„7 Dni Zoo” nr 71 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w siedemdziesiątym pierwszym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

"7 Dni Zoo" nr 71

W dzisiejszym numerze przeczytacie m.in. o tym, które zoo będzie się mogło pochwalić największym namiotem w Polsce, który zwierzak z płockiego zoo obchodził dziś 40. urodziny, kogo odnaleziono na Filipinach, co można zrobić ze słoniowych odchodów i dlaczego bieganie z maczetą po Wyspie Sobieszewskiej nie jest dobrym pomysłem…
Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO KRAKÓW

Kolejne przychówki w krakowskim zoo – 29 marca urodził się jeleń milu, w matczynych torbach siedzą już młode walabie Bennetta, powiększyło się również stado owiec grzywiastych arui, a w nocnym pawilonie można zobaczyć młode lotopałanki.
Zdjęcia maluchów można zobaczyć tutaj.

ZOO OPOLE

Wykluły się trzy puchacze.

Więcej.

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

ZOO KRAKÓW

Przed tygodniem pisaliśmy o przyjeździe do Krakowa pandy małej okazuje się jednak, że to nie jedyny nowy mieszkaniec zoo. Oto bowiem w marcu do krakowskiego zoo przyjechała także para wikunii. Samica przyjechała z  Zoo w Hanowerze, a samiec z duńskiego ogrodu w Aalborgu.

ZOO WARSZAWA

W niedzielę pisaliśmy o najnowszym mieszkańcu warszawskiego zoo, takinie syczuańskim (Budorcas taxicolor tibetana) o imieniu Benny, ośmioletnim samcu, który 11 kwietnia przyjechał do stolicy z Rotterdamu.
Zdjęcia nowej gwiazdy zoo mogliście zobaczyć już przy okazji tekstu Michała o zmianach, jakie zaszły w stołecznym zoo w minionym roku, ale z racji, iż zwierzak jest wyjątkowo cudny, pokazujemy go jeszcze raz :).

Takin Benny, nowa gwiazda stołecznego zoo (fot. Michał)

O innych nowych mieszkańcach zoo przeczytacie we wspomnianym już tekście autorstwa Michała.

ZOO ZAMOŚĆ

Do zoo w ostatnim czasie przyjechały m.in. góralki przylądkowe (z Zoo w Rotterdamie). Z kolei na początku maja powinny przyjechać z Wrocławia koczkodany górskie (trzy samce) i – najprawdopodobniej – niedźwiedzice Tarotka i Trezorka, które obecnie przebywają we wrocławskim zoo.
Tymczasem w nowopowstałej motylarni od soboty, 14 kwietnia, można podziwiać prawie dwieście kolorowych poczwarek kilkunastu gatunków tropikalnych motyli – więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

PLANY I INWESTYCJE

ZOO SAFARI BORYSEW

Coraz bliżej do wielkiego otwarcia sezonu w borysewskim Zoo Safari – na stronie placówki znajduje się nawet zegar odliczający, ile czasu pozostało. Nastąpi ono w przyszłą sobotę, 28 kwietnia, o godzinie 10.00.
Z tej okazji w zoo cały czas coś się dzieję. Jedną z największych inwestycji, która ostatecznie gotowa będzie jednak dopiero za kilka tygodni, ma być tzw. Figlarnia, nad którą stanie największy w Europie namiot sferyczny.

(fot. Zoo Safari Borysew)

Obejmie powierzchnię ponad 1000 metrów kwadratowych. Tym samym Borysew stanie się pierwszym ogrodem zoologicznym w Polsce z tak rozległym zadaszeniem. Pod osłoną znajdzie się również bogato wyposażona sala projekcyjna, w której odbywać się będą zajęcia edukacyjne dla uczniów.
Na terenie kompleksu trwają póki co bardzo intensywne prace. Więcej wizualizacji gotowego obiektu można zobaczyć na stronie zoo.

ZOO ZIELONA GÓRA

Planowane już na ten rok minizoo w Zielonej Górze jednak nie powstanie w ciągu najbliższych miesięcy – prace ruszą bowiem najwcześniej wiosną przyszłego roku.
Wszystko przez przeciągające się formalności, a miasto nie chce zaczynać budowy jesienią, żeby nie musieć przerywać jej na okres zimowy.
Więcej informacji.

