„7 Dni Zoo” nr 58 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w pięćdziesiątym ósmym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!
Tym razem wyjątkowo późno, bo po blisko dwóch tygodniach przerwy (!), a to ze względu na naszą kilkudniową wyprawę do oliwskiego zoo, z którego przy okazji wybraliśmy się także do toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego.
Relacje z naszych styczniowych wojaży i nowinki z Gdańska oraz Torunia ukażą się już niebawem, dziś natomiast zapraszamy na skrócony przegląd najważniejszych zdarzeń zoologicznych minionych dwóch tygodni – od następnego numeru postaramy się już wrócić do regularnego trybu…

"7 Dni Zoo" nr 58

W dzisiejszym numerze przeczytacie m.in. o tym, jak spędzić ferie i dlaczego w zoo, kim jest Melania i jak została gwiazdą, kto co i komu ukradł w płockim zoo, co zostało Hitem a co Kitem minionego roku w naszym głosowaniu i jakie zwierzaki przyjechały do Polski, a jakie wyjechały za granicę…
Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO WROCŁAW

Mocny początek roku we wrocławskim zoo – na świat przyszły m.in.cztery nutrie, alpaka (urodzona 6 stycznia – to już trzeci przychówek u alpak w ostatnim czasie!) i nilgau.
Wszystkie nowe przychówki wrocławskiego zoo można już oglądać na wybiegach – oraz tutaj.

ZOO WARSZAWA

14 grudnia 2011 w warszawskiej ptaszarni wykluł się kolejny już koroniec! Młody jest już na tyle duży, że zwiedzający mogą go zobaczyć – mieszka w koszu lęgowym, w którym przyszedł na świat.

ZOO GDAŃSK

Najliczniejsze w Polsce stado pingwinów tońców z oliwskiego zoo powiększyło się o 8 kolejnych maluchów, w tym dwa bliźniaki! Możliwe, że tej zimy wykuje się jeszcze kilka-kilkanaście kolejnych młodych pingwinów, bowiem niektóre pary lęgowe mają jeszcze jaja do wysiedzenia.
Materiał wideo o przychówkach u oliwskich pingwinów można zobaczyć tutaj, a więcej informacji na ich temat już niebawem w naszej relacji z oliwskiego zoo!

Oliwskie pingwiny - ekipa coraz większa...

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

ZOO GDAŃSK

Ósemka młodych pingwinów to nie jedyne nowe zwierzaki w oliwskim zoo – oto bowiem do oliwskiego zoo przyjechały trzy wilki.

Jeden z trzech wilków, który przyjechał na początku roku z Wrocławia do Oliwy

Bracia przyszli na świat 25 maja ubiegłego roku we wrocławskim zoo – we Wrocławiu pozostała jeszcze czwórka wilków (miot liczył bowiem aż 8 szczeniąt!) oraz ich rodzice, w tym samiec Max, który urodził się w oliwskim zoo, potem trafił do Opola, a stamtąd do Wrocławia!
Młode, ośmiomiesięczne wilki zostały wypuszczone z transporterów prosto na wybieg – ogrodzoną polanę nad potokiem, otoczona gęstymi, niskimi drzewami liściastymi oraz rzadko porośniętą choinkami.

Wilki z Wrocławia na swoim nowym wybiegu w oliwskim zoo

Wybieg ten ma być docelowo powiększony – możliwe, że stanie się to jeszcze w tym roku. Poprzedni wilk, który zamieszkiwał oliwskie zoo, niestety padł.
Więcej informacji o gdańskich wilkach już niebawem w naszej relacji z wizyty w oliwskim zoo!

