„7 Dni Zoo” nr 70 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w siedemdziesiątym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

"7 Dni Zoo" nr 70

70. numer ukazuje się trochę później niż zwykle, na co złożyła się nasza wyprawa do Wrocławia (i Opola!) oraz poważne kłopoty techniczne z redakcyjnym sprzętem.
Na szczęście chwilowo udało się je zażegnać, mamy więc nadzieję, że nadrobimy wszystkie zaległości.

W dzisiejszym numerze przeczytacie m.in. o tym, jak wiele zwierzaków przyszło ostatnio na świat w polskich ogrodach, kto przyjechał do Krakowa, czym jest Wisłarium, które ma powstać w Bydgoszczy, co można wygrać w fotograficznych konkursach organizowanych  polskich ogrodach i… o facebookowym konkursie Mrówkojada 🙂

Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO WROCŁAW

Prawdziwa porodówka w Dziecińcu Zwierzęcym – urodziły się m.in. owieczki: wrzosówki, świniarki, kameruńskie i rackie, kozy: burskie, karpackie, karłowate, syryjskie i angorskie, natomiast nowym mieszkańcem „Rancza” została mała źrebiczka Haflingera.
Praktycznie gdzie nie zajrzeć, to aż roi się od maluchów, zresztą – zobaczcie sami:
Kilka maluchów odchowywanych jest na butelce – to prawdziwe głodomory, które zaciekle walczą o butelkę z mlekiem :).

Chętnych na mleko z butelki nie brakuje

ZOO ŁÓDŹ

Urodziły się kapucynka i samiec gwanako.
Na jajach siedzi ponoć co trzeci ptasior, szykuje się więc wielkie klucie w Łodzi…

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

ZOO KRAKÓW

W czwartek – 29 marca – z ogrodu w Aalborgu przyjechał do Krakowa długo wyczekiwany, dziesięciomiesięczny samiec pandy małej. Dołączył do mieszkającej już w zoo półtorarocznej samicy, Lim.
Choć aklimatyzacja nowej pandy przebiegła bez przeszkód, to już łączenie obu zwierzaków nie było takie łatwe. Po wstępnych tarciach wszystko wskazuje jednak na to, że zwierzaki porozumiały się ze sobą. Zoo ma nadzieję, że na tyle, aby doczekać się w przyszłości małych pand małych :).

Lim jeszcze nie wie, że przyjechał do niej nowy partner... (fot. Sylwia)

Kraków stał się tym samym czwartym polskim ogrodem – po Wrocławiu, Warszawie i Płocku – posiadającym parę hodowlaną tych zwierząt.
Jeden osobnik jest jeszcze w Opolu.

Więcej

ZOO ZAMOŚĆ

Cały czas powiększa się kolekcja zwierząt w zamojskim zoo. Wśród nowych mieszkańców ogrodu są m.in. cztery samice gazeli dorkas, które przyjechały z Zoo Hannover. Za jakiś czas ma do nich dołączyć samiec z Zoo Jerez w Hiszpanii.
Pojawiło się też kilka nowych gadów i płazów.
Więcej informacji na temat zamojskiego zoo mamy nadzieję przedstawić już wkrótce – wszystko wskazuje bowiem na to, że w końcu dotrze tam jeden z naszych terenowych korespondentów :).

ZOO WARSZAWA

Nowym mieszkańcem warszawskiego zoo jest nie byle kto, bo… takin syczuański (Budorcas taxicolor tibetana)! Młody samiec przyjechał do stolicy z Rotterdamu. Zoo w Warszawie jest obecnie jednym z zaledwie pięciu ogrodów zoologicznych w Europie pokazujących ten gatunek takina. W przyszłości ma do niego dołączyć do niego samica.
Zwierz jest ponoć wyjątkowo nieuchwytny – póki co – na jakieś jego zdjęcia przyjdzie więc jeszcze trochę poczekać.
Nowym mieszkańcem zoo jest także samiec koczkodana Diana.

ZOO GDAŃSK-OLIWA

Tymczasem do oliwskiego zoo 12 kwietnia dotarły od dawna już zapowiadane mundżaki chińskie, które przyjechały z Augsburga, oraz bongo, które sprowadzono z Berlina.
Więcej na ten temat już wkrótce!

