„7 Dni Zoo” nr 52 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w pięćdziesiątym drugim już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

"7 Dni Zoo" nr 52

W dzisiejszym numerze przeczytacie m.in. o tym, co ma wspólnego dyrektor płockiego zoo z orkiestrą symfoniczną, co wydarzyło się 140 lat temu w Poznaniu i dlaczego Ernesto nie dogadał się z Ericą?
Zapraszamy do lektury!

NARODZINY

ZOO WARSZAWA

21 października w warszawskim zoo urodziła się pigmejka.

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

ŚLĄSKIE ZOO

25 listopada akwarium biotopu tanganikańskiego w  Śląskim Zoo wzbogaciło się o endemiczną rybę z Jeziora Tanganika – Xenotilapia flavipinnis Nsumbu.

ZOO ZAMOŚĆ

Kolejne nowe zwierzęta w zamojskim zoo – w ostatnich dniach do ogrodu przyjechały m.in. nene, ibisy grzywiaste i fenek.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

– „Mikołajki na Biegunie Północnym” w Akwarium Gdyńskim.
W weekend poprzedzający mikołajki Akwarium Gdyńskie zaprasza wszystkich na spotkanie z – a jakże! – Świętym Mikołajem. 3 i 4 grudnia na zwiedzających czeka szereg atrakcji – kolędowanie z chórem D’accordo, spektakl „Opowieść Wigilijna” w wykonaniu Teatru Frajda oraz tworzenie fantazyjnych ozdób choinkowych.

Szczegółowy plan weekendowych imprez można znaleźć tutaj.

25 listopada obchodzono Światowy Dzień Pluszowego Misia.
My przypominamy z tej okazji – niedźwiedź to nie miś, pluszowy miś – to nie niedźwiedź!

Niedźwiedź i miś to nie to samo!

Niedźwiedź i miś to nie to samo!

15 listopada, w kinie Riverside Studios na Hammersmith (Wielka Brytania) odbyła się premiera filmu dokumentalnego pt.  Wojtek the Bear that went to War w reżyserii Willa Hooda i Adama Lavisa – film opowiadającego o legendarnym niedźwiedziu Wojtku, który podczas II wojny światowej służył w oddziałach gen. Andersa.
W Telewizji Polskiej film można było obejrzeć 22 listopada – kto nie zdążył, będzie miał jeszcze szansę, TVP obiecało bowiem, że film przynajmniej jeszcze raz pojawi się na antenie w tym roku.

My gorąco polecamy obejrzenie filmu – w atrakcyjny, a przy tym przystępny i solidny sposób opowiada on całą historię niezwykłego niedźwiedzia, skupiając się nie tylko na samym Wojtku, ale też na wszystkich jego towarzyszach.
Mocny, bardzo interesujący dokument.
Więcej o produkcji Hooda i Lavisa pisaliśmy tutaj.

Niecodzienny koncert w sali koncertowej płockiej Szkoły Muzycznej – prowadzącym sam Aleksander Niweliński, dyrektor płockiego zoo!
W miniony piątek w sali koncertowej Szkoły Muzycznej koncert dla maluchów poprowadził dyrektor płockiego zoo, Aleksander Niweliński. Dyrektor zoo opowiadał o zwyczajach mieszkańców płockiego zoo, wykorzystując prezentację puszczaną na wielkim telebimie, której towarzyszyła muzyka z „Karnawału zwierząt” autorstwa C. Saint-Saënsch, wykonywana przez zaproszonych muzyków.
Koncert odbył się w ramach akcji organizowanej przez Płocką Orkiestrę Symfoniczną – więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

ZDARZYŁO SIĘ…

1871 – narodziło się poznańskie zoo…

1871...

Dokładnie 140 lat temu prezes kółka kręglarskiego, mającego swoją siedzibę w ogródku restauracyjnym przy dworcu Kolei Stargardzko-Poznańskiej na poznańskich Jeżycach, otrzymał z okazji swoich 50. urodzin niecodzienny prezent – świnię, kozę, barana, kota, królika, wiewiórkę, gęś, kaczkę, kurę i pawia, a także tresowanego niedźwiedzia i małpkę, kupione od wędrownych Cyganów…
Z owej niecodziennej menażerii narodziło się później poznańskie zoo – więcej na temat tej niecodziennej historii możecie przeczytać tutaj.

2011...

21. 11. 2010

We wrocławskim zoo urodził się osiołek Poitou, Życzliwek.

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

400 tysięcy odwiedzin za nami!

