„7 Dni Zoo” nr 57 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w pięćdziesiątym siódmym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!
Ponownie w piątek, ale chcemy zachować tygodniowy rytm, dlatego też na jakiś czas 7 Dni Zoo przenosi się na piątek właśnie.

"7 Dni Zoo" nr 57

W dzisiejszym numerze przeczytacie m.in. o tym, jakie rekordy padły w opolskim i warszawskim zoo, dokąd wyjedzie Felice, jak spędzić ferie w Płocku i ile kosztować będzie wrocławskie Afrykarium.
Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ŚLĄSKIE ZOO

Przychówki u pelikanów – w sezonie lęgowym 2011/2012 w Śląskim Zoo wykluły się dwa pelikany małe oraz jeden pelikan różowy. O ile ten pierwszy gatunek rozmnaża się w Śląskim  Zoo bardzo dobrze, o tyle przychówek u tego drugiego jest pierwszym od 10 lat!
Zdjęcia młodych pelikanów, które na wybiegach pojawią się dopiero wiosną, można zobaczyć tutaj.

ZOO WARSZAWA

Pierwsze urodziny w warszawskim zoo w nowym roku – 3 stycznia urodziła się uistiti białoucha – jest to pierwszy przychówek stada mieszkającego w nowej, dużej klatce w Żyrafiarni.
Zdjęcia malucha można zobaczyć tutaj.

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

ZOO WARSZAWA

W warszawskiej ptaszarni można zobaczyć dwa nowe gatunki ptaków – jedyną w Polsce parę cieciorników kanadyjskich oraz sowę włochatkę.
Zdjęcia nowych mieszkańców zoo można zobaczyć tutaj.

PLANY I INWESTYCJE

ZOO WARSZAWA

Wracamy do tematu planowanych inwestycji w warszawskim zoo, których temat wraca przynajmniej raz w miesiącu.
Tym razem na pierwszy plan wysuwa się pomysł postawienia na terenie obecnego wybiegu niedźwiedzi w Parku Praskim pomnika dla… niedźwiedzia Wojtka! O niedźwiedziach z brązu, które mają zastąpić obecnie zamieszkujące ten wybieg „żywe miśki”, głośno jest już od ponad roku, dopiero teraz jednak padło hasło, aby miał to być Wojtek właśnie…
No cóż – Szkoci postawią lada chwila pomnik Wojtkowi, Polacy widać nie chcą być gorsi.

Nasza koncepcja - jeden z nich to Wojtek...

Miśki praskie z kolei przeprowadzą się na teren zoo – to pewne już od dawna, niepewna jest tylko lokalizacja ich nowego wybiegu. Ponoć ma być to teren za obecnym wybiegiem arui. Póki co, trwają starania o pieniądze na ten cel, bo choć inwestycja nie będzie wyjątkowo droga, to jednak… kosztuje. A zoo – mimo wyjątkowo udanego roku (patrz: wiadomości – frekwencja) na nadmiar pieniędzy nie narzeka…
Więcej na ten temat. Podyskutuj.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy a ogrody zoologiczne.
Jak co roku, także i teraz, polskie ogrody zoologiczne włączają się w akcję pomocy WOŚP. Płockie zoo na aukcji internetowej orkiestry wystawiło m.in. zaproszenie VIP do zoo (zwycięzca aukcji będzie mógł przeżyć niezapomniany dzień w płockim zoo – przez cały dzień będzie brał udział we wszystkich czynnościach wraz z opiekunem zwierząt, zobaczy zoo „od kuchni” i będzie miał zapewniony bliski kontakt z dzikimi zwierzętami!) oraz roczne zaproszenia do zoo.
W XX finale WOŚP uczestniczy także Śląskie Zoo – wojewódzki finał imprezy odbędzie się przed bramą zoo, w niedzielę 8 stycznia. Szczegółowy rozkład dnia można znaleźć tutaj.
Bilety do zoo tego dnia kosztować będą jedyne 3 zł.

