„7 Dni Zoo” nr 54 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w pięćdziesiątym czwartym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

"7 Dni Zoo" nr 54

W dzisiejszym numerze przeczytacie m.in. o tym, jakie pazurkowce przyszły na świat w ostatnich dniach w polskich ogrodach zoologicznych, kto przyjechał do Torunia, gdzie rodzi się najwięcej kolczatek na świecie i czy naprawdę wrocławskie zoo chce sprowadzić… mamuta!
Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO GDAŃSK-OLIWA

Knedlik i Tuji, para tamaryn cesarskich z oliwskiego zoo, już po raz drugi dochowała się potomstwa. Rok temu na świat przyszli bliźniacy – Kajko i Kokosz, natomiast teraz urodził się jeden maluch. Najnowszym członkiem stada opiekuje się cała rodzina – zarówno rodzice, jak i starsi bracia.
Malucha można zobaczyć tutaj lub w pawilonie ptaszarni w oliwskim zoo!

Tamaryny cesarskie z oliwskiego zoo w czasie posiłku (luty 2011)

ZOO PŁOCK

W sobotę, 3 grudnia, w płockim zoo przyszła na świat pigmejka – najmniejsza małpka świata, natomiast w niedzielę, 4 grudnia, urodził się miko czarny.

Młode miko z płockiego zoo (fot. Zoo Płock)

Zarówno pigmejki jak i miko czarne są mieszkańcami dżungli południowoamerykańskiej.
W płockim zoo pigmejki i miko zamieszkują wspólny wybieg w pawilonie tamaryn i marmozet.
Miko czarne w Polsce oprócz Płocka, gdzie są obecnie trzy osobniki, można zobaczyć jeszcze w Opolu i Toruniu, natomiast pigmejki poza Płockiem, gdzie jest ich obecnie sześć, są jeszcze w Łodzi, Warszawie i Toruniu.

Pigmejka z płockiego zoo

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

ZOO PŁOCK

Zostajemy w Płocku – oto bowiem we wtorek, 6 grudnia, płockie zoo opuściła Nelly – młoda samica foki szarej, która urodziła się w płockim zoo 30 stycznia 2010 roku. Młodą fokę wysłano do zoo w Hamburgu.
Nelly to pierwsza foka szara, którą odchowano w płockim ogrodzie zoologicznym.
W Płocku zostały jeszcze trzy foki: samiec Bubi oraz dwie samice – Figa i Celma.

Foki w płockim zoo

OGRÓD ZOOBOTANICZNY TORUŃ

Intensywny koniec jesieni w Toruniu – w czwartek do Ogrodu Zoobotanicznego przyjechał z Czech od dawna oczekiwany samiec markura, który zamieszkał na dawnym wybiegu gorali (te trafiły natomiast do część wybiegu alpak).

Markur z toruńskiego zoo (fot. Zoo Toruń)

Jeszcze tej zimy do Torunia ma dotrzeć samica markura, a także wyczekiwany partner dla będącej już w zoo samicy miko czarnej.
Więcej na temat Ogrodu Zoobotanicznego już niebawem!

PLANY I INWESTYCJE

ZOO WROCŁAW

Trwają jesienne prace porządkowe we wrocławskim zoo – usuwane są stare konary, pasożytująca na drzewach jemioła (którą wszyscy chętni będą mogli otrzymać przy głównym wejściu do zoo).
Natomiast z funduszy uzyskanych od Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego we Wrocławiu zoo zakupiło rośliny ozdobne oraz sadzonki drzew, w tym 15 dębów szypułkowych.
Zdjęcia z prac we wrocławskim zoo można zobaczyć tutaj.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Mikołajki w zoo!
Jak każdego roku, także i w tym, 6 grudnia w większości polskich ogrodów zoologicznych obchodzono mikołajki.
Z tej okazji specjalne spotkania i imprezy dla dzieci odbywały się m.in. w krakowskim zoo oraz Akwarium Gdyńskim, z kolei specjalne mikołajkowe prezenty czekały na zwierzęta w Zoo we Wrocławiu  oraz  Zoo w Oliwie – polecamy zwłaszcza zobaczyć, jak wyglądała wizyta mikołaja w oliwskim zoo!
Więcej na temat mikołajek w zoo pisaliśmy tutaj.

