„7 Dni Zoo” nr 72 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w siedemdziesiątym drugim już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!
Dzisiejsze wydanie jest wyjątkowo obszerne – znak, że sezon za pasem!

„7 Dni Zoo” nr 72

W dzisiejszym numerze przeczytacie m.in. o wielbłądzich narodzinach w Łodzi i Poznaniu, przyjeździe kolejnej pandy małej, nowej żyrafie w Poznaniu, otwarciu sezonu w Zamościu i Borysewie, licznych przychówkach wśród mrówkożerców, a także o tym, co ukradły pewne bobry i jakiego zwierzaka wyłowiono w Warcie…
Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ ZOO BYDGOSZCZ

Kolejne narodziny w stadzie muflonów – 23 kwietnia na świat przyszedł piąty już tej wiosny maluch.
Więcej.

Wybieg muflonów w Ogrodzie Fauny Polskiej w Bydgoszczy

ZOO ŁÓDŹ

16 kwietnia w łódzkim zoo przyszedł na świat mały wielbłąd dwugarbny, który otrzymał imię Dred. To pierwszy od lat przychówek tego gatunku w łódzkim zoo.

Matką małego wielbłąda jest młodziutka samica Konstancja, która przyjechała do Łodzi w listopadzie ubiegłego roku. Jej obecnym partnerem jest mieszkający już od jakiegoś czasu w zoo samiec Tamir, z którym Konstancja szybko stworzyła udaną parę. Rzecz jednak w tym, że to nie Tamir jest ojcem Dreda, gdyż ciąża u wielbłądów trwa dłużej niż pobyt samicy w Łodzi :).
Jakby nie patrzeć, wyszła z tego wielbłądzia telenowela… Ważne jednak, że maluch ma się świetnie i rośnie zdrowo (w ciągu ostatniego tygodnia przybrał na wadze aż 10 kg!), Konstancja zajmuje się nim bardzo dobrze – choć to jej pierwsze młode, a Tamir, choć nie jest biologicznym ojcem Dreda, zaakceptował malucha i czule zajmuje się całą swoją garbatą rodziną.

NOWE ZOO POZNAŃ

Mały wielbłąd dwugarbny urodził się także w poznańskim Nowym Zoo. 31 marca przyszła na świat Alia, samiczka o niemal śnieżnobiałej sierści. Jej rodzicami są Diana i Mustafa. Dla Diany był to pierwszy poród, stąd początkowo nie interesowała się młodym, dlatego musieli się nim zająć pracownicy zoo. Dzięki temu mała wielbłądzica zaczęła rosnąć zdrowo, a w dodatku dwa tygodnie po porodzie w matce Alii obudził się instynkt macierzyński i zaczęła opiekować się małą, choć nadal nie może jej karmić. Mimo to mała Alia waży już… 50 kg!

Wybieg baktrianów w poznańskim Nowym Zoo

Alią zainteresował się nawet Fakt, który poświęcił jej tekst o wielce znaczącym tytule – „Tak wielbłądzica je śniadanie!”.
A co!

Tymczasem w sobotę, 21 kwietnia, w Ogródku Dziecięcym Nowego Zoo przyszedł na świat mały osiołek. To kolejne młode oślicy Migotki, ojcem malucha jest natomiast samiec Nemo.

ZOO WROCŁAW

Pochodząca z Goerlitz para wrocławskich świnek maskowych doczekała się potomstwa – i to bardzo licznego! Oto bowiem w ostatnich dniach  urodziło się aż 10 świnek, w tym sześć samców i cztery samice. Na razie przebywają wraz z mamą w specjalnym izolowanym pomieszczeniu-wychowalni, ale już wkrótce trafią do Dziecięcego Zoo.
Zdjęcia maluchów możecie zobaczyć tutaj.

ZOO GDAŃSK OLIWA

Wiosna w oliwskim zoo – urodziły się m.in. serwal, oryksy szablorogie, sitatungi i koby liczi.

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

ZOO WARSZAWA

Pozostajemy w temacie świń maskowych – oto bowiem przed tygodniem do Warszawy przyjechały z Borysewa trzy półroczne świnie maskowe. Zamieszkały w Baśniowym Zoo, czyli w zagrodzie, w której można oglądać zwierzęta domowe – będzie je można oglądać już w weekend majowy, wtedy bowiem otwarte zostanie Baśniowe Zoo, w którym pojawią się także inne zwierzaki, m.in. osły, kozy, owce czy świnki morskie.
Więcej.