ZOO ŁÓDŹ

Jeszcze tej zimy – ewentualnie na początku wiosny – do łódzkiego zoo z Lipska przyjadą trzy pantery śnieżne (najpierw przyjadą dwie samice, a potem samiec), natomiast Łódź opuszczą trzy pantery chińskie – Birma, Balao i Buthan – wyjadą do Niemiec i Danii. Wymiana panter odbędzie się przypuszczalnie na wiosnę.
Z kolei z Zoo w Edynburgu do Łodzi przyjedzie pięcioletni samiec uchatki, a łódzką samicę dzioborożca zastąpi samica z Francji – szykuje się więc całkiem spora rotacja w zwierzostanie!

ZOO WROCŁAW

Nowym mieszkańcem wrocławskiego zoo jest przybyły kilka dni temu z oliwskiego zoo żbik o wielce znaczącym imieniu Kapitan.
Nowy lokator ma dwa lata i waży 10 kg. W lutym zamieszka w nowym pawilonie w sąsiedztwie rysi i niedźwiedzi.
Zdjęcia Kapitana Żbika oraz przygotowywanego dla niego nowego wybiegu można zobaczyć tutaj.
Natomiast wiosną ma doczekać się partnerki z Czech.

PLANY I INWESTYCJE

ZOO WROCŁAW

Od samego początku roku sporo dzieje się we wrocławskim zoo – trwają pracę przy pawilonie Madagaskaru, gdzie powstaje wybieg dla fossy, w terrarium odnawiane są stare ekspozycje, w akwarium rozpoczęły się prace nad zmianą wystroju w kolejnym morskim zbiorniku, w pawilonie Sahary w dalszym ciągu trwają prace nad ekspozycją gryzoni, trwają też pracę nad nowym wybiegiem rysi i wybiegiem nosorożców.
No i czekamy na ostateczne rozstrzygnięcie przetargu na Afrykarium!

ZOO ŁÓDŹ

W łódzkim zoo czynna jest już ekspozycja mrówek – formikarium znajduje się w wiwarium.
Mrówki przyjechały do Łodzi z Zoo w Hanowerze i są jedynymi przedstawicielkami swojego gatunku w polskich ogrodach zoologicznych.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

– Ferie w płockim zoo.
Mieszkasz w Płocku i nie masz pomysłów na to, co robić między 15 a 27 stycznia? Zajrzyj do płockiego zoo!
Na okres ferii zimowych płockie zoo przygotowało dla zwiedzających szereg atrakcji.
Jeszcze przed rozpoczęciem ferii, 15 stycznia (niedziela), odbył się Dzień Dżungli, podczas którego opiekunowie zwierząt z płockiej dżungli zaprezentowali swoich podopiecznych, odbył się także m.in. pokaz capoeiry, wystawa „Skarby lasów tropikalnych” oraz wystawa prac plastycznych laureatów konkursu plastycznego „Dżungla – niezwykła kraina bioróżnorodności”
Natomiast w kolejnych dniach – codziennie od poniedziałku do piątku o godzinie 11.00 – opiekunowie zwierząt będą opowiadać o swoich podopiecznych.
Szczegółowy plan ferii można znaleźć na stronie zoo.

Wszystkie te atrakcje skierowane są do osób indywidualnych. Natomiast grupy zorganizowane (szkoły, świetlice, domy kultury itp.) chętne na zajęcia w czasie ferii mogą zamówić sobie specjalne zajęcia w dziale dydaktycznym (tel. 24 366 05 18.)

„FERIE ZIMOWE NA FALI” w Akwarium Gdyńskim.

Specjalny program imprez i spotkań na ferie zimowe przygotowało także Akwarium Gdyńskie – od 30 stycznia do 14 lutego na zwiedzających czeka mnóstwo atrakcji – szczegółowy plan ferii w Akwarium można znaleźć tutaj.
Udział w „Feriach Zimowych na Fali” nie wymaga dodatkowych opłat poza wykupieniem biletów wstępu do Akwarium, przygotowano jednak szereg ulg dla zwiedzających.

O innych wydarzeniach w Akwarium Gdyńskim można poczytać tutaj.

