„7 Dni Zoo” nr 68 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w sześćdziesiątym ósmym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

"7 Dni Zoo" nr 68

W dzisiejszym numerze przeczytacie m.in. o tym, kto urodził się w oliwskim zoo, kto mieszka na zapleczu poznańskiego zoo, o co chodzi w „aferze nosorożcowej”, czyje narodziny mogli zobaczyć zwiedzający w Longleat Safari & Adventure Park w Wiltshire, jakie są najgłupsze teksty poświęcone ogrodom zoologicznym, jakie ukazały się w ostatnich dniach i dokąd wybiera się na święta Redakcja Mrówkojada…

Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO WROCŁAW

Nieoficjalne jeszcze źródła donoszą, jakoby we wrocławskim zoo na świat przyszła żyrafa! Czekamy na potwierdzenie tej informacji przez wrocławski ogród – byłoby to nie lada wydarzenie!
Pewne są natomiast dosłownie masowe przychówki wśród mieszkańców Dziecińca – kóz, owieczek i świnek pełno w każdej zagrodzie.
Więcej o wszelkich przychówkach we wrocławskim zoo napiszemy niebawem – ale do tego jeszcze wrócimy… :).

ZOO ŁÓDŹ

W zoo urodziły się m.in. gwanako i kapucynka.
Więcej informacji na ten temat na stronie zoo.

ZOO GDAŃSK-OLIWA

Niespodzianka w oliwskim zoo – na świat przyszedł bowiem maluch anoa nizinnego!

Maluch anoa, który urodził się w marcu w oliwskim zoo (fot. Zoo Gdańsk)

To o tyle niezwykłe narodziny, że dopiero drugie w historii tego gatunku w polskich ogrodach zoologicznych! Poprzednie młode – samczyk – urodził się 4 października 2010 roku… również w oliwskim zoo!

A to mały anoa urodzony w Oliwie w październiku 2010 roku

Para oliwskich anoa nizinnych jest jedyną parą hodowlaną w polskich ogrodach zoologicznych (jedna sztuka jest jeszcze w opolskim zoo). Do oliwskiego zoo pierwsza para anoa nizinnych przyjechała w 2004 roku jako prezent od czeskich ogrodów zoologicznych z okazji 50-lecia założenia oliwskiego zoo. Natomiast Irenka, która jest matką zarówno malucha z 2010 roku, jak i tegorocznego młodego, przyjechała do Oliwy wiosną 2009 roku z zoo w Ostrawie.
Z hodowlanego punktu widzenia anoa to jedne z najcenniejszych okazów, eksponowanych w oliwskim zoo.
Rzadkie w ogrodach zoologicznych, są także poważnie zagrożone wyginięciem w swoim środowisku naturalnym , dlatego też objęto je programem hodowlanym EEP. Urodzony w marcu w oliwskim zoo maluch jest dopiero czwartym urodzonym w przeciągu ostatniego roku w Europie – wcześniej przychówków doczekały się ogrody w Szeged, Pradze i Amsterdamie.
Płeć młodego anoa nie jest jeszcze znana.

Anoa nizinny - Zoo Oliwa

ZOO WARSZAWA

Wysyp młodych w warszawskim zoo – 26 lutego urodziły się cztery surykatki (można je zobaczyć w żyrafiarni), 4, 9 i 20 marca stado lam powiększyło się o trzy białe młode, a na początku marca (7, 8, 12) powiększyło się stado lemurów katta – dwie samice urodziły bliźniaki, a dwie kolejne po jednym młodym (razem aż sześć osobników!).
Tymczasem 17 marca urodziły się bliźniaki tamaryny białoczubej.
Nie brakuje też młodych wśród ptaków – wykluły się m.in. trzy pisklęta ary zielonoskrzydłej, trzy kakadu różowe i jedna cyraneczka madagaskarska.
Zdjęcia maluchów można zobaczyć na stronie zoo.

OGRÓD ZOOBOTANICZNY TORUŃ

W toruńskim zoo urodziły się m.in. owce grzywiaste i bliźnięta marmozety białoczelnej.