Ach, te człowieki...

BILETY DO ZOO

Wzrosną ceny biletów do zamojskiego zoo.
Tego należało się spodziewać – w związku z szeregiem prowadzonych w tym roku na terenie zamojskiego zoo inwestycji, licznymi remontami i pojawieniem się w ogrodzie bardzo wielu nowych zwierząt, zamojscy radni zdecydowali podnieść ceny biletów do zoo. Od 1 stycznia 2012 roku bilet normalny dla dorosłych będzie kosztował 12 zł (obecnie kosztuje 5 zł), a ulgowy 8 zł (obecnie kosztuje 3 zł). Za bilety roczne zapłacimy odpowiednio 60 zł (zamiast 25) i 40 zł (zamiast 15). Nadal za darmo do zoo wejdą dzieci poniżej 3 roku życia.
Radni tłumaczą swoją decyzję tym, iż znacznie wzrosną koszty utrzymania ogrodu, a ceny biletów nie były podnoszone od wielu lat i należały do najniższych w kraju (w rzeczywistości były zdecydowanie najniższymi w kraju, obecnie zaś lokować się będą w środku krajowej stawki).

Promocje biletowe we wrocławskim zoo.
Tymczasem wrocławskie zoo proponuje specjalną świąteczną ofertę zniżkową na karnety roczne: za karnet roczny normalny zapłacimy 80 zł (zamiast 120), a za ulgowy 40 zł (zamiast 70).
Promocyjna cena obowiązuje do 31 grudnia 2011.

KONKURSY

GEPARDY ZE ŚLĄSKIEGO ZOO CZEKAJĄ NA IMIONA!

Cztery młode gepardy ze Śląskiego Zoo skończyły już trzy miesiące, w związku z tym Dziennik Zachodni zorganizował konkurs na imiona dla gepardzich maluchów. Nieprzypadkowo – gazeta jest bowiem od października ubiegłego roku sponsorem ojca maluchów, samca Iwana.
Warto pamiętać, że czwórka gepardów to trzej chłopcy i dziewczynka. Ich matką jest samica Yahti.
Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS o treści „DZG.imię” np. „DZG.IVAN”, lub „DZG.YAHTI” na numer 72355. Koszt jednego SMS to 2,46 zł z VAT. SMS-y można wysyłać do… dziś!
Jest więc jeszcze kilka godzin…

KULTURA

NIEDŹWIEDŹ WOJTEK DEBIUTUJE W WERSJI AUDIO!

O słynnym niedźwiedziu Wojtku, „walczącym” podczas II wojny światowej w oddziałach generała Andersa mogliśmy do tej pory poczytać, mogliśmy obejrzeć o nim film (Wojtek the Bear that went to War), teraz zaś będziemy mogli o nim posłuchać – oto bowiem w sobotę, 5 grudnia, w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie odbyła się premiera audiobooka na podstawie książki Dziadek i niedźwiadek, autorstwa pisarza i podróżnika, Łukasza Wierzbickiego.

Książka skierowana jest do młodszego czytelnika/słuchacza, powinna się jednak spodobać każdemu miłośnikowi losów niezwykłego niedźwiedzia.
Cena audiobooka – 26,90 zł.
Więcej na ten temat.
Więcej o książce Dziadek i niedźwiadek oraz jej autorze.

CIEKAWOSTKI

MAMUT W ZOO? DLACZEGO NIE!