AKCENT ZOO BIAŁYSTOK

Cztery firmy zgłosiły się do przetargu na wybudowanie wybiegów dla wilków, dzików, bocianów i stworzenia minizoo. Jeżeli wyłonienie wykonawcy pójdzie sprawnie za mniej więcej dwa, trzy tygodnie rozpoczną się prace.

OCEANARIUM W POWIECIE LĘBORSKIM

Już w czerwcu tego roku w województwie pomorskim ma być natomiast otwarty Park Rekreacyjno-Edukacyjny Sea Park Sarbsk, znajdujący się w gminie Wicko. Będzie to pierwszy tego typu w Polsce park tematyczny poświęcony faunie i florze mórz i oceanów, a także kulturze i historii regionu Pomorza.

Jedną z największych atrakcji parku będzie… basen z fokami szarymi i uchatkami kalifornijskimi!
W parku znajdzie się również oceanarium, gdzie zobaczyć będzie można pradawne zwierzęta żyjące w głębinach morskich, jak również muzeum rękodzieła marynistycznego, Oceanarium Prehistoryczne z kinem 3D i 5D.
Poza fokarium, muzeum i oceanarium w parku będzie można zobaczyć również makiety zwierząt morskich w naturalnych rozmiarach, m.in. mierzącego 38 metrów płetwala błękitnego.
Park jest projektem w całości komercyjnym, którego początki sięgają 2008 roku, gdy zrodziła się idea powstania fokarium, która następnie rozrosła się w cały kompleks.
Więcej informacji na temat parku przeczytacie tutaj oraz na oficjalnej stronie Sea Park Sarbsk.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

“Naturalna Symfonia” w Akwarium Gdyńskim.
Z okazji Światowego Dnia Ziemi Akwarium Gdyńskie w ten weekend,  21-22 kwietnia, zaprasza wszystkich na specjalne wydarzenie przyrodniczo-plastyczno-muzyczne pod hasłem “Naturalna Symfonia”. Głównym założeniem organizowanej imprezy jest “pokazanie kruchości ekosystemu planety ludzi i refleksja nad przyszłością naszego globu”.
Szczegółowy plan wydarzeń znajdziecie tutaj.

Zamojskie zoo na Facebooku.
Do ogrodów zoologicznych, które posiadają konta na Facebooku dołączyło ostatnio zamojskie zoo. Profil ruszył z impetem i pojawia się na nim sporo aktualności.
Oby tak dalej!
Dzień Ziemi we wrocławskim zoo.
Jutro, czyli w sobotę 21 kwietnia, wszyscy zwiedzający, którzy przyniosą do wrocławskiego zoo aluminiowe puszki, otrzymają sadzonkę brzozy lub dębu, wedle rachuby: 5 puszek = 1 drzewko! Co ważne, jedna osoba może wymienić puszki na maksymalnie trzy drzewka.

Więcej informacji.

IMPREZY

BIEGIEM PRZEZ WARSZAWSKIE ZOO – JUŻ PO RAZ CZWARTY!

Tysiąc osób wystartuje jutro, w sobotę 21 kwietnia, w czwartej edycji Biegu Dookoła ZOO, który odbywa się w stołecznym ogrodzie zoologicznym. To jedyne zawody w Polsce z trasą prowadzącą przez teren zoo.

IV Bieg Dookoła Zoo już jutro!

Więcej.

„ZIEMIA W NASZYCH RĘKACH” W OGRODZIE FAUNY POLSKIEJ

„Ziemia w naszych rękach”- pod takim hasłem w niedzielę, 22 kwietnia, odbędzie się w bydgoskim zoo impreza, będąca kolejnym elementem cyklu Programu Przyrodniczo-Rekreacyjnego dla Rodzin.
Start o 13.30.
Więcej informacji.