Tu akurat mamy dwa dorosłe osobniki z toruńskiego zoo

Ten gatunek pazurkowców w toruńskim zoo rozmnaża się regularnie – trzy młode urodziły się w 2009 roku, także trzy maluchy przyszły na świat przed rokiem.
Czy i w tym roku doczekamy się trzeciego malucha? Zobaczymy…

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ ZOO BYDGOSZCZ

W bydgoskim zoo urodziły się m.in. lemur katta, owca wrzosówka oraz dziki.

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

ZOO ŁÓDŹ

Wiadomo już, jakaż to tajemnicza madagaskarska galidia przyjechała do łódzkiego zoo – jest nią galidia kasztanowata.
Ponoć do Łodzi osobiście – i to z Madagaskaru – przywiózł ją dyrektor łódzkiego zoo!
To jedyny okaz tego gatunku w Polsce – rzadkie są także w europejskich ogrodach zoologicznych: dotychczas można je było zobaczyć tylko w czterech placówkach (Heidelberg, Kolonia, Pilzno i Saarbrücken).
(Na filmie poniżej można zobaczyć galidie z Bronx Zoo)

Więcej informacji na temat nowego mieszkańca łódzkiego zoo znajdziecie tutaj.

NOWE ZOO POZNAŃ

To ci dopiero informacja!
ISIS donosi, iż w poznańskim zoo mieszkają… trzy łasze palmowe! Jak pewnie wszyscy wiedzą, dotychczas w zoo mieszkała tylko jedna łasza – samiec, którego w dodatku nigdy nie udało nam się zobaczyć, a gdy już otrzymaliśmy jego zdjęcia i cokolwiek więcej się o nim dowiedzieliśmy, to… musieliśmy wszystkie te dane później usunąć.

To zdjęcie wolno nam wrzucić...

Tym samym tajemnicza łasza stała się nie tylko tajemnicza, ale znalazła się też na cenzurowanym.
Jak wiadomo, łasza, której nigdy na wybiegu nie można było zobaczyć, w zeszłym roku wylądowała na zapleczu, a jej wybieg zajęła para jaguarundi i słuch o łaszy zaginął.
Czy zatem poznańskie zoo sprowadziło skądś dwie nowe łasze (wg ISIS samca i samicę)? Tak – i to ponoć już dosyć dawno temu, wciąż jednak siedzą na zapleczu.
Wypada zatem czekać na jakiś oficjalny komunikat zoo o tym, że pojawiły się na ekspozycji, bo na razie żadnych informacji na ich temat nie ma.
Dla nas to wielkie wydarzenie, bowiem szanse na to, że wreszcie zobaczylibyśmy łaszę, wzrosłyby trzykrotnie.
Z drugiej jednak strony 3 razy 0 to nadal zero…

ZOO WROCŁAW

W środę wieczorem wrocławskie zoo opuściła para młodych rysi.
Wyjechały do Zoo de Servion w Szwajcarii – placówka ta specjalizuje się w hodowli kotowatych. Ze względu na fakt, iż był to transport pozawspólnotowy (wszak Szwajcaria nie należy do Unii!), do wrocławskiego ogrodu z kontrolą przyjechali… celnicy.
Jak zawsze w takich sytuacjach, nie zabrakło też mediów, stąd wyjazd wrocławskich rysi był jedną z najgłośniejszych medialnych akcji minionego tygodnia.
Młode rysie urodziły się w maju ubiegłego roku – na świat przyszły wówczas trzy młode: samica już wcześniej wyjechała do Białowieskiego Parku Narodowego, teraz zaś dwa samce pojechały do Szwajcarii.
We wrocławskim zoo pozostała para rysi, które najprawdopodobniej w piątek trafią do nowego, większego wybiegu.

