„7 Dni Zoo” nr 69 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w sześćdziesiątym dziewiątym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

"7 Dni Zoo" nr 69

W dzisiejszym numerze przeczytacie m.in. o tym, jak wyglądają kolejki, kóre będą jeździły po borysewskim Zoo Safari, ile metrów ma wielki wąż, który pojawił się w płockim zoo, o czym rozmawiają zwierzaki w Opolu, gdzie się rodzi najwięcej mrówników, dlaczego w Śląskim Zoo nie zamieszkają dinozaury i które zoo dostało wielką kasę na zająca :).

Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO WROCŁAW

Pod koniec marca urodził się siódmy już we Wrocławiu kanczyl filipiński.
Tymczasem mała żyrafa ma się póki co dobrze, ale zbyt wcześnie jeszcze na fetowanie sukcesu – decydujące powinny okazać się najbliższe dni.

PLANY I INWESTYCJE

ZOO SAFARI BORYSEW

Ostatnio nie ma tygodnia, żeby nie było żadnej wzmianki o Borysewie.
Przed tygodniem pisaliśmy o flagowej inwestycji tego lata w Zoo Safari, czyli możliwości zwiedzania zoo z pokładu dwuwagonowej, zadaszonej kolejki mogącej jednorazowo przewieźć 50 osób.
Teraz możemy zobaczyć, jak kolejka ta ma wyglądać – a ma wyglądać tak:
Że niby kiczowato? Jak zabawka? Może i tak, ale równie kiczowato i zabawkowo prezentuje się kolejka, która od prawie dwóch lat jeździ po poznańskim Nowym Zoo.
Też na początku marudziliśmy, a później nie było wizyty, podczas której choć raz nie przejechalibyśmy się po zoo :).

ZOO WROCŁAW

Prace we wrocławskim zoo idą pełną parą – więcej na ich temat napiszemy po naszym powrocie z Wrocławia – w związku z czym część zoo jest niedostępna dla zwiedzających.
W związku z tym zoo przygotowało specjalny plan na którym zaznaczono, jakie fragmenty zoo są obecnie wyłączone z dostępu dla publiczności.
Na czerwono – tam nie wjedziemy.
A jak to wygląda na żywo – przekonamy się już jutro :).

WYDARZENIA W SKRÓCIE

1% dla niedźwiedzi!

Ogród Fauny Polskiej w Bydgoszczy ma nową stronę internetową!
Jak Wam się podoba?

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu ma nowego dyrektora!
W Bydgoszczy nowa strona internetowa zoo, w Toruniu tymczasem… nowy dyrektor zoo! Po 18 latach kierowania Ogrodem Zoobotanicznym z funkcji dyrektora zrezygnowała Pani Hanna Ciemiecka. Nowym dyrektorem placówki – z dniem 1 kwietnia – została Pani Beata Gęsińska, która dotychczas pełniła w zoo funkcję kierownika ds. dydaktyki i hodowli.
Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Do zoo w Wielkanoc!
Zanim zdecydujemy się wybrać do któregoś z ogrodów zoologicznych podczas nadchodzących świąt warto zajrzeć wcześniej na stronę internetową danej placówki, bowiem niektóre ogrody są w czasie świąt czynne inaczej, niż zwykle, niektóre są także w wybrane dni zamknięte.
Zamiast więc stać przed zamkniętą bramą zoo lepiej sprawdzić na stronie ogrodu godziny otwarcia!
Wrocławskie zoo w święta będzie czynne na pewno :).

KONKURSY

Zakończył się już zorganizowany przez wrocławskie zoo konkurs na najlepsze retro zdjęcie z ogrodu zoologicznego
Niestety, nie udało nam się wygrać – ba!, nawet nie znaleźliśmy się na podium – ale nie ubolewamy z tego powodu.
Zwycięzcą (tutaj można się dowiedzieć kto wygrał) oczywiście gratulujemy, a my tymczasem szykujemy się już do robienia nowych zdjęć, które powalczą o tytuł najlepszego retro zdjęcia w konkursie, który zostanie zorganizowany… za jakieś 20 lat :).

POLECANA LEKTURA

Dziś polecamy wywiad z autorem książki Kupiliśmy zoo, Benjaminem Mee, który ukazał się w Polityce.
Warto przeczytać, jeśli ktoś ma zamiar wybrać się do kina na nakręcony na podstawie wspomnianej książki film (o tym samym tytule – my wizytę w kinie odradzamy, ale nasza recenzja ukaże się niestety dopiero po powrocie z Wrocławia…), warto przeczytać także wtedy, jeśli film już widzieliśmy (lub czytaliśmy książkę).
Wywiad do przeczytania tutaj.
A wszystkim zainteresowanym tematyką ogrodów zoologicznych polecamy także lekturę książki Wakacje w ZOO, o której szerzej pisaliśmy w ostatnim odcinku „Czytelni Mrówkojada” – rzecz nie nowa i literacko mocno już zwietrzała, ale dla zainteresowanych tematyką to pozycja obowiązkowa!

