„7 Dni Zoo” nr 75 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w siedemdziesiątym piątym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

“7 Dni Zoo” nr 75

W dzisiejszym numerze przeczytacie m.in. o tym, kto urodził się we wrocławskim zoo, kto powrócił po dwóch latach do Zamościa, jakie zwierzaki obchodzą w tym tygodniu swoje urodziny i dlaczego znowu nie napisaliśmy o Afrykarium :).
Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

NOWE ZOO POZNAŃ

Liczne przychówki w Nowym Zoo – urodziły się m.in. manul, trzy żbiki, wykluły się także cztery tragopany satyra.

ZOO GDAŃSK OLIWA

W zoo urodził się kolejny już w tym roku oryks szablorogi.

A to młode, które urodziło się przed rokiem w oliwskim zoo

ZOO SAFARI BORYSEW

Borysewskie Zoo Safari chwali się z kolei narodzinami kuca…

OGRÓD ZOOBOTANICZNY TORUŃ

W ostatnim czasie na świat przyszły m.in.: owca czteroroga, pięć kózek miniaturowych, dwie owce grzywiaste arui i cztery marmozety białoczelne.

Marmozety białoczelne z toruńskiego zoo – to akurat starsze osobniki

ZOO WROCŁAW

Niewątpliwie wydarzeniem tygodnia jeśli chodzi o przychówki we wrocławskim zoo była oficjalna informacja ze strony ogrodu dotycząca urodzonej już pięć tygodni temu – pod koniec marca – (pisaliśmy o tym w 68. numerze 7 Dni Zoo) małej żyrafy.
Rodzicami „malucha” są Rafiki i Nala (Król Lew się kłania :)). Mała żyrafa już przy urodzeniu miała  ok. 150 cm wzrostu i ważyła ok. 50kg.  Niestety, młoda i niedoświadczona przez to matka nie podjęła się trudów karmienia noworodka i ten obowiązek spadł na opiekunów żyraf. Obecnie mała żyrafa ma się bardzo dobrze i przeżyła newralgiczny okres, dlatego zoo zdecydowało się oficjalnie pochwalić swoim przychówkiem. Żyrafka wypija codziennie 5-6 litrów mleka, sprowadzanego dla niej specjalnie „prosto od krowy”, z podwrocławskiej Dziupliny. Mleko widać jej służy, bo urosła w ciągu pięciu tygodni 30 cm i obecnie ma już 180 cm wzrost!
Na razie wychodzi tylko na krótkie spacery w towarzystwie opiekunów, a gdy jeszcze trochę podrośnie, zostanie połączona ze stadem i będzie ją wówczas można zobaczyć.
Na razie – tylko na zdjęciach.

Jak najmłodsza żyrafa z wrocławskiego zoo będzie mieć na imię? Na pewno nie będzie ono związane z Królem Lwem, musi się bowiem zaczynać na literę „N” i najlepiej, żeby pochodziło… z języka Suahili albo mieć związek z nazwami geograficznymi Afryki. Nic, tylko słownik i atlas w dłoń i do roboty :).
Szczegóły dotyczące konkursu na imię dla żyrafy już niebawem pojawią się na stronie wrocławskiego zoo.

We wrocławskim ogrodzie do tej pory mieszkały cztery żyrafy siatkowane – trzy samice i jeden samiec.

Póki co żyrafy we wrocławskim zoo można oglądać tylko… zza płotu

Narodziny małej żyrafy we wrocławskim zoo to niewątpliwie jasny punkt na tle ostatnich doniesień z łódzkiego zoo, w którym padły dwie żyrafy (patrz: „Temat Tygodnia”). Tym bardziej należy się cieszyć z tego przychówku i kibicować maluchowi, żeby dorastał zdrowo – i w spokoju.

Mała żyrafa to nie jedyny przychówek wrocławskiego zoo w ostatnim czasie – na świat przyszły bowiem także m.in. oryks szablorogi:

(fot. Kalat)

(fot. Kalat)

dwie sitatungi:

To starszy maluch… (fot. Kalat)

Wrocławskie sitatungi – na pierwszym planie młodszy maluch (fot. Kalat)

daniel mezopotamski:

Młodziutki daniel mezopotamski (fot. Kalat)

walabia Bennetta (wspominaliśmy już o niej, ale dopiero teraz mamy zdjęcia malucha):

Mała walabia z mamą (fot. Kalat)

kuc szetlandzki:

Mały kuc szetlandzki (fot. Kalat)

oraz wari rudy:

Mały wari rudy (fot. Kalat)

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

ZOO ZAMOŚĆ

Po ponad dwuletnim pobycie we wrocławskim zoo do Zamościa powróciły przedwczoraj – 18 maja – dwie niedźwiedzice brunatne – Tarotka i Trezorka, które zamieszkają na zupełnie nowym wybiegu, który przygotowano dla nich w zamojskim zoo.
Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Na Tarotkę i Trezorkę czeka już nowy wybieg w zamojskim zoo (fot. Michał)

Tymczasem we Wrocławiu na swój wybieg powróciła inna niedźwiedzica, Przemisia.

Przemisia wróciła na wybieg (fot. Kalat)

PLANY I INWESTYCJE

NOWE ZOO POZNAŃ

Między wybiegami kangurów i emu powstaje niewielka woliera, w której zamieszka kukabura. Lada chwila na ekspozycji obok norek i perewiazek pojawią się także łasice syberyjskie.

Woliera dla łasic syberyjskich

ZOO SAFARI BORYSEW

Postępuje budowa ogromnego namiotu sferycznego – w ostatnim czasie pojawiło się na nim białe pokrycie z wielkim logo Zoo Safari Borysew. Ukończenie prac już niebawem.
Zdjęcia z budowy największego tego typu obiektu w polskich ogrodach zoologicznych można zobaczyć tutaj.

ZOO ŁÓDŹ

16 maja w łódzkim zoo otwarty został nowy pawilon makaków wanderu. Obiekt przeznaczony jest dla dwóch stad – jedno otrzymało wybieg po pawianach, drugie wybieg po makakach jawajskich.
Do nowego domu przeprowadziło się już pięć osobników – dwa przyjechały do z Niemiec, a trzy z Izraela. Kolejne osiem osobników czeka przeprowadzi się do nowego pawilonu w najbliższych dniach.
Zdjęcia wybiegu można zobaczyć tutaj.

Stary wybieg makaków wanderu w łódzkim zoo (fot. Wojtek)

Łódzkie stado liczy obecnie 13 sztuk. Wczesną wiosną zeszłego roku w Łodzi pierwszy raz w historii ogrodu urodziło się młode, co było wówczas wielkim wydarzeniem i odbiło się echem na całym świecie.
Jeden makak wanderu jest jeszcze w zamojskim zoo – jakiś czas temu przyjechał tam z… Łodzi.

ZOO WROCŁAW

Tydzień temu pisaliśmy o prowadzonych w okolicy Pawilonu Sahary pracach remontowych sieci ciepłowniczej biegnącej na Biskupin, która jest zlokalizowana pod wybiegiem wielbłądów. Z tego powodu zoo uruchomiło tymczasową alejkę wiodącą od strony bramy wejściowej w kierunku wybiegów saharyjskich.

Rozkopany wybieg Sahary (fot. Kalat)

Tymczasowa alejka wokół wybiegu (fot. Kalat)

Zakończenie tych robót jest zaplanowane na koniec czerwca.

Trwają także prace nad budową woliery dla żurawi mandżurskich, które zamieszkają naprzeciwko wybiegu wydr:

Tu powstanie woliera żurawi mandżurskich (fot. Kalat)

Nie brakuje także pomniejszych działań – przy wybiegu zewnętrznym szympansów, powyżej szklanych tafli, założono siatkę ochronną, na wybiegu surykatek pojawiły się wkopane w ziemię agawy, a w wolierze, którą zamieszkiwały wcześniej orłany, trwają przygotowania do przyjęcia nowych mieszkańców – dzioborogów kafryjskich.

Cały czas trwają też prace nad Afrykarium i Pawilonem Nosorożców – o tych inwestycjach napiszemy jednak oddzielnie. Tekst jest już praktycznie gotowy, ale jego publikacja przesunie się ze względu na nasz wyjazd do Poznania (ruszamy już za chwilę).

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Spacer z dyrektorem we wrocławskim zoo.
Wrocławskie zoo zaprasza na kolejny już spacer z Dyrektorem zoo, Panem Radosławem Ratajszczakiem. Tym razem odbędzie się on w ramach Kampanii: Zwierzęta Azji Południowo – Wschodniej. Termin – sobota 26 maja.
Zgłaszać można się pod numerem 71 348 30 24 wew. 106,109.