Wreszcie – 21 listopada nad ranem naszą stronę odwiedził gość nr 400 000! Do dziś odwiedziło nas 405 tysięcy osób!
Teraz czekamy na gościa nr 500 000, a za rok, kto wie – może wydamy banknot z milionowym mrówkojadzim nominałem! 🙂

Z ŻYCIA MRÓWKOJADÓW…

Erica i Ernesto, czyli o trudnych mrówkojadzich związkach w Winchester Zoo

Ernesto – siedmioletni mrówkojad olbrzymi z Marwell Wildlife Zoo niedaleko Winchesteru – był jedną z największych gwiazd w zoo. Niestety, Ernesto był jedynym mrówkojadem w zoo, dlatego też opiekunowie czynili starania, aby znaleźć dla niego partnerkę. Po długich poszukiwaniach udało się sprowadzić dla niego tak oczekiwaną samicę – z Niemiec na początku 2010 roku przyjechała kilkuletnia Erica. Erica najpierw była oddzielona od Ernesto, ale miała z nim kontakt wzrokowy – zwierzęta miały się bowiem na początku przyzwyczaić do swojej obecności. Wreszcie oba mrówkojady połączono i … wtedy zaczęły się problemy. Zamiast oczekiwanych przez opiekunów „zbliżeń” między Ericą i Ernesto ciągle dochodziło do starć – widać było, że zwierzęta nie przepadają za sobą. Kiedy stały się wobec siebie agresywne do tego stopnia, że mogły zrobić sobie krzywdę, pracownicy zoo postanowili je rozdzielić i… zbadać, czy aby na pewno Erica jest samicą.
Jak bowiem powszechnie wiadomo, dokładne określenie płci u mrówkojadów nie jest takie łatwe – zanim uzyskaliśmy pewność, ze poznańska Felice jest samicą, minęło pół roku (choć w Warszawie potrzebowali tylko miesiąca aby stwierdzić, że Ares to Ares!).
Wynik badania wprawił pracowników zoo w osłupienie – Erica okazała się bowiem Ericiem, co wyjaśniło niechęć, jaką obdarzał ją (jego) Ernesto – biedak wiedział, że z tego związku małych mrówkojadów nie będzie, wiedziała też Erica vel Eric, tylko biedni ludzie nie mieli o niczym pojęcia…
Tak się zdarza – tyle, że od przyjazdu Erici/Erica do Marwell Wildlife minęło aż 18 miesięcy!
Zoo zaczęło więc szukać kolejnej samicy, tym razem „posiadającej papiery”, że na pewno jest samicą. Wolną samicę mrówkojada znaleziono w Danii, w Aalborg Zoo, skąd pod koniec sierpnia do Marwell Wildlife przyjechała dwuletnia mrówkojadzica Inti.


Tym razem nie ma wątpliwości, że Inti jest samicą, w Danii bowiem doczekała się już jednego potomka.
27 listopada oba mrówkojady zostały połączone i wiele wskazuje na to, że stworzą zgodną parę.

Ernesto i Inti na wspólnym wybiegu (fot. Marwell Wildlife)

A co z Ericą, znaczy Ericiem? No cóż, wyjechał(a) – zoo nie było bowiem zainteresowane mrówkojadzim trójkątem, zresztą – taka sytuacja mogłaby tylko zaostrzyć konflikt między oboma samcami… :).

TEMAT TYGODNIA

Polskie ogrody zoologiczne w ogniu krytyki, czyli echa raportu Born Free Foundation i ENDCAP – „The EU Zoo Inquiry 2011 – Poland”

Raport zaprezentowano 22 listopada w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
Dokument określany jest jako raport „niezależnych, międzynarodowych organizacji i specjalistów” na temat implementacji unijnej Dyrektywy Zoo przez Polskę i warunków życia zwierząt w polskich ogrodach zoologicznych.
Raport jest dla Polski druzgocący, ale warto pamiętać, że na sumę oceny składa się tak płockie czy warszawskie zoo, jak zwierzyńce w Lesznie, Braniewie i Człuchowie…
Dziś jeszcze wstrzymamy się od komentarza, chcemy bowiem dokładnie przeanalizować wszystkie zapisy w raporcie i porównać je z wynikami dotyczącymi innych państw, mamy jednak nadzieję, że w najbliższym tygodniu ukaże się na Mrówkojadzie obszerny tekst poświęcony analizie raportu.
Tymczasem każdy może sam przeczytać raport – tekst dokumentu dostępny jest tutaj.

Tyle na dziś, a kolejny – pięćdziesiąty trzeci już! – numer 7 Dni Zoo już za tydzień!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s