40. URODZINY ELAINE W PŁOCKIM ZOO

Dziś w płockim zoo, z okazji Dnia Ziemi, odbyła się inauguracja eazowskiej  „Kampanii Ochrony Bioróżnorodności Azji Południowo-Wschodniej”. Z tej okazji także odbyły się także uroczyste urodziny jednej z najstarszych mieszkanek zoo, samicy gibbona ungko Elaine, która obchodzi ponoć 40. urodziny!
Dla jubilatki przygotowano tort z owoców, otrzymała także prezenty, które przyniosły dzieci z płockich szkół i przedszkoli.

Elaine na swoim wybiegu w płockim zoo

Elaine na swoim wybiegu w płockim zoo

Elaine urodziła się na wolności, na Sumatrze, prawdopodobnie w roku 1972. Stamtąd trafiła – jako trzylatka – do zoo Bradenton w USA. Potem była w ogrodach zoologicznych w San Antonio i w Columbii, później przez 12 lat przebywała w Kalifornii w Ośrodku Ochrony Gibbona. Następnie trafiła do Holandii, do ogrodu w Apeldoorn, skąd 21 czerwca 2001 przyjechała do Płocka wraz z dwójką swoich dzieci, córką Loki i synem Zyziem, oraz ze swym partnerem Sonnym. Ostatni raz potomka Elaine doczekała się w 2007 roku.
Obecnie Elaine jest w dobrej kondycji. W 2010 roku sprowadzono dla niej nowego partnera – 27-letni samiec Ash przyjechał z ogrodu w Asson we Francji.

KONKURSY

Przypominamy o konkursach, zorganizowanych przez ogrody w Warszawie, Płocku i Łodzi, o których pisaliśmy w poprzednim numerze 7 Dni Zoo.

CIEKAWOSTKI

NA FILIPINACH ODNALEZIONO ZAGINIONEGO SZCZURA!

To ci dopiero sensacja!
Crateromys australis (angielska nazwa Dinagat Bushy-tailed Cloud Rat lub Dinagat Island Cloud Rat, polska jak dotąd nie istnieje), gatunek nadrzewnego szczura należącego do rodziny myszowatych (rodzaj Crateromys), będący endemitem żyjącym jedynie na niewielkiej (967 km kw) wysepce Dinagat Island, należącej do Filipin, został odnaleziony! Odkrycie to szczególne o tyle, gdyż gatunek ten został zaobserwowany tylko raz w historii – i to w dodatku 37 lat temu! Już wtedy uważano go za gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem, a w ostatnich latach nawet za wymarły ze względu na brak jakichkolwiek dowodów o jego istnieniu.
Wszystko zmieniło się na początku tego roku, kiedy to został zaobserwowany przez parę czeskich naukowców.
Crateromys australis to jeden z największych i najbardziej spektakularnych gryzoni świata – osiąga długość do 70 cm. Jest zwierzęciem nadrzewnym o nocnym trybie życia.

Crateromys australis

Rodzaj Crateromys, do którego należy, obejmuje jeszcze trzy inne gatunki – Crateromys australis jest zdecydowanie najrzadszym i najsłabiej poznanym z nich – do tej pory był znany tylko z jednego okazu złapanego w 1975 roku. Wszelkie późniejsze próby odnalezienia innych osobników były nieudane. Aż do odkrycia czeskich naukowców, którym w dodatku udało się nagrać pierwszy w historii film przedstawiający Crateromys australis – można go zobaczyć na stronie EAZA.
Crateromys australis, podobnie jak większość przedstawicieli fauny wyspy jest poważnie zagrożony wyginięciem ze względu na utratę siedlisk – wyspa jest bowiem obszarem intensywnej eksploracji górniczej (złoża niklu) oraz rabunkowego pozyskiwania drewna.
W związku z tym opracowywana jest właśnie specjalna strategia ochrony zagrożonej fauny wyspy – w szczególności zaś „przywróconego” do życia gatunku. Przypominamy, że tegoroczna kampania EAZA poświęcona jest właśnie ochronie fauny Azji Południowo-Wschodniej, której przedstawicielem jest także Crateromys australis.

