„7 Dni Zoo” nr 65 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w sześćdziesiątym piątym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

"7 Dni Zoo" nr 65

W dzisiejszym numerze przeczytacie m.in. o tym, ile ważą warszawskie tygrysy, jakie nowe zwierzaki przyjechały do Wrocławia, a jakie do Płocka, ile fok dziennie rodzi się w Polsce i dlaczego Echo Ziemi Puckiej to ostatnio nasza „ulubiona” gazeta!

Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

NOWE ZOO POZNAŃ

Na świat w Nowym Zoo przyszło pięć aksisów – trzy samczyki i dwie samice oraz samczyk jelenia baweańskiego. Z kolei w ogródku dziecięcym urodził się baranek owcy kameruńskiej– czarny Diabełek.

ZOO WARSZAWA

Raz jeszcze wracamy do trzech urodzonych 18 lutego tygrysów sumatrzańskich. Maluchy – samica i dwa samce – mają obecnie już trzy tygodnie. 8 marca odbyła się kontrola weterynaryjna tygrysiątek – tygryski zostały też zważone: większy samczyk waży 3,18 kg, mniejszy 2, 66 kg, samiczka jest najlżejsza: 2,56 kg.
Jeśli matka nie odrzuci potomstwa, zwiedzający będą mogli zobaczyć całą rodzinę na wybiegu już za dwa miesiące.
Zdjęcia maluchów można zobaczyć na stronie warszawskiego zoo.

O pozostałych przychówkach ostatnich dni piszemy dziś wyjątkowo w „Temacie Tygodnia”!

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

ZOO WROCŁAW

Wrocławskie zoo wzbogaciło się w ostatnich dniach o wiele nowych zwierzaków. Najgłośniejszym – i najefektowniejszym zarazem – transferem jest sprowadzona z Pragi para dzioborożców palawańskich – pisaliśmy o nich tutaj.

Dzioborożce palawańskie z wrocławskiego zoo (fot. Zoo Wrocław)

Nowością na ekspozycji jest także kilka gatunków chrząszczy (więcej o nich – tutaj), kolejna mangusta, na wybieg trafiła też druga kuna żółtogardła.
Więcej o nowych zwierzakach we wrocławskim zoo już niebawem!

ZOO PŁOCK

Prawdziwa inwazja nowych zwierzaków w płockim zoo!
5 marca z Holandii – z czterech różnych ogrodów zoologicznych! -przyjechało do Płocka sześć nowych zwierząt – 5 ptaków oraz jaszczurka, w tym kilka rarytasów!
Z AquaZOO Leeuwarden przyjechał urodzony tam młodziutki waran indyjski – w Płocku mają nadzieję, że okaże się samicą (jest jeszcze zbyt młody, żeby określić jego płeć!) i stworzy parę z mieszkającym już w zoo samcem :).
W AquaZOO Leeuwarden znajduje się największa kolekcja tych gadów w Europie.
Z Vogalpark Avifauna Alphen ZOO przyjechał samiec szpaka balijskiego i samica tragopana temmincka, a z ZOO Beekse Bergen samica turako białolicego. Wszystkie te nowe nabytki dołączą do samotnych dotychczas ptasich mieszkańców płockiego zoo
Do Płocka przyjechała także para młodych łabędzi czarnych, która już wkrótce zostanie wypuszczona na stawy położone w najniższej części zoo – to zupełnie nowy gatunek w płockim zoo!
Zdjęcia wszystkich nowych mieszkańców płockiego zoo można zobaczyć tutaj.

NOWE ZOO POZNAŃ

Rotacje w stadach poznańskich żubrów i bizonów – jakiś czas temu z Torunia przyjechała samica żubra Pomiłka, tymczasem Poznań opuściła urodzona w Nowym Zoo w 2010 roku samica bizona leśnego Biedronka, która wyjechała do berlińskiego Tierparku.

