„7 Dni Zoo” nr 61 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w sześćdziesiątym pierwszym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

"7 Dni Zoo" nr 61

W dzisiejszym numerze przeczytacie m.in. o tym, co robić w walentynki i dlaczego warto akurat wtedy iść do zoo, kiedy ruszą prace nad wrocławskim Afrykarium, które urodziny obchodzi w tym roku WAZA, jakiego mitycznego stwora widziano w pewnym jeziorze na Islandii i czy na Syberii żyją mamuty…
Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO ŁÓDŹ

Smutne wieści z Łodzi – przed tygodniem pisaliśmy o wielkim wydarzeniu, jakim były narodziny małej żyrafy, tymczasem okazało się, że żyrafka przeżyła tylko cztery dni i padła 6 lutego.
Samiczka była drobna, ważyła zaledwie 30 kg, podczas gdy zwykle nowonarodzone młode mają wagę 40–69 kg. Do tego była słaba, a jej matka, Hana, nie chciała jej karmić, o czym pisaliśmy już przy okazji jej narodzin. Młode próbowali karmić butelką pracownicy zoo, niestety na niewiele się to zdało.
Tym samym klątwa, wisząca nad łódzką żyrafiarnią trwa nadal – choć żyrafy rozmnażają się tu dobrze (dziewięć młodych między 1998 a 2006), to śmiertelność osobników jest wyjątkowo duża: w ostatnich latach padły trzy dorosłe osobniki (Kananga na serce, Aranka miała wypadek, a Sandokan udławił się plątaniną lin i sznurków, którą połknął), a teraz jeszcze młode.
W zoo pozostały jeszcze trzy dorosłe osobniki – Hana i Tofik oraz czteroletnia samica Suri.

Żyrafy z łódzkiego zoo (fot. Wojtek)

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

OGRÓD ZOOBOTANICZNY TORUŃ

Przed tygodniem pisaliśmy, że do Torunia 31 stycznia przyjechały z Berlina dwie samice markura, które dołączyły do przebywającego już w zoo samca, który przyjechał 8 grudnia ub. r. z Czech.
Tymczasem do poznańskiego Nowego Zoo z Torunia wyjechała urodzona w kwietniu ubiegłego roku samiczka żubra – Pomiłka. Dołączyła do poznańskiego stada, w którym przebywa m.in. jej starsza siostra!
Przypominamy, że docelowo ekspozycja żubrów w Ogrodzie Zoobotanicznym ma zostać zlikwidowana – zoo szuka miejsca dla pary dorosłych osobników, które pozostały jeszcze w zoo.

Ostatnie dni Pomiłki (w środku) w Toruniu - styczeń 2012.

Zdjęcia z transportu zwierzaków można zobaczyć na stronie zoo.

PLANY I INWESTYCJE

O inwestycjach we wrocławskim zoo przeczytacie w „Temacie Tygodnia”, natomiast wszelkie nowinki dotyczące toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego zdradzimy Wam w poniedziałek!

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Ferie w zoo.
Co, gdzie, kiedy – rozkład jazdy na ferie znajdziecie tutaj.
Najwięcej będzie się działo w Poznaniu oraz Toruniu.
Tak, niektórzy jeszcze mają ferie…

Przyjaciele płockiego zoo z nowym zarządem.
8 lutego odbyło się Walne Zebranie członków Towarzystwa Przyjaciół Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku, na którym wybrano nowy Zarząd i Komisję Rewizyjną.
Więcej informacji na temat Towarzystwa znajdziecie tutaj.

IMPREZY

Walentynki w zoo.

Walentynki w ogrodzie zoologicznym? Dlaczego nie!
Niemal wszystkie krajowe ogrody zoologiczne przygotowały w tym roku dla zwiedzających specjalną ofertę z okazji coraz popularniejszych walentynek (tak, piszemy małą literą!).
Jeśli ktoś traktuje ten dzień jakoś szczególnie, ma z czego wybierać, jeśli zaś walentynki są mu obojętne i tak warto tego dnia wybrać się do zoo, ogrody bowiem w tym roku postarały się nieco bardziej, poza tym dla „zakochanych” przygotowano oprócz licznych atrakcji także promocyjne ceny biletów :).
I tak:
Zoo Gdańsk-Oliwa:
kiedy – 14 lutego
atrakcje – możliwość spotkania ze zwierzętami w salce dydaktycznej, konkursy z niespodziankami, „ławeczka zakochanych” w pawilonie ptaszarni
promocje biletowe – brak
więcej

