Dwa lata wrocławskiego Madagaskaru

Dokładnie dwa lata temu – 12 maja 2010 roku – we wrocławskim zoo nastąpiło uroczyste otwarcie jednej z najciekawszych i najlepszych zarazem inwestycji zoologicznych ostatniej dekady w polskich ogrodach zoologicznych – Pawilonu Madagaskaru, który dziś świętuje dwa lata istnienia!

Pawilon Madagaskaru we wrocławskim zoo – zdaniem czytelników „Mrówkojada” zoologiczna inwestycja roku 2010! Dziś obchodzi swoje „drugie urodziny”.

Pawilon Madagaskaru to pierwszy tematyczny pawilon w polskich ogrodach zoologicznych, ale też modelowy przykład przekrojowego ukazania fauny określonego regionu – możemy tu zobaczyć nie tylko przedstawicieli właściwie wszystkich gromad zwierząt – około 40 gatunków, ale także charakterystyczną dla Madagaskaru roślinność – 60 gatunków roślin, w tym 15 malgaskich).
Warto dodać, że fauna to niezwykła i unikatowa!

Kameleon lamparci

Dzięki temu możemy poczuć się jak na Madagaskarze – część zwierzaków przebywa co prawda za szybami (w przypadku niektórych – patrz hasło: megakaraczan – to nawet lepiej), niektóre jednak, jak np. ptaki z hali wolnego lotu, nie są odgrodzone od zwiedzających żadnymi barierami (jak zapewnia sam Dyrektor Ratajszczak, jest to przyszłość ogrodów zoologicznych – co prawda dość odległa jeszcze, ale takie miejsca jak Pawilon Madagaskaru właśnie są jego zaczątkiem).
Obecnie jedynym niemalgaskimi zwierzętami w tym pawilonie są indyjskie rudawki wielkie.

Rudawki wielkie

Szczególną atrakcją Pawilonu jest ekspozycja bezkręgowców, gdzie zobaczyć możemy m.in. megakaraczany (uwaga – są naprawdę wielkie!) a także niewielki pawilon zwierząt nocnych (trzeba się trochę postarać, żeby zobaczyć wszystkich jego mieszkańców), umieszczony w stylizowanej malgaskiej chacie.

Ekspozycja bezkręgowców

Ważnymi mieszkańcami Pawilonu są także żółwie promieniste, które są obecnie krytycznie zagrożone wyginięciem.

Pawilon Madagaskaru – w tle żółw promienisty

Mamy też rzekę, w której zamieszkały madagaskarskie ryby, drewniany mostek nad nią oraz wodospad.
Prawdziwym hitem pawilonu są jednak przechodnie woliery zewnętrzne, gdzie możemy spotkać się oko w oko z lemurami wari rudymi:

Wybieg wari rudych na którym zwierzęta są na wyciągnięcie ręki

Lemur jak się patrzy!

Warto pamiętać, że Pawilon Madagaskaru powstał na miejscu starego pawilonu małych ssaków, który niestety nie przynosił ogrodowi chluby.
Nowy obiekt stoi już dwa lata i ma się wyśmienicie – cały czas pojawiają się w nim nowe zwierzęta, regularnie słychać też o kolejnych przychówkach (lemury alaotrańskie!), a w sezonie letnim jest to zdecydowanie jedna z największych atrakcji zoo.
I jedno z naszych ulubionych miejsce we Wrocławiu :).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s