Taka klatka to nie miejsce dla mrówkojada - ani żadnego innego zwierzęcia

The Best of… – Stara woliera w płockim zoo

To zdecydowanie jeden z najciekawszych motywów w płockim ogrodzie zoologicznym i choć sporo ogrodów odwiedziliśmy, takiego jeszcze w Polsce nie widzieliśmy.
Co? Ano klatka z lat ’50, która została udostępniona zwiedzającym! Klatka nietypowa, ponieważ nie trzyma się w niej żadnych zwierząt – służy ku przestrodze i pokazuje, jak bywało kiedyś, a jak nigdy być nie powinno.

Stara woliera w płockim zoo

Stara woliera w płockim zoo

Klatka jest jednym z najstarszych obiektów w płockim zoo – pochodzi z lat pięćdziesiątych i mieszkały w niej między innymi wilki, małpy i niedźwiedzie.  Znajduje się naprzeciwko basenu pingwinów, a w drodze na wielką polanę „z grzybkiem”. Jak powiedział nam pan Krzysztof Kelman, klatka została w zoo jako pewnego rodzaju ostrzeżenie. Można do niej wejść, zobaczyć, jak wygląda życie z perspektywy zwierzęcia zamkniętego za kratami na naprawdę niewielkiej powierzchni.
Można się na własnej skórze przekonać, jakie przemiany zaszły w ogrodach zoologicznych w ostatnich dziesięcioleciach.  W środku można poczytać także o tym, jak rozwijały się ogrody zoologiczne.

Pozostawienie klaki i udostępnienie jej dla zwiedzających wiązało się jednak z długimi namysłami i wątpliwościami. Pamiętajmy, że wiele osób nadal utożsamia ogrody zoologiczne właśnie z wizją metalowej klatki, w której zamknięte są zwierzęta, a dla niektórych myślenie o ogrodach zatrzymało się na latach siedemdziesiątych.

Taka klatka to nie miejsce dla mrówkojada - ani żadnego innego zwierzęcia

Taka klatka to nie miejsce dla mrówkojada - ani żadnego innego zwierzęcia

Może więc dobrze, że klatka znajduje się tak blisko nowoczesnego basenu pingwinów – poprzez kontrast jesteśmy w stanie lepiej uświadomić sobie, jak wiele się zmieniło. Pokazanie tego wymagało jednak nie lada odwagi.

To prawdopodobnie jedyne takie miejsce w polskich ogrodach zoologicznych i trudno się dziwić, że wiele ogrodów nadal nie może zdecydować się na taki ruch.  Miejscem, które z pewnością mogłoby zrobić wspaniałą ekspozycję „historyczną”, jest Stare Zoo w Poznaniu.
Zabytkowy ogród posiada wiele wspaniałych obiektów, które dzisiaj nie są już użyteczne, ale mogłyby pełnić wspaniałą rolę dydaktyczną i pokazywać, jak zmieniło się podejście do trzymania zwierząt w ogrodach zoologicznych na przestrzeni ponad stu lat.

Stara lwiarnia w Starym Zoo

Stara lwiarnia w Starym Zoo

Niestety – póki co żadnych działań zmierzających w tym kierunku w Poznaniu nie widać…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s