Stare Zoo Poznań:
kiedy – 14 lutego
atrakcje – „ławeczka sympatii” w „Świecie gadów”, na której można będzie sobie zrobić wspólne zdjęcie ze zwierzakiem – mieszkańcem pawilonu
promocje biletowe – brak
więcej

– Zoo Łódź:
kiedy – 12 lutego
atrakcje – „Walentynkowe spotkania ze zwierzakami” – w budynku „Wiwarium” będzie można oko w oko spotkać „Królewnę Żabę” i „Węża z Raju” oraz zrobić sobie pamiątkowe walentynkowe zdjęcie w romantycznym „Kąciku zakochanych”.
promocje biletowe – brak
więcej

– Zoo Płock:

kiedy – 14 lutego
atrakcje – zakątek zakochanych w „Dżungli” (możliwość zrobienia sobie zdjęcia ze zwierzakami), konkurs fotograficzny (więcej w dziale „Konkursy”).
promocje biletowe – każda para wchodzi na jednym bilecie
więcej

– Zoo Warszawa:
kiedy – 14 lutego
atrakcje – w restauracji w Słoniarni ogrodowy fotograf będzie robił zakochanym pamiątkowe zdjęcia
promocje biletowe – każda para wchodzi na jednym bilecie (pod warunkiem, że będą mieć na sobie… coś czerwonego)
więcej

– Zoo Wrocław

kiedy – 11-14 lutego
atrakcje – możliwość zrobienia sobie wspólnego zdjęcia z wężem w terrarium (tylko 14 lutego o godzinie 13.00!)
promocje biletowe – każda para wchodzi na jednym bilecie (25 zł)
więcej

Tyle w Polsce – a jak to wygląda na świecie?
Nowojorskie Bronx Zoo jutro wyśle na ulice Manhattanu dwa wielkie… karaczany! O takie:

(fot. profil FB Bronx Zoo)

Będą samotnie maszerować ulicami Manhattanu i szukać zakochanych – para, która zrobi sobie z nimi zdjęcie i wrzuci na facebookowy profil zoo, dostanie w prezencie specjalną czekoladę :).
Mniam!

KONKURSY

ŻYCZENIA DLA KUBY

Jeszcze do 20 lutego można przesyłać swoje propozycje życzeń dla nosorożca Kuby z warszawskiego zoo na adres: zoodydaktyka@zoo.waw.pl – autor najpiękniejszych życzeń będzie mógł wręczyć Kubie tort urodzinowy!
Przypominamy – 29 lutego – tak, w tym roku jest taki dzień! – swoje ósme urodziny obchodzić będzie gwiazda warszawskiego zoo, nosorożec indyjski Kuba. Z tej okazji warszawskie zoo zorganizowało dla wszystkich chętnych konkurs na najciekawsze życzenia urodzinowe dla jubilata.

WALENTYNKOWY KONKURS FOTOGRAFICZNY PŁOCKIEGO ZOO

Z okazji walentynek płockie zoo zorganizowało dla wszystkich zakochanych konkurs fotograficzny, w którym wygrać można roczny karnet wstępu do zoo dla dwóch osób!
Szczegóły konkursu znajdziecie tutaj.

POLECANA LEKTURA

Dziś polecamy tekst, który ukazał się w Gazecie Wyborczej – „Lwy: za 10 lat będą już tylko w zoo!”.
Z rozmowy Tomasza Ulanowskiego z parą przyrodników,  Beverly i Dereckiem Joubertem, autorami filmu dokumentalnego Ostatnie lwy dowiemy się, jaki los czeka lwy i kto najbardziej zagraża władcom sawanny.

Film Last Lions, z rewelacyjnym komentarzem Jeremy’ego Ironsa, zadebiutował w kinach w połowie lutego 2011 – niestety, nie w Polsce…

KULTURA

WYSTAWA PRAC… ZWIERZĄT!

W Muzeum Zoologicznym Granta, należącym do Uniwersyteckiego College’u Londyńskiego,  od 1 lutego do 9 marca można oglądać wystawę niezwykłych prac – niezwykłych, bo stworzonych przez… zwierzęta!

