„7 Dni Zoo” nr 63 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w sześćdziesiątym trzecim już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

"7 Dni Zoo" nr 63

W dzisiejszym numerze przeczytacie m.in. o tym, czym jest Leap Day, co nie wydarzyło się 138 lat temu w Poznaniu, jaki zwierzak z wrocławskiego zoo robi furorę w sieci i kto urodził się w warszawskim zoo.
Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO WROCŁAW

To ci dopiero historia!
2 lutego we wrocławskim zoo urodziła się świnka wietnamska, samiczka, która jako jedyna z miotu trzech osobników przeżyła – jej rodzeństwo zmarło, a mała świnka została odrzucona przez matkę. Na szczęście maluchem zajęli się pracownicy zoo, którzy karmią świnkę z butelki.
Dzień później młode urodziła kolejna samica, pracownicy zoo próbowali w związku z tym porzucić osieroconego malucha do jej miotu, niestety bez powodzenia.
Póki co maluch jest więc odchowywany na butelce.

(fot. Zoo Wrocław)

Urocza świnka robi póki co furorę w Internecie – jako pierwszy zwierzak z polskiego ogrodu zoologicznego trafiła na stronę ZooBorns, zbierającą najciekawsze maluchy z ogrodów zoologicznych całego świata.
Nieźle! :).

(fot. Zoo Wrocław)

ZOO ŁÓDŹ

W łódzkim zoo na świat przyszły trzy surykatki!
Zwierzęta te bardzo dobrze rozmnażają się w łódzkim zoo, jest to bowiem już trzeci przychówek tej zimy – ta sama samica urodziła bowiem trójkę młodych w grudniu, natomiast na przełomie roku inna samica urodziła dwa młode – tym samym w ciągu trzech miesięcy w łódzkim zoo urodziło się aż osiem surykatek!
W łódzkim zoo jest obecnie aż 17 surykatek w dwóch różnych stadach – jedna grupa już niebawem zamieszka na nowym wybiegu obok żyrafiarni, druga zostanie najpewniej na starym wybiegu.

ZOO SAFARI BORYSEW

Rodzina owiec rackich z borysewskiego Safari Zoo powiększyła się o jednego osobnika.

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ ZOO BYDGOSZCZ

Kilka dni temu w bydgoskim zoo urodził się lemur katta. To już piąty przychówek tego gatunku w historii zoo – myślęcińskie stado lemurów liczy obecnie osiem osobników.

ZOO WARSZAWA

A o tym, kto urodził się kilka dni temu w warszawskim zoo, przeczytacie w Temacie Tygodnia!

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

ZOO WROCŁAW

Do samotnej samicy warana timorskiego z wrocławskiego zoo dołączyła para tych waranów, tym samym w zoo są obecnie trzy warany timorskie. Samiec, po odbyciu kwarantanny, już trafił na nową ekspozycję w pawilonie Terrarium, z kolei samice przebywają jeszcze na zapleczu ponieważ jedna z nich już niebawem zniesie jaja i dopiero potem obydwie dołączą do samca.
Do zoo przyjechały także młode pytony obrączkowe oraz dwa młode żółwie żabiogłowe, a z poznańskiego zoo przyjechały dwie młode agamy żaglowe.
Już niedługo wszystkie opisane zwierzaki będzie można zobaczyć na ekspozycji w Terrarium, póki co zaś można je zobaczyć tutaj.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Pokaz kotów rasowych w Zamościu.
Przed tygodniem pisaliśmy o zbiórce pieniędzy na poprawę warunków bytowych zwierząt w Schronisku dla Bezdomnych Psów i Ogrodzie Zoologicznym w Zamościu, jaka miała mieć miejsce podczas Pokazu Kotów Rasowych.
Jak się okazało, pokaz cieszył się wielkim powodzeniem, dzięki czemu udało się zebrać 1608,64 zł.

„Znikną, nim je poznamy”
Pod takim hasłem odbył się dziś (o godzinie 13.00) we wrocławskim zoo wykład Rolanda Wirtha, członka ZGAP (Zoological Society for Conservation of Spieces and Populations). Wykład poświęcony był niezwykłym gatunkom zwierząt, które niestety sa zagrożone wyginięciem.

Nowa strona internetowa zamojskiego zoo!
Kilka dni temu ruszyła nowa odsłona strony internetowej zamojskiego zoo. Nowa strona prezentuje się efektowniej od poprzedniej, jest też bardziej czytelna i przejrzysta.

Na plus zasługuje przede wszystkim szata graficzna (zmieniający się nagłówek!) oraz zakładka z kolekcją zwierząt.
Dużo lepiej niż wcześniej prezentuje się także dział poświęcony historii zoo oraz zakładka o projekcie „Przebudowa i unowocześnienie Ogrodu Zoologicznego im. Stefana Milera w Zamościu”.

