Chorzów stawia na dinozaury! Protoceratops zamiast hipopotama, czyli wielkie zmiany w Śląskim Zoo!

Niemal spadliśmy wczoraj z krzesła, gdy dotarła do nas ta informacja. Co prawda pisaliśmy ostatnio o pomyśle umieszczenia w ogrodzie zoologicznym mamutów, a we wrocławskim zoo pojawił się nawet tur (pisaliśmy o tym tutaj), niemniej to, co ma mieć miejsce w Śląskim Zoo, bije na głowę wszelkie dotychczasowe pomysły.
Jak bowiem donosi nam jeden z naszych tajnych informatorów – a mamy ich po kilku w każdym zoo (niestety, zwykle ich informacje są tak tajne, że nie możemy ich upublicznić…) – w Śląskim Zoo żywe zwierzęta mają być zastępowane dinozaurami!
Oczywiście sztucznymi!
Udało nam się nawet dotrzeć do wstępnych wizualizacji tego projektu:

Przyznajemy – robi wrażenie!

Zapytacie pewnie – skąd taki pomysł?
Już odpowiadamy – jak pewnie wszyscy doskonale wiedzą, miniony rok nie był dla Śląskiego Zoo zbyt łaskawy: padło wiele zwierząt, w tym bardzo popularne i efektowne gatunki, jak np. wszystkie żyrafy czy hipopotamica Hamba. Co prawda urodziły się m.in. trzy małe gepardy, ale bilans zysków i strat i tak oceniono negatywnie.
W obliczu utraty kolejnych zwierząt zoo stanęło przed poważnym dylematem – co zrobić z pustoszejącymi wybiegami? Nie udało się sprowadzić wszystkich planowanych zwierząt, dlatego też władze zoo wpadły na genialny w swej prostocie pomysł – rozwiązanie problemu znaleziono… na terenie samego zoo!

Kotlina dinozaurów w Śląskim Zoo

Kotlina dinozaurów w Śląskim Zoo

Oto bowiem między pawilonem słoni, a wybiegami zwierząt drapieżnych położona jest powstała w 1975 roku Skalna Kotlina Dinozaurów – w tamtych czasach jedyna tego typu ekspozycja w kraju.
Skąd się tu wzięła?
Ano, w latach 1961-1973 wieku polscy paleontolodzy prowadzili na pustyni Gobi prace wykopaliskowe, w czasie których odnaleźli szczątki dinozaurów. Trafiły one do Zakładu Paleontologii PAN w Warszawie, a na ich podstawie stworzone zostały naturalnej wielkości rekonstrukcje, które stanęły w Śląskim Zoo.
Na terenie Kotliny można zobaczyć szesnaście modeli dinozaurów, m.in. Gallimimus, Tarbosaurus, Nemegtosaurus, Protoceratops, Prenocephale, Saichania, Saurolophus…

Teraz modele te przenoszone będą na wybiegi zajmowane dotychczas przez żywe zwierzęta – w pierwszej kolejności na wybieg żyraf (wizualizacja powyżej), później do hipopotamiarni…

Dyrekcja wierzy, iż ten pomysł może zrewolucjonizować myślenie o współczesnym ogrodzie zoologicznym, a przy okazji rozwiązania problemu pustych wybiegów – ściągnie także do zoo zwiedzających.
Koncept wydaje się więc przedni, ale nie wszyscy są do niego nastawieni równie optymistycznie.
Postanowiliśmy zapytać dyrektora jednego z polskich ogrodów zoologicznych – który pragnie zachować anonimowość! – co sądzi o tym pomyśle.
Oto, co nam powiedział:

U nas we Wrocławiu nigdy byśmy się na to nie zgodzili!

W podobnym tonie wypowiada się dyrektor innej placówki, również pragnący zachować anonimowość:

U nas by się to nie sprawdziło. Obawiam się, że mogłyby się zsunąć ze skarpy wprost do rzeki. Tyranozaur w Wiśle? To nie brzmi dobrze…

Co ciekawe, dyrektor najdalej na północ wysuniętego zoo w Polsce jest innego zdania:

A mnie się ten pomysł podoba. Zresztą w naszym zoo dinozaury już są, tyle, że w lesie. Wszyscy bardzo je lubimy, ale nie myślałem, żeby ustawiać je na wybiegach żywych zwierząt. Miejsca w zoo mamy jednak dość, zobaczę, co da się zrobić w tej kwestii.

A co Wy myślicie o tym projekcie? Sprawa wydaje się co prawda przesądzona, niemniej budzi ona szereg wątpliwości.
Bo czy w zoo nie powinny znajdować się przede wszystkim żywe zwierzęta? Przynajmniej na wybiegach…
Do tej sprawy jeszcze wrócimy.

Reklamy

2 comments on “Chorzów stawia na dinozaury! Protoceratops zamiast hipopotama, czyli wielkie zmiany w Śląskim Zoo!

  1. Heh! 😀 Jak tylko przypomniałem sobie, że dzisiaj jest pierwszy kwiecień, od razu wparowałem na Waszą stronkę, głodny i żądny jakiś rewelacji 😛 BTW dobry pomysł z tymi dinozaurami… no ci anonimowi dyrektorzy, klasa 😀

  2. Eee – zawsze kibicowałem chorzowskiemu zoo i bardziej mnie ciągnie do niego niż do Poznania, ale coś czuję że ten wielki zapał stracę… – ja bym cały park dinozaurów zlikwidował – pomysł rodem z kosmosu… Mam nadzieję że jednak szybciej przyjadą te wombaty co to zapowiadaliście rok czy 2 lata temu 😛 No i że NBP wprowadzi do obiegu monetę 99groszową 😛

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s