PAPIER ZE SŁONIOWEJ… KUPY

Była już sprawa działkowców, którzy mieli zgłaszać się do krakowskiego zoo po słoniowe odchody mające później pełnić rolę nawozu, tym razem zaś akcja rozgrywa się we Wrocławiu, również tyczy odchodów słoni, tyle, że inne ma być ich przeznaczenie.
Jak donosi PAP pracownicy Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju w ramach specjalnego eksperymentu uzyskali kilkanaście kartek papieru czerpanego z ok. 5-6 kg odchodów słoni we wrocławskim zoo…

No nieźle...

Proceder ten na przemysłową skalę nie ma raczej szans powodzenia (choć dzienna „produkcja” odchodów dwóch wrocławskich słonic to około 200 kg!), ale pracownicy Muzeum zamierzają kontynuować swoje doświadczenie, będące ponoć pierwszym tego typu eksperymentem w Polsce.
Dokąd ich ten eksperyment zaprowadzi, jeszcze nie wiadomo, wiadomo natomiast, że raczej nic w nim brzydko nie pachnie – proces produkcji papieru bowiem eliminuje wszelkie nieprzyjemne zapachy.

ZOBACZ BIELIKI W SIECI

Spokojnie – nie chodzi o sieci rybackie, a… Internet. Niezwykłą opcję udostępniły bowiem Lasy Państwowe: po wejściu na stronę internetową Lasów (o, tutaj) możemy obserwować jak bieliki wysiadują jaja!

Nowe gwiazdy internetu wysiadują jaja na terenie Nadleśnictwa Kutno w województwie łódzkim. Kamerę założono przy współpracy z Komitetem Ochrony Orłów oraz firmą Orange, która udostępnia łącze.
Jeżeli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, pisklęta wyklują się między 25 kwietnia a 1 maja. Już teraz orły obserwuje ponad tysiąc osób jednocześnie, a na Facebooku bieliki mają (na chwilę obecną) niemal 1700 wielbicieli.

ZOOPLOTEK

W minionym tygodniu mogliśmy przeczytać m.in. o:

„Papuziej” przygodzie kanclerz Angeli Merkel w Zoo Marlow.
Pandzie małej, którą na poddaszu swego domu podczas remontu znalazł pewien Chińczyk.
– Pewnej gorzowskiej firmie, która… wynajmuje egzotyczne zwierzęta (węże, jaszczurki, pająki), np. na lekcje w szkole, sesje zdjęciowe czy imprezy urodzinowe…
– Trzech pijanych Walijczykach, którzy… ukradli pingwina z oceanarium Sea World w Australii, zrobili sobie z nim zdjęcia po czym… wypuścili do rzeki!

Na szczęście pracownikom udało się odnaleźć pingwina i zabrać go z powrotem do domu. Siedział na betonowym słupie pośrodku rzeki, zdezorientowany i głodny.
Sprawcy zostali zatrzymani i lada dzień staną przed sądem. Ich wybryk był pierwszą w 40-letniej historii Sea World kradzieżą zwierzęcia.

A na koniec sytuacja równie skandaliczna, tyle, że z naszego, polskiego podwórka. Oto bowiem nieznani sprawcy doszczętnie zdewastowali ścieżkę edukacyjną na Wyspie Sobieszewskiej w rezerwacie „Mewia Łacha” – tę samą, którą opisaliśmy Wam przy okazji relacji z naszej letniej wyprawy na Wyspę Sobieszewską!

Wejście na ścieżkę od strony plaży

Ścieżka powstała w 2003 roku przy pomocy Grupy Lotos S.A., w ramach realizacji programu “Chronimy NATURĘ na Wyspie Sobieszewskiej”, a zbudowali ją ornitolodzy z Grupy Badawczej Kuling (mieliśmy przyjemność spotkać się z nimi latem ubiegłego roku).
Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna prowadzi przez północną część cypla – na jej trasie rozstawiono kilkanaście plansz dydaktycznych.

