„7 Dni Zoo” nr 60 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w sześćdziesiątym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

"7 Dni Zoo" nr 60

W dzisiejszym numerze przeczytacie m.in. o tym, kto urodził się w łódzkim zoo, jak długo w tym roku potrwa zima, jak wyglądał pierwszy neon reklamujący poznańskie zoo i gdzie urodził się pierwszy w tym roku mrówkojad.
Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO ŁÓDŹ

Wielkie wydarzenie w łódzkim zoo – po 6 latach przerwy, w czwartek nad ranem 2 lutego, urodziła się mała żyrafa!
Matką małej żyrafki jest najstarsza z łódzkich żyraf – pochodząca z Pragi sześcioletnia Hana, a ojcem czteroletni samiec Tofik, urodzony w opolskim zoo.
Młode jest w bardzo dobrym stanie, niestety na razie matka nie chce go karmić – jeśli nic się nie zmieni, to pracownicy zoo będą musieli sami karmić młode.

Żyrafy z łódzkiego zoo (fot. Wojtek)

W łódzkim zoo żyrafy rozmnażają się bardzo dobrze – od 1998 do 2006 roku na świat przyszło aż dziewięć maluchów, które były przychówkiem jeszcze poprzedniego stada – Sandokana, Aranki i Kanangi. Niestety, żyrafy padły – Kananga na serce, Aranka miała wypadek, a Sandokan udławił się plątaniną lin i sznurków, którą połknął.
Jeszcze do kwietnia ubiegłego roku obecna grupa łódzkich żyraf liczyła cztery osobniki, jednak w kwietniu zachorowała i padła najstarsza samica – Chanel. Tym samym w zoo zostały trzy dorosłe osobniki – Hana i Tofik oraz czteroletnia samica Suri, a także dwudniowy maluch.

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

ZOO WROCŁAW

W Pawilonie Sahary pojawili się już nowi mieszkańcy – myszy kolczastesuwaki egipskie oraz myszy czteropase.
Tymczasowo w pawilonie saharyjskim przebywają natomiast drobne ptaki śpewajace: astryldy trzcinowe, które w pawilonie przebywać będą w jednej wolierze z motylikiem błękitnogłowym do czasu, aż z zoo we Frankfurcie nad Menem przyjadą kolejne okazy (póki co transport zatrzymały… mrozy).
Tymczasem w ostatnim terrarium zamieszkała szarańcza pustynna i skorpion żółty.
Zdjęcia wszystkich nowych mieszkańców Pawilonu Sahary można zobaczyć na stronie wrocławskiego zoo.

OGRÓD ZOOBOTANICZNY TORUŃ

Do Torunia 31 stycznia przyjechały zapowiadane przez nas wcześniej dwie samice markura. Dołączyły do przebywającego już w zoo samca, który przyjechał 8 grudnia ub. r. z Czech.

Markur z toruńskiego zoo

Więcej na ten temat niebawem.

PLANY I INWESTYCJE

ZOO WROCŁAW

We wrocławskim zoo praca wre – aktualnie trwają prace nad kompleksem dla zwierząt Azji: dla nosorożców indyjskich, mundżaków indyjskich, hulmanów i wiewiórek trójbarwnych. Powoli wyłaniają się konstrukcje i zarysy ścian.
Kończy się także budowa wybiegów dla rysi i żbików – pozostały jeszcze tylko prace wykończeniowe, dekoracje i nasadzenie roślin. Wczesną wiosną wprowadzą się tu zwierzęta.
W końcową fazę wkroczyły także prace wzbogacania pawilonu dla zwierząt Sahary –  powstały nowe pomieszczenia dla drobnych zwierząt spotykanych na Saharze.
Na parterze pawilonu Terrarium trwa z kolei budowa akwaterraium dla anakond i płaszczek.
Zdjęcia wszystkich powstających w zoo inwestycji można zobaczyć na stronie zoo.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Ferie w zoo.
Co, gdzie, kiedy – rozkład jazdy na ferie znajdziecie tutaj.

„Bieg z Gepardem” w Śląskim Zoo.
29 stycznia w Śląskim Zoo odbył się zapowiadany przez nas przed tygodniem „Bieg z Gepardem”.
W biegu wzięło udział prawie 60 uczestników, których nie odstraszyła niezbyt zachęcająca temperatura – bez mała -10 stopni…
Fotorelację z biegu można znaleźć na stronie zoo.

