Ogród Zoobotaniczny w Toruniu ma nowego dyrektora!

Wielkie zmiany w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym – po 18 latach pracy w zoo  ze swoim stanowiskiem żegna się dotychczasowa Dyrektor zoo,  Pani Hanna Ciemiecka!

Prezydent Torunia, Michał Zaleski, dziękuję Pani Ciemieckiej za wieloletnią pracę w toruńskim zoo

O powody tej decyzji zapytaliśmy samą Panią Ciemiecką:

Z upływem lat zmienia się nasze życie, spojrzenie na otaczającą rzeczywistość, na to, co zrobiliśmy i co mamy do zrobienia. Tworzy się inny system wartości oraz nowe perspektywy rozwojowe. Tak się stało i w moim przypadku. Pojawiły się nowe perspektywy, cele i nowe wyzwania. Decyzja odejścia z zoo była jedną z najtrudniejszych w moim życiu. Była poprzedzona kilkumiesięczną analizą argumentów za i przeciw. Za bardzo jestem związana z Ogrodem, jego mieszkańcami i załogą, by po osiemnastu latach bez emocji pozostawić coś, co się bardzo kocha. Ogród jest moim „dzieckiem” i drugim domem. Tu przeżyłam wiele wspaniałych, ale też i smutnych chwil. Pracę w nim zawsze będę wspominała z sentymentem.

Była już Dyrektor toruńskiego zoo nie przestanie jednak pracować ze zwierzętami – tyle, że już nie w toruńskim zoo:

Moja nowa praca będzie również związana ze zwierzętami. Bez ich współobecności nie wyobrażam sobie życia, są dla mnie pasją i inspiracją do działania.

Pani Ciemiecka nie martwi się też o dalsze losy Ogrodu Zoobotanicznego, którym kierowała przez tak wiele lat:

Nie martwię się o przyszłość naszego zoo. Jest opracowana koncepcja rozwojowa, która ułatwi podejmowanie decyzji nowemu dyrektorowi. Ponieważ została podpisana umowa z Urzędem Marszałkowskim na dofinansowanie programu „Rewitalizacja Elementów Ogrodu Zoobotanicznego na Bydgoskim Przedmieściu”, dwa najbliższe lata będą stały pod znakiem działań inwestycyjnych współfinansowanych z funduszy unijnych i miejskich. Realizacja projektu przyczyni się do poprawy estetyki, lepszego wykorzystania powierzchni i wzbogacenia przestrzeni o nowe elementy małej architektury oraz nowe obiekty dla zwierząt. To koło się już toczy, pieniądze zostały przyznane. Mój następca będzie musiał dokończyć rozpoczęte już zadanie. Jestem dobrej myśli, że zainicjowana przeze mnie droga rozwojowa toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego będzie kontynuowana.

My też jesteśmy dobrej myśli :).

Pani Hanna Ciemiecka pełniła funkcję dyrektora Ogrodu Zoobotanicznego od 1994 roku. Na stanowisko to została wybrana w drodze konkursu ogłoszonego przez Urząd Miasta Torunia.
Jak sama wspomina w udzielonym nam przed rokiem wywiadzie:

Praca w Ogrodzie Zoobotanicznym była od dziecka moim marzeniem. (…) W moim domu zawsze było dużo zwierząt. Trafiały się przybłędy, zwierzęta chore i okaleczone. Moja mama miała dużo zrozumienia dla moich działań, niekiedy zmuszona była mi pomagać opiekować się moją menażerią. Gdy z prasy dowiedziałam się o konkursie na dyrektora toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego wiedziałam, że muszę wziąć w nim udział, bo ta praca jest właśnie dla mnie. Tak też się stało – zostałam Dyrektorem.

Największym osiągnięciem Pani Hanny Ciemieckiej jako dyrektora toruńskiego zoo było niewątpliwie wprowadzenie w 2009 roku Ogrodu Zoobotanicznego do EAZA.
Pod jej kierownictwem ogród przeszedł szereg zmian: powstało zimowisko, wybieg dla żubrów i wybieg dla małych kopytnych, Ptaszarnia, wykonano kapitalny remont zabytkowego budynku administracji oraz zaadaptowano pomieszczenie na miniherpetarium, przeniesiono do Ogrodu zabytkową XIX wieczną willę. Ważną inwestycją była również budowa nowej kuchni dla zwierząt, ogrodzenie całego terenu oraz wybiegi dla emu, mundżaków, surykatek i walabii.
Niewątpliwie jednak najważniejszą i najdłużej oczekiwaną w realizacji inwestycją był nowy wybieg dla niedźwiedzia himalajskiego Nufiego.

Wybieg Nufiego i Volty - główny lokator gzieś za hamakiem

Wybieg niedźwiedzi himalajskich w toruńskim zoo

My ze swojej strony życzymy Pani Hannie Ciemieckiej wszystkiego dobrego w dalszej działalności zawodowej i serdecznie dziękujemy za owocną współpracę w ostatnich latach.

Czas na nową dyrekcję!

Po rezygnacji ze stanowiska dyrektora Ogrodu Zoobotanicznego Panią Hannę Ciemiecką na tym stanowisku zastąpiła Pani Beata Gęsińska, wieloletnia pracownica toruńskiego zoo, która dotychczas pełniła funkcję Kierownika ds. dydaktyki i hodowli. Obowiązki dyrektora Ogrodu Zoobotanicznego pełni oficjalnie od przedwczoraj – 1 kwietnia 2012.
Jak czytamy na stronie UM w Toruniu:

Beata Gęsińska z wykształcenia jest zootechnikiem. Studiowała na Akademii Rolniczo-Technicznej w Bydgoszczy (obecnie Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy). Następnie na UMK ukończyła studia podyplomowe w zakresie badania środowiska i zarządzania dla pracowników administracji publicznej i jednostek budżetowych. Skończyła także Europejskie Studium Psychologii Zwierząt, co daje jej uprawnienia w  zawodzie zoopsychologa.

Nam wypada życzyć nowej Pani Dyrektor wszystkiego dobrego na nowym stanowisku i owocnej pracy w kierowaniu najmniejszym polskim zoo!

Reklamy

One comment on “Ogród Zoobotaniczny w Toruniu ma nowego dyrektora!

  1. Powodzenia w kierowaniu ogrodem zoobotanicznym w Toruniu dla Pani Beaty Gęsińskiej!
    A byłej już Pani dyrektor wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia oraz wielkie podziękowania dla tego co uczyniła Pani dla mojego ukochanego ZOO! Dziękuję Pani z całego serca!
    KEIKO

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s