Tak przynajmniej twierdzą „naukowcy” (przywoływani przez Gazetę Wyborczą). Temat w ostatnim tygodniu ochoczo podchwyciły krajowe media.
Ponoć „japońscy naukowcy” pracują nad sklonowaniem mamuta od lat i wraz z „rosyjskimi naukowcami” przeczesują syberyjską tundrę i tajgę w poszukiwaniu odpowiedniego materiału genetycznego, który można byłoby wszczepić słonicy, ta zaś miałaby urodzić w niedalekiej przyszłości… mamuta właśnie!
Cóż, rzeczywistość jest dużo bardziej skomplikowana, niż podaje to Wyborcza czy TVN, a światu raczej powrót mamutów nie jest potrzebny – prawdziwym wyzwaniem jest uratowanie przed wyginięciem wciąż żyjących zwierząt, a ostatnie doniesienia dotyczące chociażby nosorożców nie nastrajają zbyt pozytywnie.
Fantastyczna pogoń za mamutem to raczej mrzonki (lub „mrożonki”) i nie powinniśmy oczekiwać, że w najbliższym czasie podczas wycieczki do zoo natrafimy na taki obrazek:

Wrocławskie zoo mamutom nie mówi nie...

Jeśli jednak bardzo chcemy zobaczyć mamuta w zoo, zawsze można wybrać się do ogrodu zoologicznego w Dvur Kralove w Czechach, gdzie znajduje się taki oto okaz:

Zresztą, także w Polsce można zobaczyć kompletny szkielet mamuta, który znajduje się w Muzeum Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie.

Był już park jurajski, może więc czas na park plejstoceński? Nam ten pomysł niezbyt się podoba, nawet, jeśli jego realizacja wcale nie jest tak nieprawdopodobnym pomysłem…

Skoro mamuty pojawiły się w "Thorgalu", to dlaczego nie w zoo... (album "Ponad krainą cieni")

ZOOPLOTEK

LUBELSCY CELNICY ZAREKWIROWALI BALSAMY Z ŻÓŁCI NIEDŹWIEDZI

Ponad 3 tys. tubek kosmetyków z ekstraktami ze zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem zatrzymali funkcjonariusze w oddziału celnego w Lublinie – wśród nich były m.in. specyfiki zawierające żółć niedźwiedzia.
Więcej.

ZASTRZELONO POTRĄCONEGO ŁOSIA, BO NIKT NIE CHCIAŁ MU POMÓC

W ostatnią sobotę na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego doszło do wypadku – samochód potrącił na przecinającej park drodze łosia, który w wyniku zderzenia połamał nogi. Zdarzenie natychmiast zgłoszono policji oraz pracownikom parku, niestety, na miejscu wypadku nie pojawił się żaden weterynarz, który mógłby udzielić zwierzęciu pomocy, choć próbowano skontaktować się z kilkudziesięcioma specjalistami, także z warszawskiego zoo.
Wobec zaistniałej sytuacji kilka godzin po wypadku leśniczy postanowił łosia zastrzelić…
Więcej.

Z ŻYCIA MRÓWKOJADÓW…

KOLEJNY MRÓWKOJAD ZAGRYZIONY PRZEZ PSY W PANAMIE…

Smutne wieści z Panamy: w ostatnią środę, 7 grudnia, w miejscowości El Arenal, doszło do makabrycznego zajścia – żyjące w okolicznych lasach kojoty i zdziczałe psy zagryzły mrówkojada olbrzymiego, który zapuścił się w okolice ludzkich domostw w poszukiwaniu żywności. To już trzeci taki przypadek, jaki zanotowano w tym roku na terytorium Panamy.
Mrówkojady występują na terenie Panamy dosyć licznie, jednak ze względu na niszczenie ich naturalnych siedlisk poprzez wyręb lasów i wypalanie terenów trawiastych, jest ich już na tym terenie coraz mniej, coraz częściej też zdarzają się sytuacje, iż w poszukiwaniu jedzenia zapuszczają się w okolice zamieszkane przez ludzi…
Północna granica występowania mrówkojada kończy się na Belize i Gwatemali. Na terenie Panamy spotykane są najczęściej na terenie Parku Narodowego Darien (przy granicy z Kolumbią) oraz w Parku Narodowym La Amistad (przy granicy z Kostaryką). W centralnej części kraju, gdzie znajduje się El Arenal, w którym doszło do wypadku, do tej pory były praktycznie niespotykane…

WIEŚCI ZE ŚWIATA

W PERTH ZOO URODZIŁA SIĘ KOLCZATKA!