Wrocławskie zoo na Facebooku.
Dziś na facebookowym profilu wrocławskiego zoo ruszyła gra promująca akcję ochrony bioróżnorodności Madagaskaru – można w nią zagrać tutaj.
Wrocławskie zoo zachęca także do pomocy dla Schroniska Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu oraz „polubienia” profilu mieszkających w zoo kotików, które zamierzają dorównać wirtualnej sławie Franciszkowi, Łucji i Julianowi…

„Pojechany łikend” w płockim zoo.
Nie pytajcie nas, o co chodzi – kamery, węże, zaskoczenie, dżungla w płockim zoo, telewizja, oko w oko z największymi lękami, ropuchy…
Jeśli Was to zaciekawiło, zajrzyjcie tutaj, jeśli nie – możecie wziąć udział w poniższym konkursie…

KONKURSY

ŻYCZENIA DLA KUBY

29 lutego – tak, w tym roku jest taki dzień! – swoje ósme urodziny obchodzić będzie gwiazda warszawskiego zoo, nosorożec indyjski Kuba.

Kuba w kąpieli

Z tej okazji warszawskie zoo zorganizowało dla wszystkich chętnych konkurs na… najciekawsze życzenia urodzinowe dla jubilata. Swoje propozycje można przesyłać do 20 lutego na adres: zoodydaktyka@zoo.waw.pl – autor najpiękniejszych życzeń będzie mógł wręczyć Kubie tort urodzinowy!
Szkoda, że tego dnia raczej nie damy rady dotrzeć do stolicy, bo chętnie byśmy jakieś życzenia wymyślili…

CIEKAWOSTKI

ZIMA BĘDZIE KRÓTKA

Przynajmniej w USA – tak twierdzi niejaki Chuck… świstak, mieszkający w Staten Island Zoo w Nowym Jorku.
Jak pewnie niektórzy wiedzą, za Oceanem co roku 2 lutego odbywa się tzw. Dzień Świstaka, a właściwie Dzień Świszcza (w rzeczywistości bowiem jego bohaterem nie jest świstak, a trochę do niego podobny świszcz właśnie!), czyli Groundhog Day.
Jeżeli w tym dniu zwierzę zobaczy swój cień, co sprawdza się wyciągając świszcza z nory, zwiastuje to jeszcze sześć tygodni zimy. Jeśli nie, to oznacza, że wiosna jest już blisko. Trudno powiedzieć, na ile można wierzyć takim prognozom, ich skuteczność wynosi bowiem… 50% :).
Najsłynniejszym przepowiadaczem pogody wśród świstaków jest niewątpliwie Phil, mieszkający w Punxsutawney w Pensylwanii. „Przepowiada” on koniec zimy od… 1887 roku i jak do tej pory 98 razy zobaczył swój cień, a 16 razy nie. Tym razem po raz 99. zobaczył cień, co oznacza, że zima potrwa jeszcze sześć tygodni.
Jednak Chuck z nowojorskiego zoo – w przeciwieństwie do swojego kolegi z Pensylwanii – nie zobaczył cienia po wyjściu ze swojej norki, uznano więc, że wiosna nadejdzie lada chwila.
Chucka prezentował publiczności w Nowym Jorku burmistrz miasta – Michael Bloomberg – który tym razem miał więcej szczęścia niż w zeszłym roku, kiedy to został ugryziony przez świstaka w palec…
Komu wierzyć – Philowi czy Chuckowi – trudno powiedzieć, bowiem w USA i Kanadzie aż się roi od świstaków „przepowiadających” ile potrwa zima i każdy „prognozuje” inaczej.
Poza tym – co nas obchodzi pogoda w USA…

„Dzień Świstaka” spopularyzowała bardzo popularna swego czasu amerykańska komedia z Billem Murray’em – Dzień Świstaka, którego akcja toczyła się właśnie podczas owego święta…

Żeby było śmieszniej, grany przez Murray’a bohater miał na imię… Phil :).