ZOO SAFARI ŚWIERKOCIN

Nowymi mieszkańcami świerkocińskiego Zoo Safari zostały… cztery młode, zaledwie półtoraroczne białe lwy – samiec i trzy samice. Przyjechały 25 kwietnia z Francji.

ŚLĄSKIE ZOO

Do Chorzowa przyjechały dwie pary walabii Bennetta – jedna z Gdańska, druga z Krakowa.

Walabie Bennetta w oliwskim zoo

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ ZOO BYDGOSZCZ

26 kwietnia po południu do Ogrodu Fauny Polskiej z oliwskiego zoo przyjechała roczna samica łosia.
Więcej.

ZOO ŁÓDŹ

Tydzień temu do łódzkiego zoo z Chorzowa przyjechał Orion – samiec geparda, który dołączył do dwóch mieszkających już w Łodzi samic – Dion i Zele.
W zeszłym roku Orion w Śląskim Zoo został ojcem czterech małych gepardów, dlatego wszyscy mają nadzieję, że w Łodzi również doczeka się potomstwa. Obecnie Orion noce spędza w budynku gepardziarni, a za dnia pod kontrolą opiekunów spotyka się z łódzkimi samicami…

NOWE ZOO POZNAŃ

4 kwietnia z czeskiego Usti nad Labem do poznańskiego Nowego Zoo przyjechała żyrafa – urodzona w 2010 roku samica Soroti!

Poznańskie żyrafy

Nowa żyrafa zamieszkała w żyrafiarni razem z Rooibosem i Makeną. Soroti – czystej krwi żyrafa Rothschilda – została dobrana jako partnerka dla poznańskiego samca. Soroti na razie aklimatyzuje się w nowym otoczeniu, a niebawem ma zostać wypuszczona na duży wybieg, gdzie dołączy do reszty stada.

ZOO OPOLE

Dwa tygodnie temu pisaliśmy o przyjeździe pandy małej do Krakowa, tymczasem krajowa kolekcja tego gatunku wzbogaciła się o kolejnego osobnika: oto bowiem do Opola przyjechał 9-miesięczny samiec Florian, którego sprowadzono z berlińskiego zoo. Dołączył on do samotnie przebywającej dotychczas w Opolu prawie czteroletniej samicy Teng Bo Cheng.

Teng Bo Cheng podczas naszej kwietniowej wizyty w Opolu spała sobie w najlepsze wysoko na gałęzi drzewa…

Pracownicy opolskiego zoo mają nadzieję, że stworzą zgodną parę i doczekają się potomstwa. Panda mała to dla opolskiego zoo gatunek szczególny – wszak znajduje się w logo ogrodu!

Logo opolskiego zoo

Opolskie zoo aż trzy lata starało się o pozyskanie samca pandy małej. Zwierzęta nie będą na razie ze sobą łączone – Florian póki co przebywa na zapleczu.

Tym samym Opole stało się już piątym polskim ogrodem – po Wrocławiu, Warszawie, Krakowie i Płocku – posiadającym parę hodowlaną tych zwierząt.

Tymczasem Opole w najbliższym czasie opuści zapewne jeden z wilków – wszystko przez panujące w grupie niesnaski. W zoo mieszkają obecnie cztery wilki – samica i trzy samce – które przyjechały w 2009 roku z Kadzidłowa. Niestety, w ostatnim czasie najmłodszy z samców był atakowany przez resztę stada – w związku z tym, że dotychczasowe próby załagodzenia sytuacji nie pomogły, najsłabszy samiec będzie musiał opuścić Opole.

Jeden z opolskich wilków

ZOO GDAŃSK OLIWA

Wracamy na chwilę do najnowszych nabytków oliwskiego zoo –  przybyłych 12 kwietnia z Augsburga mundżaków chińskich i sprowadzonych z Berlina bongo.
Te pierwsze – para – zamieszkały na razie w wolierze razem z… żurawiami mandżurskimi. Za jakiś czas mają dotrzeć kolejne osobniki, wówczas być może trafią na inny wybieg. Z kolei bongo – dwa samce – trafiły na dawny wybieg kobów liczi. Zoo zapewnia, że za jakiś czas sprowadzi kolejne osobniki.
Tymczasem za jakiś czas Oliwę mają opuścić dwa młode samce anoa – jeden tegoroczny i drugi urodzony w 2010 roku.