Szansa dla Korabiewic.
W poprzednim numerze 7 Dni Zoo w Temacie Tygodnia pisaliśmy o dramatycznej sytuacji niedźwiedzi w schronisku w Korabiewicach. Jak się okazuje, są szanse, że ich los może się w końcu poprawić.
Na stronie bearproject.org czytamy, iż właściciel schroniska podjął współpracę z Fundacją VIVA!, która obecnie opiekuje się mieszkańcami schroniska.
Cały też czas czynione są starania, aby znaleźć dla mieszkających tam zwierząt – zwłaszcza niedźwiedzi – nowy dom.
Tymczasem 21 lutego z inicjatywy BearProject odbyło się spotkanie w GDOŚ w sprawie przyszłości korabiewickiego schroniska i tamtejszych niedźwiedzi.
Kiedy i dokąd trafią niedźwiedzie z Korabiewic – jeszcze nie wiadomo, wiele wskazuje jednak na to, że jeszcze w tym roku przeniosą się w inne miejsce.

Leap Day 2012
Amphibian Ark (AArk), organizacja podejmująca problem czynnej ochrony płazów w skali globalnej, w ramach Leap Day 2012 – corocznej akcji zwracającej uwagę na zagrożenia czyhające na płazy – organizuje specjalną akcję pod hasłem „Leaping Ahead of Extinction”.
Tego dnia na całym świecie (w 58 krajach, choć akurat nie w Polsce…) odbędą się różnorodne wydarzenia, imprezy i spotkania, podczas których podnoszony będzie problem zagrożonych wyginięciem gatunków płazów.
Akcję promuje fantastyczny plakat:
A więcej o samej akcji możecie przeczytać tutaj.

IMPREZY

URODZINY W PŁOCKIM ZOO

Urodziny w zoo? Dlaczego nie! Teraz taką możliwość zapewnia także płockie zoo.

KONKURSY

ŻYCZENIA DLA KUBY

Zakończył się zorganizowany przez warszawskie zoo konkurs na najlepsze życzenia urodzinowe dla nosorożca Kuby.
Szacowny jubilat urodziny obchodzi nietypowo, bo 29 lutego, jeszcze zdążymy więc wymyślić dla niego jakiś pokonkursowy prezent :).

ZDARZYŁO SIĘ…

18. 02. 2011

Do łódzkiego zoo przyjechał samiec lwa azjatyckiego – Maksimus.

23. 02. 2011

Do łódzkiego zoo z Ogrodu Fauny Polskiej przyjechał samiec sępa płowego, Telly.
Później okaże się, że Telly wcale nie był samcem…

Telly jeszcze w Bydgoszczy, jeszcze jako samiec...

23. 02. 2012

Trzynaste urodziny obchodził M’Tonge – goryl z warszawskiego zoo. Z tej okazji w w Pawilonie Człekokształtnych odbyła się specjalna impreza urodzinowa.
Prezenty dla jubilata oczywiście były :).

24. 02. 1874

W Poznaniu nie powstało „Towarzystwo Akcyjne „Ogród Zoologiczny”. Datę tę mylnie przyjmuje się za początek istnienia poznańskiego zoo, co – jak już udowodniliśmy – mija się z prawdą.

24. 02. 2011

Dokładnie rok temu w warszawskim zoo urodziła się 90. w historii stołecznego ogrodu foka szara.

LISTY DO REDAKCJI

Żyjecie?

Kilka takich i tej podobnych wiadomości dostaliśmy w ostatnim czasie od naszych czytelników :).
Odpowiadamy – żyjemy i mamy się nieźle! Wątpliwości odnośnie do naszej dalszej egzystencji wynikają zapewne z faktu, iż na Mrówkojadzie ostatnio jakby spokojniej, a teksty pojawiają się rzadziej, uspokajamy jednak – to tylko chwilowy, zimowy letarg, z którego powoli zaczynamy się wybudzać!
Już niebawem bowiem opowiemy Wam, o czym przeczytacie w najnowszym numerze ZOOrro, powiemy, po co mrówkojadom ogon, zajrzymy na imprezę urodzinową do Kuby, ogłosimy też nominacje do mrówkojadzich nagród filmowych :).
A gdy tylko zrobi się trochę cieplej, ruszymy w trasę, wrócą więc relacje z wypraw – od ostatniej minął wszak już miesiąc!

WIEŚCI ZE ŚWIATA

MAŁY MRÓWNIK Z CHICAGO

12 stycznia w Brookfield Zoo w Chicago urodził się mrównik!