– Ferie w płockim zoo.
Mieszkasz w Płocku i nie masz pomysłów na to, co robić między 15 a 27 stycznia? Zajrzyj do płockiego zoo!
Na okres ferii zimowych płockie zoo przygotowało dla zwiedzających szereg atrakcji. Jeszcze przed rozpoczęciem ferii, 15 stycznia (niedziela), odbędzie się Dzień Dżungli, podczas którego opiekunowie zwierząt z płockiej dżungli zaprezentują swoich podopiecznych (będzie można ich dotknąć i zrobić sobie z nimi zdjęcie), odbędzie się także m.in. pokaz capoeiry,
wystawa „Skarby lasów tropikalnych” oraz wystawa prac plastycznych laureatów konkursu plastycznego „Dżungla – niezwykła kraina bioróżnorodności”
Natomiast w kolejnych dniach – codziennie do poniedziałku do piątku o godzinie 11.00 – opiekunowie zwierząt będą opowiadać o swoich podopiecznych.
Szczegółowy plan ferii można znaleźć na stronie zoo.

Ferie 2012 w płockim zoo

Wszystkie te atrakcje skierowane są do osób indywidualnych. Natomiast grupy zorganizowane (szkoły, świetlice, domy kultury itp.) chętne na zajęcia w czasie ferii mogą zamówić sobie specjalne zajęcia w dziale dydaktycznym (tel. 24 366 05 18.)
Co ciekawe, 21 i 22 stycznia – z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka – dziadkowie i babcie wraz ze swoimi wnuczkami mogą odwiedzić zoo za darmo!

– Żywe szopki na Trzech Króli.
Co prawda święta Bożego Narodzenia już za nami, dziś jednak obchodzone jest święto Trzech Króli, a to kolejna okazja na występy mieszkańców ogrodów zoologicznych w żywych szopkach.
Jedna z takich szopek stanie przed Zieloną Bramą w Gdańsku, a gościć w niej będą zwierzaki z oliwskiego zoo. Do Gdańska wyjadą dwie mieszkające na co dzień w Dziecięcym Zoo owieczki Monia i Zyta oraz trzy kózki Prymus, Żuczek i Alpina.
Tymczasem prawdziwą „gwiazdą” bożonarodzeniowej szopki przy kościele na ul. Wittiga we Wrocławiu jest pochodzący z wrocławskiego zoo byczek Grom. Co ciekawe, 10-miesięczny młody byk wcale nie miał trafić do szopki, gdyż w ramach wymiany miał pojechać do jednego z zagranicznych ogrodów, jednak przedłużające się procedury eksportowe sprawiły, że ostatecznie wylądował w szopce…
W zoo pozostała młodsza siostra Groma, Diana, a 31 stycznia urodził się jego braciszek – January.
Zdjęcia Groma oraz jego rodziny można zobaczyć tutaj.
W szopce przy ul. Wittiga, która czynna będzie do niedzieli, zobaczyć można także owce, osiołka i konia.

CIEKAWOSTKI

GIBBONY PANI ELI…

Nie tylko dla miłośników gibbonów – pracująca we wrocławskim zoo „Pani Ela”, czyli Pani Elżbieta Gajewska,  która od wielu lat opiekuje się małpami z wrocławskiego ogrodu zoologicznego, a od jakiegoś czasu prowadzi swojego wideobloga, tym razem opowiada o parze gibonów mieszkających we wrocławskim zoo – Gibku i Lizie.
Nic, tylko oglądać :).