PLANY I INWESTYCJE

ZOO SAFARI BORYSEW

Trwają intensywne przygotowania do otwarcia nowego sezonu w borysewskim Zoo Safari – wielkie otwarcie zaplanowano na koniec kwietnia.
Jak pisaliśmy już przed tygodniem, zoo przechodzi spory remont – modernizowane są kasy, utwardzane ścieżki, remontowane wybiegi, powstały nowe toalety (!), a zupełną nowością będzie… możliwość zwiedzania zoo z pokładu dwuwagonowej, zadaszonej kolejki mogącej jednorazowo przewieźć 50 osób.
Nieźle! O planach i inwestycjach borysewskiej placówki poczytacie więcej na stronie zoo, ale my radzimy Wam zachować czujność, gdy będziecie zaglądać do lodówki – możliwe, że wiadomości z Borysewa też tam będą :).
W ostatnich kilkunastu dniach bowiem Zoo Safari przystąpiło do prawdziwej medialnej ofensywy – materiały promocyjno-reklamowe są dosłownie wszędzie – nasza skrzynka mailowa jest nimi dosłownie zasypana…

ZOO OPOLE

Tymczasem w opolskim zoo trwa debata, jak rozwiązać problem długaśnych kolejek, które tworzą się przy kasach do zoo w wiosenne i letnie weekendy.
Jak bowiem wiadomo, liczba odwiedzających opolskie zoo stale rośnie – przed rokiem sprzedano blisko 250 tysięcy biletów (dwa z nich kupiliśmy my:)), wszyscy mają nadzieję, że w tym będzie ich jeszcze więcej.
Więcej zwiedzających to jednak dłuższe kolejki – i problem narasta.
Propozycji, jak rozwiązać ten problem, nie brakuje – uruchomić dodatkowo automaty do sprzedaży biletów oraz umożliwić kupno ich przez internet.
Pada też propozycja przebudowania budynku wejściowego, w którym są kasy, aby miał większą przepustowość.

Pawilon wejściowy w opolskim zoo

Co z tego wyjdzie – zobaczymy, póki co w Opolu krążą plotki, iż po wprowadzeniu nowych cen biletów do zoo (normalny ma podrożeć o 2 zł, ulgowy o złotówkę) problem kolejek rozwiąże się sam.
W to jednak jakoś nie wierzymy…

AKCENT ZOO BIAŁYSTOK

Władze Białegostoku ogłosiły przetarg na kolejny etap prac związanych z modernizacją zoo. W grę wchodzi m.in. stworzenie nowych wybiegów dla wilków, dzików, muflona, bocianów i ptactwa wodnego oraz zamontowanie oświetlenia i kładki na stawie. Prace obejmują również stworzenie tzw. minizoo.
Jak napisano w ogłoszeniu o przetarg, głównym kryterium wyboru będzie najniższa cena. Firmy zainteresowane przetargiem mogą składać oferty do 11 kwietnia.
Modernizacja białostockiego zoo rozpoczęła się w 2010 roku. Dotychczas oddano do użytku nowy wybieg dla żubrów i trzy ptasie woliery, powstaje też wybieg dla niedźwiedzi (z fosą i kaskadą). Sprzedano też lub oddano do innych ogrodów lub prywatnych hodowli blisko 40 zwierząt, m.in. lamy, jelenie i kozy.
Obecnie w minizoo przebywa ok. 30 zwierząt, m.in. jelenie, daniele, osły, żubry, niedźwiedź i liczne ptaki, m.in. pawie czy bociany.
Do tej pory na modernizację zoo urząd miasta przeznaczył blisko 4 mln zł.

ZOO WROCŁAW

Oj, dzieje się, dzieje we wrocławskim zoo! Trwają prace przy powiększaniu nadrzewnego wybiegu dla wyjców, przy wybiegu nosorożców, lada dzień gotowe będą wybiegi dla rysi i żbików, likwidowany jest także czapliniec, kluczową wiadomością jest jednak ta, że ruszyły prace nad Afrykarium – największą zoologiczną inwestycją w historii polskich ogrodów zoologicznych!
Już niedługo będziemy Wam mogli zdać szczegółową fotorelację z tych wszystkich działań, bowiem już za kilka dni wybieramy się na wielką wyprawę do Wrocławia, a naszym głównym celem jest oczywiście wrocławskie zoo.
Dziś więc tylko krótka informacja, a więcej na ten temat napiszemy po powrocie z Dolnego Śląska!

IMPREZY

JAJA PO WROCŁAWSKU I PO BYDGOSKU

1 kwietnia w bydgoskim Ogrodzie Fauny Polskiej odbędzie się impreza pod hasłem “Ale jaja…”, której motywem przewodnim będą – jak łatwo się domyślić – jajka.
Kto chętny i ciekawy, niech zajrzy tutaj po szczegóły.