Roman Pisarski, "Wakacje w zoo"

CIEKAWOSTKI

WIELKI WĄŻ W PŁOCKIM ZOO!

Ma 12 metrów długości i zamieszkał w pawilonie herpetarium! Nie chodzi jednak o gigantyczną anakondę ani monstrualnego pytona, który jakimś cudem trafił do Płocka a o… styropianowego węża, którego płockie zoo jakiś czas temu dostało od jednej z płockich galerii handlowych pod koniec ubiegłego roku :).
Do zoo trafił w opłakanym stanie, ale został poddany renowacji i teraz służy… do zabawy.
Już wiemy, ze Tadziowi ów wąż bardzo by się spodobał :).
Więcej o wielkim wężu z płockiego zoo przeczytacie tutaj.

REKLAMOWA OFENSYWA OPOLSKIEGO ZOO

Wczoraj w sieci zadebiutował krótki – 30-sekundowy – filmik reklamowy, promujący opolskie zoo.

Nowa reklama jest częścią kampanii, dzięki której opolski ogród zoologiczny zamierza zapraszać do siebie turystów w drugi dzień świąt i podczas weekendu majowego. Spot dziś zadebiutował w telewizji polskiej, niebawem będą mogli ją też zobaczyć widzowie w Czechach.
Pomysł całkiem niezły, ale sam spot, hm, jakoś do nas do końca nie trafia. Może czeska wersja byłaby lepsza :).

ZOOPLOTEK

W minionym tygodniu mogliśmy przeczytać m.in. o tym, iż dzięki Faktowi kucyk Boguś z poznańskiego Nowego Zoo wreszcie znalazł żonę:

Gwiazdor poznańskiego Nowego Zoo, kucyk Boguś już niedługo może zostać ojcem! Po artykułach w Fakcie życie Bogusia całkowicie się zmieniło

oraz o Anori – małej niedźwiedzicy polarnej z Wuppertal Zoow Niemczech, która podbija świat.
Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, iż Anori jest… przyrodnią siostrą zmarłego przed rokiem Knuta z berlińskiego zoo!

Mogliśmy też przeczytać o tym, iż w Szwajcarii urodziło się cielę z sześcioma nogami oraz o sępich amorach w łódzkim zoo.
Uff!

Wciąż też ciągnie się „afera nosorożcowa”, ale i tak „zooplotkowym” hitem ostatnich dni były wszelkiego rodzaju żarty primaaprilisowe. Co ciekawe, w tym roku było ich znacznie mniej niż w latach ubiegłych. Najgłośniej było o rzekomej ucieczce słonia Thisiama ze Śląskiego Zoo, o której pisał Dziennik Zachodni.
Swoją droga pomysłowość dziennikarzy jest chyba dosyć ograniczona, bowiem w ubiegłym roku zoologicznym żartem dnia była informacja o ucieczce… słonia Ninio z poznańskiego zoo (informację tę rozpowszechniał portal epoznan.pl
Poza tym 1 kwietnia mogliśmy przeczytać o projekcie zbudowania zoo w Lublinie, którego największą atrakcją miało być… fokarium – o tym pisał z kolei Kurier Lubelski.
My chyba nie musimy mówić, iż nasze sensacyjne doniesienia ze Śląskiego Zoo również były tylko żartem – nabrał się ktoś?

WIEŚCI ZE ŚWIATA

NARODZINY MORŚWINA W DOLFINARIUM W HARDERWIJK

27 marca w Dolfinarium w Harderwijk (Holandia) miały miejsce niezwykłe narodziny – samica morświna Amber urodziła młode! Jest to zaledwie trzeci morświn urodzony w niewoli na świecie! Pierwsza była Frigg Amanda, która urodziła się w Fjord &Baelt w Danii w 2007 roku. Dwa lata później Amber z Harderwijk urodziła samiczkę Kwin, niestety we wrześniu zeszłego roku została ona uśpiona.
W Harderwijk  są jednak ponoć jeszcze dwie ciężarne samice – Ellen i Siepy, które miałyby  urodzić pod koniec kwietnia – jeśli tak się stanie, będzie to niewątpliwy sukces hodowlany tej placówki!
Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

NARODZINY MANATÓW W SINGAPURZE!

Tymczasem w Singapore Zoo miały miejsce nie mniej niezwykłe narodziny – oto bowiem 13 lutego samica manata – 20-letnia Eva – urodziła bliźnięta płci męskiej.

Valentine z matką, Evą (fot. ZooBorns)

Niestety, później okazało się, że przeżyło tylko jedno młode. Maluch, który przeżył, otrzymał imię Valentine.
Narodziny manata w Singapore Zoo to wielki sukces – ostatni przychówek tego gatunku miał miejsce w 2010 roku. Obecnie w Singapore Zoo przebywa dziewięć manatów – to największa kolekcja tych niezwykłych ssaków na świecie!

MRÓWNIK Z BUSCH GARDENS!

Kolejne niezwykłe narodziny!
W Busch Gardens Tampa Bay (USA) 26 marca urodził się mały mrównik! 

