„7 Dni Zoo” nr 67 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w sześćdziesiątym siódmym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

"7 Dni Zoo" nr 67

W dzisiejszym numerze przeczytacie m.in. o przyjeździe nowych partnerek do samca świni rzecznej w Płocku, o tym, co znaleziono w białostockim Akcent Zoo, o zmodernizowanym Akwarium w warszawskim zoo i na co można oddać 1% swojego podatku.

Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO WROCŁAW

Kilka dni temu we wrocławskim zoo urodziła się samiczka arui libijskiego. Stado liczy obecnie już 8 osobników.

ZOO PŁOCK

Tydzień temu pisaliśmy o wielkim sukcesie płockiego zoo, bowiem po raz pierwszy w Polsce na świat przyszła heloderma meksykańska.

Mała heloderma z płockiego zoo (fot. Zoo Płock)

Pisaliśmy też, że to jeszcze nie koniec, bowiem na wyklucie czeka kolejnych pięć maluchów i oto w miniony weekend wykluły się dwie kolejne helodermy!

ZOO KRAKÓW

Wiosna w krakowskim zoo – 4 stycznia urodził się samczyk lori małego, 7 lutego urodziły się bliźnięta nilgau, na świat przyszła także samiczka mundżaka chińskiego.

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

ZOO WROCŁAW

Do wrocławskiego zoo przyjechały już zapowiadane przez nas wcześniej motyliki niebieskogłowe (Uraeginthus cyanocephalus), które od minionego piątku można ju z podziwiać w wolierze pawilonu Sahary. Sześć młodych ptaków przyjechało z zoo we Frankfurcie nad Menem. Dołączyły do samotnego samczyka tego gatunku.
To pierwsza taka grupa w polskich ogrodach zoologicznych!
Zdjęcia niebieskich przybyszów możecie zobaczyć tutaj.

ZOO WARSZAWA

W warszawskim zoo pojawił się nowy samiec żurawia mandżurskiego, do zoo dojechały już także kapucynki żółtopierśne.
Tymczasem zoo opuszczą niebawem kapucynki czubate, które wyjadą do Borysewa, a także koczkodany błotne.

ZOO ŁÓDŹ

Niebawem do łódzkiego zoo przyjadą z Francji nowe zwierzęta – będą to partnerzy dla samotnie przebywających w zoo ptaków.
I tak – do samicy puchacza przyjedzie samiec, a samiec czubacza hełmiastego dostanie towarzyszkę. Nowym mieszkańcem zoo ma być też tajemnicza madagaskarska galidia.
Tymczasem zapowiadany na tę wiosnę przyjazd samca uchatki został przełożony – pięcioletni samiec z zoo w Edynburgu do Łodzi przybędzie dopiero jesienią.

ZOO PŁOCK

Latem zeszłego roku w płockim zoo padła samica świni rzecznej, które przyjechała do Płocka jesienią 2009 roku z łódzkiego zoo. Od tego czasu samiec, który dołączył do niej 27 maja 2010 roku z Zoo Kerkrade w Holandii, mieszkał na swoim wybiegu samotnie.

No to koniec kawalerskiego życia...

Długo trwały poszukiwania odpowiednich dla niego samic, aż wreszcie kilka dni temu do Płocka przyjechały z Zoo Amneville we Francji dwie samice.
Świnka rzeczna jest najbardziej kolorowym – i przez to niezwykle efektownym – gatunkiem świni. W Polsce można te zwierzęta można zobaczyć w trzech ogrodach zoologicznych – we Wrocławiu, Łodzi i właśnie w Płocku.
Środowiskiem naturalnym świni rzecznej są bagna i trawiaste równiny Madagaskaru i środkowej Afryki.

PLANY I INWESTYCJE

ZOO SAFARI BORYSEW

Trwają intensywne przygotowania do otwarcia nowego sezonu w borysewskim Zoo Safari.
Zoo przechodzi spory remont – modernizowane są kasy, utwardzane ścieżki, remontowane wybiegi – zdjęcia i więcej informacji na stronie zoo.
Wielkie otwarcie już pod koniec kwietnia.

AKCENT ZOO BIAŁYSTOK

Prace modernizacyjne trwają także w białostockim Akcent Zoo – więcej na ten temat przeczytacie tutaj.
Ciekawostką jest fakt, iż podczas remontu placówki natrafiono na… pocisk przeciwpancerny, który znajdował się… na wybiegu bocianów.
Od razu uspokajamy – niewypał został zabezpieczony i zajęli się nim saperzy, a podczas całej akcji nie ucierpiał żaden bocian.

ZOO WARSZAWA

21 marca – po zimowej modernizacji – w warszawskim zoo otwarte zostało Akwarium. Największą atrakcją pawilonu jest od dawna już zapowiadane nowe paludarium, czyli liczący ok. 30 000 litrów zbiornik, zamieszkiwany m.in. przez płaszczki, arowany, ziemiojady, skalary i kilka innych słodkowodnych gatunków.
Poza tym w Akwarium można zobaczyć m.in. mureny, węgorza elektrycznego, różne gatunki brzanek i pielęgnic.
Zdjęcia z otwarcia Akwarium można zobaczyć na stronie zoo oraz tutaj.
Z kolei tutaj możecie zobaczyć aktualne zdjęcia z budowy Centrum CITES, a tutaj z Ptasiego Azylu.