Protest ws. niedźwiedzi przed warszawskim zoo.
W poprzednim numerze 7 Dni Zoo w „Temacie Tygodnia” pisaliśmy o proteście, jaki 13 maja zorganizowało pod warszawskim zoo „Pogotowie dla zwierząt”. Protestowano „w obronie bezbronnych olbrzymów, którym dzieje się krzywda”. Szumnie zapowiadany protest faktycznie się odbył, jednak jak donoszą nasi informatorzy, ograniczył się do obecności kilku osób stojących z transparentami pod bramą zoo i przy wybiegu niedźwiedzi w Parku Praskim. Protestujący domagali się zabrania czterech niedźwiedzi ze schroniska dla zwierząt w Korabiewicach. Wg warszawskiego zoo dwa z czterech niedźwiedzi (te, które do Korabiewic trafiły właśnie z Warszawy) przyjadą do stołecznego ogrodu najpóźniej do 20 czerwca, docelowo zaś zamieszkają na nowym wybiegu, który w przeciągu dwóch lat ma powstać w poznańskim Nowym Zoo.
Protestujący tymczasem planują kolejną akcję – tym razem pod budynkiem ministerstwa…

– Padła Małgosia, niedźwiedzica himalajska z Człuchowa.
Pod koniec ubiegłego roku w podczłuchowskim Canpol Zoo padła Małgosia, 30-letnia samica niedźwiedzia himalajskiego. Piszemy o tym dopiero teraz, wcześniej bowiem nie natrafiliśmy nigdzie na tę informację (wiadomość tę podała strona BearProject, Canpol natomiast nie wystosował w tej sprawie żadnego oświadczenia). Przyczyną śmierci zwierzecia był nowotwór wątroby.

Małgosia, niedźwiedzica himalajska z Canpol Zoo w Człuchowie, maj 2011)

Małgosię odwiedziliśmy dwukrotnie – w październiku 2010 roku i ostatnio w maju ubiegłego roku. Niedźwiedzica była wówczas w dobrej kondycji.
Małgosia przyjechała do Człuchowa z Oliwskiego Zoo 18 grudnia 2000 roku. Wcześniej długo szukano dla niej odpowiedniego miejsca, gdyż zoo w Oliwie nie miało odpowiednich warunków do dalszego jej trzymania. Chęć przejęcia Małgosi wyraziło wówczas człuchowskie zoo i tak oto Małgosia stała się mieszkanką Canpolu.
Warunki, w jakich w Człuchowie żyła Małgosia były nieporównywalnie lepsze od tych, jakie miała w oliwskim zoo – wysoko oceniono je także w pamiętnym „raporcie niedźwiedzia” (jako jedne z lepszych w kraju), my jednak nie mogliśmy oprzeć się wrażeniu, że wybieg – choć świetnie zaaranżowany i bardzo zróżnicowany jeśli chodzi o podłoże i dekoracje roślinno-kamienne – przypomina trochę odkryty bunkier:

Wybieg niedźwiedzicy himalajskiej w Człuchowie

Na razie nie wiemy, jakie są plany zagospodarowania wybiegu po niedźwiedzicy – Canpol milczy w tej sprawie.

Dreamnight w płockim zoo.
1 czerwca już po raz ósmy w płockim zoo odbędzie się impreza dla dzieci niepełnosprawnych z cyklu “Wieczór marzeń w ZOO – Dreamnight at the ZOO”. Są jeszcze wolne miejsca, można się więc zgłaszać – więcej na ten temat przeczytacie tutaj. A o samej akcji więcej napiszemy niebawem!

– Polacy nagrodzeni w konkursie Sony World Photography Awards 2012.
Fotograf Jacek Kusz zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Natura i Dzika Przyroda za serię pod tytułem „ZOO”. Ideą fotografa było pokazanie zwierząt tak, aby było widać, że są one żywymi istotami, a ludzie tak naprawdę niewiele się od nich różnią. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane we wrocławskim zoo.
Więcej.

Ogród Zoobotaniczny ma już konto na Facebooku!
Toruńskie zoo jest kolejną placówką zoologiczną, która uruchomiła swój oficjalny profil facebookowy. Póki co można tam znaleźć mnóstwo zdjęć z ogrodu, z czasem pojawiać się będą także aktualności i ciekawostki z życia zoo.
Zachęcamy do polubienia!

