„7 Dni Zoo” nr 66 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w sześćdziesiątym szóstym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

"7 Dni Zoo" nr 66

W dzisiejszym numerze przeczytacie m.in. o tym, jaka jadowita jaszczurka wykluła się w płockim zoo, kto będzie maskotką Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2014 w Brazylii, dlaczego trzeba uważać na kamerzystów, jaki zwierzak odwiedził kilka dni temu nasz pokój i ile lat miał najstarszy mieszkaniec opolskiego zoo.

Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

NOWE ZOO POZNAŃ

Przed tygodniem pisaliśmy o licznych przychówkach w poznańskim Nowym Zoo (na świat przyszło m.in. pięć aksisów – trzy samczyki i dwie samice oraz samczyk jelenia baweańskiego, a także baranek owcy kameruńskiej), dziś pora na Stare Zoo, w którym 16 stycznia urodził się byczek zebu, który otrzymał imię Jurek. W lutym z kolei – również w Starym Zoo – urodziły się trzy owce bretońskie.
Więcej o poznańskich przychówkach przeczytacie tutaj – my do Poznania wybieramy się za trzy tygodnie, wówczas też zdamy Wam szczegółową relację z tego, jak się sprawy w Wielkopolsce mają… :).

ZOO WARSZAWA

Ponownie wracamy do trzech urodzonych 18 lutego tygrysów sumatrzańskich. Maluchy – samica i dwa samce – mają obecnie już miesiąc i robią prawdziwą furorę w sieci. Otrzymały już tez imiona – Dandys, Denar i Diana.
Tymczasem niemal niezauważenie (żaden serwis o tym nie doniósł) na dniach urodziły się dwie lamy.

ZOO SAFARI BORYSEW

Już niedługo początek sezonu w borysewskim Zoo Safari (dział PR donosi o tym wyjątkowo intensywnie!). Placówka świętuje przy okazji kolejne wiosenne przychówki – urodziły się m.in. klaczka konika polskiego (która otrzymała imię Amigo) oraz osiołek.
Więcej.

ZOO WROCŁAW

Wydarzenie we wrocławskim zoo – przedwczoraj, 15 marca – urodziła się mała gereza angolańska!

Mała gereza w objęciach mamy (fot. Zoo Wrocław, profil facebookowy)

Tymczasem już miesiąc ma pisklę dzioboroga kafryjskiego. To najpewniej pierwszy przypadek odchowania tego gatunku w krajowych zoo!
Z kolei 13 marca urodziły się owieczki, które już można oglądać na dziecińcu zwierzęcym.
Więcej na temat obu maluchów już niebawem!

ZOO PŁOCK

Wielkie wydarzenie w płockim zoo!
Po raz pierwszy w Polsce na świat przyszła heloderma meksykańska.

Mała heloderma z płockiego zoo (fot. Zoo Płock)

Inkubacja jaj trwała siedem miesięcy i przed kilkoma dniami z pierwszego jaja wykluła się malutka jaszczurka. To jednak nie koniec, bowiem na wyklucie czeka kolejnych pięć maluchów!
Maluch, który wykluł się w tym tygodniu, ma zaledwie 18 cm długości, ale gdy dorośnie, może osiągnąć nawet 80 cm.

Płockie zoo jako jedyny eazowski ogród w Polsce prezentuje helodermy meksykańskie – na oficjalnej ekspozycji są bowiem także w krakowskim Aquarium. Z kolei warszawskie zoo posiada na ekspozycji inny gatunek helodermy – helodermy arizońskie.
Helodermy meksykańskie, choć w europejskich ogrodach zoologicznych nie są wyjątkowo rzadkie (są w kilkunastu placówkach), jednak bardzo rzadko się rozmnażają – jedyny przychówek w ciągu ostatniego roku miał miejsce w Zoo w Chester, gdzie wykluła się jedna heloderma.
Do Płocka pierwsze helodermy trafiły w 2007 roku z Zoo w Zurychu. Do tej pory na ekspozycji znajdowało się pięć dorosłych osobników.

