Sensacja w poznańskim ZOO! Pojawił się pingwin złotoczuby!

1 sierpnia 1966

Nowy mieszkaniec poznańskiego ZOO!

Jak donoszą nasi informatorzy, w poznańskim ogrodzie zoologicznym pojawił się nowy mieszkaniec. To niezwykły osobnik, ponieważ drugiego takiego w Polsce nie ma! Ma na imię Maciuś i jest pingwinem złotoczubym. To nie lada sensacja w świecie naszych ZOO! Pingwiny złotoczube żyją na Antarktydzie i na południu Ameryki Południowej, są umaszczone czarno-biało, a dookoła głowy mają żółte pióra tworzące coś na kształt korony (właśnie czuba, od którego te pingwiny wzięły swoją nazwę!). 

Pingwin Maciuś

Nasz nowy, niezwykle urodziwy mieszkaniec, został znaleziony 24 lica, kiedy błąkał się na plaży w Międzywodziu na wyspie Wolin. Wzbudził ogromne zainteresowanie przebywających tam na turnusach wypoczynkowych plażowiczów. Prawdopodobnie został przywieziony przez jakiegoś marynarza, gdyż na nodze miał zawiązaną wstążkę. Nie udało się nam, niestety, ustalić, skąd dokładnie w Międzywodziu wziął się Maciuś i kto mógł go przywieźć z tak dalekich rejonów! 

Po znalezieniu Maciusia gorączkowo szukano dla niego miejsca, w którym mógłby zamieszkać. Wiadomo – droga powrotna do domu nie wchodziła w grę!  Postanowiono ulokować go w poznańskim ZOO, które mieści się przy ulicy Zwierzynieckiej w stolicy Wielkopolski.  W ogrodzie Maciuś zamieszka na dawnym wybiegu fok. Maciuś już jest w Poznaniu – przyjechał do miasta wczoraj w specjalnej skrzyni. Jak mówi  ornitolog z poznańskiego ZOO, pan S. Anioła, pingwin zniósł podróż doskonale i czuje się w nowym domu wyśmienicie. 

Pracownicy poznańskiego ogrodu są niezwykle dumni z nowego mieszkańca i mają nadzieję, że będzie żył jak najdłużej! My również życzymy tego ogrodowi, a – przede wszystkim- uroczemu nowemu mieszkańcowi ZOO. Sto lat, Maciusiu!

Taki artykuł mógł ukazać się w lokalnej prasie wielkopolskiej na przełomie lipca i sierpnia 1966 roku, kiedy pingwin złotoczuby Maciuś trafił do poznańskiego zoo (które wtedy jeszcze nie było Starym Zoo, gdyż… nie było jeszcze Nowego!). Niestety, pingwin trafił do ogrodu podczas pełni lata i…  żył tylko kilka tygodni.
Na stałe jednak wpisał się w historię polskich ogrodów zoologicznych!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s