Zmarł Michał Sumiński, autor „Zwierzyńca”

W minioną niedzielę, 26 grudnia, dotarła do nas smutna wiadomość – w wieku 96 lat zmarł w Warszawie Michał Sumiński – znany dziennikarz, twórca niezwykle popularnego programu telewizyjnego „Zwierzyniec”, podróżnik i autor wielu książek, głównie o tematyce żeglarskiej.

Michał Sumiński

Michał Sumiński urodził się 13 grudnia 1915 roku w Warszawie. Z wykształcenia był zoologiem. W czasie okupacji niemieckiej działał w ruchu oporu, a w 1943 roku został aresztowany przez Niemców, był więziony na Pawiaku, a potem w obozach koncentracyjnych Auschwitz i Mauthausen-Gusen. Po wojnie wrócił do Polski. Od sierpnia 1946 do 1949 roku w Zarządzie Głównym Ligi Morskiej w Warszawie pełnił funkcję Głównego Inspektora Wychowania Morskiego. Posiadając stopień jachtowego kapitana morskiego, od 1947 roku przez kilka lat był kapitanem jachtu Ligi Morskiej „Generał Zaruski”.
W latach 50. zajął się pracą literacką. Od 1958 r. pracował w Polskim Radio, a następnie w Telewizji Polskiej, gdzie był m.in. kierownikiem redakcji reportaży Redakcji Naczelnej Audycji dla Polaków za Granicą.

Zasłynął przede wszystkim jako autor niezwykle popularnego w l. 70. i 80. programu telewizyjnego dla młodzieży Zwierzyniec, w którym opowiadał o przyrodzie.

Sumiński był też zapalonym myśliwym i dziś niektórzy podkreślają, że to podczas wypraw na polowania właśnie najczęściej poznawał przyrodę.

Był autorem książek wielu książek, m.in. „Rejsy bałtyckie” (1950), „Wiedza żeglarska” (1951), „Żeglarskie zwycięstwo” (1951), „Znad jezior” (1954), „Przez siedem jezior” (1954), „Gawędy o zwierzętach” (2001).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s