Dziś Międzynarodowy Dzień Kota!

17 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Kota, który zapoczątkowany został we Włoszech w 1990 roku. O tym, jak ważne w życiu człowieka są koty, nie ma sensu pisać. Wiedzą to wszyscy – kociarze i niekociarze. My w ramach MDK postanowiliśmy przypomnieć kilka kotów, które każdy znać powinien – od tych najmniej ważnych, aż do – naszym zdaniem – z różnych względów najistotniejszych w kulturze.

10. Kot Filemon (Przygody kota Filemona)

Piosenkę „Szare, bure lub pstrokate” znali chyba wszyscy z naszego pokolenia… Filemon, główny bohater Dziwnego świata kota Filemona i Przygód kota Filemona to jeden z polskich bohaterów – młody i niedoświadczony, którego przez kocie życie prowadzi dorosły i stateczny Bonifacy.

9. Tom (Tom i Jerry)

Jeden z najbardziej pokrzywdzonych kotów w popkulturze – nigdy nie udawało mu się ostatecznie złapać tej głupiej myszy. Tom jest leniwy, przemądrzały i żyje w panicznym lęku przed śmiercią.

Nas zawsze zastanawiało to, jak okropnie brutalne były wszelkie animacje o Tomie i Jerrym, jak choćby ta, zapamiętana przez nas z dzieciństwa:

8. Sylwester (Zwariowane melodie)

Sylwester i Tweety to jedna  z bardziej rozpoznawalnych par zwierzęcych. Sylwester, rozpoznawalny między innymi dzięki swojej charakterystycznej wadzie wymowy, przez całe swoje życie próbuje dorwać Tweety’ego, niewielkiego żółtego ptaszka. Jak łatwo nam się domyślić, raczej mu się to nie udaje.  Sylwester nie grzeszy szczególnie rozwiniętą inteligencją, co często doprowadza do jego porażek…

7. Klakier (Azrael – Smerfy)

Polskie imię Klakiera nijak ma się do jego oryginalnej wersji – czyli do Azraela, imienia oznaczającego anioła śmierci… Mało osób jednak o tym wie. Klakier to kot czarodzieja Gargamela, największego wroga wszystkim znanych Smerfów. Tchórzliwy, ale i lojalny wobec swojego pana.

6. Garfield

Bohater komiksu Jima Davisa, który imię otrzymał na cześć jednego z amerykańskich prezydentów – Jamesa Garfielda. Garfield to największy fan lasagne, nienawidzi pająków i poniedziałków, jest leniwy, gruby i egocentryczny.

Lista rzeczy, których Garfield nie cierpi, jest naprawdę długa

Duma...?

Duma...?

5. Kot z Cheshire (Alicja w Krainie Czarów)

Spopularyzowany przez Lewisa Carrolla Kot z Chesire to jeden z większych dziwaków w kulturze, filozofujący kot, z którego zostaje tylko… złośliwy uśmiech. Po raz pierwszy pojawia się w kulturze w roku 1792 roku w tekście Petera Pindara pt. Pair of Lyric Epistles.

Kot z Cheshire

Kot z Cheshire

4. Greebo (seria książek Świat Dysku Terry’ego Pratchetta)

Jednooki kot Niani Ogg, który nie boi się praktycznie niczego, niestraszne mu są inne stworzenia czy wampiry, jest jednak szczerze znienawidzony przez większość istot żywych ze względu na swój smród, wygląd i wredotę. Postać Greebo posłużyła Terry’emu Pratchettowi do rozszerzenia paradoksu kota Schrödingera – kot zamknięty w pudełku może być bowiem albo żywy, albo martwy, albo bardzo wściekły.

Rysunek Gribbo autorstwa Paula Kidby

Rysunek Greebo autorstwa Paula Kidby

3. Kot „Co ja pacze”

To mem, którego chyba nikomu nie trzeba opisywać. Najlepszy komentarz ostatnich miesięcy do każdej sytuacji.

Co ja pacze?

Co ja pacze?

Mem ulegał też różnorodnym przeróbkom, na przykład takim:

Jednak ani ta, ani żadna z pozostałych przeróbek nie ma uroku oryginału

2. Kot Simona

Kiedy nasi przyjaciele, właściciele dwóch kotów – Amura:

Amur - fot. Natalia i Marek

Amur - fot. Natalia i Marek

i Odważnika:

Odważnik - fot. Natalia i Marek

Odważnik - fot. Natalia i Marek

zobaczyli animację Simona Tofielda, nie mogli uwierzyć. Nie można było bowiem lepiej ująć kociego charakteru, niż w Kocie Simona. Zresztą – zobaczcie sami.

1. Behemot (Michaił Bułhakow, Mistrz i Małgorzata)

Jeden z członków szatańskiej świty Wolanda. Ogromny, czarny, gadający kocur, który pozbawia głowy konferansjera w teatrze pije wódkę i gra w szachy, a także ucina sobie pogawędki z ludźmi.

Behemot ukroił sobie kawałek ananasa, posolił go, popieprzył, zjadł, a potem tak brawurowo chlupnął drugą setkę spirytusu, że wszyscy zaczęli mu bić brawo.

A wyglądać może mniej więcej tak:

Tak może wyglądać Behemot

Tak może wyglądać Behemot

To tyle, jeżeli chodzi o koty, a za kilka godzin zapraszamy Was na kolejny numer 7 Dni Zoo!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s