Wystawa „Sztuka Zwierzęca” (Art by Animals) odwołuje się do popularnego w latach 50. XX wieku programu Zoo Time, prowadzonego przez Desmonda Morrisa, w którym pokazywano na żywo malujące szympansy.
Na wystawie Art by Animals zgromadzono prace różnych gatunków zwierząt: dwóch słoni, szympansa, gorylicy i dwóch orangutanów sumatrzańskich. Słonie mieszkają w Samutprakarn Zoo w Bangkoku, a małpy w różnych ogrodach zoologicznych w USA.
Przyznajemy – efekty są bardzo ciekawe :).

Od kilkudziesięciu lat ogrody zoologiczne wykorzystują zajęcia plastyczne jako sposób na urozmaicanie podopiecznym czasu, a ich prace wystawiane są później na aukcjach, z których zysk przeznaczany jest np. na ochronę zagrożonych gatunków.
Przy okazji takiej wystawy można się także zastanowić, na ile zwierzęta mogą tworzyć sztukę i gdzie przebiega granica między przypadkowym bohomazem, a zmysłem artystycznym :).

PAMIĄTKOWA PUBLIKACJA NA 77. URODZINY WAZA!

W tym roku 77. rocznicę założenia obchodzi WAZA – Światowe Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.
Założona w 1935 roku organizacja wydała z tej okazji okolicznościową publikację – „77 years: the History and Evolution of the World Association of Zoos and Aquariums 1935-2012”.
Książka śledzi historię i ewolucję WAZA od 1935 do 2012 roku. Na podstawie licznych materiałów archiwalnych książka opowiada o tym, jak WAZA rozwinęła się z prostej międzynarodowej organizacji dyrektorów ogrodów zoologicznych do czołowej organizacji zajmującej się  ochroną przyrody o globalnym zasięgu i dużej sile oddziaływania.

Przy tej okazji WAZA otwiera także swój profil na Facebooku.  Rocznicowa książka WAZA jest dostępna w sprzedaży internetowej – chociażby tutaj.

WAZA – logo organizacji

ZOOPLOTEK

W ostatnim tygodniu działo się wyjątkowo dużo – plotek, skandali i sensacyjnych doniesień ze świata zwierząt i ogrodów zoologicznych nie brakowało!
Głośno było o pojeniu zwierząt alkoholem w zoo w Karagandzie (Kazachstan), co miało być cudownym sposobem walki z zimnem, dużo mówiło się masowych atakach kłusowników na ogrody zoologiczne i muzea przyrodnicze – na celowniku złodziei znalazły się… rogi nosorożców!
W Pakistanie sensację wzbudziło wyłowienie z morza martwego rekina wielorybiego, który mierzył… 14 metrów długości (!!!), a furorę w mediach robiło to nagranie:

– tokijskie zoo pokazuje, jak złapałoby nosorożca, gdyby ten uciekł z wybiegu.
Brawa.

Hitem tygodnia były jednak dwie inne historie – obie z „potworami” w rolach głównych…

MAMUT NA SYBERII!

Kilka tygodni temu pisaliśmy o tym, że japońscy naukowcy pracują nad wskrzeszeniem mamuta, a tymczasem zaledwie przedwczoraj w sieci pojawił się film, na którym widać… no właśnie, sami zobaczcie:

!!!
Internet wrze – mamut włochaty przechodzący przez rzekę na Syberii! A jednak – pogłoski o żyjących gdzieś na Syberii mamutach okazują się być prawdziwe!
Nie brakuje głosów, że może to być też… niedźwiedź niosący w pysku rybę (co wydaje się być naszym zdaniem najbardziej prawdopodobne) albo słoń-uciekinier (po prawdzie „zwierzę” na filmie wygląda bardziej jak słoń, niż mamut właśnie).
Film miał zostać nakręcony przez rosyjskiego inżyniera w Czukockim Okręgu Autonomicznym.
Dziwi jednak, dlaczego nagranie jest tak krótkie – całość trwa tak naprawdę ledwie 10 sekund! Wyobraźcie sobie – macie kamerę (aparat z opcją wideo/komórkę), widzicie z pewnej odległości mamutopodobne zwierzę idące przez rzekę i nagrywacie tylko 10 sekund?
Jasne.
Są też podejrzenia odnośnie do ruchów wody w rzece (co sugeruje, że nagranie mogło być edytowane), wreszcie dziwi fakt, że nagrany przed rokiem film wypłynął dopiero teraz. Jakby tego było mało, prawa do filmiku rości sobie Michael Cohen, znany z pisania o UFO i zjawiskach paranormalnych…
Czyżby świetnie spreparowany film, mający wywołać medialny szum? Zgrzebnie przygotowana podpucha? Żart?
A może jednak mamut!?!