PLANY I INWESTYCJE

ZOO WROCŁAW

W poniedziałek we wrocławskim zoo uroczyście otwarto nowy wybieg rysi i żbików – więcej na ten temat napiszemy jutro.
Trwają także prace nad reaktywacją w nowym miejscu placu zabaw – zostanie otwarty już w ten weekend na tyłach karczmy Koala, koło wybiegu zwierząt Ameryki Południowej.

OGRÓD ZOOBOTANICZNY TORUŃ

Trwają ostatnie prace przy nowych wolierach dla rysi – obecnie trwa wyposażanie wybiegu w drewniane elementy, które zoo dostało od leśników. Ogłoszono też przetarg na budowę kolejnej woliery.

Już niedługo w nowej wolierze zamieszkają rysie

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ ZOO BYDGOSZCZ

1 maja w myślęcińskim parku otwarty zostanie Park Rozrywki.
Park Rozrywki wzbogacił się o szereg nowych atrakcji, m.in. plac zabaw z zamkiem i zjeżdżalniami, odnowiony gabinet luster, w najbliższym czasie pojawią się w nim także nowe karuzele, kolejka górska i kryty ślizg gigant z dobudowaną rurą zjazdową.
Największym hitem parku ma być jednak  Zaginiony Świat z czterdziestoma naturalnej wielkości dinozaurami. Największy z nich – diplodok – mierzy aż 27 metrów!

ZOO GDAŃSK OLIWA

Ruszają prace nad nowym pawilonem gibbonów w oliwskim zoo – w przeciągu miesiąca zostanie ogłoszony przetarg. Budowa zapewne rozpocznie się jeszcze w czasie sezonu, gdyż nie będzie kolidowała z istniejącą ekspozycją.

Projekt pawilonu gibbonów – wizualizacja wnętrza

Jeśli zaś chodzi o zagospodarowanie pozostałej części darowizny, jaką otrzymało oliwskie zoo od firmy Amber Gold (1,5 mln zł – pisaliśmy o tym tutaj), to na konkrety przyjdzie jeszcze trochę poczekać:

Pozostałe projekty na razie są w fazie wstępnych ustaleń i wolelibyśmy zachować je w tajemnicy. Na temat zagospodarowania darowizny od firmy Amber Gold wciąż nie zapadły wiążące decyzje.

Powiedziała nam Pani Izabela Krause, Kierownik Działu Hodowlanego oliwskiego zoo.
Można się tylko domyślać – i mieć nadzieję – że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zoo, przeznaczone zostaną na najpilniejsze remonty (nowe pomieszczenia dla wielbłądów, alpak, antylop nilgau) oraz rozpoczęcie prac nad wybiegiem lwów.
Tymczasem w zoo trwa remont wybiegu flamingów, a za jakiś czas ruszą prace modernizacyjne w kompleksie ptasich wolier.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Wielkie otwarcie Zoo Safari Borysew!
Już jutro – w sobotę 28 kwietnie, o godzinie 10.00, wielkie otwarcie sezonu w borysewskim Zoo Safari.
O licznych atrakcjach, jakie czekać będą tego dnia na zwiedzających, pisaliśmy w poprzednich numerach 7 Dni Zoo.

Jednym z hitów na pewno będą nowe kolejki

Wielkie otwarcie zamojskiego zoo!
Tymczasem w poniedziałek, 23 kwietnia, po niemal całkowitej modernizacji otwarto uroczyście zamojskie zoo.
Z tej okazji w ogrodzie zorganizowano specjalny Dzień Otwarty – do zoo można było tego dnia wejść za darmo! Jak można się było domyślać, zoo odwiedziły tego dnia tłumy – nikt jednak nie spodziewał się, że będą one aż tak wielkie!

Zamojskie zoo jak nowe!

