Szóste urodziny Guapy!

Nie lada święto dziś w poznańskim Nowym Zoo – oto bowiem szóste urodziny obchodzi dziś samica mrówkojada olbrzymiego, Guapa!

Guapa

Guapa – z hiszpańskiego „ładna, piękna”, przyszła na świat równo sześć lat temu, 27 stycznia 2006 roku w Zoo w Zurychu i jest trzecim pod względem wieku (po Yuri i Eskado) mrówkojadem w polskich zoo.
Do poznańskiego Nowego Zoo przyjechała w październiku 2007, w wieku roku i dziewięciu miesięcy, aby stać się partnerką dla mieszkającego tam już wcześniej, starszego o rok, samca Eskado.
W dwa lata później doczekali się pierwszego potomka – 28 wrześnie Guapa została mamą małego mrówkojada!

Guapa - mama mrówkojad z małym na grzbiecie

Guapa, która mamą została po raz pierwszy (a przy okazji także pierwszą mrówkojadzią mamą w historii poznańskiego zoo), świetnie wywiązała się ze swoich obowiązków – od razu po porodzie zajęła się swoim dzieckiem, a niespełna dwa tygodnie temu pożegnała swoją córkę, Felice, która udała się do Niemiec, do ogrodu zoologicznego w Schwerin.

Pamiętacie jeszcze te przejażdżki Felice na Guapie?

Przed narodzeniem malucha, Guapa była dosyć nerwowa i zdarzało jej się zaczepiać opiekuna, a także być dosyć “wścibską” wobec innych ludzi – po porodzie jednak znacznie złagodniała, a do tego wyjątkowo się rozleniwiła – najchętniej cały dzień spędzałaby w swoim legowisku.
W przeciwieństwie do Eskado, jest bardzo porządna i nigdy nie siusia do swojego legowiska, nie zdarza jej się także “drapać ścian”, co z kolei bardzo lubi Eskado.
Guapa uwielbia kąpać się w basenie, który ma w swojej chatce i starannie szoruje się przy tym łapami. Przepada także za kąpielami w stawie, który znajduje się obok wybiegu Ameryki Południowej. W przeciwieństwie do Eskado, któremu zdarza się zaczepiać inne zwierzaki, Guapie nigdy się to nie zdarzało.
Guapa jest także trochę większa i ciemniejsza od Eskado i – jak sądzą niektórzy – trochę od niego ładniejsza.

Guapa

Redakcja Mrówkojada życzy szanownej jubilatce z okazji szóstych urodzin jak najwięcej pysznych mrówek, kolejnego mrówkojadziątka oraz nadejścia wiosny, aby wreszcie mogła swobodnie pobiegać po rozległej łące wybiegu Ameryki Południowej!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s