IMPREZY

„BIORÓŻNORODNOŚĆ – POZNAJ, BY ZACHOWAĆ” W AKWARIUM GDYŃSKIM

We wtorek 22 maja przed budynkiem Akwarium Gdyńskiego odbędzie się specjalna akcja plenerowa pod hasłem „Bioróżnorodność – poznaj by zachować!”.
Szczegółowy plan imprezy jest dostępny na stronie Akwarium.

17. URODZINY GORYLA AZIZI

Wczoraj – 17 maja – goryl Azizi z warszawskiego zoo skończył 12 lat. Z tej okazji w warszawskim Pawilonie Człekokształtnych odbyło się uroczyste wręczenie tortu dla jubilata 🙂

MARTA KOŃCZY 82 LATA!

Z kolei dziś 82. urodziny świętuje najstarszy polski aligator – Marta z płockiego zoo. Z tej okazji w zoo odbyła się dziś specjalna uroczystość.

Więcej na temat imprezy oraz samej Marty pisaliśmy tutaj.

50. URODZINY SŁONICY MAGDY Z ŁÓDZKIEGO ZOO

Słonica Magda z łódzkiego zoo w niedzielę kończy 50 lat! (fot. Wojtek)

Natomiast w niedzielę 20 maja, o godzinie 12.00, w łódzkim zoo odbędzie się piknik rodzinny z z okazji 50-tych urodzin słonicy Magdy. W programie szereg atrakcji – wręczenie jubilatce tortu urodzinowego i prezentu, wspólne odśpiewanie „50 lat minęło”, warsztaty słoniowe, konkursy słoniowe, orgiami słoniowe i wiele innych pokazów… oczywiście słoniowych.
Gościem imprezy będzie Monika Kuszyńska, która wraz z zespołem zaśpiewa Magdzie tradycyjne „100 lat”. Dla rówieśników Magdy – osób urodzonych 20 maja 1962 r. – przewidziano niespodzianki.

Także 20 maja urodziny – tyle, że szesnaste – obchodzić będzie mrówkojadzica Yuri z warszawskiego zoo – o tym napiszemy szerzej dopiero w niedzielę, wiadomo jednak, że żadna uroczystość z tej okazji nie jest planowana…

AZJA WE WROCŁAWSKIM ZOO

Także w niedzielę 20 maja, o godzinie 11.00, tyle, że we wrocławskim zoo – obok Restauracji Letniej – odbędzie się specjalna impreza związana z tegoroczną Kampanią EAZA „Zwierzęta Azji Południowo -Wschodniej”.
Więcej informacji na ten temat.

POLECANA LEKTURA

Dziś polecamy artykuł z Gazety Wyborczej pt. „Czy śląskie zoo zasłużyło na złą sławę?”.
Po tym, jak do polskich mediów dotarły echa Raportu Born Free, na Śląskie Zoo, które w raporcie tym zostało najmocniej skrytykowane, posypały się gromy (pisaliśmy o tym w ostatnich numerach 7 Dni Zoo). Gdy sprawa nieco ucichła (prasa zainteresowała się bowiem żyrafim skandalem w łódzkim zoo), ktoś postanowił zadać sobie nieco więcej trudu i zapytać, czy na pewno należy tak bezkrytycznie przyjmować wyniki raportu.

ZOOPLOTEK

W minionym tygodniu mogliśmy przeczytać m.in. o:

Szympansie z szwedzkiego Furuvik Zoo, który… atakuje zwiedzających rzucając w nich kamieniami!

Nicole Richie, która wraz z rodziną odwiedziła Zoo w Sydney.

Świnkach maskowych z warszawskiego zoo, które – zdaniem Super Expressu – robią fochy.

Białej tygrysicy bengalskiej Tigryulii z Zoo w Jałcie, która doczekała się potomstwa – czterech małych tygrysków, w tym jednego albinosa. Tygrysica stała się sławna, gdy została symbolem kampanii prezydenckiej Julii Tymoszenko.