PLANY I INWESTYCJE

AKCENT ZOO BIAŁYSTOK

W minioną środę mieliśmy dowiedzieć się, ile firm zgłosiło się do kolejnego etapu modernizacji białostockiego Akcent Zoo, jednak z powodu wielu zapytań od wykonawców termin ten wydłużono o tydzień.
Do tematu wrócimy zatem w 71 numerze 7 Dni Zoo

ŚLĄSKIE ZOO

6 kwietnia w Śląskim Zoo miało miejsce uroczyste otwarcie „nowego starego” Pawilonu Antylop.
Stara antylopiarnia została poddana gruntownemu remontowi – prace trwały blisko dwa lata, co może dziwić o tyle, że obiekt nie zmienił się aż tak drastycznie. Modernizacja obiektu kosztowała prawie 2 mln zł.
Solidnie zmieniła się natomiast obsada gatunkowa – przed modernizacją w budynku prezentowane były dwa gatunki antylop – niale grzywiaste i koby Defassa – oraz zebry bezgrzywe, zaś ekspozycję uzupełniały terraria zamieszkiwane m.in. przez krokodyle, legwany zielone i pancerniki włochate. Z tamtej obsady w odnowionym pawilonie pozostały tylko niale grzywiaste i koby Defassa, z kolei zebry bezgrzywe zamieszkały na wybiegu w sąsiedztwie osłów, a ich miejsce zajęte zostanie przez trzeci gatunek antylop – addaksy lub oryksy szablorogie .
Poza boksami dla antylop, w centralnej części pawilonu stworzono zupełnie nową ekspozycja pazurkowców, gdzie prezentowanych jest łącznie sześć gatunków – oprócz już wcześniej obecnych w zoo tamaryn białoczubych i czerwononogich oraz uistiti białouchych, w wolierach zamieszkały tamaryny cesarskie, które przyjechały z zoo w czeskim Ołomuńcu, a także marmozety białoczelne, pochodzące z Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu.
Niebawem dojadą do Chorzowa także miko czarne z opolskiego zoo.
Nowymi mieszkańcami pawilonu są także surykatki, dla których utworzony zostanie wkrótce przylegający do pawilonu wybieg zewnętrzny.

Efekty remontu oraz zdjęcia mieszkańców pawilonu można zobaczyć tutaj.

Czy jest to ekspozycja udana i czy wykorzystano możliwości samego pawilonu można polemizować – z wyrokowaniem poczekamy jednak, aż odwiedzimy Chorzów i zobaczymy na miejscu, jak się sprawy mają.

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ ZOO BYDGOSZCZ

W bydgoskim zoo w okresie świątecznym otwarto na okres testowy nową ścieżkę zwiedzania. Prowadzi ona do tzw. zimowiska, gdzie można zobaczyć lemury katta i surykatki w swoim zimowym domu oraz papugi, a także różne rasy kur, perliczki, przepiórki i indyki.
Więcej

Wisłarium w Myślęcinku

Szykują się wielkie zmiany w bydgoskim zoo! Oto bowiem dofinansowanie otrzymała flagowa inwestycja ogrodu, czyli pawilon Akwarium Terrarium.
Jak czytamy na stronie zoo, będzie to inwestycja z najwyższej półki:

Pawilon akwarium i terrarium będzie unikatowym w skali kraju miejscem skupiającym jednocześnie rodzimą i egzotyczną faunę. O jego niepowtarzalności świadczy przede wszystkim Wisłarium, czyli ekspozycja krajowych ryb, gadów i płazów. Składają się na nie cztery panoramiczne akwaria dla ryb z wolierami zewnętrznymi dla ptaków. Każde z nich prezentuje odmienne środowiska wodne poprzez różne etapy biegu rzeki od źródła do ujścia.