Dorosła heloderma meksykańska z płockiego zoo

Helodermy to jadowite jaszczurki występujące tylko w Meksyku i Gwatemali.

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

ZOO WROCŁAW

Ciągły ruch we wrocławskim zoo – z Zoo w Appeldoorn przyjechała grupa 14 sajmiri, natomiast do Anglii wywędrowała mieszkająca dotychczas we Wrocławiu grupa kawalerska.
Na ekspozycji zadebiutowały tymczasem żółwie gruboszyje (białobrewe) oraz samica warana czarnego. Na swoją kolejkę czekają teraz warany: błękitny, szmaragdowy i mangrowy.
Warto przypomnieć, że w zoo za jakiś czas pojawić się mają także… warany z Komodo!

ZOO PŁOCK – ZOO ZAMOŚĆ

Z płockiego zoo do Zamościa przed kilkunastoma dniami wyjechała trójka młodych samców toko czarnoskrzydłych- to te same maluchy, których wyklucie się śledziliśmy w lipcu zeszłego roku. 1 lipca 2011 wykluły się bowiem aż 4 młode osobniki – trzy powędrowały teraz do Zamościa, jeden został w Płocku.

Tata-toko też został w Płocku...

Co ciekawe, był to pierwszy przychówek tego gatunku w Polsce!

ZOO OPOLE

Do mieszkającej już w opolskim zoo samicy żurawia rajskiego dołączył właśnie samiec, który przyjechał przed kilkoma dniami z Zoo w Hanowerze. Póki co oba ptaki mieszkają osobno, ale już niebawem zostaną ze sobą połączone.
Samiec żurawia jest jeszcze bardzo młody – ma zaledwie siedem miesięcy. Samica, która przyjechała do Opola w marcu zeszłego roku z angielskiej wyspy Jersey, ma obecnie prawie dwa lata.

A to żuraw rajski z wrocławskiego zoo

W opolskim zoo są obecnie cztery gatunki żurawi – oprócz rajskich są także mandżurskie, stepowe i koroniaste.
Żurawie rajskie w Polsce można zobaczyć jeszcze tylko w Łodzi i we Wrocławiu.
To pierwszy z kilku planowanych na najbliższe tygodnie transferów – wiosną do Opola mają przyjechać jeszcze m.in.  samica dla rosomaka Zetha oraz oceloty i kolejny irbis.

IMPREZY

Przywitaj wiosnę w Starym Zoo!
21 marca, w Pierwszy Dzień Wiosny, poznańskie Stare Zoo zaprasza na wspólne poszukiwanie jej zwiastunów.
Zajęcia będą miały formę podchodów, po których odbędą się warsztaty plastyczne, a na koniec odbędzie się topienie marzanny.
Wszyscy uczestnicy powinni tego dnia mieć na sobie jakiś zielony element stroju!
Oferta dotyczy grup zorganizowanych z klas 1-3 szkół podstawowych – koszt 50 zł od grupy (grupy do 25 osób).
Dodatkowe informacje i zapisy: Dział Dydaktyczny, tel. 848 08 47, ddstarezoo@zoo.poznan.pl

“ŻEGNAMY ZIMĘ czyli Zagadkowa wiosna ZOO” w Bydgoszczy!
W sobotę, 17 marca, bydgoski Ogród Fauny Polskiej zaprasza na rodzinne spotkanie “Zagadkowa wiosna”.
W programie m.in. zagadki i rebusy z nagrodami.
Wpisowym na imprezę do Ogrodu Fauny Polskiej jest bilet w cenie 7 zł i 5 zł. Dzieci, które przyniosą choć jedno jabłko za wstęp zapłacą 4 zł!
Więcej informacji
znajdziecie tutaj.

Światowy Dzień Lasu w Śląskim Zoo!
21 marca, między 10.00 a 15.00,  w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie odbędzie się cykl imprez w ramach obchodów Światowego Dnia Lasu.
W programie obchodów znajdą się m.in. konkursy dla dzieci, wspólne sadzenie drzewek, projekcje filmów, wykłady oraz warsztaty terenowe prowadzone przez zaproszonych gości.
Więcej.

