Nidhögg - skrzydlaty wąż z mitologii skandynawskiej (tu jako bohater komiksu o Thorgalu - tom pt. "Gwiezdne dziecko")

Mrówkojad na tropie zwierzęcych motywów – świat zwierząt w serii komiksowej „Thorgal”. Część II

Zapraszamy dziś na dalszy ciąg tropienia motywów zwierzęcych w serii komiksowej Thorgal – w poniedziałek wprowadziliśmy Was w świat komiksu Van Hamme’a i Rosińskiego i przeanalizowaliśmy album po albumie, aby odnaleźć wszystkie zwierzęta, jakie pojawiają się w całej serii komiksowej i określić rolę, jaką pełnią w całej opowieści.
Dziś natomiast przyjrzymy się faunie mityczno-fantastycznej, która jest w Thorgalu reprezentowana wyjątkowo licznie – nie ma się jednak czemu dziwić, wszak Thorgal nieustannie spotyka na swojej drodze rozmaite potwory, zaś wśród bohaterów komiksu znajdują się tak „zwykli ludzie”, jak i nordyccy bogowie – a przy okazji także rozmaite mityczne stwory.
Zresztą, zobaczcie sami…

MITYCZNE STWORY I POTWORY W THORGALU

ARACHNEA
(Arachnea)

Tytułowa bohaterka 24. tomu serii to gigantyczna pajęczyca, która kiedyś była piękną dziewczyną o imieniu Serena, wskutek klątwy bogów przemieniona w potwora – pół kobietę, pół pająka…
Brrr!

Arachnea ("Arachnea")

Thorgal, który większość swoich przygód przeżywał jak dotąd wśród panteonu nordyckich stworów, demonów, olbrzymów i walkirii, teraz uczestniczy w przygodzie na rozgrzanej słońcem i porośniętej bluszczem winogron ziemi attyckiej. W Arachnei można dostrzec wpływy mitów o Arachne – mamy Labirynt, Tezeusza (w tej roli Thorgal) i Minotaura (Arachnea).
Tyle, że w tej opowieści okazuje się, że nie taki potwór straszny, jakby się mogło wydawać, choć gwoli ścisłości, mityczny Minotaur też był postacią cokolwiek tragiczną…

DWUGŁOWY SOKÓŁ
(Giganci)

Zwierzęta mające więcej niż jedną głowę są obecne we wszelkich mitach – różnią się tylko gatunkiem i ilością głów. W tomie Giganci spotykamy pewne paskudne ptaszysko, które królowi olbrzymów ofiarowuje niejaki Hjalmgunnar – olbrzym z puszczy. Ptaszyskiem owym jest dwugłowy sokół, któremu „nie zdoła uciec żadna zdobycz”.
Nie ma się co dziwić – uciec przed jednogłowym sokołem nie byłoby łatwo, a co dopiero przed takim, który ma dwie głowy!
Szczur, zestrzelony przez Thorgala, z dwugłowym ptaszyskiem nie ma szans, ale nasz tytułowy bohater…

Dwugłowy sokół nie daje szans szczurowi... ("Giganci")

Warto dodać, że dwugłowy sokół to stary, hetycki (a może jeszcze wcześniejszy) symbol Słońca, będący także symbolem władzy królewskiej – stąd tak często można zobaczyć dwugłowego ptaka w godłach państwowych!
Co ciekawe, oficjalną maskotką Zimowej Uniwersjady w 2011 roku w tureckim Erzurum był… dwugłowy sokół o imieniu Kanka – nie ma on jednak wiele wspólnego z sokołem z Gigantów!

JEDNOROŻEC
(Kriss de Valnor)

Jednorożec? Tak, pojawia się też jednorożec – na szczęście tylko na chwilę i tylko w majakach sennych Jolana, syna Thorgala.
Piszemy na szczęście, bo jakoś nam jednorożec do całej tej historii nie pasuje – jakiś taki pretensjonalny…

Jednorożec w "Kriss de Valnor"

LATAJĄCE KOTY BOGINI FRIGG
(Giganci, Gwiezdne dziecko)

W opowiadaniu Metal, który nie istniał mały Thorgal oraz jego towarzysz, krasnal Tjahzi, są ratowani przez dwa skrzydlate koty, należące do bogini Frigg. Koty wyglądają jak koty, tyle, że mają ogromne skrzydła i – niczym bohaterowie gier komputerowych – wiele żyć, a dokładnie dziewięć. Bardzo praktyczna „umiejętność”, jak się okaże :).
Skąd wzięły się owe skrzydlate koty? W mitologii nordyckiej należały do bogini… Freyi, żony Oda, która posiadała rydwan, zaprzężony w dwa latające, ale bezskrzydłe koty!

Freya i jej koty - widać, że bez skrzydeł... (za: Wikipedia)

Freya była co prawda później utożsamiana z Frigg, są to jednak tak naprawdę dwie różne boginie, można więc śmiało powiedzieć, że twórcy komiksu trochę się pomylili…

Latające koty bogini Frigg ("Gwiezdne dziecko")

W epizodzie latające koty pojawiają się jeszcze w albumie Giganci – towarzyszą swojej pani podczas jej rozmów z Thorgalem.