Ścieżka pełni rolę nie tylko dydaktyczną, ale też zabezpieczającą – określa bowiem obszar, po jakim możemy się poruszać, dlatego też nie wolno przechodzić przez ograniczające ścieżkę taśmy:

Rezerwat przyrody Mewia Łacha utworzono w 1991 roku w celu ochrony bytujących na tym terenie ptaków.
“Mewia Łacha” to jedno z najciekawszych ornitologicznie miejsc w kraju – chronione są tu miejsca lęgowe różnych gatunków rybitw i siedliska żerowania i odpoczynku ptaków siewkowych. Gniazduje tu łącznie 16 gatunków ptaków, m.in. rybitwy czubate, rybitwy białoczelne, rybitwy rzeczne, sieweczki obrożne i ostrygojady.
Rezerwat jest również jedynym w Polsce miejscem stałego i regularnego występowania fok. Przy odrobinie szczęścia można tu zobaczyć odpoczywające grupki fok szarych, czasem nawet znacznie rzadszych fok pospolitych.

Mewia Łacha

Ścieżka powstała po to, aby uświadomić mieszkańcom i turystom unikalność tego terenu, niestety, kilka dni temu została kompletnie zniszczona. Ktoś pociął linę wzdłuż całej trasy, zdewastowano tablice edukacyjne, a także punkt obserwacyjny, z którego można było patrzeć na foki i ptaki.
Nie ma wątpliwości, że zniszczeń dokonał człowiek, najpewniej za pomocą… siekiery lub maczety! To już drugi taki wypadek – poprzedni miał miejsce w lutym ubiegłego roku, wygląda to więc na celowe działanie, najpewniej kilkuosobowej grupy. Kto i dlaczego – tego nie wiadomo…
Straty oszacowano na około 15 tys. złotych. Wszczęto już policyjne dochodzenie w tej sprawie.

Nam w głowie się nie mieści, dlaczego ktoś mógł się dopuścić tak bezmyślnego aktu wandalizmu, niestety jest to kolejny przykład na to, że ludzka głupota naprawdę nie ma granic…

Zdjęcia zdewastowanej ścieżki możecie zobaczyć tutaj.

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

W ostatnich dniach świętowaliśmy osiągnięcie dwóch świetnych rezultatów – oto bowiem 15 kwietnia zanotowaliśmy rekordową liczbę wejść na Mrówkojada – 1430!

To o ponad 150 więcej, niż wynosił poprzedni rekord.
Z kolei nasz poniedziałkowy tekst o Świecie Płazów w opolskim zoo był… 800. artykułem, jaki ukazał się na Mrówkojadzie! Nieźle, co? Za rok powinniśmy przekroczyć tysiąc 🙂

A relacja z Wrocławia naprawdę pojawi się wkrótce!

ZDARZYŁO SIĘ…

16. 04. 2010

Do wrocławskiego zoo przyjechały żółwie słoniowe.

19. 04. 1928

Do poznańskiego zoo przyjechał tapir amerykański.

20. 04. 2011

W łódzkim zoo otwarto motylarnię.

Motylarnia w łódzkim zoo (fot. Pomurnik)

TEMAT TYGODNIA

Dzień otwarty w zamojskim zoo!

W poniedziałek, 23 kwietnia, w zamojskim zoo odbędzie się niezwykła uroczystość – oto bowiem ogród zostanie oficjalne otwarty po kończącym się właśnie remoncie i przebudowie. Będzie to jednocześnie Dzień Otwarty ZOO, a wstęp do ogrodu będzie darmowy.
Udział w uroczystości zapowiedzieli m.in. pracownicy innych ogrodów zoologicznych, posłowie i europarlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, a także służb mundurowych.
Poniedziałkowe uroczystości oficjalnego otwarcia rozpoczną się o godz. 10.

Mamy nadzieję, że już w najbliższych dniach – może jeszcze przed oficjalnym otwarciem zoo – na Mrówkojadzie ukaże się pierwsza w historii strony relacja z zamojskiego zoo właśnie, kilka dni temu bowiem gościł w nim nasz stały korespondent :).
Tym samym w trakcie powstawania są dwie ważne i oczekiwane relacje – z Zamościa i Wrocławia – można więc być pewnym, że ciekawej lektury na pewno nie zabraknie!

Tyle na dziś, a kolejny – siedemdziesiąty drugi już! – numer 7 Dni Zoo ukaże się już w piątek.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s