„7 Dni Zoo” nr 62 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w sześćdziesiątym drugim już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

"7 Dni Zoo" nr 62

W dzisiejszym numerze przeczytacie m.in. o tym, że w Zielonej Górze ma szansę powstać zoo, jaki pies dostał „psiego Oscara”, kogo nie lubią lwy morskie, jaki gad dorasta do 2,5 cm i co oznacza liczba 1359.
Zapraszamy do lektury!

PLANY I INWESTYCJE

ZOO W ZIELONEJ GÓRZE

W prasie – a dokładniej w Gazecie Wyborczejpojawiły się już pierwsze – bardziej konkretne – informacje dotyczące planów zbudowania w Zielonej Górze ogrodu zoologicznego, o którym mówiło się od lat, jednak dopiero od ubiegłego roku inwestycja nabrała realnych kształtów.
Teraz zobaczyliśmy pierwsze wizualizacje i poznaliśmy szczegóły dotyczące charakteru zwierzyńca – skupi się on na hodowli i ekspozycji krajowych gatunków, ale pojawią się też zwierzęta z Zoo Cottbus, z którym zielonogórska placówka będzie ściśle współpracować.
Więcej informacji na ten temat oraz wizualizacje zielonogórskiego zoo znajdziecie tutaj.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Ferie w zoo – to jeszcze nie koniec!
Tak, niektórzy jeszcze mają ferie, niektórzy dopiero je zaczynają!
Jeśli jesteście ciekawi, co na czas ferii przygotowało dla zwiedzających krakowskie zoo – zajrzyjcie tutaj.

Krakowska karta rodzinna.
Od początku tego roku krakowskie zoo włączyło się do uczestnictwa w programie „Krakowska Karta Rodzinna”, w ramach którego można skorzystać z wielu zniżek i ulg – na kartę do zoo wejść będzie można za jedyne 10 zł.
Oferta skierowana jest do rodzin i jest aktualna w pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca.

Pokaz kotów rasowych w Zamościu.
19 lutego w Galerii Handlowej Revia Park w Zamościu odbędzie się Pokaz Kotów Rasowych. Tego samego dnia Fundacja dla Zwierząt TECTUM przeprowadzi zbiórkę pieniężną do puszek kwestorskich – środki pochodzące ze zbiórki zostaną przeznaczone na poprawę warunków bytowych zwierząt w Schronisku dla Bezdomnych Psów i Ogrodzie Zoologicznym w Zamościu.

Lekcje w zamojskim zoo.
Dział Dydaktyczny zamojskiego zoo zaprasza uczniów i nauczycieli na zajęcia edukacyjne w zoo. Więcej.

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu laureatem Narodowego Konkursu Ekologicznego “Przyjaźni Środowisku”!

Nagrodę odbiera dyrektor toruńskiego zoo, Pani Hanna Ciemiecka

O przyznaniu tej zaszczytnej nagrody toruńskiej placówce pisaliśmy tutaj.

KULTURA

UGGIE „THE DOG” NAJLEPSZYM PSIM AKTOREM!

Uggie, pies z rasy Jack Russell, który wystąpił w filmie pt. Artysta został wyróżniony Złotą Obrożą za najlepszego psiego aktora w kinowym filmie pełnometrażowym.

Golden Collar Awards przyznano 13 lutego w hotelu Palomar w Los Angeles  – dopiero po raz pierwszy! Zebrane w czasie gali pieniądze zostały przeznaczone na schroniska dla zwierząt i organizacje im pomagające. Nagrody zainicjował magazyn „Dog News Daily”.

Uggie, urodzony w 2002 roku, to prawdziwy wyjadacz – przed rolą w Artyście zagrał w Wodzie dla słoni (2011), za którą również był nominowany do Złotej Obroży, oraz licznych reklamach. Już wcześniej za występ w Artyście uhonorowano go prestiżową nagrodą Palm Dog Award, przyznawaną od 2001 roku w Cannes czworonożnym wykonawcom za wybitne osiągnięcia w filmie.

