Wielkie święto w płockim zoo – 82 lata kończy Marta, najstarszy polski aligator!

Gdyby zapytać, kto jest najbardziej znanym mieszkańcem płockiego zoo, który rezydent polskich ogrodów zoologicznych jest największą gwiazdą filmową i który zwierzak dumnie nosi tytuł „najstarszego polskiego aligatora”, odpowiedź na wszystkie te pytania mogłaby być tylko jedna – samica aligatora missipijskiego z płockiego zoo, Marta, która dziś (przynajmniej tak twierdzi zoo) kończy 82 lata!
Z tej okazji w płockim ogrodzie zoologicznym odbędzie się dziś specjalna impreza urodzinowa!

Marta

Marta zaprasza na urodziny!

Przyznamy, że informacja o zorganizowaniu urodzin Marty właśnie dziś mocno nas zdziwiła. Dlaczego? Ano dlatego, że w ostatnich latach impreza urodzinowa odbywała się… 18 czerwca, tę datę bowiem zoo uznawało do tej pory za umowne urodziny aligatorzycy. Dlaczego w tym roku jest inaczej – ano, sprawa jest bardzo prosta.
Aligatory przychodzą na świat na przełomie wiosny i lata, więc zoo urodziny organizuje wiosną. Nigdy nie był to jednak celowo dzień 18 czerwca (po prostu parę razy tak wyszło…). Co ciekawe, po raz pierwszy urodziny Marty odbyły się… 22 października 2005 :).
Jakkolwiek świętowanie urodzin szacownej jubilatki w płockim zoo to już tradycja, dlatego kto może, powinien tego dnia wybrać się do płockiego zoo.
Tym bardziej, że na swoje urodziny zaprasza sama Marta – atrakcji nie zabraknie: ma być wielki marcepanowy tort urodzinowy w kształcie krokodyla, konkurs plastyczny z nagrodami, występy artystyczne, pokaz fragmentów Hydrozagadki, filmu z 1970 r., w reżyserii Andrzeja Kondratiuka, w którym Marta wystąpiła w roli drapieżnego krokodyla Hermana (patrz niżej), nie zabraknie też wielu ciekawostek o krokodylach.
Sama jubilatka otrzyma zaś specjalnie przygotowany dla niej tort z ryb i mięsa.
Początek imprezy dziś o godzinie 12.00 w pawilonie Herpetarium-Akwarium.

Skąd się wzięła Marta w płockim zoo?

Marta jest najstarszym polskim aligatorem i jednym z najstarszych zwierząt mieszkających w polskich ogrodach zoologicznych (a ponoć i europejskich!) – urodziła się w 1930 roku na fermie hodowlanej aligatorów na Florydzie. To, że jest aż tak wiekowa, nie podlega wątpliwościom, zoo posiada bowiem stosowne dokumenty potwierdzające pochodzenie Marty. Do Płocka przyjechała w 19 sierpnia 1960 roku razem z samcem Pedro. Marta i Pedro zostały zakupione z fermy na Florydzie przez pochodzącego z Płocka Polaka mieszkającego na stałe w USA, inżyniera Tadeusza Węgrowskiego w odpowiedzi na „Akcję Krokodyl” (polegającą na wysyłaniu książek od mieszkańców Płocka dla Polonii argentyńskiej w zamian za zwierzęta dla płockiego zoo w latach 60.). Niestety, Marta nie tolerowała Pedro – zwierzęta gryzły się nawzajem, dlatego ten wyjechał w zaledwie kilka miesięcy później – 18 grudnia 1960 roku – do Wrocławia. Próbowano ją potem łączyć z innymi samcami aligatora z Czech, niestety bez rezultatu. W związku z tym przez całe swoje długie życie Marta nie doczekała się ani jednego potomka – nie tolerowała bowiem towarzystwa żadnego samca…
Co ciekawe, wobec ludzi Marta jest wyjątkowo łagodna.

Marta – sama z wyboru

82 lata to dużo jak na aligatora – starsze od niej są jedynie dwa australijskie krokodyle błotne, liczące 86 lat, które żyją w Zoo w Rotterdamie. Aligatory te żyją mniej więcej tak długo, jak ludzie, zdarza się jednak, że dożywają więcej niż stu lat. Marta jest więc już sędziwą staruszką, zważywszy jednak, że nigdy nie chorowała nadal jest w bardzo dobrej formie – jest całkowicie zdrowa, choć trochę ospała, co w przypadku aligatora nie jest raczej niczym dziwnym.

Narodziny gwiazdy!

O ile Marta znana jest powszechnie z faktu bycia jednym z najstarszych zwierząt w polskich ogrodach zoologicznych, o tyle status prawdziwej zoo-gwiazdy zyskała dzięki… swojej karierze filmowej! Oto bowiem w 1971 roku Marta zagrała w rewelacyjnym filmie Andrzeja Kondratiuka zatytułowanym Hydrozagadka. Wcieliła się tam w rolę… krokodyla Hermana osiągającego zatrważającą szybkość:

Do roli w filmie Martę zgłosił ówczesny dyrektor zoo, Pan Tadeusz Taworski. Twórcy filmu szukali bowiem do kilku scen krokodyla, a Taworski uznał, że Marta sprawdzi się w tej roli idealnie.

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o Marcie, a możecie przeczytać w płockim zoo!

Marta ma do dyspozycji całkiem spory wybieg znajdujący się w centralnej części pawilonu Herpetarium-Akwarium.

Wybieg Marty w pawilonie Herpetarium

Najczęściej zobaczyć ją można na tyłach wybiegu, opalającą się przy sztucznym świetle, albo… tuż przy szybie, wylegującą się w basenie:
Przy jej terrarium znajduje się mnóstwo informacji na temat największej gwiazdy zoo:

a także sporo ciekawostek o krokodylach:

Uwaga! Aligator

Skoro najsłynniejszą mieszkanką płockiego zoo jest aligatorzyca Marta, dziwić nikogo nie powinno, że tuż przed wejściem do gadziarni znajduje się rzeźba aligatora naturalnych rozmiarów, wyłaniająca się spomiędzy zarośli – jest na tyle wiarygodna, że niektórzy dają się nabrać, iż to prawdziwy aligator uciekł z klatki!

Uwaga! Aligator na wolności!

Co ciekawe, na zimę sztuczny aligator przenoszony jest do pawilonu Herpetarium, gdzie przygotowane jest dla niego specjalne “siedzisko” – leży tam sobie i straszy zwiedzających. Że niby prawdziwy.
Tak naprawdę jednak sztuczny aligator jest niegroźny i… bardzo lubi pluszowe mrówkojady :) .

Poza tym o jego obecności informuje specjalny znak ostrzegawczy, nikt więc nie powinien być zaskoczony, że może spotkać wielkiego gada na wolności:

A my z okazji urodzin życzymy Marcie, żeby dożyła więcej niż stu lat i zagrała w kolejnym filmie!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s