Ferie w warszawskim zoo.
W czasie ferii stołeczne zoo zaprasza do odwiedzenia znajdujących się w ogrodowych pawilonach infopunktów prowadzonych przez pracowniczki Działu Edukacji.
Będzie można w nich zobaczyć egzotyczne zwierzęta i o nich porozmawiać. Infopunkty będą czynne od 10.00 do 13.00

 • poniedziałek – Ptaszarnia
 • wtorek – Bezkręgowce
 • środa – Gady
 • czwartek – Ptaszarnia
 • piątek – Gady
 • cały tydzień – Rekinarium

Ferie w Ogrodzie Fauny Polskiej w Bydgoszczy.

Atrakcje na czas ferii zimowych przygotowało także bydgoskie zoo – spotkania ze zwierzętami, gry i zabawy, ognisko itp.
Godzinne spotkania dla grup zorganizowanych (do 25 osób) w cenie 5 zł od osoby (w tym bilet do zoo).

– Dzień Babci i Dzień Dziadka w zoo!
Z okazji Dnia Babci (21.01) i Dnia Dziadka (22.01) kilka krajowych ogrodów zoologicznych przygotowało dla dziadków i babć specjalne atrakcje:
– 21 i 22 stycznia dziadkowie i babcie wraz ze swoimi wnuczkami mogą odwiedzić płockie zoo za darmo!
– Również za darmo 21 i 22 stycznia zoo odwiedzić mogą także babcie i dziadkowie w Toruniu. Dodatkowo przygotowano dla nich kilka niespodzianek!
– 21 i 22 stycznia wszystkie babcie i dziadkowie, którzy wybiorą się na spacer do opolskiego zoo ze swoimi wnuczkami będą mieli bezpłatny wstep.
– Z kolei bydgoskie zoo zaprasza babcie i dziadków wraz z wnukami na zwiedzanie zoo z przewodnikiem w sobotę o godz. 12. Wymagane są jednak wcześniejsze zapisy (pod nr tel. 52 328 00 08), bowiem liczba miejsc jest ograniczona. Nie przewidziano jednak żadnych zniżek (bilet wstępu do zoo – ulgowy 5 zł, normalny – 7 zł)

Choinki po wrocławsku.
Jak co roku po Świętach do wrocławskiego zoo trafia mnóstwo niesprzedanych choinek, które rozdzielane są na poszczególne działy i urozmaicają ekspozycję zwierząt – część choinek trafiło do słoni i zwierząt kopytnych (ponoć smakowały!), z kolei na wybiegach pawianów i niedźwiedzi drzewka służą zwierzętom do zabawy.
Z kolei niedojedzone i uschnięte choinki po odpowiedniej obróbce posłużą jako… ściółka do wysypania ogrodowych alejek i wybiegów.
W tym roku zoo otrzymało ponad 2000 drzewek.

Festiwal Ciekawych Świata w Śląskim Zoo.
Festiwal Ciekawych Świata im. Alfreda Szklarskiego odbędzie się w dniach 20-22 stycznia w klubie Rebel Garden, tuż przy głównym wejściu do Śląskiego Zoo.
Jedną z integralnych części Festiwalu będzie wystawa kolaży pt. „Pisarz na tropach Tomka”, na których ujęte zostały m.in. zwierzęta napotykane przez Tomka Wilmowskiego na kartach powieści. Zobaczyć je będzie można w czasie odwiedzin zoo. Autorem wszystkich prac jest katowicki grafik, Pan Dawid Koteja.
Świetna sprawa – sami bardzo chętnie byśmy się tam wybrali, tym bardziej, że uwielbiamy książki Alfreda Szklarskiego, niestety – do Chorzowa trochę za daleko…
Więcej
.