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

W poniedziałek 14 maja zanotowaliśmy absolutny rekord odwiedzin „Mrówkojada” – 1594! To aż o 164 wejść więcej, niż poprzedni najlepszy rezultat.
Szkoda tylko, że wpływ miały na to przede wszystkim dramatyczne wydarzenia w łódzkim zoo, jak się okazuje jednak tego typu tematy najlepiej się „sprzedają” (wystarczy spojrzeć na medialny oddźwięk całego wydarzenia), ostatni tydzień był bowiem w ogóle rekordowy dla Mrówkojada. W ciągu czterech dni (poniedziałek-czwartek) stronę odwiedziło bowiem blisko 6 tysięcy osób, a najchętniej czytanymi artykułami były te dotyczące zajść w łódzkim zoo…
My tymczasem właśnie ruszamy do Poznania, gdzie mamy zamiar odwiedzić Stare Zoo i sprawdzić, jak wyglądają prace nad Pawilonem Zwierząt Zmiennocieplnych. Na wizytę w Nowym Zoo czasu, niestety, nie będzie, ale Poznań odwiedzimy ponownie na początku czerwca, wówczas na pewno zajrzymy nad Maltę!
Z powodu naszego wyjazdu skrócony jest także dzisiejszy numer, a kilka artykułów, które zapowiadaliśmy wcześniej, ukaże się w przyszłym tygodniu – m.in. od dawna już zapowiadany tekst o wrocławskim Afrykarium a także nasz raport o kontroli NIK w polskich ogrodach zoologicznych.
Poza tym – jak zawsze – sprawy bieżące i ciekawostki :).

ZDARZYŁO SIĘ…

12. 05. 1974

Z cyklu kartka z kalendarza – „Trybuna Ludu” z dnia 12 maja 1974 roku donosi:

Poznańskie ZOO uznane zostało przez Ministerstwo Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska jako najlepsze w kraju. W roku ubiegłym (tzn. 1973) i bieżącym (1 poł. 1974) w poznańskim Ogrodzie urodziło się blisko 1300 zwierząt (…).

Jak myślicie – które zoo, gdyby dzisiaj przyznawać takie odznaczenia, zostałoby nagrodzone przez MGTiOŚ? 🙂

12. 05. 2010

We wrocławskim zoo uroczyście otwarto Pawilon Madagaskaru, który świętuje właśnie dwa lata istnienia.

Pawilon Madagaskaru we wrocławskim zoo – zdaniem czytelników “Mrówkojada” zoologiczna inwestycja roku 2010!

13. 05. 1907

Zmarł Robert Jaeckle, jeden z pierwszych dyrektorów poznańskiego zoo i jego główny organizator na przełomie XIX i XX wieku.

Robert Jaeckle

18. 05. 1930
(prawdopodobnie)

Na fermie hodowlanej aligatorów missisipijskich na Florydzie urodziła się Marta – mieszkający obecnie w płockim zoo najstarszy polski krokodyl.

Marta

TEMAT TYGODNIA

Atak wandali na łódzkie zoo – padły dwie żyrafy.

To zdecydowania najważniejsze – i najgłośniejsze zarazem – wydarzenie ostatnich dni. Przypomnijmy – w wyniku nocnego ataku wandali zoo zostało zdemolowane, a pośrednim skutkiem obecności nieproszonych gości w zoo była śmierć dwóch z trzech łódzkich żyraf, samic Suri i Hany.
Bardzo obszernie pisaliśmy o nim tutaj i tutaj.

Tyle na dziś, a kolejny – siedemdziesiąty szósty już! – numer 7 Dni Zoo ukaże się w następny piątek.
Ze względu na nasz wyjazd do Poznania nowinki w działach „Z życia mrówkojadów” i „Wieści ze świata” zostają przesunięte do następnego numeru :).

Reklamy

4 comments on “„7 Dni Zoo” nr 75 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. W dawnej wolierze orłanów mają zamieszkać na najbliższy czas dzioborogi kafryjskie z młodym a nie bażanty 🙂

  2. Narodziny małej żyrafy to wspaniałe wieści po tym co się wydarzyło. Szkoda, że dopiero teraz dowiedzieliśmy się o śmierci Małgosi. Osobiście to zdarzenie przypomina mi o sytuacji jaka miała miejsce trzy lata temu w MarineLand Canada. Okazało się, że w czasie gdy park był zamknięty (park działa tylko przez określony czas w roku) odeszła jedna z ich orek, młoda samiczka Athena (w sierpniu 08 kończyła cztery lata). Właściwie do dziś nie wiemy kiedy dokładnie zmarła ani jaka była przyczyna jej śmierci – wiadomo tyle, że na dwa dni przed dostała ataku duszności. Dzisiaj przeczytałam w gazecie, że w Leśnym Parku Niespodzianek w Ustroniu wykluł się pierwszy puchacz :): http://ustron.naszemiasto.pl/artykul/1407197,ustron-w-lesnym-parku-niespodzianek-urodzil-sie-maly-puchacz,id,t.html .

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s