Powódź nadal zagraża ogrodom zoologicznym – w opolskim zoo zalany został wybieg gepardów.

25. 05. 2010

W poznańskim Nowym Zoo urodziły się dwa otocjony!

Małe otocjony w Nowym ZOO w Poznaniu

25. 05. 2011

We wrocławskim zoo urodziło się osiem wilków!

TEMAT TYGODNIA

Żyrafich przypadków ciąg dalszy, czyli łódzkich zdarzeń echa w mediach…

Wypadki w łódzkim zoo to wciąż najnośniejszy medialnie temat zoologiczny ostatnich dni.
Przypomnijmy – w wyniku nocnego ataku wandali zoo zostało zdemolowane, a pośrednim skutkiem obecności nieproszonych gości w zoo była śmierć dwóch z trzech łódzkich żyraf, samic Suri i Hany. Bardzo obszernie pisaliśmy o nim tutaj i tutaj.
W zoo pozostała tylko jedna żyrafa – samiec Malkolm (Tofik), który bardzo źle znosi samotność, dlatego zoo czyni starania, aby pozyskać nowe żyrafy. We wtorek wieczorem dyrektor łódzkiego zoo, Pan Ryszard Topola, odbył rozmowę z koordynatorem żyraf w EAZA, który obiecał „znaleźć dla Łodzi zwierzęta”. Wszystko wskazuje na to, że „wcześniej niż później” do Łodzi trafi samiec i samica, zwierzęta muszą spełniać jednak określone warunki: żyrafy nie mogą być spokrewnione w żaden sposób z  Malkolmem i nie mogę znajdować się dalej niż jeden dzień jazdy samochodem, ponieważ dalszy transport jest dla zwierząt niebezpieczny, żyrafy nie mogą mieć też mniej niż półtora roku, ponieważ do tego wieku powinny wychowywać się razem z matką.
Jednym z ogrodów, skąd może do Łodzi trafić żyrafa, jest warszawskie zoo, gdzie żyją obecnie cztery samice – jedna z nich mogłaby trafić do Łodzi, spełnia bowiem wszystkie warunki.
Wcześniej pomoc w „zdobyciu” żyrafy zaoferowała łódzkiemu zoo anonimowa instytucja spoza Łodzi, która obiecała przekazać całą kwotę potrzebną na zakup i transport do łódzkiego ogrodu żyrafy spoza kraju.
W lokalnych mediach pojawiają się zresztą praktycznie codziennie rozmaite egzotyczne pomysły skąd sprowadzić do Łodzi nowe żyrafy – z RPA, z ogrodów, którym kiedyś Łódź wypożyczyła swoje osobniki, a nawet z „prywatnych hodowli”…

Tymczasem zakończył się przeprowadzony w ubiegłym tygodniu w łódzkim zoo audyt bezpieczeństwa – wstępne wyniki nie napawają optymizmem i potwierdzają, że w zoo doszło do wielu zaniedbań. Problemem jest nie tylko brak kamer, ale także brak drutu kolczastego, który umieszczony na murze mógłby utrudnić wandalom wdarcie się na teren zoo.
Cały czas trwają też poszukiwania sprawców całego zajścia, ale póki co nie pojawiły się żadne nowe tropy w sprawie.
W związku z „zajściami łódzkimi” głośno było ostatnio o ogrodach zoologicznych – głównie łódzkim – w mediach, jak łatwo się jednak domyślić, oprócz „żalu po stracie żyraf” dominowały jednak krytyczne i – niestety – mocno zniekształcone opinie, do tematu bowiem przyklejały się wszystkie krytyczne zdania jakie w ostatnim czasie pojawiły się w kwestii oceny ogrodów – z nieszczęsnym raportem Born Free Foundation na czele.
Taki materiał mogliśmy znaleźć np. w „Faktach” w telewizji TVN.
Medialnym tematem nr 2 były z kolei urodziny słonicy Magdy z łódzkiego ogrodu oraz uniwersalny temat, czyli… „wiosna w zoo”, w czym celowała z kolei „Panorama” z TVP 2.
Tu wydźwięk był zdecydowanie pozytywny.
Nie od dziś jednak wiadomo, że najlepiej sprzedają się dramaty, skandale, zarzuty, plotki, oskarżenia – słowem informacje o negatywnym przekazie, stąd tvn-owski „reportaż” odbił się znacznie szerszym echem, szkoda tylko, że więcej w nim było półprawd, niż prawd, ale – kto miałby tam czas zagłębiać się w szczegóły.
A wracając do łódzkich żyraf – naprawdę żal Malkolma, ale czy naprawdę dobrym pomysłem jest sprowadzanie nowych zwierząt do łódzkiej żyrafiarni? Skoro zoo ma tak duże kłopoty z hodowlą tego gatunku (przypominamy – w ostatnich latach w łódzkim zoo padło kilka żyraf), to może naprawdę warto byłoby się zastanowić nad przyszłością tej hodowli i zrezygnować z niej?