Pierwszy Dzień Wiosny w płockim zoo.
21 marca płockie zoo zaprasza na wycieczkę po Ogrodzie Zoologicznym, podczas której pracownicy zoo opowiedzą, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie wiosną i co się dzieje w tym czasie ze zwierzętami. Start przy wybiegu dla słoni o godz. 10:00 i 12:00.
Oferta jest adresowana tylko dla osób indywidualnych. Zorganizowane grupy szkolne mogą rezerwować przewodników telefonicznie pod numerem 24 3660518.

Bieg Dookoła Zoo – już po zapisach…
13 minut – tylko tyle trwały zapisy do tegorocznego Biegu Dookoła Zoo, który już po raz czwarty odbędzie się na terenie stołecznego zoo. To rekord, bowiem przed rokiem limit zapisów wyczerpał się po… 27 minutach.
W tym roku 21 kwietnia na starcie stanie 1000 uczestników, którzy będą mieli do przebiegnięcia 1o km.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Przynieś palmę do zoo!
Poznańskie Nowe Zoo zachęca wszystkich do przynoszenia roślin doniczkowych, które posłużą jako wystrój dla pawilonu Motylarni.
Zbędne rośliny doniczkowe można zgłaszać pod numerem telefonu 61 87 33 988. Nie trzeba się martwić o ich transport – przyjadą po nie pracownicy zoo.

Problemy bałtyckich ssaków.
W dniach 7-8 marca 2012 r. w Sobieszewie odbyło się pierwsze spotkanie grupy roboczej „Zakłócenia, hałas, zanieczyszczenia”, powołanej w ramach projektu „Opracowanie i konsultacja projektów krajowych programów ochrony foki szarej i morświna”.
Więcej.

– Kolejna martwa foka na wybrzeżu…
11 marca na plaży w rejonie Jantara znaleziono kolejną martwą fokę. Była to młoda samica. Jak się okazało, foka miała zaskakująco rozległe uszkodzenia głowy wskazujące na bardzo silne uderzenie. Jest to wyjątkowo niepokojące zdarzenie, bowiem w pobliżu Jantara znajduje się rezerwat Mewia Łacha, najczęściej dziś odwiedzane przez foki szare miejsce w Polsce. Sami byliśmy tam minionego lata…
Więcej.

Warsztaty „Feeding enrichment” w Braniewie.
1 marca w Braniewie odbył się krótkie warsztaty na temat wzbogacania środowiska w zakresie sposobów karmienia niedźwiedzi brunatnych w niewoli, prowadzone przez fundację Vier Pfoten.
Więcej na ten temat.

1% dla niedźwiedzi!

BILETY DO ZOO

PODWYŻKI W GDAŃSKU

Decyzją władz Gdańska (Zarządzenie nr 273/12 Prezydenta Miasta Gdańska z dnia 1 marca 2012 r.) z dniem 1 kwietnia ulegają zmianie ceny biletów wstępu do oliwskiego zoo.
Jak łatwo się domyślić, nie chodzi wcale o obniżkę :).
Od 1 kwietnia za bilet normalny zapłacimy 16 zł (wcześniej 15), a za ulgowy – 8 zł (dotychczas 7,50).
Więcej trzeba będzie też zapłacić m.in. za przewodnik po zoo – 12 zamiast 10 zł. Nie drożeje natomiast wejście do Małego Zoo, które kosztuje 2 zł.
Dla porównania, w roku 2009 bilet normalny kosztował 12, a ulgowy 6 zł.

CIEKAWOSTKI

WIŚLANA NERPA

Niespodzianka u ujścia Wisły – 14 marca, w końcowym odcinku koryta rzeki w rejonie ujścia Wisły Przekop zauważono, sfilmowano i zidentyfikowano fokę obrączkowaną – nerpę. To spora sensacja, bowiem w tym regionie widywane są przede wszystkim foki szare. Przy okazji przypominamy, że to właśnie w tym miejscu w zeszłym roku miały miejsce sensacyjne narodziny foki pospolitej (więcej).
Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

PANCERNIK MASKOTKĄ MUNDIALU!