IMPREZY

JAJA PO WROCŁAWSKU I PO BYDGOSKU

1 kwietnia w bydgoskim Ogrodzie Fauny Polskiej odbędzie się impreza pod hasłem „Ale jaja…”, której motywem przewodnim będą – jak łatwo się domyślić – jajka.
Kto chętny i ciekawy, niech zajrzy tutaj po szczegóły.

Tymczasem od 5 do 10 kwietnia we wrocławskim zoo odbywać się będzie Święto Jaja. Będzie jajecznie, ale i słodko – szczegóły tutaj.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

1% dla niedźwiedzi!

– Helskie foki rosną jak na drożdżach!
Jeśli jesteście ciekawi, ile ważą obecnie urodzone przed dwoma tygodniami foki, zajrzyjcie tutaj – niezłe z nich grubasy :).

– Pidles zmarł na serce.
Znane są już przyczyny śmierci nosorożca Pidlesa z opolskiego zoo, który padł w zeszły piątek w wieku 43 lat.
Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci była niewydolność serca.
Więcej.

KONKURSY

Zorganizowany przez wrocławskie zoo konkursie na najlepsze retro zdjęcie z ogrodu zoologicznego w toku – trwa właśnie drugi etap, podczas którego możecie głosować na jedno z 13 zdjęć, które przeszły wstępną selekcję.
Zachęcamy do głosowania tym bardziej, że wśród „nominowanych” zdjęć nie brakuje fotografii jednego z naszych stałych czytelników, jak i… naszego 🙂 – TU można zagłosować na naszą fotkę..

Przypominamy także – wielbłądów w zoo karmić nie wolno!
Podobnie jak żadnych innych zwierząt…

BILETY DO ZOO

DROŻEJ DO OPOLSKIEGO ZOO?

Dopiero co pisaliśmy o podwyżce cen biletów do oliwskiego zoo (od 1 kwietnia bilet normalny kosztować będzie 16 zł zamiast 15), a wcześniej podniesiono także cenę biletów do warszawskiego zoo (o złotówkę) i śląskiego (ale tylko w weekendy i święta), tymczasem podwyżka cen biletów szykuje się również w opolskim zoo.
Obecnie bilety do zoo w Opolu kosztują 8 zł za bilet normalny i 5 zł za ulgowy w dni powszednie i odpowiednio 10 i 6 zł w weekendy i święta. Radni zastanawiają się nad podwyżką, która miałaby wejść w życie od 1 kwietnia. Wstępna propozycja zakłada, że ceny biletów dla dorosłych wzrosłyby o 2 zł, a ulgowych o złotówkę.
Jak łatwo się domyślić, propozycja podwyżki spotkała się ze sprzeciwem mieszkańców Opola (wystarczy wejść na jakąkolwiek stronę zawierającą informację o planowanej podwyżce), my jednak przypominamy, że na chwilę obecną opolskie zoo posiada jedne z tańszych biletów w kraju – zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę jakość opolskiego zoo na tle konkurencji. Dla porównania – bilet normalny w weekendy i święta do bydgoskiego Ogrodu Fauny Polskiej kosztuje 10 zł – tyle, ile analogiczny bilet do opolskiego zoo…

ZOOPLOTEK

W minionym tygodniu mogliśmy przeczytać m.in. o gorylu, który uciekł z zoo w Buffalo, niańkach oliwskich surykatek i skandalu w łódzkim zoo, który wykryła Gazeta Wyborcza – nas tam nie było, więc nie komentujemy…
Rozbroił nas także tytuł artykułu z niezawodnego Faktu„Urodziłam czarną owcę!”, czyli wyznania owcy kameruńskiej z poznańskiego zoo…
Natomiast w kategorii „głupota roku” wygrywa bezsprzecznie sytuacja, jaka miała miejsce w poznańskim Nowym Zoo na wybiegu nosorożców – pisaliśmy już o tym na Facebooku, film wrzucamy raz jeszcze – ku przestrodze…

Poznańskie zoo póki co sytuacji nie skomentowało.

ZDARZYŁO SIĘ…

19. 03. 2011

W berlińskim zoo padł słynny niedźwiedź polarny Knut.

Dawne czasy - Knut na okładce "Vanity Fair"

22. 03. 2010

W poznańskim Nowym Zoo urodziły się trzy wari rude – Filip, Rysiek i Wiedźmin. Cała trójka przed rokiem wyjechała do Francji.

Trzy małe wari rude z poznańskiego Nowego Zoo (fot. L'N'A)

23. 03. 2011

W płockim zoo urodziła się żyrafa.

Tyle na dziś, a kolejny – sześćdziesiąty ósmy już! – numer 7 Dni Zoo już za tydzień!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s