Alfabet Mrówkojada – N jak Najstarszy mrówkojad!

Witamy w kolejnej części Alfabetu Mrówkojada! W ostatniej części Alfabetu opowiedzieliśmy Wam o kilku mitach rodem z Ameryki Południowej, których głównym bohaterem jest nasz drogi mrówkojad, dziś natomiast odpowiemy na pytanie, jak długo żyją mrówkojady i jaki jest rekord długości życia mrówkojada w ogrodach zoologicznych na świecie i w Polsce.
Zapraszamy do lektury!

N – NAJSTARSZY MRÓWKOJAD

Jesteście ciekawi, jak długo żyją mrówkojady? Zaraz Wam powiem!

Jesteście ciekawi, jak długo żyją mrówkojady? Zaraz Wam powiem!

Długość życia poszczególnych gatunków w Królestwie Zwierząt jest niebywale wręcz różnorodna – od żyjących zaledwie do kilku lat gryzoni po długowieczne żółwie, których niektóre gatunki, jak choćby żółw słoniowy z Galapagos, żyją grubo ponad 100 lat (rekordzista żył 176 lat, choć ocenia się, że żółwie te mogą żyć nawet 300 lat!).
Jak na tym tle wypadają mrówkojady? Ano, bardzo średnio, musimy jednak pamiętać, że ssaki tej wielkości nie zaliczają się do grona szczególnie długowiecznych, poza tym mrówkojady narażone są na ogromne ilości czynników, które ograniczają szczególnie długi okres życia – czyhające nań drapieżniki, człowiek i cywilizacja, utrata terenów, a do tego niskokaloryczna dieta i specyficzny tryb życia – wszystko to elementy, które wyraźnie ograniczają długość życia zwierzęcia.
W naturze bowiem mrówkojady żyją średnio 15 do 26 lat. Z oczywistych powodów nie sposób ustalić, jaki jest rekord długowieczności tych zwierząt w środowisku naturalnym, szacuje się jednak że nie przekracza on 30 lat.
Dla porównania: tapiry anta dożywają 40 lat, leniwce dwupalczaste 37, mrówniki 30, a pancerniki włochate 25 – mrówkojady więc wypadają na ich tle przeciętnie.

Mrówkojady w zoo!

Nieco inaczej sprawy mają się w ogrodach zoologicznych – tu na długość życia mrówkojadów wpływ miał przez dziesięciolecia stan wiedzy dotyczący ich hodowli – a ten był bardzo niewielki. Brak wystarczającej wiedzy na temat potrzeb żywieniowych tych zwierząt sprawiał, że do połowy XX wieku sukcesem było, gdy mrówkojad w niewoli przeżył więcej niż 3 lata. Rekordzistą w połowie XX wieku był okaz z zoo w amerykańskim Cincinnati, który przyjechał do zoo w 1928 roku – już jako dorosły osobnik! – i przeżył w zoo 20 lat!
Jeszcze na początku lat 70. długość życia mrówkojadów olbrzymich w niewoli szacowano na średnio 14 lat! Obecnie wg różnych danych jest to około 20-23 lata, czyli bardzo porównywalnie do długości życia w naturze.

Kto najstarszy?

Za rekordzistę jeśli chodzi o długość życia u mrówkojadów w ogrodach zoologicznych uchodzi pewna samica mrówkojada urodzona w 1969 roku w Paragwaju, na wolności, która przybyła do zoo w Krefeld 1.04.1970 i padła tam 9.11.2000 – jej wiek oceniono wówczas na około 30 lat i 7 miesięcy!

Innym kandydatem do tytułu najstarszego mrówkojada jest samica z Santa Barbara Zoo w USA, o wiele mówiącym imieniu „Grandma”, która padła w 2002 roku – jej wiek szacowano wówczas na 31 lat i uznano ją za najstarszego mrówkojada w historii. Ze względu jednak na „niepewne” do końca dane, w fachowej literaturze (Richard Weigl, „Longevity of Mammals in Captivity; from the Living Collection of the World” wyd. 2005) rekordzistką wciąż jest samica z Krefeld…

Rekordziści w Polsce!

Obecnie w polskich ogrodach zoologicznych żyje 8 mrówkojadów – po trzy w Poznaniu i Warszawie oraz dwa w Opolu. Najstarszym z nich jest zdecydowanie samica Yuri z warszawskiego zoo, urodzona 20 maja 1996 w Dortmundzie – obecnie ma więc 15 lat i 5 miesięcy. Pozostałe „polskie” mrówkojady są jeszcze bardzo młode – żaden nie skończył jeszcze 7 lat! (drugi najstarszy polski mrówkojad – Eskado – ma dopiero 6 lat).

Yuri z warszawskiego zoo - najstarszy polski mrówkojad (na jej grzbiecie siedzi jej syn, Ares)

A jak to było w przeszłości?
Najstarszymi mrówkojadami w Polsce są teraz Yuri i Esakdo mieszkające w Warszawie i Poznaniu, zaś opolskim rekordzistą jest Alejandro (4 lata – urodzony 3 lipca 2007), pamiętać jednak musimy, że w przeszłości mrówkojady były jeszcze w Płocku, Wrocławiu i Łodzi.
O ile rekordzista z Łodzi przeżył tylko 3 lata, a z Wrocławia 7 lat, to najstarszy mrówkojad w płockim zoo przeżył aż 21 lat, 7 miesięcy i 20 dni – był to samiec Józek (wcześniej znany jako… samica Jadzia), urodzony w 1966. Do Płocka przybył 10.08.1971 z Argentyny, a padł 23.08.1987 – w samym płockim zoo przeżył więc aż 16 lat!
To już wynik na światowym poziomie!

My natomiast mamy nadzieję, że wszystkie nasze mrówkojady będą w zdrowiu i dobrej formie żyły jak najdłużej i któryś z nich doczeka kiedyś miejsca w mrówkojadziej Księdze Rekordów Guinnessa… :).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s