Dzioborożce palawańskie we wrocławskim zoo

Nowymi mieszkańcami wrocławskiego zoo są dzioborożce palawańskie – para tych pochodzących z Filipin ptaków przyjechała do Wrocławia kilka dni temu z praskiego zoo.

Dzioborożce palawańskie z wrocławskiego zoo (fot. Zoo Wrocław)

Dzioborożce palawańskie z wrocławskiego zoo (fot. Zoo Wrocław)

Wydarzenie to o tyle niezwykłe, gdyż są to najpewniej jedne z najrzadszych ptaków w polskich ogrodach zoologicznych – w Polsce nie eksponowano ich nigdy, bardzo rzadkie są także w zagranicznych ogrodach zoologicznych – jest to jeden z najrzadziej eksponowanych gatunków dzioborożców w Europie.
Można je zobaczyć jeszcze tylko w greckim Zoo Attica, rosyjskim Nowosybirsku, w Pradze i w holenderskim Veldhoven. Pierwsze dzioborożce palawańskie w ogrodach zoologicznych pojawiły się w zoo w Nowosybirsku, w 2009 roku.
Jest to już czwarty gatunek dzioborożca we wrocławskim zoo – w zoo mieszkają już bowiem dzioborożce bruzdodziobe (białogardłe), dzioborożce białodziobe oraz dzioborożce kafryjskie.
Cała rodzina dzioborożców liczy ok. 50 gatunków – występują one głównie w Afryce na południe od Sahary oraz w tropikalnych rejonach Azji, w tym na Archipelagu Filipińskim, skąd też pochodzą dzioborożce palawańskie – zamieszkują one należącą do Filipin wyspę Palawan.
Co więcej, para nowych dzioborożców to także kolejni przedstawiciele fauny Filipin, w zoo są już bowiem kanczyle filipińskie, jelenie Alfreda i syczki filipińskie – tym samym wrocławskie zoo posiada największą – obok Nowego Zoo w Poznaniu – kolekcję zwierząt z tego regionu.
Ptaki te można oglądać w wolierze w pawilonie Ptaszarni.

Dzioborożce palawańskie to stosunkowo nieduże (około 70 centymetrów) ptaki. Mają czarne upierzenie z białym ogonem. Jak na dzioborożce przystało, posiadają tez duży, kremowobiały dziób. Znane są wydawania charakterystycznych, bardzo głośnych dźwięków.
Są endemitami, co oznacza, że występują jedynie na wyspie Palawan. Zamieszkują przede wszystkim lasy namorzynowe.
Ich populacja stale się zmniejsza – w ciągu ostatnich 10 lat zanotowano spadek ich liczebności o co najmniej 20%! Jest to spowodowane przede wszystkim niszczeniem ich naturalnych siedlisk oraz nielegalnym handlem – bardzo często trafiają one do prywatnych kolekcji.
Zwykle występują w parach lub niewielkich grupach rodzinnych. Jedzą przede wszystkim owoce, owady i małe gady.

Reklamy

3 comments on “Dzioborożce palawańskie we wrocławskim zoo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s