„7 Dni Zoo” nr 51 – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny tygodniowy przegląd wieści ze świata ogrodów zoologicznych w pięćdziesiątym pierwszym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

"7 Dni Zoo" nr 51

W dzisiejszym – wyjątkowo krótkim – numerze przeczytacie m.in. o tym, czym grozi robienie zdjęć zwierzętom, co ma wspólnego kukabura ze Skarbnicą Narodową i jak bardzo źle wygląda sytuacja nosorożców na wolności…
Zapraszamy do lektury!

NOWE ZWIERZAKI W ZOO

NOWE ZOO POZNAŃ

W ostatnich kilkunastu dniach do Nowego Zoo przyjechały m.in. samica jeżatki afrykańskiej, samica skunksa zwyczajnego i samiec lemura wari (do pary dla mieszkających dotąd samotnie zwierząt).
Więcej na temat nowych lokatorów można przeczytać tutaj.

ZOO GDAŃSK-OLIWA

Do oliwskiego zoo przyjechała para wilków grzywiastych. Więcej na ten temat za tydzień.

PLANY I INWESTYCJE

ZOO GDAŃSK-OLIWA

W oliwskim zoo zakończył się trwający kilka dni remont wnętrza pawilonu ptaszarni i gadziarni – odświeżono ściany korytarza i woliery dla zwierząt.

Wnętrze ptaszarni przed remontem

Zdjęcia z prac remontowych można zobaczyć na stronie oliwskiego zoo.

ZOO ZAMOŚĆ

Na ZooForum w wątku poświęconym inwestycjom w zamojskim zoo można zobaczyć postęp prac nad motylarnią i wybiegiem dla niedźwiedzi.
Oba obiekty mają być gotowe w przyszłym roku.

AZYL DLA NIEDŹWIEDZI NA UKRAINIE

Ruszyła budowa azylu w ukraińskich Karpatach, w Parku Narodowym „Synewyr”. Obszar azylu obejmie 12 ha i znajdzie w nim schronienie blisko 100 niedźwiedzi przetrzymywanych w złych warunkach. Fundatorem azylu jest rząd Ukrainy.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Do pracy w zoo przyjmiemy!
Szukasz pracy? Jeśli tak, warto czasem przeglądać nie tylko ogłoszenia w miejscowych urzędach pracy, ale też… strony ogrodów zoologicznych!
Oto bowiem w  minionym tygodniu pojawiły się aż dwie oferty pracy w zoo – zoo w Oliwie poszukuje księgowego/księgowej (szczegóły tutaj), natomiast warszawskie zoo oferuje pracę na stanowisku pielęgniarza w Dziale Małp (szczegóły tutaj).
Tymczasem płockie zoo wzbogaciło się o tak potrzebne w dzisiejszych ogrodach zoologicznych stanowisko specjalisty ds. marketingu – sami chętnie zajęlibyśmy się czymś takim!

Wystawa zdjęć zwierząt z poznańskiego zoo w Galerii „Pestka”.
Od piątku 18 listopada, przez kolejne dwa tygodnie, w poznańskiej Galerii Pestka obejrzeć będzie można wystawę zdjęć, wykonanych przez pracowników poznańskiego zoo, która od zeszłego roku podróżuje po całej Wielkopolsce.

Skarbnica Narodowa zaadoptowała kukaburę ze Śląskiego Zoo.
Skarbnica Narodowa zaadoptowała kukaburą ze Śląskiego Zoo! Zdecydowano się na kukaburę, ponieważ w jednej z najpopularniejszych kolekcji w ofercie Skarbnicy znajduje się srebrna moneta z wizerunkiem właśnie kukabury.

Moneta z kukaburą

Ochrona niedźwiedzi brunatnych w Polsce

Strona BearProject na Facebooku poinformowała, że już 29 listopada 2011 w SGGW o godz. 10.30  zaprezentowany zostanie plan ochrony i zarządzania populacją niedźwiedzia brunatnego w Polsce. O szczegółach można przeczytać po polsku na stronie http://www.carpathianbear.pl/pl .

ZOOPLOTEK

 SZCZĘŚLIWY FINAŁ LOSÓW BOGUSIA

Boguś, młody kucyk, który przyjechał do Nowego Zoo z prywatnej hodowli i który w pierwszych dniach pobytu w Poznaniu miał pewnie problemy adaptacyjne w poznańskim stadzie, które nie przyjęło go zbyt chętnie, szybko stał się gwiazdą tabloidów. Media – głównie zaś Fakt – wywołały z rzekomych problemów Bogusia prawdziwą burzę – biedny kucyk stał się gwiazdą, doczekał się też fanklubu na Facebooku
Gdy jednak w minioną sobotę odwiedziliśmy Nowe Zoo i zajrzeliśmy do Bogusia, ten nie stał z boku, nie płakał, nie był odganiany przez inne kuce – stał przy paśniku i wcinał jak reszta stada.
Zauważyli to też chyba redaktorzy Faktu, którzy kilka dni temu obwieścili „szczęśliwe zakończenie dramatu”:

Klacze ze stada już nie opierają się jego wdziękom i przychylnie przyjmują zaloty. (…) Życie Bogusia całkowicie się zmieniło. Wcześniej ignorowany przez klacze i traktowany jak powietrze, teraz nie może od nich opędzić. W końcu jako jedyny ogier w stadzie może czuć się prawdziwym mężczyzną.