Dzień Wegetarianizmu w łódzkim zoo.
W miniony weekend (14-15 stycznia) w Porcie Łódź odbył się współorganizowany przez łódzkie zoo Weekend Roślinożerców (przy okazji obchodzonego 11 stycznia Dnia Wegetarianizmu), podczas którego odbyły się m.in. imprezy edukacyjne, pokaz prezentacji o zwierzętach roślinożernych i… pokaz żywych zwierząt z łódzkiego zoo.
Przy okazji pracownicy łódzkiego zoo w ramach Kampanii Na Rzecz Ratowania Bioróżnorodności Azji Południowo – Wschodniej rozdawali ulotki kampanijne i opowiadali o roli ogrodów zoologicznych w ratowaniu bioróżnorodności świata.
Więcej.

Karnawał zwierząt w białostockiej operze.
Imprezowo w Białymstoku. Na stronie www.poranny.pl czytamy:

W ten weekend (tj. 2-22 stycznia) Opera i Filharmonia Podlaska organizuje cykl trzech koncertów symfonicznych, które poświęcone będą zwierzętom. Gościem specjalnym będzie Adam Wajrak – dziennikarz, przyrodnik, znany ze swojej pasji oraz umiejętności opowiadania i pisania o zwierzętach. Podczas koncertów orkiestry pod batutą Jerzego Salwarowskiego opowie o zwierzętach Podlasia, a muzycy spróbują oddać świat zwierzęcych dźwięków. Jako soliści wystąpią Anna Krzysztofik-Buczyńska i Robert Marat.
Koncert rozpocznie się w piątek 20 stycznie o godz. 19. Bilety kosztują: 40 zł normalny, 32 zł ulgowy, 20 zł wejściówka, 10 zł wejściówka szkolna.

Brzmi nieźle? Pewnie, gdyby  nie ta informacja na końcu:

W czasie piątkowego i niedzielnego koncertu będą zbierane pieniądze na białostockie zoo.

Publiczna zbiórka pieniędzy na modernizację zwierzyńca, który powinien zostać zlikwidowany?
Litości. I jeszcze Adam Wajrak przykłada do tego ręce…

KULTURA

MELANIA – OWCA, KTÓRA ZOSTAŁA GWIAZDĄ…

Owca Melania, na co dzień mieszkanka łódzkiego zoo,  lat 8, była główną bohaterką wernisażu, odbywającego się w ostatni piątek w łódzkim Atlasie Sztuki.
Do tej pory Melania gościła m.in. na współorganizowanych przez zoo piknikach plenerowych, zajęciach edukacyjnych, szopkach bożonarodzeniowych itp., jednak dopiero teraz zadebiutowała jako… dzieło sztuki!
Jak to się stało?
Ano,  twórcy wystawy zatytułowanej „Contract Killer”– Tatiana Czekalska i Leszek Golec – w ramach wspomnianego powyżej Weekendu Wegetarianizmu zorganizowali performance, w którym główną rolę odegrała Melania właśnie. Twórcy wystawy zadają pytania: czy ludzie powinni być wegetarianami? Czy mają prawo do zabijania zwierząt, aby jeść ich mięso? Do odpowiedzi prowokować ma Melania właśnie, która stała się głównym punktem artystycznego przedsięwzięcia. Po weekendzie Melania powróciła do zoo, a w galerii stoi ekran, na którym można oglądać zarejestrowaną akcję jeszcze z udziałem owcy.
Wystawa  odbywa się aż do 4 marca, przy ul. Piotrkowskiej 114/ 116, a samą celebrytkę można podziwiać na wybiegu w łódzkim mini zoo :).
Więcej o samej wystawie przeczytacie tutaj.

