Szóste urodziny Guapy!

Nie lada święto dziś w poznańskim Nowym Zoo – oto bowiem szóste urodziny obchodzi dziś samica mrówkojada olbrzymiego, Guapa!

Guapa

Guapa – z hiszpańskiego „ładna, piękna”, przyszła na świat równo sześć lat temu, 27 stycznia 2006 roku w Zoo w Zurychu i jest trzecim pod względem wieku (po Yuri i Eskado) mrówkojadem w polskich zoo.
Do poznańskiego Nowego Zoo przyjechała w październiku 2007, w wieku roku i dziewięciu miesięcy, aby stać się partnerką dla mieszkającego tam już wcześniej, starszego o rok, samca Eskado.
W dwa lata później doczekali się pierwszego potomka – 28 wrześnie Guapa została mamą małego mrówkojada!

Guapa - mama mrówkojad z małym na grzbiecie

Guapa, która mamą została po raz pierwszy (a przy okazji także pierwszą mrówkojadzią mamą w historii poznańskiego zoo), świetnie wywiązała się ze swoich obowiązków – od razu po porodzie zajęła się swoim dzieckiem, a niespełna dwa tygodnie temu pożegnała swoją córkę, Felice, która udała się do Niemiec, do ogrodu zoologicznego w Schwerin.

Pamiętacie jeszcze te przejażdżki Felice na Guapie?

Przed narodzeniem malucha, Guapa była dosyć nerwowa i zdarzało jej się zaczepiać opiekuna, a także być dosyć “wścibską” wobec innych ludzi – po porodzie jednak znacznie złagodniała, a do tego wyjątkowo się rozleniwiła – najchętniej cały dzień spędzałaby w swoim legowisku.
W przeciwieństwie do Eskado, jest bardzo porządna i nigdy nie siusia do swojego legowiska, nie zdarza jej się także “drapać ścian”, co z kolei bardzo lubi Eskado.
Guapa uwielbia kąpać się w basenie, który ma w swojej chatce i starannie szoruje się przy tym łapami. Przepada także za kąpielami w stawie, który znajduje się obok wybiegu Ameryki Południowej. W przeciwieństwie do Eskado, któremu zdarza się zaczepiać inne zwierzaki, Guapie nigdy się to nie zdarzało.
Guapa jest także trochę większa i ciemniejsza od Eskado i – jak sądzą niektórzy – trochę od niego ładniejsza.

Guapa

Redakcja Mrówkojada życzy szanownej jubilatce z okazji szóstych urodzin jak najwięcej pysznych mrówek, kolejnego mrówkojadziątka oraz nadejścia wiosny, aby wreszcie mogła swobodnie pobiegać po rozległej łące wybiegu Ameryki Południowej!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s