Według szacunków zoo odwiedziło w poniedziałek aż 7 tysięcy osób, czyli co dziewiąty mieszkaniec Zamościa, miasto liczy bowiem 66 tysięcy mieszkańców! To tak, jakby warszawskie zoo jednego dnia odwiedziło prawie 200 tysięcy osób!!! Nie ma wątpliwości, że to absolutny rekord w historii zamojskiego zoo.
Zdaniem zwiedzających zoo zmieniło się na lepsze – i to bardzo mocno. My w Zamościu jeszcze nie byliśmy – i, niestety, zbyt szybko nie będziemy, na szczęście na Mrówkojadzie kilka dni temu ukazała się specjalna relacja naszego korespondenta Michała, który odwiedził zamojskie zoo na tydzień przed jego otwarciem.

Poznańska motylarnia znów czynna!
Dziś, w piątek 27 kwietnia, ponownie otwarta zostanie (już po raz trzynasty!) motylarnia w poznańskim Nowym Zoo, która pozostawała zamknięta od 1 września ubiegłego roku.

Poznańska motylarnia

Motylarnia jest czynna codziennie, od 9.00 do 18.00.
Motylarnia została otwarta w 1999 roku – jako pierwsza i jak na razie największa motylarnia w Polsce.

Park linowy „Zoolandia” w opolskim zoo znowu czynny.
od 24 kwietnia w opolskim zoo ponownie czynny jest parki linowy „Zoolandia”.

Park linowy „Zoolandia” w opolskim zoo

Więcej.

Otwarcie motylarni i minizoo w Łodzi.
Po zimowej przerwie w łódzkim zoo jutro, 28 kwietnia, wznawiają działalność dwie czołowe atrakcje ogrodu – odnowione minizoo oraz powiększona motylarnia.

Tak łódzka motylarnia wyglądała przed rokiem (fot. Pomurnik)

Więcej na ten temat przeczytacie na stronie zoo.

Oliwskie zoo przyjmie rośliny egzotyczne.
Oliwskie zoo przyjmie wszelkie rośliny egzotyczne. Na terenie Gdańska zoo odbierze rośliny osobiście. Kontakt: Dział Hodowlany. tel. 58 552 00 41, wew. 107

Bilet do opolskiego zoo w zamian za… odpady!
Z okazji Dnia Ziemi w Opolu zorganizowano specjalną akcję – w zamian za oddanie w wyznaczonych punktach miasta co najmniej 10 kg makulatury, 20 szt. butelek PET lub 5 kg szkła, otrzymamy kupon uprawniający do bezpłatnego wejścia do opolskiego zoo!
Podobną akcję zorganizowano w Opolu także przed rokiem.
Więcej.

Spotkania z psimi terapeutami w Śląskim Zoo.
Od niedzieli, 29 kwietnia, rozpoczyna się kolejny sezon spotkań z psami-terapeutami na terenie Śląskiego Zoo.
Więcej.

1% dla niedźwiedzi!

Ostatnia okazja na podjęcie decyzji komu przeznaczyć 1% naszego podatku – jeśli ktoś tego jeszcze nie zrobił (znając podejście Polaków do robienia różnych rzeczy na ostatnią chwilę można zakładać, że jest jeszcze bardzo wiele takich osób), niech nie zostawia tej rubryki w swoim zeznaniu pustej.
My polecamy BearProject!

– Maltanka znów na trasie!
21 kwietnia kursy po zimowej przerwie wznowiła Maltanka! Dojazd do Nowego Zoo nie będzie się więc ograniczał już tylko do samochodu, roweru i… solidnego spaceru z przystanku na Krańcowej 🙂

Maltanka znów na trasie!

W tym roku Maltanka świętuje swoje 40. urodziny!
Bilety na Maltankę można kupić w kasie w pobliży ronda Śródka, gdzie znajduje się również pierwszy przystanek. Bilet normalny w jedną stronę kosztuje 6 zł, ulgowy – 4 zł. W ofercie jest również bilet rodzinny.

– Nowy wicedyrektor zamojskiego zoo.
Nowym wicedyrektorem zamojskiego zoo został Pan Łukasz Sułowski, który wygrał konkurs na to stanowisko i od 2 kwietnia pełni funkcję zastępcy dyrektora.
Więcej.

80. urodziny Hanny Gucwińskiej.
25 kwietnia 80. urodziny obchodziła Pani Hanna Gucwińska, żona b. dyrektora wrocławskiego zoo, Antoniego Gucwińskiego, współautorka programu Z kamerą wśród zwierząt oraz autorka wielu książek i artykułów o tematyce zoologicznej.