Tyle na dziś, a kolejny – siedemdziesiąty siódmy już! – numer 7 Dni Zoo ukaże się w następny piątek.

Reklamy

10 comments on “„7 Dni Zoo” nr 76 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

 1. Nie dawno do Poznańskiego Zoo, przed wypadkiem z Makeną, przyjechała samica Soroti (info na stronie zoo). Natomiast z tego co się orientuję, Rudi jest kobietką i ma na imię Zachara.

 2. O żyrafach w Poznaniu j.w. Co do warszawskich to Lokatka jest najmłodsza nie najstarsza (w mediach jednego dnia pojawiła się informacja że z Warszawy mogłaby przyjechać Lulu albo Tebby – obie samice są i tak odłączone od stada; następnego dnia pojawiła się informacja że do Łodzi mogłyby wyjechać Lokatka i młoda samiczka z Płocka). Którakolwiek by to jednak miała niebyć żyrafa to mam podobne jak wy odczucia co do importu kolejnych samic … 10 żyraf w 6 lat to za dużo jak na nieszczęśliwe wypadki – lepiej byłoby tymi osobnikami zagęścić np Poznańskie albo Opolskie stado, albo wymienić młode między W-wą i Płockiem (oczywiście jesli nie będą spokrewnione ze sobą).

  Straszny pyton (podobno nawet jadowity żeby było ciekawiej) z Oświęcimia to najzwyklejszy wąż zbożowy hodowany w pewnie już tysiącach domów w kraju.

  Pojawił się też bardzo ciekawy wywiad dyrektora z Płocka na temat „raportu” Born free: http://portalplock.pl/pl/334_informacje/1692_miazdzaca_ocena_polskich_zoo_jak_w_plocku.html
  Jak na razie najprofesjonalniejsza ocena 🙂

 3. „(…)w zoo doszło do wielu zaniedbań. Problemem jest nie tylko brak kamer, ale także brak drutu kolczastego, który umieszczony na murze mógłby utrudnić wandalom wdarcie się na teren zoo.”
  Ciekaw jestem kto jest autorem tak dosadnej oceny. Jak dla mnie to drut kolczasty otaczający ogród zoologiczny byłby mimo wszystkim swego rodzaju kuriozum, a nie dowodem na „brak zaniedbań”.
  Załóżmy, że drut jest a wandale i tak wchodzą, bo go przecinają albo zarzucają szmatami, co wtedy? Zaniedbano sprawę, bo nie ma wieżyczki ze strażnikiem z karabinem maszynowym?

  • Autorem są kontrolerzy opracowujący audyt. Tego typu sformułowania są pochodną specyficznie pojmowanego podejścia do zasad bezpieczeństwa. Wyobraźmy sobie bowiem ten drut kolczasty – wówczas zoo wyglądałoby jak obóz, albo co najmniej jednostka wojskowa. Z drugiej jednak strony chodzi pewnie o to, iż sama obecność drutu działa odstraszająco na wandali. Tyle, że jeśli taki/tacy chce/chcą wejść i narozrabiać, to i strażnik z karabinem nie pomoże, niemniej taka dodatkowa osłona to efekt psychologiczny, który faktycznie, czasami, działa.
   Problem leży jednak tak naprawdę gdzie indziej – nie w drucie, bądź jego braku, tylko w głupocie – i jej nadmiarze.
   Żaden drut – nawet kolczasty – jeszcze sobie z nią nie poradził…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s