W środę, 7 grudnia, w Perth Zoo (Australia) zaprezentowano po raz pierwszy urodzoną w połowie sierpnia tego roku kolczatkę! Maluch – samczyk – został zważony (526 g) i dokładnie zbadany przez pracowników zoo, po czym powrócił do specjalnego żłobka-nory, w którym spędzi następne dwa-trzy miesiące. Gdy dorośnie, osiągnie wagę nawet 4 kg!

Mała kolczatka z Perth Zoo (fot. Zoo Perth)

Maluch, który otrzymał imię Kai, jest już szóstą kolczatką urodzoną w Perth Zoo od 2007 roku, ale dopiero pierwszym samcem! To wielki sukces hodowlany zoo, bowiem w historii australijskich ogrodów zoologicznych doczekano się jak dotąd zaledwie 17 przychówków, wkład zoo w Perth w ich hodowlę jest więc ogromny.

W Perth Zoo jest obecnie 12 kolczatek – więcej jest tylko w Taronga Zoo w Sydney (14). Co ciekawe, mały Kai jest dopiero drugą kolczatką urodzoną w tym roku na świecie – poprzedni przychówek miał miejsce w Currumbin Wildlife Sanctuary w Australii.
W ogrodach zoologicznych na całym świecie jest obecnie około stu kolczatek, jednak tylko 7 w czterech ogrodach w Europie (Mechelen, Duisburg, Frankfurt i Paignton).
W Polsce obecna było tylko raz – na początku XX wieku można ją było spotkać w poznańskim zoo!

ZDARZYŁO SIĘ…

02. 12. 1963

W zoo w Edynburgu zmarł słynny niedźwiedź Wojtek. Miał 22 lata.

09. 12. 2010

W zoo w Hanowerze urodził się piąty już w 2010 roku słoń indyjski!

CZY WIESZ ŻE?

Rekord frekwencji w poznańskim Starym Zoo padł w roku 1929 – ogród przy Zwierzynieckiej odwiedziło wówczas… 700 tysięcy osób!

Tak niebywała frekwencja spowodowana była odbywającą się w tym czasie w Poznaniu Powszechną Wystawą Krajową, zwaną powszechnie PeWuKą.
Zorganizowano ją z okazji dziesięciolecia odzyskania niepodległości, aby zaprezentować dorobek odrodzonego państwa – była to największa impreza wystawiennicza ówczesnej Polski – w czasie 5 miesięcy trwania odwiedziło ją około 4,5 miliona osób, z których wielu odwiedziło także znajdujące się nieopodal zoo.
W związku z wystawą na terenie ogrodu zoologicznego poczyniono szereg inwestycji, zbudowano mur, na którym pojawił się słynny marabut, sprowadzono też wiele nowych zwierząt.

Marabut - jedna z pamiątek po PeWuCe z 1929 roku

Co ciekawe, w kolejnym roku (1930) frekwencja wyniosła już tylko 190 tysięcy osób, zresztą już nigdy później wynik nie zbliżył się do tego z 1929 roku…

Tyle na dziś, a kolejny – pięćdziesiąty piąty już! – numer 7 Dni Zoo już za tydzień!

Reklamy

3 comments on “„7 Dni Zoo” nr 54 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. mamut jak mamut, a czy wiesz mrówkojadzie że niebawem we wrocławskim zoo mają zamieszkać tury? :> ekspozycja już niemal gotowa :>

  2. potwierdzam przy pawilonie małpiarni powstaje ekspozycja na której zamieszka tur, nowina z ostatniego mikołajowego spaceru

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s