BILETY DO ZOO

Nowe ceny biletów w Ślaskim Zoo!
Od 1 stycznia za bilet normalny zapłacimy 12 zł w dni powszednie i 15 zł w weekendy i święta. Bilety ulgowe kosztować będą analogicznie 6 i 8 zł.
Wcześniej bilety kosztowały (niezależnie od dni tygodnia) 12 zł za normalny i 6 zł za ulgowy, podwyżka dotyczy więc tak naprawdę tylko weekendów i świat (wzrost 25% i 33%).
Mimo podwyżek Ślaskie Zoo nadal zostaje w środku krajowej stawki jeśli chodzi o ceny biletów – drożej jest w Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie i Krakowie, a porównywalnie w Gdańsku.
Pełen cennik można znaleźć tutaj.

ZOOPLOTEK

W ostatnim tygodniu głośno było m.in. o:

Dramacie rannej sarenki z Krakowa, której pomogło dopiero krakowskie zoo. Niestety, było już za późno…

Psie karmiącym białe tygrysy w jednym z chińskich ogrodów zoologicznych.

Amorach zwierząt w łódzkim zoo, które zdaniem Faktu zwiastują wiosnę…

Jeleniach demolujących samochody w centrum Opola.

Krokodylu z rzymskiego zoo który gościł na audiencji u… papieża Benedykta XVI!

– Nosorożcu indyjskim Kubie z warszawskiego zoo, który nie jest już w depresji, a… „robi się na bóstwo”. Jak donosi Super Express:

Chociaż jego ukochana niedawno straciła swój cenny róg, Kuba i tak jest w niej zakochany po uszy. I choć ulubionymi zajęciami nosorożców indyjskich są szalone biegi i tarzanie się w śniegu i błocie, tym razem Kuba postanowił więc trochę wreszcie o siebie zadbać. Pozwolił swojemu pielęgniarzowi (…) na dokładne wyszorowanie całej głowy i rogu. Shakiri nie mogła go poznać – taki były przystojny. Może niebawem urodzą się małe nosorożce?

No, no!

– „Czystym śniegu” w stołecznym ogrodzie – na blogu Ryba w ZOO czytamy:

(…) nie jest on (ten śnieg) wystawiony na zgubne działania naszych czworonożnych przyjaciół jak na przysłowiowym trawniku przed blokiem.

Trudno o lepszą zachętę do odwiedzenia zoo…
Nic ciekawszego się w warszawskim zoo nie dzieje, że cały tekst poświęcony jest czystości ogrodowego śniegu?
My ze swojej strony możemy zapewnić, że w oliwskim zoo śnieg był równie czysty!

Sprawdziliśmy!

A na koniec głośna sprawa z płockiego zoo – jak pewnie pamiętacie, 3 i 4 grudnia ubiegłego roku, w płockiej małpiarni urodziły się – dzień po dniu – mała pigmejka i mała miko czarna.
Rodzice zajmowali się maluchami troskliwie, nie wchodząc w żadne konflikty i w ogóle sobie w drogę, aż po mniej więcej czterech tygodniach pracownicy zoo zauważyli, że samica pigmejki nie ma dziecka! Po paru godzinach poszukiwania małą pigmejkę wypatrzono… uczepioną brzucha samca miko czarnego!
Kidnaping? Na to wygląda! Dyrektor płockiego zoo, Pan Aleksander Niweliński stwierdza, że to rzadki, niezwykły przypadek, ale podobna sytuacja miała już miejsce jakiś czas temu w zoo w Sztokholmie.

Pigmejka z płockiego zoo

Jak mogło dojść do takiego zdarzenia?
Ano, miko i pigmejki zamieszkują wspólnie jedną wolierę, pochwycić dziecko sąsiadki nie było więc wcale tak trudno. Co prawda nie od dziś wiadomo, że miko to zwierzęta dosyć napastliwe wobec innych gatunków, wcześniej jednak nie zanotowano żadnych poważniejszych „tarć” z pigmejkami…
Na szczęście nie jest tak źle – miko czarne, które ukradły dziecko, okazują się bardzo troskliwymi rodzicami dla obojga, a mała pigmejka rośnie zdrowo.
Gorzej z jej „prawdziwą” matką, która jest lekko zestresowana i cały czas uważnie obserwuje kidnaperów oraz swojego potomka, ale nie podejmuje agresywnych prób jego odbicia. Zresztą nie miałaby szans w starciu ze sporo większymi i silniejszymi miko…

WIEŚCI ZE ŚWIATA

KOLEJNE PANDY WIELKIE W EUROPIE!