Biedronka wyjechała do Berlina (fot. Nowe ZOO)

Tymczasem z Berlina przyjechał roczny samiec siki wietnamskiej – z racji, iż do stada dołączył 14 lutego, od opiekunów otrzymał imię… Walenty.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Przywitaj wiosnę w Starym Zoo!
21 marca, w Pierwszy Dzień Wiosny, poznańskie Stare Zoo zaprasza na wspólne poszukiwanie jej zwiastunów.
Zajęcia będą miały formę podchodów, po których odbędą się warsztaty plastyczne, a na koniec odbędzie się topienie marzanny.
Wszyscy uczestnicy powinni tego dnia mieć na sobie jakiś zielony element stroju!
Oferta dotyczy grup zorganizowanych z klas 1-3 szkół podstawowych – koszt 50 zł od grupy (grupy do 25 osób).
Dodatkowe informacje i zapisy: Dział Dydaktyczny, tel. 848 08 47, ddstarezoo@zoo.poznan.pl

„ŻEGNAMY ZIMĘ czyli Zagadkowa wiosna ZOO” w Bydgoszczy!
W sobotę, 17 marca, bydgoski Ogród Fauny Polskiej zaprasza na rodzinne spotkanie „Zagadkowa wiosna”.
W programie m.in. zagadki i rebusy z nagrodami.
Wpisowym na imprezę do Ogrodu Fauny Polskiej jest bilet w cenie 7 zł i 5 zł. Dzieci, które przyniosą choć jedno jabłko za wstęp zapłacą 4 zł!
Więcej informacji
znajdziecie tutaj.

Pokaz filmu To tylko zwierzęta w Śląskim Zoo.
Dziś, 9 marca, o godz. 19.00 w klubokawiarni Rebel Garden znajdującej się tuż obok głównego wejścia do Śląskiego Zoo odbył się premierowy pokaz filmu „To tylko zwierzęta”.

Jest to niezależny dokument ukazujący różne oblicza relacji między człowiekiem i zwierzętami.
Więcej o filmie.

Celnicy w szkole o zoo – takie rzeczy to tylko w Łodzi :).
Specjalną lekcję w łódzkim zoo dla uczniów jednego z łódzkich gimnazjów (nr 22) zorganizowali celnicy – wszystko w  ramach specjalnego projektu edukacyjnego poświęconego CITES.
Celnicy opowiadali o zagrożonych gatunkach zwierząt i pokazali, jakich pamiątek nie należy przywozić z wakacji. Uczniom pokazano także specjalny film dokumentalny oraz eksponaty zarekwirowane powracającym z zagranicznych wycieczek turystom.
Więcej o całej akcji.

KONKURSY

Przypominamy o konkursie na nowe logo dla poznańskiej Maltanki oraz zorganizowanym przez wrocławskie zoo konkursie na najlepsze retro zdjęcie z ogrodu zoologicznego!
Nad logo jeszcze pracujemy, a retro zdjęcia już przesłaliśmy :).
Szczegółowo o obu konkursach pisaliśmy przed tygodniem.

ZOOPLOTEK

Miniony tydzień o dziwo nie obfitował w zbyt wiele sensacyjnych doniesień zoologicznych. Oprócz informacji o narodzinach i nowych zwierzakach pojawiło się co prawda kilka tekstów o wizycie jakichś celebrytów w zoo (dwaj – ponoć bardzo sławni, choć my jakoś średnio ich kojarzymy – nawet sprzątali w warszawskim zoo!), ale nie pojawił się materiał o nowym potworze odnalezionym w jakimś jeziorze czy kolejnym dzikim kocie grasującym na południu kraju.
Prasa pomorska pisała natomiast o 10 słynnych zwierzętach z Trójmiasta, wśród których pojawiło się aż pięć zwierzaków z oliwskiego zoo!
Poza tym cztery psy i… kot.
Tymczasem w stolicy furorę robił – i wciąż robi – „walczący o życie ranny bóbr”, znaleziony na obrzeżach Otwocka.

Na nas największe „wrażenie” zrobiły jednak dwa teksty, które pojawiły się w Echu Ziemi Puckiej.
Dotarliśmy do nich dzięki fokarium na Helu, tak się bowiem składa, że we wspomnianej powyżej gazecie pojawiły się w odstępie zaledwie tygodnia – 24 lutego i 2 marca – dwa artykuły, które w skandalicznie wypaczony sposób przedstawiły dwa bardzo ważne dla działalności fokarium zjawiska.
Tekstów komentować nie będziemy – pracownicy fokarium zrobili to doskonale (po szczegółową analizę obu artykułów odsyłamy na stronę fokarium – tutaj i tutaj), zdumiewające jest jednak, jak niski poziom rzetelności dziennikarskiej został w obu „artykułach” zaprezentowano.

