„ZOOrro” nr 14 już w obiegu!

W ostatnich dniach otrzymaliśmy nowy, 14. już numer jedynego zoologicznego fanzinu w Polsce, czyli „ZOOrro”.
Przy okazji premiery 13. numeru, która miała miejsce prawie cztery miesiące temu, pisaliśmy, że z numeru na numer gazetka staje się coraz ciekawsza i po lekturze najnowszego numeru w pełni podtrzymujemy to zdanie!

O czym przeczytacie w najnowszym ZOOrro?

Każdy kolejny numer ZOOrro to dla nas wielka niespodzianka – praktycznie każdy artykuł to pierwszorzędna lektura, a 14. numer zapewnia nam jej wyjątkowo dużo!
Co szczególnego pojawia się w najnowszym ZOOrro?

Zwierzakiem z okładki jest żyrafa – nieprzypadkowo, bowiem to właśnie w opolskim zoo w tym roku urodziła się pierwsza w historii opolskiego zoo żyrafka (wcześniej urodziły się cztery samce), która otrzymała imię Epsi. Oprócz jej losów poczytamy też o tym, jak wygląda sztuczny odchów żyrafy i dowiemy się, ile litrów mleka dziennie pije żyrafa!
Dużą część numeru zajmują relacje z wyprawy pracowników opolskiego zoo do Trójmiasta, w szczególności zaś Akwarium Gdyńskiego i oliwskiego zoo, które „podobało się, ale mogło bardziej”, oraz relacja ze spotkania pracowników zoo z okazji zakończenia sezonu letniego.
Natomiast w „Kronice towarzyskiej” dowiemy się o tym, kto z kim i dlaczego – zapewniamy, ZooPlotek miałby o czym pisać!

Oliwskie zoo w obiektywie "ZOOrro"

Polecamy także świetny wywiad z panią Małgorzatą Rykałą, pracownicą działu hodowlanego w ogrodzie w Opolu, która opowiada o swoich podopiecznych, wśród których są m.in płazy i stawonogi.

Niezwykle ciekawy jest także artykuł w dziale „Zwierzęta w religii, mitologii i kulturze”, gdzie przeczytamy tym razem o hienie, lisie i łasicy. „Zwierzęta w czterech ramach” to tym razem malarstwo z Haiti charakteryzujące się niezwykłymi barwami, a które dużo miejsca poświęca – jakże by inaczej! – motywom zwierzęcym. Z kolei w cyklu o wymarłych zwierzętach dowiemy się wiele o ptaku dodo!

Fritz Merise, "Jungle" - przykład malarstwa haitańskiego

W numerze ukazała się także druga część naszego artykułu o przewodnikach po ogrodach zoologicznych – zaszczyceni możliwością publikowania w ZOOrro zapraszamy bardzo serdecznie do lektury!

Wyjątkowe emocje budzi także polemika Redakcji z krytycznym wobec zoo tekstem, jaki ukazał się 28 czerwca w portalu mmopole – polecamy, tym bardziej, że zamieszczoną z najnowszym ZOOrro polemikę znajdziecie także pod rzeczonym artykułem. Nasza niechęć do internetowego pismactwa jeszcze wzrasta, brrr…

14. numer ZOOrro to także „Batman” i „Mutant” oraz zwierzęta w nich przedstawione, książka „Moralne zwierzę” Roberta Wrighta, a także świetny artykuł Olafa o sumieniu, będący kontrą na artykuł 007 z poprzedniego numeru ZOOrro – polecamy!
Poza tym tekst, w którym poznamy wyjaśnienie zagadki „tabletki”, czyli dziwnej rzeźby, znajdującej się na terenie zoo:

Długo zastanawialiśmy się nad tym, co przedstawia ta dziwna rzeźba. Teraz już wiemy...

Na koniec oczywiście ciekawostki, aktualności, nieśmiertelny humor i Puzzle. Jak w każdym numerze, w ZOOrro nr 14 znajdziemy ponadto wiele informacji związanych z przyrodą oraz z opolskim ogrodem.

Wszystkich zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem!

Kontakt do redakcji:

007 – imdoin1@op.pl

Alf – gol.af@op.pl

Reklamy

13 comments on “„ZOOrro” nr 14 już w obiegu!

  • Oczywiście, że płockie zoo ma przewodnik. Jest przez nas zrecenzowany w najnowszym „ZOOrro”. Skąd pomysł, że go nie ma?
   „A można go jakoś zamówić?” – chodzi o „ZOOrro”? Najlepiej zamówić przez kontakt z Redakcją – maile podaliśmy na końcu artykułu.

  • Bartku – ale o co Ci dokładnie chodzi? Najpierw piszesz, że „płockie zoo am przewodnik”, co sugeruje, jakbyśmy gdzieś napisali, ze nie ma. Teraz że „nawet mapki nie było” – ale gdzie, w jakim zoo?

 1. Byłem ostatnio w zoo w Płocku i zapytałem o przewodnik, papkę itp. ale pani w kasie odpowiedziała, że nic takiego nie mają. Dlatego dziwię się, że w tym opisie przewodników jest Płock.

  • Jest, ponieważ przewodnik po płockim zoo funkcjonuje. My odwiedziliśmy płockie zoo w połowie lipca – otrzymaliśmy wtedy i przewodnik, i specjalną wkładkę z okazji 60. lecia zoo. Ten sam zestaw otrzymaliśmy przesyłką już w czerwcu.
   Dlatego też przewodnik po płockim zoo znajduje się w naszym zestawieniu w „ZOOrro” gdyż takowy przewodnik jest – w naszych zbiorach mamy nawet 2 sztuki.
   Za panią w kasie odpowiadać nie możemy, niemniej trudno uznać jej głos za przesądzający kwestię istnienia przewodnika po płockim zoo. Chyba, że mamy rozumieć, że w naszych zbiorach mamy dwa przewodniki-widma…

 2. Wygląda na to, że obie strony mają rację. Przewodnik po płockim zoo (z 2011 roku)oczywiście istnieje, ale w kasie prawdopodobnie go kupić nie można. Jego druk został sfinansowany ze środków zewnętrznych i pewnie dlatego zoo nie może go sprzedawać(sam Mrówkojad pisze „nasz przewodnik otrzymaliśmy”). Podobnie wygladała sytuacja z ostatnimi wydaniami przewodnika po łodzkim zoo – można było o tym przeczytać na zooforum.

  • No cóż, my tylko kwestionowaliśmy zarzut o „nieistnienie” przewodnika i sens jego opisywania. Przewodnik można bowiem dostać od zoo drogą mailową – wystarczy napisac maila z prośbą o jego wysłanie. My w ten sposób otrzymaliśmy go już w czerwcu, natomiast w lipcu dostaliśmy drugi, podczas naszej wizyty w zoo. Nie kwestionowaliśmy natomiast faktu, iż nie można go dostać w kasie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s