Wśród pozostałych nominowanych znaleźli się jeszcze Denver z filmu 50/50 za rolę Szkieletora, Hummer z Kobiety na skraju dojrzałości  i Cosmo z Debiutantów, który wcielił się w rolę Arthura.
Pełną listę nominowanych znajdziecie tutaj.

A my gorąco polecamy wszystkim Artystę – nie tylko ze względu na fantastyczną rolę Uggiego, ale przede wszystkim dlatego, że to zdecydowanie najlepszy film minionego roku i fenomenalne kino!

ZOOPLOTEK

W ostatnim tygodniu mogliśmy przeczytać m.in. o tym, co spotkało Shakirę na wakacjach w RPA i dlaczego lepiej nie zbliżać się zanadto do lwów morskich, głośno było też o ataku lwa na pracownika lwiej farmy w RPA (znowu to RPA!), dowiedzieliśmy się także, czym okazał się tajemniczy potwór z islandzkiego jeziora

CIEKAWOSTKI

NA MADAGASKARZE ODKRYTO NAJMNIEJSZEGO GADA ŚWIATA!

14 lutego grupa amerykańskich i niemieckich zoologów, która badała faunę Madagaskaru odkryła niezwykłe stworzenie – miniaturowego kameleona, który okazał się być najmniejszym gadem świata!

(fot. F.Glaw, J.Kohler, T.M.Townsend, M.Vences / wikipedia (CCby 3.0))

Kameleon należy do rodzaju Brookesia sp, powszechnie występującego na Madagaskarze, gdzie żyje dotychczasowy rekordzista – Brookesia minima – osiągający maksymalnie 3,4 cm długości. Brookesia micra, bo tak nazwano nowo odkryty gatunek, jest jeszcze mniejszy – ma zaledwie 2,5 cm! Posiada charakterystyczny pomarańczowo zabarwiony ogon i w porównaniu z resztą ciała nieco większą głowę niż jego krewniacy!
Nowego rekordzistę znaleźć nie było łatwo, gdyż żeruje w dzień, a w nocy śpi na gałęziach krzewów, około 10 cm nad ziemią, dlatego znacznie łatwiej jest go odnaleźć po zmroku.
Miniaturyzacja nowoodkrytego kameleona to najpewniej specyficzny mechanizm ewolucyjny w środowisku, w którym żyją minikameleony. Osobniki wtapiające się w szatę roślinną nie tylko dzięki swojemu ubarwieniu, ale właśnie dlatego, że są tak malutkie, miały większe szanse przetrwania. Mniejsze rozmiary oznaczają również mniejszą wagę oraz znacznie szybszą ucieczkę przed drapieżnikiem. Drogą selekcji naturalnej, z każdym pokoleniem kameleony stawały się więc coraz mniejsze. Miniaturyzacja ma jednak pewne wady, nie tyle dla samych zwierząt, co dla naukowców.

Obszar występowania poszczególnych gatunków minikameleonów na północy Madagaskaru (fot.F.Glaw, J.Köhler, T.M. Townsend, M. Vences (CCby3.0)

Niestety, nowoodkrytemu kameleonowi już grozi wyginięcie – wycinka lasów, która prowadzona jest coraz bardziej agresywnie na dziewiczych terenach Madagaskaru pozbawia zwierzęta naturalnego środowiska…

CO MA PIŁKA NOŻNA DO ZOO, CZYLI EURO CORAZ BLIŻEJ…

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej – czyli tzw. Euro 2012 – coraz bliżej, nie dziwi więc, że cały kraj powoli przygotowuje się do najazdu piłkarzy i kibiców z całej Europy nad Wisłę. Euro-gorączka nie omija także ogrodów zoologicznych. W warszawskim zoo na ten przykład szukają zwierzaków mających czeskie, rosyjskie lub greckie pochodzenie, aby w ten sposób zachęcić do odwiedzin kibiców trzech reprezentacji, które zmierzą się w czerwcu z Polską…
Z kolei redakcja Głosu Wielkopolskiego ogłasza konkurs, w którym można wybrać maskotki dla drużyn biorących udział w Euro 2012 – do każdej reprezentacji dobierany będzie inny… mieszkaniec poznańskiego zoo, który w jakiś sposób kojarzy się z daną drużyną…

My tymczasem przypominamy drużynę, która bez trudu pokonałaby wszystkie ekipy, jakie w czerwcu grać będą na stadionach Polski i Ukrainy…

Ech, to by dopiero była drużyna...