Hanna Gucwińska z mężem Antonim (fot. z przewodnika po wrocławskim zoo, wyd. z 1996 roku)

Wielka Akcja ZOO Forum!
Już w najbliższy poniedziałek, 30 kwietnia,  odbędzie się Wielka Akcja Zooforum, podczas której posadzone zostanie drzewo ZOO Forum – Dąb Tumku.
Szczegóły całej akcji znajdziecie tutaj. Nas niestety nie będzie, ale i tak szykuje się całkiem solidny zlot zooforumowiczów :).

IMPREZY

NO I POBIEGLI…

W sobotę 21 kwietnia odbył się w stołecznym ogrodzie kolejny, czwarty już,  Bieg przez ZOO.
Dystans 10 km pokonało 911 osób. Wśród uczestników zawodów było sporo osób, które biegły… w przebraniu zwierząt, m.in. krokodyla, kangura, zebry, niedźwiedzia, żółwia, żaby, papugi, tarantuli i stonogi…

IV Bieg Dookoła Zoo już za nami

10 tysięcy złotych pochodzące z opłat uczestników zostanie przekazane fundacji Panda, która pomaga w rozwoju stołecznego zoo – środki te mają być przeznaczone na budowę pawilonu dla gibonów, która powinna rozpocząć się jeszcze tego lata.
Fotorelację z imprezy możecie zobaczyć tutaj.

PO IMPREZIE…

W niedzielę, 22 kwietnia, w bydgoskim zoo odbyła się impreza pod hasłem „Ziemia w naszych rękach”, będąca kolejnym elementem cyklu Programu Przyrodniczo-Rekreacyjnego dla Rodzin.
Fotorelację z imprezy znajduje się na stronie zoo.

I PRZED IMPREZĄ…

Szykuje się niezwykle atrakcyjny tydzień w bydgoskim Ogrodzie Fauny Polskiej – zoo na majówkę przygotowało dla zwiedzających szereg propozycji.
1 maja nastąpi wielkie otwarcie Parku Rozrywki powiększonego o kolejne atrakcje: Zaginiony Świat z czterdziestoma dinozaurami i muzeum paleontologicznym, a także Makroświat z jedenastoma kilkumetrowymi stawonogami w ogromnym powiększeniu. Natomiast 2 maja odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Programu Przyrodniczo-Rekreacyjnego dla Rodzin – tym razem pod hasłem „W królestwie sów”.
Pełen program imprez na nadchodzący tydzień w OFP znajdziecie tutaj.

KONKURSY

Przypominamy o konkursach, zorganizowanych przez ogrody w Warszawie, Płocku i Łodzi, o których pisaliśmy w 69. numerze 7 Dni Zoo.

KULTURA

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

23 kwietnia – już po raz 28. – obchodzono Światowy Dzień Książki, którego celem jest promowanie czytelnictwa, ale także ochrony własności intelektualnej poprzez przestrzeganie praw autorskich, pełna nazwa święta brzmi bowiem Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Choć pomysł na taki dzień narodził się już w 1926 roku w Hiszpanii, to oficjalnie na całym świecie jest on obchodzony od 1995 roku.
Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was propozycję 28 książek o tematyce „okołozoologicznej” )bardzo „około”:), które przeczytaliśmy w ostatnim czasie, a które chcielibyśmy Wam również polecić – możecie je znaleźć tutaj.

Tadziu też czyta!

ZOOPLOTEK

W minionym tygodniu mogliśmy przeczytać m.in. o:

Pawianie, który uciekł z Zoo Safari Fasano nieopodal Brindisi, na południu Włoch, a który podczas trwającej jedną dobę ucieczki zdążył nieźle narozrabiać: w biały dzień wszedł do baru na przydrożnej stacji benzynowej, gdzie nie tylkow wywołał przerażenie i zdziwienie wielu obecnych tam osób., ale też… zjadł trzy paczki chrupek, marmoladę i rzucił się na kanapki. Czego nie zjadł na miejscu, to zabrał ze sobą. Nocą przedarł się na teren wojskowej bazy lotniczej, gdzie został złapany przez pracowników zoo…

Złodzieju pingwina z australijskiego parku Sea World, który zrozumiał, że źle zrobił i teraz przeprasza…

– Bobrach, które… ukradły jezioro! Przynajmniej tak twierdzi Fakt

Niebywała zbrodnia!