Oprócz tego w pawilonie znajdzie się jeszcze pięć terrariów dla gadów krajowych i siedem terrariów dla polskich płazów.
Częścią pawilonu hodowlanego i jedną z największych jego atrakcji będzie natomiast płazo-gadzi skrawek świata, składający się z czterech dużych terrariów dla gadów i płazów środowisk pustynnych, osiem dużych terrariów gadów i płazów środowisk lasu deszczowego, dwa duże terraria z żółwiami i dziesięć małych terrariów dla bezkręgowców egzotycznych.
Elementem Akwarium Terrarium będą również ekspozycje gryzoni i ssaków owadożernych. W pawilonie znajdzie się też Motylarnia i Ul, gdzie odtworzone zostanie środowisko życia pszczół, które da się obserwować z bliska.
Oprócz zaplecza hodowlanego pawilon będzie posiadał także część dydaktyczną z salkami, placem zabaw ze stylizowanymi sylwetkami zwierząt oraz miejscem do przeprowadzania pokazów.
Inwestycja ma kosztować 6,5 mln zł. Pawilon powinien zostać otwarty dla zwiedzających najwcześniej za dwa lata.
Więcej.

Nic, tylko czekać i mieć nadzieję, że nikomu do głowy nie przyjdzie tworzenie przy okazji kolejnych skrawków świata…

ZOO WROCŁAW

O tym, że prace nad wrocławskim Afrykarium ruszyły pełną parą, pisaliśmy Wam już w poprzednim numerze 7 Dni Zoo. Od tego czasu sporo się w kontekście tej największej współczesnej inwestycji zoologicznej w Polsce wydarzyło, jednak ze względu na wagę i obszerność materiału pozwolimy sobie zająć się tym tematem w osobnym artykule – który pojawi się przy okazji naszej relacji z Wrocławia.
Cierpliwości zatem – i tak zdążymy przed otwarciem Afrykarium… :).

WYDARZENIA W SKRÓCIE

„Naturalna Symfonia” w Akwarium Gdyńskim.
Z okazji Światowego Dnia Ziemi Akwarium Gdyńskie w dniach 21-22 kwietnia (przyszły weekend) zaprasza wszystkich na specjalne wydarzenie przyrodniczo-plastyczno-muzyczne pod hasłem „Naturalna Symfonia”. Głównym założeniem organizowanej imprezy jest „pokazanie kruchości ekosystemu planety ludzi i refleksja nad przyszłością naszego globu”.
Szczegółowy plan wydarzeń znajdziecie tutaj.

– Borysewski zwierzyniec na Zgierskim Spotkaniu Wielkanocnym.
Pierwszego kwietnia grupa zwierząt z Zoo Safari w Borysewie wzięła udział w Zgierskim Spotkaniu Wielkanocnym.
Więcej

– Zamość zaprasza na „Lekcje w ZOO”.
Zamojski Ogród Zoologiczny zaprasza uczniów, nauczycieli i wychowawców przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w zajęciach edukacyjnych na terenie zoo.
Więcej

Wiejski Weekend we wrocławskim zoo.
Dopiero co wyjechaliśmy z Wrocławia, a tu takie atrakcje – oto bowiem od wczoraj do dziś we wrocławskim zoo trwał tzw. Wiejski Weekend, podczas którego można było zobaczyć pokazy czyszczenia i siodłania konia, dojenia kóz czy strzyżenia owiec, a na polanie przy Restauracji Letniej spróbować regionalnej żywności i zobaczyć rękodzieło.
Więcej

– Pracownicy hotelu Sheraton sprzątali Stare Zoo.
Pracownicy poznańskiego hotelu Sheraton po raz kolejny zabrali się za sprzątanie Starego Zoo. W piątek kilkanaście osób  zabrało się za wiosenne porządkowanie terenu. Inicjatywa miała charakter wolontariatu pracowniczego i była rozwinięcie akcji sprzątania świata, w której pracownicy hotelu już wcześniej brali udział.

„Kupiliśmy Zoo”.
Od 16 marca na ekranach polskich kin wyświetlany jest film Kupiliśmy Zoo – naszą recenzję tego najbardziej oczekiwanego w zoologicznym światku obrazu minionego roku możecie przeczytać tutaj.

KONKURSY

ZOO WARSZAWA – Konkurs Fotograficzny „Amor w ZOO”

Stołeczne zoo zaprasza do wzięcia udziału w kolejnym konkursie fotograficznym, tym razem pt. „Amor w ZOO”.
Na konkurs wysłać można zdjęcia przedstawiające zachowania godowe, zaloty i bliskie relacje wśród zwierząt. Zdjęcia można przesyłać do 31 lipca, a rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 18 sierpnia.
Zgłaszane zdjęcia powinny mieć formę odbitek o wymiarach 20 x 30 cm. Mile widziane są również kopie w wersji elektronicznej (dołączone na płycie lub przesłane drogą mailową na adres: zoodydaktyk@zoo.waw.pl lub edukacja@zoo.waw.pl). Każdy uczestnik konkursu może zgłosić maksymalnie 3 zdjęcia.
Główną nagrodą jest roczny bilet wstępu do zoo ważny dla dwóch osób.
Więcej informacji o konkursie.

