Nowy wybieg dla rysi i żbików we wrocławskim zoo

W poniedziałek, 23 kwietnia, z okazji Światowego Dnia Ziemi, we wrocławskim zoo uroczyście otwarto nowe wybiegi dla rysi i żbików.

Wybieg rysi

Wybiegi powstały tuż obok wybiegów dla niedźwiedzi i magotów, w tzw. strefie europejskiej – we wrocławskim zoo bowiem obowiązuje koncepcja ekspozycji zwierząt zgodnie z miejscem ich naturalnego występowania.
Wybieg dla rysi to niezwykle interesujący obiekt, mieści się bowiem na obszarze porośniętym naturalnym drzewostanem – wybieg powstał na terenie naturalnego lasu, który został tylko ogrodzony.
Na swoim wybiegu rysie mają do dyspozycji gawrę, kilka kotników, a poza tym licznie porozrzucane po wybiegu głazy i pniaki – kryjówek nie powinno im więc brakować.
To także jeden z największych tego typów wybiegów w kraju – zajmuje ok. 1400 mkw, czyli 20 razy więcej, niż wynosiła powierzchnia starego wybiegu, który przed kilkoma tygodniami został w dużym stopniu rozebrany.

Z lewej widać punkt widokowy przy wybiegu rysi, z prawej – wybieg żbików

Ciekawostką na wybiegu pary rysi jest założona na jednym z drzew stara platforma, na której kiedyś znajdowało się gniazdo dla bocianów. Pracownicy zoo mają nadzieję, że rysie będą z nie chętnie korzystać i leżąc na jej szczycie będą obserwować okolicę.

Platforma na wybiegu rysi

Zwiedzający mają możliwość oglądać rysie przez specjalne szyby z aż pięciu punktów obserwacyjnych. W jednym z nich, największym, znajduje się „pokój badacza” – czyli ekspozycja edukacyjna pokazująca jak wygląda miejsce pracy biologów działających w terenie. Znajdują się tam narzędzia używane do monitoringu rysi: obroża z radionadajnikiem, karty zapisu wyników oraz mapa z naniesionymi lokalizacjami wybranych zwierząt. „Pokój badacza” jest też dobrym punktem obserwacyjnym, ponieważ widać z niego praktycznie cały wybieg.

Główny punkt widokowy – z wysokości pierwszego piętra widać doskonale cały wybieg!

Rysie ponoć bardzo dobrze zaaklimatyzowały się na nowym wybiegu, czego dowodem ma być zaobserwowane przez pracowników zoo… polowanie na szpaki!

Sąsiadami rysi jest para żbików – samiec, który przyjechał z oliwskiego zoo oraz samica, która przyjechała z Ostrawy. Żbiki zamieszkują znacznie mniejszy, ładnie urządzony wybieg, przylegający do wybiegu rysi. Można je oglądać przez szybę, znajdującą się tuż przy wybiegu rysi, oraz od strony ścieżki.

Wybieg żbików

Przyznajemy, że cały kompleks robi naprawdę świetne wrażenie – zwłaszcza w porównaniu ze starą wolierą rysi oraz z tym, jak prezentują się inne tego typu obiekty w Polsce. Niezwykłe jest także to, iż oba wrocławskie wybiegi – dla rysi i żbików – powstały w zaledwie pół roku!

Stara woliera rysi we wrocławskim zoo

Dla porównania nowy wybieg rysi w poznańskim Nowym Zoo, choć powstaje od 2010 roku, to wciąż nie jest gotowy…
Co ciekawe, w ostatnich dwóch latach w kilku polskich ogrodach zoologicznych powstały – lub powstają – nowe obiekty dla rysi: obok gotowego wybiegu we Wrocławiu i wciąż powstającego w Poznaniu, mamy jeszcze niemal ukończone woliery w Toruniu i nowe obiekty w Łodzi i Zamościu. Względnie nowe wybieg dla rysi i żbików znajdują się również w oliwskim zoo.

Reklamy

10 comments on “Nowy wybieg dla rysi i żbików we wrocławskim zoo

  1. W Gdansku tez jest stosunkowo nowa woliera dla rysi, choc nie tak imponujaca, jak nowe wroclawskie wybiegi 😉

    • Jasne, że tak – pisaliśmy tylko o tych, które powstały w okresie ostatnich dwóch lat, a ta z Gdańska, którą znamy wszak bardzo dobrze – jest jednak nieco starsza :).

  2. Dwie drobne nieścisłości: oczywiście że na obu wybiegach dokonano sporo nowych nasadzeń, są to przede wszystkim iglaki; stara ekspozycja natomiast dalej stoi, zdemontowano dotychczas jedynie kraty.

    • Zgadza się, poprawiliśmy. Jeśli chodzi o kwestię „nierozebrania” starego obiektu to daliśmy się zwieść temu, że przez szpary w ogrodzeniu trudno było dostrzec, jak to wygląda – ale Ty widziałeś lepiej, więc wierzymy :).

  3. Wczoraj po raz pierwszy zaobserwowano samicę rysia obserwującą okolicę z „bocianiego gniazda”, a więc z wysokości okło 15 m.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s