FREKWENCJA W WARSZAWIE…

6 listopada w 7 Dni Zoo pisaliśmy, że „warszawskie zoo idzie na rekord” – po podliczeniu październikowej frekwencji okazało się, że ogród odwiedziło w tym roku już 709 tys. gości, co było na pewno najlepszym wynikiem zoo po 1991 roku, bowiem od tego czasu prowadzone są oficjalne statystyki.
Tymczasem znamy już frekwencję za cały 2011 rok, która wyniosła… ponad 720 tysięcy osób, choć jak zastrzega dyrektor zoo, Pan Andrzej Kruszewicz, była ona na pewno wyższa, gdyż nie wliczono do niej m.in. osób powyżej 70. roku życia i dzieci poniżej trzech lat, ponieważ  wchodzą za darmo, a frekwencja opiera się tylko na sprzedanych biletach. Co więcej, zoo rozdało także prawie 14 tys. 962 darmowych wejściówek podczas „Lata” i „Zimy w mieście” i dla dzieci z domów dziecka, w praktyce więc zoo mogło odwiedzić nawet milion osób!
My trzymamy się jednak „policzalnej” frekwencji, którą stosują także pozostałe ogrody. Jakkolwiek więc ubiegłoroczny wynik i tak jest bardzo dobry – dla porównania w poprzednim roku ogród odwiedziło 687 tys. osób, a w 2009 frekwencja za cały rok wyniosła 661 718 osób, poprawa jest więc widoczna.
W jednym z najlepszych okresów dla zoo – w roku 1970 – stołeczny ogród odwiedziło 813 tysięcy osób, wciąż jest więc coś do pobicia, można jednak się spodziewać, że ze względu na EURO (i liczne zapowiadane inwestycje…) rok 2012 może być wyjątkowo udany i „oficjalny” milion może w końcu paść.
Zobaczymy – sami mamy zamiar dołożyć się do tego wyniku :).

… I W OPOLU…

Rekord – i to bezwzględny – pobiło natomiast opolskie zoo, które w minionym roku odwiedziło aż 246 tysięcy osób (w tym my) :).
Wynik jest tym bardziej imponujący, jeśli porównamy go z tymi z ubiegłych lat:

1997 – 59 315 zwiedzających
1998 – 49 122
1999 – 96 745
2000 – 115 900
2007 – 185 629
2008 – 200 784
2009 – 212 764
2010 – 169 073
2011 – 246 924

Wzrost wobec roku ubiegłego aż o 46% robi wrażenie! 2010 rok nie należał jednak do najlepszych, na co wpłynęła pogoda (zima!, upały), powódź i … katastrofa smoleńska.
Co wpłynęło na taką poprawę w 2011 roku? Na pewno kilka oddanych do użytku nowych obiektów (pawilon płazów, park linowy), nowe zwierzęta (urodzona latem żyrafa, jedyny w Polsce rosomak, nowa uchatka) czy prowadzone przez zoo inicjatywy, jak choćby cieszące się wielkim powodzeniem nocne zwiedzanie ogrodu. Mimo współpracy z zoo w Ołomuńcu i obustronnej reklamy do Opola nie przyjechało zbyt wielu Czechów – ponoć tylko stu, co raczej nie wpływa na całościowy wynik odwiedzin.
Patrząc jednak, jakie plany ma opolskie zoo na 2012 rok można się spodziewać, że tegoroczna frekwencja będzie jeszcze większa!
Warto pamiętać, że Opole zamieszkuje tylko 125 tysięcy mieszkańców, frekwencja w zoo przewyższa więc populację Opola dwukrotnie!

ZOOPLOTEK

W ostatnim tygodniu głośno było m.in. o:

– Małpce sajmiri Banana Sam, którą skradziono z zoo w San Francisco,

a która w końcu szczęśliwie się odnalazła.

– Orangutanach z Milwaukee Zoo (USA), które dostały od swoich opiekunów… iPady, a już niedługo mają mieć w klatkach wi-fi do wideorozmów z małpami z innych ogrodów zoologicznych!

No, no… – słyszeliśmy, że Albercik z Oliwy też chciałby wziąć udział w tej akcji…

– Żyrafach z zoo w holenderskim Amersfoort, które relaksują się przy… muzyce pop.
Idealne rozwiązanie na Sylwestra :).

WIEŚCI ZE ŚWIATA

W MIAMI ZOO URODZIŁ SIĘ NOSOROŻEC INDYJSKI!

29 grudnia w Miami Zoo urodził się pierwszy w historii zoo nosorożec indyjski! Matką malucha jest 11-letnia Kalu.
Kalu urodziła się w Bronx Zoo 22 grudnia 2000 roku, a do Miami przyjechała 10 czerwca 2004 roku. Ojcem małego nosorożca jest Suru, urodzony 31 grudnia 2000 roku w San Diego Wild Animal Park, który do Miami przyjechał 19 października 2003 roku. Urodzony w Miami maluch jest ich pierwszym potomkiem.