Artykuł z "Echa Ziemi Puckiej" z dnia 24 lutego, za http://www.hel.ug.edu.pl)

Nam też zdarzają się błędy, ale aż tylu tak rażących – czy celowych? – nie mieliśmy chyba przez ostatnie pół roku :).

ZDARZYŁO SIĘ…

08. 03. 2010

W płockim zoo urodził się pierwszy w Polsce osioł somalijski.

08. 03. 2011

Ruszyła nowa strona internetowa wrocławskiego zoo.

Nowa strona internetowa wrocławskiego zoo

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

W ostatnim tygodniu – zgodnie z zapowiedzią – na Mrówkojadzie sporo się działo: zaprezentowaliśmy Wam 30 naszym zdaniem najciekawszych rzeźb animalistycznych, jakie można zobaczyć w polskich ogrodach zoologicznych:

ogłosiliśmy także tegorocznego laureata ZOOSCARA 2011 – Najlepszym Filmem Nakręconym w Zoo została Reanimacja:


W najbliższych dniach na stronie ukaże się kilka ciekawych materiałów, jednak niczego nie zapowiadamy, żeby nie zapeszyć.

TEMAT TYGODNIA

Foczy tydzień!

Miniony tydzień śmiało możemy nazwać „foczym”, bowiem na przestrzeni kilkunastu dni w aż trzech placówkach na świat przyszły cztery foki!
Pierwszy maluch urodził się 1 marca w oliwskim zoo – ważąca “zaledwie” 8 kg! samiczka, której rodzicami są Reja i Elvis, przyszła na świat niemal dosłownie w obecności dyrektorów ogrodu zoologicznego w Kaliningradzie, goszczących akurat w Oliwie. Stąd też na cześć gości mała foka będzie się nazywała Kalinka.
Tym samym oliwskie stado fok szarych liczy już siedem osobników. Zdjęcia małej foki można zobaczyć na stronie zoo.

Trzy dni później – 3 marca – kolejna mala foka urodziła się w płockim zoo! Kolejny już raz matką została najstarsza płocka foka, 33-letnia Selma. Mała foczka jest zdrowa i stale przybiera na wadze – ok 2 kg dziennie. Ojcem malucha – płeć małej foki nie jest jeszcze znana – jest 10-letni samiec Bubi.

Mała foka z płockiego zoo (fot. Zoo Płock)

Więcej zdjęć małej foki z płockiego zoo znajdziecie tutaj.

To już trzecie focze narodziny w płockim zoo. Niestety, pierwsze młode się nie odchowało, natomiast samiczka, która przyszła na świat w 2010 roku ma się doskonale i obecnie mieszka w zoo w Hamburgu.
Obecnie w płockim zoo są cztery foki – maluch urodzony w minioną sobotę, rodzice – Selma i Bobi – oraz 20-letnia samica.

Jakby tego było mało, kilka dni później kolejne trzy foki urodziły się w helskim fokarium! 6 marca, późnym wieczorem, Unda Marina urodziła samczyka, który otrzymał imię Lubek, z kolei 7 marca o godzinie 0.40 urodziła druga z samic, Ewa. Maluch również okazał się samcem – otrzymał imię Laskorn. Trzecia młoda foka urodziła się 8 marca – późnym wieczorem (o godzinie 22.34) samica o imieniu Ania urodziła szczenię. Samczyk, który waży 16,74 kg i mierzy 116 cm dł., otrzymał imię Lugier.
Więcej informacji o maluchach z helskiego fokarium (i sporo ich zdjęć) znajdziecie na stronie fokarium.
Co ciekawe, dwa tegoroczne maluchy urodziły się niemal w tym samym czasie co młode w zeszłym roku – w 2011 roku na Helu urodziły się cztery foki szare6 marca urodził się samczyk, Knop, którego matką została Ania, 8 marca urodziła się Koga, córka Undy Mariny, 10 marca Kil, syn Agaty, a 11 marca Klif, syn Ewy.
Ojcem całej czwórki był Bubas, który „odpowiada” także za tegoroczne przychówki :).
Jak widać, w 2010 roku wszystkie urodzone w fokarium foki otrzymywały imiona rozpoczynające się na literę K, w tym zaś obowiązuje literka L :).

Tyle na dziś, a kolejny – sześćdziesiąty szósty już! – numer 7 Dni Zoo już za tydzień!

4 comments on “„7 Dni Zoo” nr 65 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s