Ważącego 7 kilogramów „malucha” zaprezentowano kilka dni temu – mały mrównik ma się świetnie i jest pod czujną opieką swojej matki, siedmioletniej Jessie. Ojcem malucha, którego płeć nie jest jeszcze znana, jest Hoover.
Urodzony na początku roku maluch jest już dziewiątym mrównikiem, który przyszedł na świat w Brookfield Zoo. Pierwsze narodziny tego gatunku w Chicago miały miejsce w 1992 roku, jednak od 2002 roku – aż do teraz – mrówniki nie rozmnażały się!

Maluch z Chicago jest drugim mrównikiem urodzonym w tym roku – przypominamy, że 6 stycznia mrównik urodził się w zoo w Antwerpii, wszystko wskazuje więc na to, że 2012 rok może być rokiem mrówników :).
Ciekawe, co na to wrocławska para?

TYDZIEŃ ODEJŚĆ…

W ostatnich dniach w kilku ogrodach zoologicznych pożegnano zwierzęta, które były symbolami danych placówek.
W zoo w Nancy (Francja) padł szympans Jojo, uznawany za najstarszego szympansa mieszkającego w zoo – miał 60 lat. Tytułem najstarszego szympansa w zoo Jojo „cieszył się” zaledwie kilka tygodni – został nim po tym, jak 24 grudnia ubiegłego roku w Suncoast Prymas Sanktuarium w Palm Harbor na Florydzie zmarł Cheetah-Mike – szympans, który zasłynął rolami w filmach o Tarzanie, a którego wiek szacowano na 80 lat!
Jojo zmarł z przyczyn naturalnych.
Z w Buffalo Zoo (USA) pożegnano 22-letniego niedźwiedzia Toby’ego, który był ikoną zoo i ulubieńcem zwiedzających. Toby był już bardzo schorowany i strasznie cierpiał, dlatego poddano go eutanazji. Podobnie stało się z 24-letnim nosorożcem czarnym Pete’m z Oregon Zoo (USA), który cierpiał na niewydolność nerek.
Pete, który prawie całe życie spędził w Oregon Zoo, był największą gwiazdą ogrodu i ambasadorem swojego gatunku w kampanii na rzecz ochrony nosorożców czarnych, które są zagrożone wyginięciem.

TEMAT TYGODNIA

Trzy tygrysy sumatrzańskie z warszawskiego zoo!

To ci dopiero nowina – w warszawskim zoo w sobotę, 18 lutego, tygrysica Ratu urodziła trzy młode. Ich ojcem jest nowy partner Ratu – Iban.
Ratu urodziła się w 2003 roku w Krefeld, natomiast Iban w 2000 roku w Amnéville. Do Warszawy Iban przyjechał w zeszłym roku z Frankfurtu właściwie w jednym celu – spłodzić z Ratu młode. We Frankfurcie pozostawił samicę z dwójką młodych, a do Polski przyjechał w aurze brutala (zagryzł jedną ze swoich partnerek…), jak się jednak okazało, ciągnąca się za nim zła fama w Polsce nie znalazła potwierdzenia, a z powierzonego sobie zadania wywiązał się znakomicie :).
Dla Ratu jest to już trzeci miot, jednak dwa poprzednie zostały przez nią odrzucone w ciągu kilku pierwszych dni. Pierwszym przychówkiem Ratu była Wenus, która urodziła się w 2007 roku, a która niestety padła po kilku tygodniach od narodzenia. Więcej szczęścia miała urodzona w 2008 roku słynna już Zoja – choć również została odrzucona przez matkę, to dzięki opiece pracowników zoo udało się ją odchować.
Młode tygrysy urodzone przed tygodniem póki co są pod troskliwą opieką matki i wypada mieć tylko nadzieję, że tym razem obędzie się bez jakichkolwiek komplikacji.
Płeć maluchów nie jest jeszcze znana, póki co też nie sposób zrobić im zdjęcia.

W zoo coraz głośniej mówi się o tym, że narodziny małych tygrysów są zwiastunem wielkich wydarzeń, jakie będą mieć miejsce w tym roku – od lat bowiem głośno mówi się o narodzinach małego nosorożca, małego hipopotama, a może nawet małego słonia…

Maluch nr 1, maluch nr 2 czy maluch nr 3? Najlepiej wszystkie!

Co z tego wyjdzie – zobaczymy. Początek roku jest jednak naprawdę efektowny!

Tyle na dziś, a kolejny – sześćdziesiąty czwarty już! – numer 7 Dni Zoo już za tydzień!

Reklamy

One comment on “„7 Dni Zoo” nr 63 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. O tak, narodziny aż 3 tygrysów sumatrzańskich to naprawdę świetna nowina! Będę trzymać kciuki za Ratu i oczywiście również mam nadzieję, że to nie koniec „super-narodzin” w warszawskim ogrodzie : ). No i gratulacje dla świnki wietnamskiej z Wrocławia za zdobycie takiej popularności ; ).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s