Tymczasem od 5 do 10 kwietnia we wrocławskim zoo odbywać się będzie Święto Jaja. Będzie jajecznie, ale i słodko – szczegóły tutaj.
Na tę drugą imprezę szykujemy się szczególnie, w tych dniach bowiem będziemy we wrocławskim zoo! :).

DZIAŁO SIĘ!

W ostatnich dniach w kilku ogrodach zoologicznych odbyło się kilka ciekawych imprez.
W Śląskim Zoo odbyły się obchody Światowego Dnia Lasu, w Łodzi 21 i 22 marca z okazji początku wiosny – „Wierzbowe warsztaty”, natomiast w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym 21 marca odbył się I Wiosenny Turniej Przedszkolaków.

Inwazja przedszkolaków na toruńskie zoo... (fot. dzięki uprzejmości Zoo Toruń)

WYDARZENIA W SKRÓCIE

1% dla niedźwiedzi!

– „Wszystko płynie w Akwarium Gdyńskim”
Najbliższy weekend – 31 marca i 1 kwietnia – w Akwarium Gdyńskim upłynie pod znakiem fauny Bałtyku, zwłaszcza ptaków.
W tym czasie na terenie Akwarium odbędzie się szereg interesujących zdarzeń – więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

– Zoo Safari Borysew w telewizji!
Od soboty 3 marca TVP Łódź rozpoczęła emisję serialu „Opowieści o zwierzętach” poświęconego przygodom mieszkańców borysewskiego Zoo Safari. Perypetie zwierzaków i ich opiekunów będzie można śledzić co dwa tygodnie w soboty o godzinie 8.15 (powtórki w niedziele, 19.15), a także na stronie internetowej zoo.
Najbliższy odcinek już 31 marca.

Płocka dżungla została nominowana w plebiscycie Tygodnika Płockiego – Wydarzenie Roku 2011 w kategorii gospodarka!
Szczegóły na temat plebiscytu można znaleźć tutaj, a aktualne wyniki głosowania – tutaj.
Obecnie dżungla zajmuje 4. miejsce, ale wciąż w zasięgu jest druga lokata.

Tadeusz w płockiej dżungli

– 1 kwietnia we wrocławskim zoo otwarta zostanie Brama Japońska.
W Opolu martwią się kolejkami przed kasą zoo, tymczasem wrocławskie zoo szykuje się na zwiększony ruch zwiedzających i podobnie jak przed rokiem 1 kwietnia zostanie otwarta kasa w znajdującej się na tyłach ogrodu Bramie Japońskiej. Warto skorzystać, gdyż kolejki są tam zdecydowanie mniejsze, niż przy wejściu głównym (choć zdarzają się i naprawdę kosmiczne…:).

Brama japońska (fot. Zoo Wrocław)

Przez ostatnie 50 lat brama była właściwie nieużywana, ale kilkumiesięczny remont przywrócił jej dawną świetność i od 2010 roku brama znowu działa i prezentuje się wyjątkowo okazale!

Warszawskie zoo szuka pracownika!
Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie poszukuje osoby na stanowisko Referenta – Dydaktyka.
Wymagania
: Szeroka wiedza z zakresu biologii morza, życia w oceanach, biologii rekinów, komunikatywność i łatwość nawiązywania kontaktów.
Warunki zatrudnienia
: ½ etatu (stawka wg. kategorii IX = 1.200,- zł miesięcznie). Praca wg. harmonogramu, także w dni świąteczne. Umowa na czas określony do końca roku 2012 z możliwością przedłużenia na rok 2013.
Podania należy składać w sekretariacie Zoo do dnia 10.04.2012.
Szkoda, że tak słabo znamy się na biologii rekinów, biologii morza i życiu w oceanach, bo resztę warunków spełniamy całkiem nieźle…

Ogród Zoobotaniczny objął patronat nad akcją „Budujesz dom dla siebie – zbuduj też domek dla ptaków”.
Jest to proekologiczna inicjatywa Biura Architektonicznego KB Projekt, mająca na celu propagowanie idei wieszania budek lęgowych dla ptaków wśród polskich internautów.
Więcej informacji na stronie zoo.