Wizycie TVN Meteo w warszawskim zoo, dzięki której dowiedzieliśmy się, że w Poznaniu nie ma słoni afrykańskich…
Drugą część materiału możecie zobaczyć tutaj.

– Echach raportu Born Free Foundation i ENDCAP – „The EU Zoo Inquiry 2011 – Poland”, opublikowanego 22 listopada ubiegłego roku, a który my – bardzo obszernie – zanalizowaliśmy 1 grudnia.

Do raportu dotarły wreszcie – pół roku później – polskie media, niestety, czego zresztą można się było domyślić, nie wysiliły się zupełnie w jego analizie tylko bezmyślnie powtarzały niewiele mówiący o całej sprawie komentarz.
W dodatku pełen błędów rzeczowych.
Szkoda tym większa jeśli spojrzymy na setki absurdalnych komentarzy, jakie pojawiają się pod kopiowanymi na różnych stronach wersjami tego samego tekstu – tak skomentowany raport nie mówi bowiem zupełnie nic o kondycji polskich ogrodów zoologicznych a tylko wprowadza opinię publiczną w błąd.
Bo w końcu ilu osobom będzie chciało się przeczytać sam raport lub wejść na naszą stronę?

WIEŚCI ZE ŚWIATA

ÓSMY MRÓWNIK W COLCHESTER ZOO

W angielskim Colchester Zoo urodził się mały mrównik – ósmy w historii zoo!

Mały mrównik z Colchester Zoo (fot. ZooBorns)

Więcej.

Z ŻYCIA MRÓWKOJADÓW…

MAŁY MRÓWKOJAD Z PROVIDENCE!

W znajdującym się w Providence Roger Williams Park Zoo (relację z tego ogrodu mogliście w ubiegłym roku przeczytać na Mrówkojadzie!) 5 kwietnia urodził się mrówkojad olbrzymi!

Mały mrówkojad z Providence (fot. ZooBorns)

Matką malucha, ważącego pięć dni po urodzeniu 2,75 kg, jest samica Corndog, urodzona w styczniu 2006 roku w Fresno Chaffee Zoo w Kalifornii, a która do Roger Williams Park Zoo  przyjechała w ubiegłym roku z Potawatomi Zoo w South Bend w stanie Indiana. Ojcem małego mrówkojada jest z kolei samiec Johei, który urodził się w 2006 roku w San Diego Zoo i był pierwszym mrówkojadem w Roger Williams Park Zoo – do Providence przyjechał w 2007 roku tuż po ukończeniu pawilonu mrówkojadów.

Wybieg mrówkojadów w Roger Williams Park Zoo (fot. Mrówkojad/Drozdal)

URODZINOWA TAMANDUA Z MINNESOTA ZOO

To ci dopiero zbieżność – 8 kwietnia, czyli w dzień urodzin młodszej (ale tylko o trzy tygodnie!) części Redakcji Mrówkojada – w amerykańskim Minnesota Zoo urodziła się mała tamandua – pierwsza w historii zoo!

Maluch, samiczka, jest w bardzo dobrej kondycji i cały czas przebywa w towarzystwie swojej matki.

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

W niedzielę, 22 kwietnia, zaprezentowaliśmy Wam pierwszą część relacji z naszej wielkanocnej wyprawy do wrocławskiego zoo. Dalszy jej ciąg, podzielony na kilka części, pojawiać się będzie stopniowo w najbliższych dniach – już jutro artykuł o nowootwartym wybiegu dla żbików i rysi, a później materiał o powstającym właśnie Afrykarium.
Teksty te pojawiłyby się wcześniej, niestety w ostatnich dniach znowu prześladuje nas pech (popsuty komputer, braki w dostępie do Internetu) i – jak zawsze – brak czasu…

ZDARZYŁO SIĘ…

21. 04. 2010

ZOOrro debiutuje na Mrówkojadzie!

ZOOrro – nr 1, luty 2009

23. 04. 2010

Nowe kolejki dotarły do poznańskiego Nowego Zoo. Na debiut przyjdzie poczekać jeszcze tydzień…

23. 04. 2011

Po raz pierwszy w historii krakowskiego zoo wykluł się pelikan różowy.

25. 04. 2011

W Nashville Zoo (USA) urodził się mrówkojad olbrzymi. Co ciekawe, kolejny mrówkojad w Nashville urodził się zaledwie miesiąc później, 26 maja.