LICZBA DNIA

1359 – tyle sztuk zwierząt udało się policzyć pracownikom łódzkiego zoo podczas odbywającego się co roku liczenia inwentarza. W zoo mieszka oczywiście więcej zwierząt, ale niektórych gatunków – mrówek, motyli czy świerszczy – policzyć po prostu nie sposób, dlatego ich ilość podaje się w przybliżeniu. Tych „niepoliczalnych” mieszkańców w łódzkim zoo jest około 1600.
Jeśli chodzi o gatunki, to tych w zoo jest 440 – z czego 410 to kręgowce!

ZDARZYŁO SIĘ…

12. 02. 2010

Do wrocławskiego zoo trafia niedźwiedzica brunatna Przemisia. 22 lutego Przemisia debiutuje na wybiegu.

LISTY DO REDAKCJI

Jak wiadomo, od dawien dawna śledzimy we wszelkiego rodzaju mediach rozmaite teksty dotyczących ogrodów zoologicznych – i, jak wiadomo, czasem wśród nich znajdują się takie, przy lekturze których wyglądamy mniej więcej tak:

albo tak:

Dziś jeden z naszych czytelników podesłał nam link do tekstu, przy lekturze którego zrobiliśmy i tak, i tak :).
Tekst jest już dość stary, niemniej (nie)warto go przeczytać – o, tutaj.

TEMAT TYGODNIA

Niedźwiedzi dramat w Korabiewicach

Na stronie bearproject pojawił się przed kilkoma dniami wstrząsający raport dotyczący sytuacji niedźwiedzi trzymanych w schronisku dla zwierząt w Korabiewicach.

Niedźwiedź w korabiewickim schroniksu (fot. profil bearproject na FB)

Autorzy BearProject – Agnieszka Sergiel i Robert Maślak – odwiedzili schronisko w Korabiewicach 10 lutego. Pomimo faktu, iż zgoda na dalsze prowadzenie schroniska została cofnięta w minionym roku, nadal przebywa tam wiele zwierząt – m.in. kilkaset psów, wilk oraz cztery niedźwiedzie – trzy brunatne i jeden himalajski.
Niedźwiedzie są w bardzo złym stanie – są wychudzone (jedzą głównie… marchew!), nie mają wody, brakuje im opieki weterynaryjnej i minimalnych choćby warunków do życia. Jeśli pamiętacie, w jakich warunkach żyły niedźwiedzice w Lesznie, to wyobraźcie sobie, że sytuacja czterech niedźwiedzi z Korabiewic jest jeszcze gorsza!
Infrastruktura schroniska jest w opłakanym stanie, a przeciwko wielu pracującym tam osobom toczą się sprawy karne za znęcanie się nad zwierzętami.
Schronisko – choć nie ma prawa istnieć! – działa nadal, dlatego też Fundacja BearProject szuka sposobów na zabranie stamtąd wilka i niedźwiedzi i znalezienie im nowego domu.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie bearproject, gdzie znajduje się ponadto szereg informacji dotyczących niedźwiedzi, m.in. Projekt Planu Ochrony Niedźwiedzia Brunatnego w Polsce i informacje o zakazie trzymania niedźwiedzi w domach, schroniskach i ogrodach zoologicznych bez licencji.

Tyle na dziś, a kolejny – sześćdziesiąty trzeci już! – numer 7 Dni Zoo już za tydzień!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s