Dopiero co pisaliśmy o przylocie z Chin do zoo w Edynburgu dwóch pand wielkich,  a tymczasem do Europy przybyła z Azji kolejna para! Tym razem dwie pandy – trzyletni samiec i trzyletnia samiczka Zi Yuan i Huan Huan (po polsku Okrągły Chłopiec i Szczęśliwa) –  wylądowały w ostatnią niedzielę we Francji na lotnisku Charlesa de Gaulle’a, skąd trafiły do Beauval Zoo w Saint Aignan, gdzie spędzą najbliższe 10 lat.

Tymczasem sześć pand wielkich urodzonych w niewoli zostało wypuszczonych na kontrolowany obszar o powierzchni 20 ha w prowincji Siczuan, gdzie ten gatunek występuje w naturze. Zwierzęta będą przygotowywać się do reintrodukcji. Jeśli próba skończy się powodzeniem program reintrodukcji zostanie rozszerzony. Populacja na wolności szacowana jest na 1600 osobników, w niewoli ponad 300.

KNUT DOCZEKA SIĘ POMNIKA!

Najbardziej znany miś polarny w historii ogrodów zoologicznych – Knut z berlińskiego zoo, który zmarł w marcu minionego roku – doczeka się pomnika. Berlińskie Zoo i wspierająca je fundacja rozstrzygnęły konkurs na budowę pomnika zwierzęcia.
Komitet odpowiadający za budowę pomnika wybrał projekt o nazwie „Knut marzyciel”, stworzony przez Josefa Tachnuka, który wygrał z 39 konkurentami. Propozycja Tachnuka przedstawia misia leżącego na skale. Pomnik odlany z brązu ma stanąć w zoo do końca pierwszej połowy tego roku. Metalowy Knut ma być naturalnych rozmiarów.
Upamiętnienie misia ma kosztować około 15 tysięcy euro. Do tej pory darczyńcy wpłacili już dziesięć tysięcy euro.

W berlińskim zoo stoją już dwa pomniki innych znanych zwierząt. Jeden przedstawia Bobby’ego, pierwszego goryla, który znalazł się w Berlinie w 1928 roku. Drugi to hipopotamica Knautschke, która odniosła rany podczas II Wojny Światowej, ale szczęśliwie dożyła 1988 roku.

ZDARZYŁO SIĘ…

10. 01. 2011

– Uznany za winnego – sprawa Antoniego Gucwińskiego dobiegła końca.
Były dyrektor wrocławskiego zoo, Antoni Gucwiński, został uznany winnym stawianych mu zarzutów o znęcanie się nad niedźwiedziem brunatnym Mago, który przez dziesięć lat był trzymany w małym betonowym bunkrze na terenie wrocławskiego zoo.

12. 01. 2011

– W poznańskim Nowym Zoo urodziły się trzy świnie wisajskie.

Świnie wisajskie - rodzina w komplecie

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

Co nowego na stronie?

W ostatnich dniach na Mrówkojadzie mogliście przeczytać nasze teksty podsumowujące 2011 rok w ogrodach zoologicznych – kalendarium, najważniejsze wydarzenia roku i podsumowanie roku w toruńskim zoo.
Nasi czytelnicy za HIT ROKU2011 uznali modernizację zamojskiego zoo (30% głosów), przed działaniami reklamowymi i marketingowymi wrocławskiego zoo i wyjazdem niedźwiedzi do Braniewa (po 23% głosów), natomiast wątpliwie zaszczytny tytuł KITU ROKU 2011 otrzymały… naczelne lwy w Człuchowie (21% głosów), przed kolejnymi „Skrawkami Świata” w Bydgoszczy i zoologicznymi artykułami w Fakcie (po 15%).
Zaproponowaliśmy Wam też lekturę na ferie zimowe :).
Natomiast już niebawem ukażą się nasze relacje z wizyty w Oliwie, gdzie spędziliśmy pięć dni ferii zimowych, oraz z Torunia.
Nie zabraknie także niespodzianek oraz zapowiadanych już wcześniej tekstów :).