ISLANDZKI POTWÓR!

Jakby tego było mało, dwa dni wcześniej niż filmik z syberyjskim mamutem w sieci pojawiło się inne sensacyjne wideo, tym razem pokazujące (rzekomo!) islandzkiego potwora wodnego o malowniczej nazwie Lagarfljotsormurinn.

Co Wy na to? :).

Lagarfljotsormurinn to według islandzkich podań, które sięgają aż 1345 roku (!) blady, garbaty stwór o długości ponad 15 metrów (więcej, niż wyłowiony przez pakistańskich rybaków rekin wielorybi)  z sześciometrową szyją i wąsami na paskudnym pysku, który zamieszkuje jezioro Lagarfljot na Islandii.
Lagarfljot to taki odpowiednik szkockiego Loch Ness – ma 40 kilometrów długości i ponad sto metrów głębokości. No i swojego potwora :).
Po raz ostatni Lagarfljotsormurinn widziany był w1998 roku przez uczestników wycieczki szkolnej.
Oczywiście nikt im nie uwierzył – żaden z uczniów nie miał ze sobą komórki z opcją nagrywania, a że nie było wtedy jeszcze YouTube, to też i nie byłoby jak owego filmu wrzucić.
Na szczęście YouTube istnieje, łatwiej więc o „dowody” i ich popularyzowanie.

Powyższe wideo „z potworem” nagrał pewien przechodzień i jak łatwo się domyślić, błyskawicznie wywołało ono burzę.
Czy na nagraniu widać legendarnego Lagarfljotsormurinna? A może jest to jakiś mechaniczny twór, albo po prostu splątane sieci płynące z nurtem?
Co myślicie?

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

Zima w pełni, Redakcja chwilowo nie zapuszcza się dalej, niż tylko nad morze, a tymczasem w środę naszą stronę odwiedziła rekordowa tej zimy liczba osób – aż 1119!
Ostatnio tak duży ruch zanotowaliśmy w okolicach mikołajek, a do rekordu – 1298 odwiedzin – zabrakło naprawdę niewiele!

ZDARZYŁO SIĘ…

09.02.2005

W zoo w Magdeburgu urodził się mrówkojad Eskadoobecny mieszkaniec poznańskiego Nowego Zoo.

TEMAT TYGODNIA

Przetarg na budowę Afrykarium we wrocławskim zoo zakończony!

Czekaliśmy, czekaliśmy no i – doczekaliśmy się!
Spółka Zoo Wrocław zgodnie z przewidywaniami na początku tego tygodnia pozytywnie zaopiniowała ofertę firmy Inter-System na budowę Afrykarium co w praktyce  oznacza, że prace nad budową obiektu mogą ruszyć już w kwietniu.
Inwestycja zgodnie z planem ma się zakończyć za trzy lata i uświetnić 150. urodziny wrocławskiego zoo!
Co ciekawe, oferta firmy Inter-System była jedyną, jaka pojawiła się w przetargu – władze zoo przez cały styczeń sprawdzały, czy oferta spełnia wszystkie wymagania postawione w zamówieniu. Firma Inter-System jest gotowa do rozpoczęcia inwestycji, czeka już tylko na ostateczną umowę z zoo oraz umowy zoo z bankami, które udzielą kredytu.
Budowa Afrykarium będzie kosztowała około 200 mln zł, natomiast prawie drugie tyle kosztować będzie zarządzanie obiektem przez pierwszych kilka lat po jego wybudowaniu.
Afrykarium będzie pierwszą tego typu inwestycją w Polsce.

Nie zapominajmy, że w planach jest także budowa Odrarium…

Tyle na dziś, a kolejny – sześćdziesiąty drugi już! – numer 7 Dni Zoo już za tydzień!

Reklamy

2 comments on “„7 Dni Zoo” nr 61 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. Więcej tych żyraf zdechło w ŁZ w tym okresie. Nie chce mi się jednak już liczyć :). Wszystko wypisałem na forum.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s