Jak donosi brazylijska prasa, oficjalną maskotką Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2014 w Brazylii będzie… pancernik kulowaty (bolita)!

Bolity z wrocławskiego zoo

Wybierając maskotkę mistrzostw brano pod uwagę również pumę i papugę arę, jednak wygrał pancernik. Być może dlatego, że w sytuacjach zagrożenia zwierzęta te zwijają się w kulkę, która przypomina… skórzaną piłkę.
Oficjalna prezentacja maskotki ma nastąpić w październiku.
Pancernik to niewątpliwie dobry wybór, choć my uważamy, że idealną maskotką mistrzostw w Brazylii byłby… mrówkojad!
Dlaczego?
Raz, że w Brazylii żyje ich wyjątkowo dużo.
Dwa, że świetnie grają w nogę:

Trzy – jeden mrówkojad w „11” mistrzostw już zagrał… :).

PINGWINY 24h

A teraz coś dla miłośników pingwinów – co będziemy mówić, zobaczcie sami!
Bohaterami kamery na żywo są pingwiny z Encounter Penguin z SeaWorld w San Diego. 18 marca pingwiny zadebiutują w cyklu programów dokumentalnych Frozen Planet na Discovery Channel.
Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

ZOOPLOTEK

W minionym tygodniu działo się wyjątkowo dużo i  gdybyśmy wspomnieli choć o połowie „sensacyjnych” zdarzeń, to „Zooplotek” zająłby połowę dzisiejszego numeru. Uznaliśmy jednak, że o sprawach złych, głupich i szkodliwych pisać nie będziemy, ażeby przy okazji ich nie promować i nie rozsiewać wiedzy o nich dalej.
Wspomnimy zatem tylko, że znów głośno było o „papieżu i krokodylu”, a do prawdziwej „tragedii” doszło w małym zoo w mieście Limbach-Oberfrohna w Saksonii, gdzie… kamerzysta zadeptał małego Tila, bezuchego króliczka, który zdążył już zostać gwiazdą niemieckich mediów…
Z kolei w Niemczech trzej Polacy, grający w drużynie piłkarskiej Borussia Dortmund – Jakub Błaszczykowski, Łukasz Piszczek i Robert Lewandowski – adoptowali dwa małe lwy, które niedawno przyszły na świat w dortmundzkim zoo.
Na jaw wyszło także tzw. tygrysie oszustwo, jakie spotkało samego Władimira Putina, który przed czterema laty miał uratować jednego z dziennikarzy przed tygrysem – teraz okazuje się, że cała akcja była ustawką, o której sam Putin miał nie wiedzieć, a której dopuścić mieli się… rosyjscy ekolodzy, chcący pozyskać fundusze na… ratowanie tygrysów.
Zawiłe? Jeszcze jak!
Odsyłamy także to artykułu z Dziennik Polska, traktującego o nielegalnym handlu dzikimi zwierzętami.

WIEŚCI ZE ŚWIATA

NIEDŹWIEDZIE POLARNE Z MOSKIEWSKIEGO ZOO

Trzy małe niedźwiadki polarne, urodzone w listopadzie zeszłego roku w moskiewskim zoo, zadebiutowały wreszcie na wybiegu – i z miejsca stały się ulubieńcami zwiedzających:

Póki co podbijają media nie tylko rosyjskie, ale kariera na miarę tej, jaka stała się udziałem Knuta, raczej im nie grozi.
Płeć niedźwiadków nie jest jeszcze znana.

NOSOROŻEC Z ANTYPODÓW!

To ci dopiero nowina! 6 marca w Hamilton Zoo w… Nowej Zelandii urodził się nosorożec biały południowy! To już szósty przychówek nosorożca białego w historii zoo!