ZOO PŁOCK – Konkurs fotograficzny „ZOO na wesoło”

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku ogłasza konkurs, polegający na sfotografowaniu rozmaitych zabawnych sytuacji uchwyconych podczas wizyty w płockim zoo. Głównymi bohaterami zdjęć mogą być zarówno zwiedzający, jak i zwierzęta. Każdy uczestnik konkursu może przekazać maksymalnie 8 odbitek w formacie 20 cm x 30 cm, kolorowych lub czarno–białych, do których należy dołączyć zapis cyfrowy na CD. Zdjęcia można nadsyłać do 12 sierpnia. Rozstrzygnięcie konkursu i otwarcie wystawy z najciekawszymi fotografiami nastąpi 24 sierpnia. Przewidziane są aż trzy nagrody główne – jakie, jeszcze nie wiadomo.
Więcej informacji o konkursie.

ZOO ŁÓDŹ – Konkurs fotograficzny pt. „Portret zagrożonego w przyrodzie mieszkańca Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi”

Rozpoczęła się właśnie druga edycja konkursu fotograficznego pt. „Portret zagrożonego w przyrodzie mieszkańca Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi”.
Żeby wziąć udział w konkursie, wystarczy do końca sierpnia sfotografować zagrożone wyginięciem zwierzę z łódzkiego zoo i zdjęcia (do pięciu) przesłać do zoo. Liczą się ciekawe ujęcia, dobra jakość techniczna i oryginalność. Do wygrania są aparat i sprzęt fotograficzny, a także książki o zwierzętach. Prace należy nadsyłać w formie odbitek 30×45 cm na adres łódzkiego ogrodu (Miejski Ogród Zoologiczny, ul. Konstantynowska 8/10, 94-303 Łódź) z dopiskiem: „Konkurs fotograficzny”. Zdjęcia można też dostarczyć w zaklejonej kopercie do działu dydaktycznego zoo (codziennie z wyjątkiem weekendów w godz. 8-15).
Więcej informacji o konkursie.

ZOO POZNAŃ – „Koncepcja zagospodarowania niewykorzystanej części pawilonu zmiennocieplnych w Ogrodzie Zoologicznym w Poznaniu”

Konkurs ogłosiło także poznańskie zoo, choć od razu uprzedzamy – tym razem nie chodzi „tylko” o wysyłanie zdjęć. Rzecz tyczy się bowiem… „koncepcji zagospodarowania niewykorzystanej części pawilonu zmiennocieplnych” :).
Więcej informacji znajdziecie tutaj.

CIEKAWOSTKI

JAK ONE ROSNĄ!

Minął już prawie miesiąc od narodzin foczych szczeniąt w helskim fokarium. Lubek, Laskorn i Lugier powoli przygotowują się do wstąpienia w samodzielne życie. Cała trójka waży już po około 60 kg i została przeniesiona do basenów adaptacyjnych, gdzie mogą doskonalić umiejętności pływackie oraz niezbędne do przeżycia na wolności techniki chwytania ryb. Gdy młode foki nabędą już umiejętności pływania i polowania na żywą zdobycz, zostaną wypuszczone na wolność.
Rosną także trzy warszawskie tygrysy – przed kilkoma dniami całą trójkę zważono i okazało się wówczas, że Dandys waży 7,12 kg, Denar 6,3 kg, a Diana 5,5 kg.
Na 23 kwietnia zaplanowano pierwszy oficjalny spacer tygrysków po ich zewnętrznym wybiegu. Pracownicy zoo przygotowywali już go na ich przyjęcie – zainstalowano pnie do wspinaczki i siatkę, która uchroni koty przed wpadnięciem do fosy.

JAN ŻABIŃSKI O… MRÓWKOJADZIE!