27. 04. 2011

W krakowskim zoo urodziła się pantera śnieżna.

TEMAT TYGODNIA

Głupota nie zna granic, czyli… krokodyl w Warcie!

To był bez wątpienia zoologiczny temat mijającego tygodnia.
Wszystko zaczęło się w poniedziałek wieczorem, 23 kwietnia. W Dolanach pod Słupcą pewien wędkarz wyłowił z Warty… martwego krokodyla. Natychmiast zawiadomił policję, która – czemu trudno się dziwić – wzięła wezwanie za żart.
Krokodyl zaplątał się w żyłkę, a wędkarz wyłowił go podbierakiem. Zdarzenie to – w swoim stylu – opisał niezawodny Fakt, przytaczając wypowiedź wędkarza, Kazimiera Kaczora:

Ryby sobie łowiłem, a tu nagle coś dziwnego zaczęło się do mnie zbliżać. Stracha nie miałem, bo zwierzak już nie żył i płynął na plecach. W przeciwnym razie do śmiechu by mi pewnie nie było.

Jak się okazało na miejscu, martwy krokodyl – zdefiniowany jako nilowy – miał około 150 cm długości i nie żył już od dwóch-trzech dni. Jego wiek określono na mniej więcej 3-4 lata.
Martwego gada przetransportowano do poznańskiego zoo, gdzie odbyła się sekcja. W brzuchu zwierzęcia odnaleziono m.in. kamienie, którymi wykłada się terraria, a także polskie monety, stąd podejrzenie, że był wystawiany na pokaz, a oglądający go ludzie wrzucali do wody pieniądze – taka sytuacja mogłaby mieć miejsce np. w jakiejś restauracji, gdzie krokodyl służył za „atrakcję”. W dodatku zwierzę nie miało wszczepionego czipa pod skórą, co mogłoby z kolei sugerować, że najpewniej pochodziło z przemytu.
Krokodyl – samica – ważył 15 kg i miał 150 cm długości – niewiele, jak na kilkuletniego krokodyla, ale mogło to być spowodowane tym, iż był przechowywany w nieodpowiednich warunkach i nie rósł prawidłowo.

W całej tej sytuacji najbardziej żal samego zwierzaka, niemniej tego typu sytuacja to niebezpieczny sygnał, że podobnych zdarzeń może być więcej.
Dlaczego? Oto bowiem w listopadzie ubiegłego roku wprowadzono nowe przepisy, zabraniające hodowania niebezpiecznych gatunków zwierząt, w tym m.in. krokodyli. Właściciele takich zwierząt dostali pół roku na oddanie uznanych za niebezpieczne zwierząt w odpowiednie ręce – m.in. do ogrodów zoologicznych. Prawdopodobne jest jednak, że wielu hodowców będzie się chciało pozbywać zwierząt w inny sposób – np. wyrzucając je do rzek, jezior czy wypuszczając w lesie…
Przepis prawny, który miał usprawnić całą sytuację, może być więc obchodzony w nielegalny sposób i tylko spowodować jeszcze większe kłopoty -przepis każe bowiem pozbywać się niebezpiecznych gatunków, co jednak wcale nie jest takie proste. Czy czeka nas więc inwazja egzotycznych – i niebezpiecznych – zwierząt w lasach, jeziorach i rzekach?
Bądźcie czujni, gdy pójdziecie na ryby albo wybierzecie się na spływ kajakiem – nigdy nie wiadomo, jaki stwór będzie się czaił w wodzie…

Tyle na dziś, a kolejny – siedemdziesiąty trzeci już! – numer 7 Dni Zoo ukaże się w następny piątek.

Reklamy

5 comments on “„7 Dni Zoo” nr 72 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

    • Co prawda chodzi o jedyną „rodzinę”, ale i tak brzmi to dość niejasno, tym bardziej, że swego czasu padła też informacja o „jedynym stadzie”. Ale nie czepiamy się – zdarza się 🙂

  1. Mrówkojad olbrzymi urodził się także w Wiedniu, bodajże 22-go kwietnia (nie pamiętam dokładnie). Łącznie mają teraz pięć mrówkojadów: maluch trzymający się mamy, zeszłoroczny wyrostek, który wciąż jeszcze podróżuje na grzbiecie swojej mamy i samiec zajmujący trzecie pomieszczenie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s