Mały nosorożec z Hamilton Zoo z mamą (fot. Hamilton Zoo)

Rodzicami malucha są 18-letnia samica Moesha i 23-letni samiec Kruger. Moesha urodziła po raz drugi, Kruger został ojcem już po raz czwarty! Obecnie stado nosorożców w Hamilton Zoo liczy aż siedem osobników.

ZDARZYŁO SIĘ…

11. 03.  1928

Oficjalnie otwarto dla zwiedzających warszawskie zoo na Pradze!

11. 03. 2011

W zoo w Ostrawie urodził się pierwszy w historii czeskich ogrodów zoologicznych słoń!

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

Kilka dni temu taki oto gość nam wleciał do mieszkania 🙂

Choć na początku mieliśmy pewne wątpliwości (o ironio, rozpoznawanie przedstawicieli krajowej fauny latającej wcale nie jest takie łatwe), to doszliśmy do wniosku, iż jest to samica czyżyka.

Jak widać na załączonych obrazkach, ptaszek czuł się u nas bardzo dobrze – zajrzał w różne kąty pokoju, polatał sobie trochę i… wyleciał przez balkon :).

Z kolei podczas dzisiejszego spaceru spotkaliśmy takiego oto stwora:

Traszka grzebieniasta, która – o dziwo – zamiast pływać sobie w stawie… spacerowała sobie po chodniku.
Choć lepszym określeniem byłoby „suszyła się na chodniku”, nie wyglądała bowiem najlepiej…
Przenieśliśmy ją w odpowiednie miejsce i można było mieć nadzieję, że na coś się to zdało, choć wielkiego przypływu energii u traszki-wędrowniczki niestety nie zauważyliśmy…

TEMAT TYGODNIA

Padł nosorożec z opolskiego zoo!

15 marca nad ranem padł Pidles – nosorożec biały z opolskiego zoo. Był najstarszym mieszkańcem ogrodu – dożył 43 lat!

Pibles urodził się w 1969 roku, a przyjechał do Opola w 2002 r. z Pragi w wyjątkowych okolicznościach. Kiedy praski ogród zoologiczny został zalany podczas powodzi, część zwierząt udało się uratować. Opolskie zoo zaoferowało wówczas Czechom pomoc i przyjęło parę nosorożców samca o imieniu Pidles-Patrys i samicę Beti. Niestety, para się nie rozmnażała, dlatego dwa lata później samica wyjechała do zoo w Waburn w Anglii, gdzie padła jakiś czas temu, natomiast samiec dożył swoich dni w Opolu – w ostatnich miesiącach swojego życia najczęściej leżał lub kąpał się w błocie i właściwie nie wychodził już na duży wybieg.

(lipiec 2010)

Nosorożec na wybiegu wewnętrznym - maj 2011

Oba zwierzęta pochodziły z Afryki, z parku narodowego w RPA, do Czech trafiły w 1971 r.
43 lata w przypadku nosorożca to bardzo dużo, dlatego w zoo już od jakiegoś czasu wszyscy liczyli się z tym, że jego dni są już policzone. W ostatnich dniach nosorożec miał problemy z oddychaniem i z krążeniem, nie ma wątpliwości, że padł ze starości.

(lipiec 2010)

Ważące 2,5 tony ciało nosorożca trafiło do Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, do Katedry Patologii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.
Sekcja nosorożca trwała aż dwa dni – po śmierci Pidles stał się obiektem zainteresowania licznej rzeszy studentów i naukowców. Szkielet nosorożca ma zostać spreparowany i postawiony w muzeum anatomicznym, które działa przy wrocławskiej uczelni.
Wszystko wskazuje na to, że na razie w opolskim ogrodzie nie pojawi się nowy nosorożec biały.

Żyrafy i nosorożec – tuż obok siebie! (lipiec 2010)

Tyle na dziś, a kolejny – sześćdziesiąty siódmy już! – numer 7 Dni Zoo już za tydzień!

4 comments on “„7 Dni Zoo” nr 66 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. Dajcie znać jak będziecie w Nowym Zuu. A pingwiny są w San Diego, w Orlando antarktyczna ekspozycja startuje w 2013.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s