Mały nosorożec z Miami Zoo razem z matką (fot. ZooBorns)

Wszystko wskazuje na to, że mały nosorożec to samiczka.
Więcej.

LICZENIE ZWIERZĄT W LONDYŃSKIM ZOO

W londyńskim zoo – jak co roku na początku stycznia – trwa inwentaryzacja zwierząt.
Nie jest to zadanie łatwe, gdyż do spisania jest ponad 18 500 zwierząt, reprezentujących obecnie ponad 750 gatunków.
Akcja liczenia wszystkich lokatorów zoo zaczęła się 4 stycznia i potrwa około czterech tygodni.
Liczenie dużych zwierząt problemem nie jest, ale przy małych sprawa robi się bardziej skomplikowana. Personel akwarium ma do policzenia bowiem ponad 4700 ryb, jeszcze większa jest natomiast grupa owadów…

Yyy... i jak tu je policzyć?

Nie zazdrościmy takich rachunków – nasz domowy zwierzyniec to, póki co, tylko królik Bąbel – pluszowe mrówkojady się nie liczą :) .

ZDARZYŁO SIĘ…

31. 12. 2011

Zmarł Andrzej Sosnowski, wieloletni dyrektor łódzkiego zoo.

Andrzej Sosnowski

03. 01. 2012

20. urodziny Ashmara – goryla z opolskiego zoo.

Tort urodzinowy dla Ashmara

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

Co nowego na stronie?

W ostatnich dniach pochwaliliśmy się Wam, ile mrówkojadów znaleźliśmy pod choinką, zabraliśmy Was na wycieczkę do poznańskiego Nowego Zoo oraz podsumowaliśmy miniony rok na naszej stronie. Zaktualizowaliśmy także (przy pomocy Pana Leszka Solskiego – dziękujemy!) naszą listę przewodników po polskich ogrodach zoologicznych – jest już chyba kompletna.
Już jutro ukaże się nasz tekst o nowościach w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym (wraz z podsumowaniem 2011 roku w toruńskim zoo), a w niedzielę specjalne wydanie 7 Dni Zoo, czyli 365 Dni Zoo – Kalendarium, w którym dzień po dniu prześledzimy najważniejsze wydarzenia 2011 roku w świecie ogrodów zoologicznych.
Nie zabraknie także niespodzianek… :).

Mrówkojad na Bloga Roku!

Sami byśmy na to nie wpadli, ale skoro nam to zaproponowano, to… czemu nie. Jak co roku organizowany jest konkurs na Bloga Roku pod patronatem blog.pl.
Na Mrówkojada będzie można głosować (od 12 do 19 stycznia) w kategorii „Moje zainteresowania i pasje”.

Regulamin konkursu (jak dla nas średnio zrozumiały) dostępny jest tutaj.

A my tymczasem powoli szykujemy się do nadchodzących ferii zimowych (od 14 stycznia), wtedy bowiem wybieramy się do… oliwskiego zoo! Przy okazji mamy zamiar odwiedzić także Ogród Zoobotaniczny w Toruniu, szykuje się więc mocny początek roku!

Z ŻYCIA MRÓWKOJADÓW…

Felice wyrusza do Schwerin

Ostatnie zdjęcie Felice, jakie zrobiliśmy w Poznaniu (27. 12. 2011)

Samica mrówkojada olbrzymiego z poznańskiego Nowego Zoo, nasza droga Felice, już za kilka dni (12 stycznia) opuści Wielkopolskę i wyruszy do niemieckiego Schwerin, gdzie czeka już na nią nowy wybieg oraz – przybyły pod koniec minionego roku z berlińskiego zoo 18-miesięczny samiec Carlos.

Carlos czeka na Felice...