Tymczasem nasz królik Bąbel prognozuje, że zima potrwa jeszcze trzy tygodnie i cztery dni, a w tym czasie spadnie dużo śniegu, z którego dzieci ulepią 5 674 bałwany.
Trzymajcie się zatem ciepło – bo jeszcze czas jakiś będzie zimno…

ZOOPLOTEK

W ostatnim tygodniu głośno było m.in. o wielbłądzicy o imieniu Księżniczka mieszkającej w Popcorn Park Zoo w New Jersey, która prognozuje wyniki meczów futbolu amerykańskiego, „pumie” grasującej w okolicy Tarnowa oraz o tym, kto i dlaczego odwiedził małe gepardy ze Śląskiego Zoo.

POLECANA LEKTURA

Dziś polecamy tekst, który ukazał się na portalu www.trojmiasto.pl, z którego dowiemy się czy i jak dokarmiać zimą zwierzęta. Wśród ekspertów m.in. dyrektor oliwskiego zoo, Pan Michał Targowski :).

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

Od kilku dni nasza strona dostępna jest pod dwoma adresami – tradycyjnym: http://www.mrowkojad.wordpress.com, oraz nowym, krótszym, prostszym i bardziej „profesjonalnym”: www.mrowkojad.org.
Tyle dobrych wiadomości (dziękujemy Natalii i Markowi!) . O złych, a tych niestety w ostatnich dniach też nie brakowało, napiszemy Wam jutro…

CZY WIESZ ŻE?

W 1970 roku w Poznaniu pojawił się pierwszy reklamujący zoo neon.

Neon „Zwiedzajcie ZOO”, znajdował się na ścianie kamienicy przy ul. Głogowskiej, tuż obok przystanku tramwajowego Park Wilsona. Zgodnie z napisem, zachęcał do odwiedzenia (Starego) Zoo.
W latach świetności wyglądał tak:

To musiał być wspaniały widok! (fot. sharky 88, http://www.skyscrapercity.com)

Niestety, w l. 90. cała instalacja neonowa została zlikwidowana – po rurach oświetleniowych neonu niestety nie ma już śladu, a w ścianie pozostały tylko widoczne dziury po mocowaniach, stąd wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy, że neon zdobił kiedyś Głogowską.
Pod nieistniejącym już niestety neonem znajduje się natomiast mural z wizerunkami zwierząt, tymi samymi – i takimi samymi – jak na neonie.
Mamy tu więc m.in. kilkumetrowej wysokości żyrafę widoczną już z daleka, lisa, jelenia, lwa, liście palmowe i egzotyczne ptaki.
Niestety, mural jest obecnie w bardzo złym stanie, a rysunki są wyblakłe i rozmazane. Wielka szkoda, bo to bez wątpienia jedną z ciekawszych form reklamowania ogrodu zoologicznego, w dodatku o niezaprzeczalnych wartościach tak historycznych, jak estetycznych.

Mural zoologiczny na ścianie kamienicy przy ul. Głogowskiej w Poznaniu - stan na 2010

Co gorsza,  nikt nie wykazuje żadnego zainteresowania renowacją murala, a jakby tego było mało, w połowie zeszłego roku mural został zakryty przez… reklamę salonu samochodów używanych, o czym pisaliśmy w 23. numerze 7 Dni Zoo.
Jaka będzie przyszłość muralu – nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że neon reklamujący zoo w to miejsce już nie wróci.
A szkoda…

Z ŻYCIA MRÓWKOJADÓW…

W BREVARD ZOO NA FLORYDZIE URODZIŁ SIĘ MRÓWKOJAD OLBRZYMI!

Pierwszy w tym roku mrówkojad olbrzymi urodził się 26 stycznia w Brevard Zoo w Melbourne na Florydzie (USA).

Mały mrówkojad olbrzymi urodzony w Brevard Zoo na grzbiecie swojej matki (fot. Brevard Zoo)

Rodzicami małego mrówkojada są Boo i Abner pochodzący z leżącego nieopodal Palm Beach Zoo. Dziesięcioletni Boo przybyła do Brevard Zoo w marcu ubiegłego roku, natomiast ośmioletni Abner przyjechał w 2008 roku.
Maluch – o nieustalonej jeszcze płci – ma się świetnie i, jak na mrówkojada przystało, jeździ sobie na grzbiecie matki.
Cała rodzina mrówkojadów została na razie odizolowana od zwiedzających.
To pierwszy przychówek mrówkojada w Brevard Zoo.

Tyle na dziś, a kolejny – sześćdziesiąty pierwszy już! – numer 7 Dni Zoo już za tydzień!

Reklamy

One comment on “„7 Dni Zoo” nr 60 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s