W „Świecie Płazów”, czyli epilog mrówkojadziej wizyty w opolskim zoo

W czwartek opowiedzieliśmy Wam, jak wyglądała nasza wyprawa do Opola – i wizyta w opolskim zoo – dziś natomiast raz jeszcze wrócimy do tej wycieczki, osobny tekst chcielibyśmy bowiem poświęcić miejscu, którego podczas naszej ubiegłorocznej wizyty w Opolu (maj 2011) jeszcze nie było, a które w minioną sobotę zrobiło na nas szczególne wrażenie.
Mowa o „Świecie Płazów”, czyli jednej z najnowszych – i najciekawszych zarazem – inwestycji opolskiego zoo.

Ekspozycja płazów w opolskim zoo, zwana też „schroniskiem dla żab”, została otwarta 28 czerwca ubiegłego roku. Była to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji ubiegłego roku, nad którą prace zakończono już w połowie kwietnia 2011, jednak dopiero dwa miesiące później nastąpiło uroczyste otwarcie ekspozycji i udostępnienie jej dla zwiedzających.

O ekspozycji płazów mówiło się w opolskim zoo już od lat, były one bowiem w kolekcji ogrodu od dawna, jednak nie było miejsca na ich ekspozycję. Na lokalizację ich nowego domu wybrano budynek starej kuchni, obok warsztatu elektryków. Prace nad adaptacją pomieszczeń trwały kilka miesięcy, a cały obiekt kosztował 700 tys. zł.
„Świat Płazów” znajduje się naprzeciwko wybiegu jaguarów. Przed wejściem znajduje się duża tablica dydaktyczna poświęcona zagrożeniom, jakie czyhają na różne gatunki płazów.

Pawilon płazów – „Świat Płazów”

Pawilon płazów zamieszkują – wg danych zoo (nam aż tylu zwierzaków nie udało się naliczyć)  – przedstawiciele 33 gatunków płazów. Ekspozycja podzielona jest na dwie części odpowiadające różnym strefom klimatycznym – tzw. część zimną (strefy zimna i umiarkowana) oraz ciepłą (strefa tropikalna).
Strefy oddzielone są od siebie przesuwanymi automatycznie drzwiami i kotarą z lin. Przez wnętrze pawilonu prowadzi nas korytarz, w którego ścianach, zrobionych w tradycyjny już dla Opola skałkowy sposób (całość wystroju charakterem nawiązuje bowiem do innych obiektów na terenie zoo, takich jak Pawilon goryli, basen uchatek i pawilon stawonogów) są zatopione terraria – łącznie 23 pięknie urządzone boksy i 2 przeszklone terraria.
Znajdziemy tu ponadto sztuczne skały, sztuczne drzewa z najprawdziwszą korą oraz kilka wodnych kaskad.

Po wejściu do pawilonu najpierw znajdujemy się w części chłodnej, gdzie znajduje się osiem terrariów. Tu zobaczymy m.in. salamandrę plamistą (Salamandra salamandra):

Salamandra plamista

salamandrę chińską (zwaną też salamandrą mandaryńską, Tylototriton shanjing), traszkę Waltla (Pleurodeles waltl) oraz traszkę chińską (Cynops orientalis):

Traszka chińska

Poza tym aksolotle: aksolotla meksykańskiego (Ambystoma mexicanum):

Aksolotl meksykański

Aksolotl jak zawsze „uśmiechnięty”

i bardzo efektowne aksolotle tygrysie (Ambystoma tigrinum):

Aksolotle tygrysie

A do tego kumaka dalekowschodniego (Bombina orientalis) i trytona hongkońskiego (traszkę hongkońską, Paramesotriton hongkongensis).

Kumak dalekowschodni

W części tropikalnej znajduje się 14 terrariów, gdzie eksponowane są m.in.: płazowiec kolumbijski (Typhlonectes natans), żaba kurczak (Leptodactylus fallax), rzekotka żabia (Trachycephalus resinifictrix), ropucha aga (Bufo marinus):

Ropucha aga

rzekotka szmaragdowa (Pelodryas caerulea):

Rzekotka szmaragdowa

chwytnica czerwonooka (Agalychnis callidryas):

Chwytnica czerwonooka

żaba olbrzymia bucząca (Pyxicephalus adspersus):

Żaba olbrzymia bucząca

Prawdziwą ozdobą ekspozycji jest bez wątpienia kilka gatunków drzewołazów: możemy tu zobaczyć m.in. drzewołaza dwubarwnego (Phyllobates bicolor), złocistego (Dendrobates auratus), trójbarwnego (Epipedobates tricolor), żółtopasego (Dendrobates leucomelas):

Drzewołazy żółtopase

błękitnego (Dendrobates azureus):

Drzewołazy błękitne

Drzewołazy błękitne

oraz plamistego (Dendrobates tinctorius).

To, co zwraca szczególną uwagę, to fakt, iż większość zwierzaków można bez problemu zobaczyć, a poszczególne gatunki reprezentowane są przez dużą liczbę osobników.
Na osobne słowa pochwały zasługują świetnie skomponowane tabliczki poświęcone poszczególnym gatunkom – są bardzo czytelne, spójne stylistycznie i zawierają mnóstwo ciekawych informacji.
Mamy tu zdjęcie zwierzaka, mapę z zasięgiem występowania w środowisku naturalnym, podstawowe informacje o gatunku (taksonomia, opis, rozmnażanie), a do tego bardzo ciekawie zaprezentowane dane dotyczące biotopu, wielkości zwierzęcia, spożywanego pokarmu i stopnia zagrożenia.

Tabliczka poświęcona eksponowanym w pawilonie płazów gatunkom

Wielki plus!

Pawilon płazów w opolskim zoo to świetny przykład zmyślnie urządzonej, spójnej kompozycyjnie ekspozycji, która może zainteresować nawet wątpliwych znawców świata płazów.
Przyznajemy znak jakości „Mrówkojad poleca” – oby więcej takich inwestycji!
Przy okazji ciekawi jesteśmy, jaki kształt będzie ostatecznie mieć ekspozycja płazów w poznańskim Starym Zoo – ale na efekt końcowy przyjdzie nam chyba jeszcze trochę poczekać…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s