Wybieg zwierząt Ameryki Południowej w Zoo Schwerin  – tropikalna oaza „Das Humboldthaus” – otwarto 14 października 2011 roku. Obok Felice zamieszkają tam m.in. ostronosy, leniwce, marmozety i różne gatunki ptaków.
„Das Humboldthaus”  kosztował ponad 1,3 mln euro – była to największa inwestycja w historii zoo.

"Das Humboldthaus" - część zewnętrzna

LISTY DO REDAKCJI

Wczoraj dotarł do nas niezwykły list – z Warszawy – w którym – zamiast (jak to zwykle bywa w przypadku listów do Redakcji) zapytania – znaleźliśmy… trzy piernikowe mrówkojady!
Co prawda do tej pory to właśnie my słynęliśmy z wytwarzania piernikowych mrówkojadów, jak jednak widać, czasem i nam się coś trafi :).

Za przepyszną (nie mogliśmy się oprzeć i dwa zjedliśmy…) przesyłkę serdecznie dziękujemy!

Piernikowy mrówkojad z Warszawy - tego sobie zatrzymamy na pamiątkę...

TEMAT TYGODNIA

Rusza budowa Afrykarium we wrocławskim zoo!

Nawet 387 milionów zł może pochłonąć budowa Afrykarium – ogromnego, supernowoczesnego oceanarium we wrocławskim zoo. Obiekt ma powstać za niecałe trzy lata, na przełomie 2014 i 2015 roku.

W ogłoszonym przez wrocławskie zoo pod koniec minionego roku przetargu wystartowała tylko jedna firma – wrocławska spółka Inter-System, specjalizująca się w budownictwie kubaturowym. Wrocławskie zoo obecnie analizuje złożoną przez nią ofertę – jeśli zostanie ona przez zoo zaakceptowana, wstępne prace ruszą już w lutym, a wczesną wiosną ruszyłaby właściwa budowa Afrykarium.
W Polsce nikt do tej pory nie podjął się jeszcze budowy tak potężnego obiektu – będzie to pierwszy tego typu obiekt w Polsce i zarazem największy w Europie. Takiego doświadczenia nie ma także Inter-System, spółka jednak zarzeka się, że Afrykarium wybuduje razem z jedną z amerykańskich firm (spółka nie zdradza, o jaką firmę chodzi), która ponoć wybudowała kilkanaście oceanariów w USA.
Miasto Wrocław zakłada, że nowy obiekt może ściągnąć nawet milion turystów i gości, a frekwencja w zoo ma osiągnąć pułap ok. 1 200 000 zwiedzających rocznie, dzięki czemu inwestycja mogłaby się zwrócić. W minionym roku wrocławskie zoo odwiedziło 630 tysięcy osób, Afrykarium miałoby więc zwiększyć frekwencję dwukrotnie – że jest to możliwe, pokazuje przykład zoo w Lipsku, które w roku otwarcia nowego Gondwanalandu  odwiedziły dwa miliony osób.
Zoo nie ustaliło jeszcze, ile będzie kosztował wstęp do Afrykarium, ale dla wygody zwiedzających dostępnych będzie kilka różnych biletów – tylko do oceanarium, do zoo z wyłączeniem oceanarium lub na cały teren ogrodu.
Mimo wszystko szokująca wydaje się być kwota – 387 milionów złotych! – za wybudowanie Afrykarium, tym bardziej, że początkowo mowa była o… 150 milionach. Obecnie mówi się o tym, że sama budowa obiektu ma kosztować 200 mln, a reszta zakładanej kwoty ma zostać przeznaczona na zarządzanie obiektem – zamówienie dotyczy bowiem nie tylko budowy obiektu, ale i jego sfinansowania na zasadzie wykupu wierzytelności. Oferta firmy mówi bowiem o wybudowaniu i zapewnieniu inwestycji finansowania na łącznie 15 lat.
Zakończenie budowy pokrywać się będzie ze 150-leciem istnienia Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, które przypada na 2015 rok – trudno więc o lepsze uświetnienie tak okrągłej rocznicy :).

Tyle na dziś, a kolejny – pięćdziesiąty ósmy już! – numer 7 Dni Zoo już za tydzień!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s