Jana Żabińskiego przedstawiać chyba nie trzeba – w latach1929-1951 dyrektor warszawskiego zoo, znany także z tego, iż pod koniec 1945 podjął pracę naukową oraz popularyzatorską w Polskim Radio, gdzie wygłosił ponad 1500 pogadanek – m.in. o… mrówkojadzie!

ZOOPLOTEK

W minionym tygodniu mogliśmy przeczytać m.in. o:
– Ruedigerze, „najmniejszym i najsłodszym króliczku świata”, który mieszka w Zoo w Muenster w Niemczech i waży zaledwie 72 g (choć mniejsza jest jego siostra – 60 g, dla porównania Bąbel waży 1380 g);
– Papużce kea, która wykluła się niedawno w Zoo Halle w Niemczech, a która dla równowagi uważana jest za „ślepe, łyse, pokraczne, ale sympatyczne brzydactwo”;
Wizycie uczestników „Bitwy na głosy” w łódzkim zoo;
Łosiach, które wybrały się na spacer ulicami Myśliborza;
– Małej śwince wietnamskiej Pigi z wrocławskiego zoo, która wciąż robi furorę w mediach.

Pigi?

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

Wydarzeniem ostatnich kilkunastu dni była bezsprzecznie nasza wielkanocna wyprawa na południe Polski, podczas której odwiedziliśmy Wrocław i Opole. Naszą bazą wypadową było wrocławskie zoo, które przez ten czas zwiedziliśmy bardzo dokładnie. Po ogrodzie oprowadził nas sam Pan Prezes Radosław Ratajszczak (raz jeszcze dziękujemy!), spotkaliśmy się także z kilkoma naszymi czytelnikami (pozdrowienia!) oraz Panem Leszkiem Solskim.
Relacje z naszej wyprawy zaprezentujemy Wam już wkrótce – pewnie byłaby już gotowa, ale brak czasu i awaria sprzętu mocno ograniczają naszą pracę (cud, że dzisiejszy numer w ogóle powstaje!).
Tymczasem możecie już przeczytać naszą relację z Opola, w którym co prawda nie spotkaliśmy rosomaka, a tamanduę widzieliśmy wiecznie śpiącą, spotkaliśmy się za to z niesamowitymi redaktorami najlepszego polskiego fanzinu zoologicznego – ZOOrro.

Kogo lub co widać na tych zdjęciach: gibbona i Wielką Stopę, gibbona i jednego z redaktorów "ZOOrro" czy całą redakcję "ZOOrro"?

Zanim pojawi się relacja z Wrocławia, możecie także przeczytać artykuł naszego czytelnika Kalata, poświęcony zmianom, jakie zaszły we wrocławskim zoo w latach 2007-2012.
A co w najbliższych dniach? Kilkuczęściowa relacja z Wrocławia, artykuł o pawilonie płazów w opolskim zoo oraz specjalny artykuł z okazji drugiej rocznicy otwarcia warszawskiej hipopotamiarni.
Cały czas też pamiętamy o tekstach, które obiecaliśmy już wcześniej… :).

Na koniec pochwalimy się jeszcze prezentami – tak się bowiem składa, że 8 kwietnia połowa redakcji obchodzi swoje urodziny :).

Moneta z tamanduą

Koperta z rysunkiem i znaczkiem, przedstawiającymi tamanduę

I jeszcze zaproszenie na koniec – zachęcamy do odwiedzania naszego profilu na Facebooku (mamy już 203 fanów!), gdzie codziennie zamieszczamy rozmaite zadania do rozwiązania w cyklu „Zagadka na dziś”. Trzy osoby, które do końca maja zdobędą w nim najwięcej punktów, otrzymają od nas nagrody -niespodzianki :).

ZDARZYŁO SIĘ…


08. 04. 2011

Zoo Safari w Borysewie zyskało status ogrodu zoologicznego.

10. 04. 2010

W Warszawie otwarto hipopotamiarnię.

Warszawska hipopotamiarnia

15. 04. 2011

We wrocławskim zoo otwarto ranczo koniowatych.

Wrocławskie ranczo koniowatych

Tyle na dziś, a kolejny – siedemdziesiąty pierwszy już! – numer 7 Dni Zoo ukaże się już w piątek.

Reklamy

2 comments on “„7 Dni Zoo” nr 70 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. No tak a o warszawskich pandach małych to już nie pamiętacie 😦 a tak się łądnie od tylu lat mnożą 😛

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s