„Wolontariat trzeciego wieku” w bydgoskim Ogrodzie Fauny Polskiej.
Ciekawa akcja ruszyła w bydgoskim zoo – OFP w Myślęcinku chce współpracować z bydgoskimi seniorami – właśnie ruszył nabór na wolontariuszy, którzy pomogliby organizować imprezy w zoo. Potrzebnych jest aż 30 chętnych!
Więcej informacji na ten temat.

Wrocławskie zootramwaje i zooautobusy.
Na ulicach Wrocławia pojawiły się kolejne pojazdy oklejone „zwierzęcymi” reklamami, promującymi wrocławskie zoo – dwa autobusy i jeden tramwaj.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.

Puszczyki z poznańskiego zoo nowymi obywatelami… Puszczykowa!
Był już czerwonak z Czerwonaka, czas na puszczyki z Puszczykowa! Oto bowiem z okazji 50-lecia założenia miasta podpoznańskie Puszczykowo zaadoptowało dwa puszczyki zwyczajne z poznańskiego Nowego Zoo.
Teraz ogłasza konkurs na imię dla swoich nowych obywateli, a warto wziąć w nim udział, bowiem główną nagrodą jest panoramiczny lot nad Puszczykowem!
Puszczyki z Nowego Zoo oficjalnie zostały uznane za „obywateli” Puszczykowa 1 marca. Oba samce są walecznymi ptaszyskami po przejściach – jeden stracił oko, drugi miał złamane skrzydło. Trafiły do ptasiego azylu, gdzie były leczone, a następnie do woliery w zoo, na szczęście dzisiaj są już w dobrej kondycji.

Puszczyk zwyczajny z Nowego Zoo

Propozycje imion dla puszczyków można przysyłać mailem do 10 kwietnia (konkurs@puszczykowo.pl) lub listownie na adres Urząd Miejski w Puszczykowie, ul. Podleśna 4, 62-040 Puszczykowo (z dopiskiem „konkurs na imiona dla Puszczyków”). Ogłoszenie wyników – 16 kwietnia.

KONKURSY

Jeszcze tylko do jutra można głosować na najlepsze retro zdjęcie z ogrodu zoologicznego w zorganizowanym przez wrocławskie zoo konkursie. Możecie głosować na jedno z 13 zdjęć, które przeszły wstępną selekcję.
Zachęcamy do głosowania tym bardziej, że wśród “nominowanych” zdjęć nie brakuje fotografii jednego z naszych stałych czytelników, jak i… naszego 🙂 – TU można zagłosować na naszą fotkę…

POLECANA LEKTURA

Dziś polecamy reportaż poświęcony Pani Elżbiecie Gajewskiej – opiekunce i pielęgniarce z wrocławskiego zoo.
Reportaż możecie odsłuchać na stronie Portalu Radia Wrocław.

ZOOPLOTEK

W minionym tygodniu mogliśmy przeczytać m.in. o grasujących na Florydzie szczurach wielkości… kotów czy słoniu, który z obsługą tabletu radzi sobie lepiej, niż niejeden poseł z polskiego sejmu.

Szczury nas przerażają, a słoń, choć uroczy, to nie do końca przekonuje, ze względu na wybitnie reklamowy charakter całej akcji.
Tymczasem nad Wisłą po staremu – ledwo co w opolskim zoo padł nosorożec Pidles, a już zdążyła wybuchnąć „afera nosorożcowa”. Jak pewnie pamiętacie, ciało nosorożca przekazano do badań Uniwersytetowi Przyrodniczemu we Wrocławiu, za co – jak się okazało – obrazili się naukowcy z Uniwersytetu Opolskiego.
Wszak nosorożec był z Opola.

Biedny Pidles, pewnie byłby zniesmaczony całym zamieszaniem...

Nikt się do winy nie poczuwa, jedni zarzucają drugim kłamstwo i po biednym nosorożcu pozostał mały niesmak.
Kto ma rację – trudno dociec, a o całej aferze przeczytacie tutaj.