Czyż on nie jest... piękny? (fot. ZooBorns)

Maluch – szczególnie urodziwy – rośnie zdrowo: waży około 4,8 kg, ale pozostaje pod opieką pracowników ogrodu. Niebawem jednak dołączy do rodziców – Izzy i Friza – oraz swojego starszego brata, Zawadiego, który urodził się 10 kwietnia zeszłego roku.
To ten sam, o którego narodzinach donosił Fakt pisząc o… „kosmicznym stworze, który urodził się w zoo” – my pisaliśmy o tym w 25. numerze 7 Dni Zoo.

Dwa przychówki mrównika w ciągu roku – nieźle!

Co ciekawe, w tym samym zoo 23 grudnia 2010 roku urodził się… mały mrówkojad olbrzymi.
Niezłe zoo, nie ma co :).

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

Wydarzeniem tygodnia było zdecydowanie przekroczenie pułapu 500 000 wejść na naszą stronę – tę magiczną barierę pół miliona odwiedzających osiągnęliśmy 2 kwietnia o godzinie 20. 32!
Z tej okazji postanowiliśmy wydać specjalny, okolicznościowy banknot!

Specjalny banknot z okazji 500 000 odwiedzin strony "Mrówkojad i Przyjaciele"!

Teraz tylko czekać na pierwszy milion!

My tymczasem jutro – z samego rana! – wyruszamy na kilkudniową wyprawę na Dolny Śląsk, a naszym głównym celem będzie oczywiście wrocławskie zoo!
Stąd też na Mrówkojadzie w tym czasie raczej nie będzie się działo zbyt wiele, ale za to po powrocie…
Póki co możemy Was jeszcze zaprosić na obiecany już tydzień temu tekst o… przemianach, jakie nastąpiły we wrocławskim zoo w ostatnich kilku latach, autorstwa jednego z naszych czytelników, Kalata.
Tekst pojawi się już jutro!

A teraz idziemy spać, bo jutro z rana trzeba wstać – Wrocław czeka!

Zachęcamy też do odwiedzania naszego profilu na Facebooku – mamy już 199 fanów!-

ZDARZYŁO SIĘ…

01. 04. 2010

– Oficjalny debiut nowego logo wrocławskiego zoo.

Nowe logo wrocławskiego zoo

– Do Śląskiego Zoo wróciły tygrysy syberyjskie.

02. 04. 2011

W Śląskim Zoo padła hipopotamica Hamba.

03. 04. 2010

W krakowskim zoo urodził się tapir anta.

04. 04. 2010

Rusza strona ZooDlaDzieci.

TEMAT TYGODNIA

Wielka kasa dla Oliwy!

Choć to temat tygodnia, to – ze względu na brak czasu – teraz ograniczymy się tylko do wzmianki w postaci komunikatu, jaki pojawił się dziś na stronie oliwskiego zoo.
Komunikat to najwyższej wagi, bo tego typu sytuacje zdarzają się nieczęsto.
Zresztą, przeczytajcie sami:

Z ogromną radością informujemy że gdańska firma Amber Gold, przekazała na cele inwestycyjne ZOO wspaniałą kwotę… 1 500 000,00 zł. Dzięki tej darowiźnie w najbliższych dwóch latach zmieni się oblicze naszego Ogrodu. Jeszcze w tym roku zostanie wybudowany nowy domek dla gibbonów. Projekt pod budowę domku został wykonany w ubiegłym roku też dzięki darowiźnie firmy Amber Gold. W tym roku wykonamy projekty na nowe pomieszczenia dla wielbłądów, alpak, antylop nilgau. A także rozpoczniemy nową inwestycję. Będzie to budowa nowego wybiegu dla lwów, lub potężna woliera dla ptactwa wodnego – w tym flamingów. O decyzjach rozpoczęcia nowych inwestycji będziemy Państwa informować na bieżąco.
Firmie Amber Gold składamy wielkie podziękowania. To najwspanialszy prezent jaki gdańskie ZOO mogło otrzymać! DZIĘKUJEMY!!!

Nic, tylko się cieszyć!
A do sprawy tej oczywiście wrócimy już po powrocie z Wrocławia, bo rzecz wymaga obszernego omówienia.
Jakkolwiek – wszystko wskazuje na to, że Gdańsk wreszcie doczeka się lwów, powstanie też pawilon dla gibbonów.
Więcej takich wiadomości!

No to czekamy na lwiarnię! (planowany pawilon lwów - z planów Pana M. Nakoniecznego)

Tyle na dziś, a kolejny – siedemdziesiąty już! – numer 7 Dni Zoo ukaże się w przyszły piątek, już po naszym powrocie z Wrocławia!

Reklamy

2 comments on “„7 Dni Zoo” nr 69 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. Bardzo dobra wiadomość. W końcu ruszą jakieś inwestycje. Mam nadzieje, że będzie to pawilon lwów.
    Muszę przyznać, że dawno nie byłem taki szczęśliwy. Z niecierpliwością będę czekał na kolejne informacje 😀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s