LATAJĄCY KOŃ
(Bitwa o Asgard, Aaricia)

Pamiętacie jeszcze boga, a może raczej bożka, Vigrida? To ten, który potrafił zmieniać się w rozmaite zwierzęta – był już m.in. orłem, najchętniej jednak przeobrażał się w latającego konia. Takiej transformacji dokonał w tomie Aaricia (trafił nawet na okładkę!) oraz w Bitwie o Asgard.

Album "Aaricia"

Trochę taki Pegaz :).

MUCHOSTWÓR
(Ofiara)

Szczerze – macie jakieś lepsze określenie na to monstrum?

To nie była Strażniczka Kluczy...

Nam przypomina trochę Setha Brundle’a po przemianie

OCTOPUS i inne wodne stwory..
(Błęitna zaraza, Upadek Brek Zarith, Ponad krainą cieni)

Rzeczny potwór, który dla wielu nieszczęśników okazuje się być większym zagrożeniem, niż tytułowa błękitna zaraza – w końcu to on trafia na okładkę albumu:

"Błękitna zaraza"

Ma tylko jeden słaby punkt, a jak wiadomo Thorgal świetnie radzi sobie z odnajdywaniem słabych punktów swoich rywali – bo że przyjdzie mu się zmierzyć z Octopusem, to przecież oczywiste…

„Znajomi po urodzie” z Octopusem są na kartach Thorgala częstymi gośćmi – wszelkiej maści węże wodne i różne „wężostwory” czają się w wodach w takich albumach jak choćby Upadek Brek Zarith czy Ponad krainą cieni.

"Ponad krainą cieni"

PREHISTORYCZNE STWORZENIA
(Ponad krainą cieni)

Co tam wodne węże! W albumie Ponad krainą cieni Thorgal i towarzysząca mu Shaniah spotykają na swojej drodze mamuty, dinozaury i rozmaite prehistoryczne zwierzęta – nasi bohaterowie płyną bowiem na tratwie, unoszonej przez „prąd czasu, prowadzący ich aż do prehistorii Ziemi”!
Verne byłby z tego dumny!
A dinozaury – żywcem wyjęte z Parku Jurajskiego!

Thorgal Jurajski...

WĄŻ NIDHOGG
(Gwiezdne dziecko, Strażniczka kluczy, Niewidzialna forteca)

"Strażniczka kluczy"

W mitologii skandynawskiej Nidhogg to skrzydlaty wąż lub smok, podgryzający korzenie Yggdrasilu i wysysający krew z ciał zmarłych, który zostanie zabity podczas Ragnaröku.
W Thorgalu to bestia z piekła rodem, zdecydowanie najczarniejszy „nieludzki” czarny charakter całej serii. Posiada szereg przydatnych złoczyńcy umiejętności – jest nieśmiertelny, zna trochę magicznych sztuczek i świetnie włada mieczem, w czym przydaje się też fakt, iż posiada mnóstwo ogonów. Do tego jest wyjątkowo paskudny, wyrachowany, perfidny, niezwykle uparty i zachłanny. Jedyną jego cechą, którą trudno uznać za negatywną, jest to, iż wybornie gra w warcaby…

Nidhögg - skrzydlaty wąż z mitologii skandynawskiej (tu jako bohater komiksu o Thorgalu - tom pt. "Gwiezdne dziecko")

Nidhögg ("Gwiezdne dziecko")

Pojawia się w aż trzech tomach – w Gwiezdnym dziecku (gdzie pragnie zdobyć „metal, który nie istniał”), Strażniczce kluczy (gdzie jest kołem zamachowym całej fabuły) i Niewidzialnej fortecy (gdzie praktycznie powtarza swoją rolę z Gwiezdnego dziecka), a w każdym z tych albumów pełni bardzo ważną rolę, w każdym też staje na drodze Thorgalowi i nie zawsze wychodzi na tym dobrze…

WĘŻO-WAMPIRY
(Strażniczka kluczy, Gwiezdne dziecko)

Jeden z ciekawszych pomysłów Rosińskiego i Van Hamme’a – latające węże posiadające skrzydła nietoperzy, zapewne z rodzaju wampirów, stąd wężo-wampiry. Występują stadnie – wyglądają niczym chmura, a oprócz umiejętności latania potrafią także strzelać ogniem niczym laserem.
Na drodze naszego bohatera stają dwukrotnie – w Gwiezdnym dziecku atakują młodego Thorgala i Tjahziego, którym z pomocą przychodzą latające koty bogini Frigg, natomiast w Strażniczce kluczy atakują dorosłego już Thorgala, któremu również towarzyszy Tjahzi – tym razem Thorgal poradzi sobie z potworami sam – latające koty nie będą mu potrzebne…

"Gwiezdne dziecko"

„Strażniczka kluczy”

Tyle na dziś – żegnamy się na razie z Thorgalem i stworzeniami zaludniającymi jego świat, a już niebawem zajmiemy się tropieniem motywów zwierzęcych w kolejnym tekście kultury!
Jeśli macie pomysły, jakim tekstem powinniśmy się zająć – dajcie znać!

Reklamy

3 comments on “Mrówkojad na tropie zwierzęcych motywów – świat zwierząt w serii komiksowej „Thorgal”. Część II

  1. Dymek w którym Thorgal rozpoznaje w dinozaurach prehistoryczne zwierzęta, to jeden z najgłupszych tekstów w całej sadze. Ale sam album bdb.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s