Hitem internetowej prasy były jednak dwa teksty – jeden z Gazety Wyborczej, drugi z Kroniki Tygodnia.
Z pierwszego (można go przeczytać tutaj) dowiemy się, że wizyta w zoo – szczególnie łódzkim – to same wydatki i jeśli nie chcemy zbankrutować, to lepiej zostać w domu.
Wiadomo, oprócz biletów (27 zł zapłacą rodzice z dwójką dzieci) trzeba jeszcze kupić dużą wartę cukrową (5 zł za sztukę), popcorn (8 zł za porcję), a do tego napełniane helem balony i pluszowe zwierzaki…
Po co napisano artykuł o takiej treści? Nie wiemy. Wiemy, że dostaje nominację w kategorii „Najgłupszy tekst prasowy miesiąca poświęcony tematyce zoo”.
Tylko nominację, ponieważ bezdyskusyjnym zwycięzcą w tej kategorii jest artykuł pt. „Seks i stres”, który ukazał się w Kronice Tygodnia.
Jest tak głupi, że nawet nie jesteśmy go w stanie skomentować…

WIEŚCI ZE ŚWIATA

NOWI CZŁONKOWIE WAZA

Nowymi członkami WAZA zostały IBREAM (Institute for Breeding Rare and Endangered African Mammals) oraz Weltvogelpark Walsrode.

Z ŻYCIA MRÓWKOJADÓW…

Niezwykłe wydarzenie miało miejsce 9 marca w Longleat Safari & Adventure Park w Wiltshire w Wielkiej Brytanii.
Oto bowiem – na oczach tłumnie zgromadzonych w zoo zwiedzających – na świat przyszedł mały… mrówkojad olbrzymi!
Już sam fakt narodzin mrówkojada jest wydarzeniem wyjątkowym, ale takiej sytuacji w żadnym zoo chyba jeszcze nie widziano. Zwiedzający byli ponoć tyle oszołomieni, co zachwyceni narodzinami małego mrówkojada.
Nie dziwimy się – też byśmy byli…

Maluch otrzymał od opiekunów imię Choccy. Matka, Maroni, urodziła się we Francji, a tata, Bonito, przybył do Longleat dwa lata temu z Niemiec.

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

Choć na stronie ostatnio ruch wyjątkowo mały – poza 7 Dni Zoo tekstów jak na lekarstwo! – nie znaczy to jednak, że wokół „Mrówkojada” nic się nie dzieje!
Przeciwnie!
W przygotowaniu mamy kilka bardzo ciekawych tekstów, które w najbliższym czasie pojawią się na stronie – m.in. recenzje książek (Wakacje w zoo i Wiatr z księżyca) i filmów (w końcu zobaczyliśmy Kupiliśmy zoo). Będą też teksty o mrówkojadach (od dawna oczekiwany kolejny odcinek „Alfabetu…”), kolejny odcinek „Historii poznańskiego zoo”, tym razem poświęcony okresowi II wojny światowej, wreszcie artykuł o motywach zwierzęcych w filmach z 2011 roku i obszerny tekst o przemianach, jakie nastąpiły we wrocławskim zoo w ostatnich kilku latach.
Hitem miesiąca będzie z pewnością relacja z naszej wyprawy do wrocławskiego zoo, w którym gościć będziemy już za kilka dni!

Wrocław - nadciągamy!

Zachęcamy też do odwiedzania naszego profilu na Facebooku (mamy już 195 fanów!), gdzie codziennie umieszczamy rozmaite ciekawostki, nowinki, wspominki i zagadki!
A na koniec ciekawostka – lada dzień przekroczymy 500 000 odwiedzin na „Mrówkojadzie”! Brakuje już niespełna trzech tysięcy, co przy obecnej średniej pozwala sądzić, że bariera pół miliona wejść padnie już w poniedziałek!

ZDARZYŁO SIĘ…

26. 03. 2010

W warszawskim zoo padł Cezar, samiec lamparta cejlońskiego.

30. 03. 2011

Padła Aniela – symbol warszawskiego zoo i najstarszy hipopotam w Polsce.

Aniela na wybiegu zewnętrznym, lato 2010

Tyle na dziś, a kolejny – sześćdziesiąty dziewiąty już! – numer 7 Dni Zoo ukaże się wyjątkowo nie za tydzień (bowiem wtedy będziemy już we Wrocławiu!), ale w najbliższą środę!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s