Z igły widły, nie ma co…

DRAMAT W ZOO W SAO PAOLO

W Zoo Sorocaba w Sao Paolo omal nie doszło do tragedii, gdy pijany mężczyzna wskoczył do fosy otaczającej wybieg czepiaków. Ciężko pogryzionego mężczyznę z fosy wyciągnęli zwiedzający, wcześniej jednak jedna z małp dość mocno pogryzła i podrapała rękę mężczyzny.
Joao Leite Dos Santos, mechanik samochodowy, przyznał później, że był kompletnie pijany, gdy wpadł na pomysł, że bawienie się z małpami może być dobrym pomysłem…
Mężczyzna ominął ogrodzenie i przepłynął kanał oddzielający zwiedzających od zwierząt, a wszystko to na oczach rozbawionych zwiedzających. Grupa małp zebrała się zaaferowana tuż nad wodą, a jedna w szczególności usiłowała pochwycić mężczyznę. Myśląc, że małpy zapraszają go do zabawy, mężczyzna podpłynął jeszcze bliżej, wtedy jednak jedna z małp rzuciła się na niego z zębami, gryząc jego nadgarstek, inna zaś ramię i łokieć. Rozumiejąc już, że małpy nie chcą się z nim bawić i czując ogromny ból, mężczyzna odpłynął w stronę przerażonych gapiów, którzy pomogli mu wydostać się na powierzchnię i pokonać ogrodzenie.
Przez kilka minut leżał na ziemi w rosnącej kałuży własnej krwi, potem trafił do szpitala. Nie wiadomo, czy postawione mu zostaną zarzuty.
Nagranie z dramatycznego zajścia można zobaczyć tutaj.

POLECANA LEKTURA

Czy można skrzywdzić dzikie zwierzęta robiąc im… zdjęcia? Niektórzy sądzą, że tak, z czym zupełnie nie zgadza się choćby dziennikarz Gazety Wyborczej, Adam Wajrak, specjalizujący się w tematyce przyrodniczej.
Jego bardzo ciekawy tekst poświęcony przepisowi zabraniającemu, nazwijmy to „nieautoryzowanej” obserwacji znajdujących się pod ochroną gatunków zwierząt możecie przeczytać w artykule pt. „Fotografia odbiera zwierzętom duszę?”.

ZDARZYŁO SIĘ…

18. 11. 2009 – W Akwarium Gdyńskim zadebiutowała ośmiornica olbrzymia Karolina, która zastąpiła padłą kilka tygodni wcześniej Luizę.

Ośmiornica olbrzymia Karolina - Akwarium Gdyńskie

18. 11. 2010 – Zmarł Bueno, niedźwiedź peruwiański z wrocławskiego zoo.

Bueno - niedźwiedź okularowy z wrocławskiego zoo (zdjęcie zrobione w lipcu 2010 roku)

TEMAT TYGODNIA

Nosorożce nad przepaścią…

Nosorożec czarny zachodni (Diceros bicornis longipes), jeden z czterech podgatunków nosorożca czarnego, został właśnie uznany za wymarłego przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN).  Nielegalne kłusownictwo, słabe ustawodawstwo i brak realnych działań lokalnych władz doprowadziły w sumie do ostatecznego upadku nosorożca czarnego zachodniego. Co gorsza, wszystkie pozostałe trzy podgatunki nosorożca czarnego w niedalekiej przyszłości czeka najprawdopodobniej ten sam los!

Nosorożec czarny - Zoo Lipsk (fot. Wojtek)

Nosorożec czarny zachodni, kiedyś szeroko rozpowszechniony na sawannach w środkowo-zachodniej Afryce, został niemal doszczętnie wytępiony przez polowania już na początku XX wieku. W l. 30. populacja nieco się zwiększyła, ze względu na szereg działań ochronnych, była to jednak poprawa krótkotrwała. W 1980 roku zostało już tylko około stu nosorożców, w 2000 roku zaś – tylko 10!
W roku 2006 nie znaleziono już żadnego. Po pięciu latach bezowocnych poszukiwań IUCN uznało, że gatunek nie przetrwał. Nie ma też żadnych informacji, by zwierzęta te przebywały gdzieś w niewoli, tym samym nosorożec czarny zachodni zniknął z powierzchni ziemi. Co gorsza, w zeszłym miesiącu w Wietnamie zastrzelono ostatniego żyjącego tam nosorożca jawajskiego, przez co i ten gatunek jest na krawędzi wymarcia, bowiem pozostało przy życiu na wolności już tylko niespełna 40 sztuk!
Następnym nosorożcem poważnie zagrożonym wyginięciem jest nosorożec północny biały (Ceratotherium simum cottoni),  żyjący w środkowej Afryce. IUCN obawia się, że i on wymarł na wolności, a w niewoli żyje jedynie kilka zwierząt.

Nosorożec biały - Zoo Poznań

Dlatego też tak ważne są wszelkie działania ochronne, jak choćby Światowy Dzień Nosorożca czy zainicjowana w tym roku przez EAZA kampania na rzecz ochrony fauny Azji południowo-wschodniej – w tym i żyjących tam gatunków nosorożca.

Kampania zbiera fundusze i zwiększa świadomość społeczną w zakresie ochrony różnorodności biologicznej w Azji Południowo-Wschodniej, a jednym z jej głównych projektów jest wspieranie nosorożca sumatrzańskiego (Dicerorhinos sumatrensis), który również jest krytycznie zagrożony i również może w najbliższej przyszłości zupełnie wyginąć!

Tyle na dziś, a kolejny – pięćdziesiąty drugi już! – numer 7 Dni Zoo już za tydzień!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s