Mrówkojad na Bloga Roku!

Zakończył się pierwszy etap konkursu na Blog Roku pod patronatem blog.pl. Mrówkojad niestety nie zebrał wystarczającej ilości głosów. Mamy jednak nadzieję, że w przyszłym roku będzie lepiej :). Wszystkim, którzy zagłosowali na nas, bardzo, bardzo dziękujemy! 🙂

Z ŻYCIA MRÓWKOJADÓW…

FELICE JUŻ W SCHWERIN!

Samica mrówkojada olbrzymiego z poznańskiego Nowego Zoo, nasza droga Felice, 12 stycznia opuściła Wielkopolskę i wyruszyła do niemieckiego Schwerin. Felice bezpiecznie dojechała na miejsce, a liczącą 500 km podróż zniosła bardzo dobrze. Obecnie aklimatyzuje się w swoim nowym domu. Jej współlokatorem jest jej przyszły partner, przybyły pod koniec minionego roku z berlińskiego zoo 18-miesięczny samiec Carlos. Na razie oba mrówkojady są oddzielone i nie wiadomo, kiedy zostaną połączone.
Pracownicy niemieckiego zoo stwierdzili, iż Felice jest w świetnej formie – co wcale nas nie dziwi :).

Felice (z lewej) i Carlos - na razie jeszcze oddzieleni... (fot. Zoo Schwerin)

Wybieg zwierząt Ameryki Południowej w Zoo Schwerin  – tropikalna oaza „Das Humboldthaus” – otwarto 14 października 2011 roku. Obok Felice zamieszkają tam m.in. ostronosy, leniwce, marmozety i różne gatunki ptaków.
„Das Humboldthaus”  kosztował ponad 1,3 mln euro – była to największa inwestycja w historii zoo.

„Das Humboldthaus” – część zewnętrzna

Tyle na dziś, a kolejny – pięćdziesiąty dziewiąty już! – numer 7 Dni Zoo już za tydzień!

Reklamy

5 comments on “„7 Dni Zoo” nr 58 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

 1. Nie jestem pewny, ale z tego co się orientuje to z ósemki wrocławskich wilków jedno dość szybko padło i odchowano siódemkę.

 2. Zgadza się, przeżyło tylko siedem wilczków.
  No i trochę namieszaliście przy pandach (prawie jak Radio Erewań). Do Francji przybyły dwie pandy (samce) w 1973 – był to dar dla prezydenta Francji G. Pompidou w czasie jego wizyty w Chinach. Przez cały czas przebywały w Zoo Vincennes. Jeden zmarł po kilu miesiącach, a drugi dokładnie 12 lat temu – 20.01.2000 roku.

 3. We wrocławskim ZOO ma powstać też odrarium, pokazujące bogactwo fauny i flory w Odrze. Myślę, że to bardzo ciekawa inwestycja – warto przyjrzeć się temu, co dzieje się w polskich rzekach, nie wszyscy zdają sobie sprawę, ile pod wodą naszych rzek się dzieje.

  • O odrarium pisaliśmy na stronie wielokrotnie, tym razem nie wspominaliśmy jednak o tej inwestycji, bo póki co nic się w tym temacie konkretnego nie dzieje, żeby wspominać o tym w dziale „inwestycje tygodnia”. Niemniej będzie to ekspozycja wyjątkowo interesująca i niecierpliwie czekamy na to, aż powstanie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s