„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny przegląd zoowieści tygodnia w czterdziestym szóstym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!
Wyjątkowo w poniedziałek, a to ze względu na naszą weekendową wyprawę do Poznania, podczas której odwiedziliśmy oba poznańskie ogrody – relacje z wizyty w Nowym i Starym Zoo już niebawem na Mrówkojadzie!

A w dzisiejszym 7 Dni Zoo przeczytacie o:

1. Narodziny i transfery, czyli nowe zwierzaki w zoo!

ZOO WARSZAWA

20 października do warszawskiego zoo z ogrodu zoologicznego we Frankfurcie przyjedzie długo oczekiwany samiec tygrysa sumatrzańskiego.
Obecnie w warszawskim zoo przebywa tylko samotna samica tygrysa, Ratu, latem zeszłego roku padł bowiem jej partner, Andy. Tym samym warszawskie zoo rozpoczęło starania o pozyskanie nowego samca. Wreszcie udało się znaleźć go w zoo we Frankfurcie, gdzie w maju tego roku urodziły się małe tygrysy – tym samym nadarzyła się okazja na wypożyczenie stamtąd na czas ich odchowania dorosłego samca, ojca maluchów, który teraz stworzy „czasową” parę z warszawską tygrysicą.

Tygrys sumatrzański z warszawskiego zoo

W warszawskim zoo wszyscy mają nadzieję, że Ratu wraz z nowym partnerem doczekają się potomstwa – przypominamy, że ostatni urodzony w warszawskim zoo tygrys to słynna Zoja, urodzona w 2008 roku. Zoja, odrzucona przez matkę, przez rok chowała się z owczarkiem niemieckim, a jesienią 2009 roku wyjechała do Francji. Rok później padł jej ojciec i Ratu została w zoo sama.
Już 20 października w warszawskim zoo ponownie będzie można oglądać parę tygrysów, na jak długo jednak, nie wiadomo. Wcześniej niż za rok samiec tygrysa do Frankfurtu jednak nie wróci.

Tymczasem na wybiegu pojawiła się już urodzona 21 czerwca panda mała.

ZOO KRAKÓW

W krakowskim zoo 19 sierpnia i 5 października przyszły na świat sajmiri.

Sajmiri z opolskiego zoo

Eksponowane są w pawilonie obok wybiegu wielbłądów, który w październiku 2010 roku doczekał się nowego wybiegu zewnętrznego. Poprzednie młode sajmiri w krakowskim zoo urodziły się w lutym zeszłego roku. Obecnie krakowskie stado liczy 7 sztuk.
Zdjęcia krakowskich maluchów można zobaczyć tutaj.

ZOO SAFARI BORYSEW

2 października w Zoo Safari miały miejsce „masowe” narodziny pekari obrożnych – trzy samice urodziły aż sześć młodych. 
Zdjęcia młodych pekari można zobaczyć tutaj.

A to pekari z oliwskiego zoo

2. Imprezy, wydarzenia, konkursy!

ZOO WROCŁAW – TYDZIEŃ ZA 3 ZŁ ZAKOŃCZONY!

We wrocławskim zoo wczoraj zakończyła się trwająca przez cały miniony tydzień promocja, w ramach której bilety kosztowały zaledwie 3 zł! Mimo zmiennej pogody zoo przeżywało prawdziwe oblężenie – przez ogród przewinęły się tysiące zwiedzających, a przed bramami tworzyły się kolejki jak w sezonie.
My tymczasem w piątek byliśmy w poznańskim zoo – przez ponad cztery godziny spotkaliśmy najwyżej kilkadziesiąt osób. Bilety kosztowały 15 zł (normalny), ale zwierzęta wyglądały na zadowolone z takiego stanu rzeczy – jak było we Wrocławiu, nie wiemy.

ZOO PŁOCK – WYBRANO WRESZCIE IMIĘ DLA PANDY MAŁEJ!

Niewiarygodne! Po miesiącu rozstrzygnięto wreszcie zorganizowany przez płockie zoo i Gazetę Wyborczą konkurs na imię dla urodzonej w czerwcu pandy małej.
Zwycięską propozycją okazała się być… Plocka! W uzasadnieniu czytamy, że: „kojarzy się z Płockiem i da się wymówić przez obcokrajowców”. Zwycięzcom gratulujemy!
Uroczystość nadania imienia odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Od teraz - Plocia (fot. A. Niweliński)

W skrócie…

– Poznańskie zebry cały czas czekają na adopcję! O akcji portalu NaszeMiasto.pl pisaliśmy przed tygodniem – od tamtego czasu profil portalu polubiły 174 osoby, do adopcji pierwszej zebry brakuje więc jeszcze 1600 głosów…

Poznańskie zebry czekają...

– Zoo Safari w Borysewie po raz kolejny już otrzymało Certyfikat Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego za najlepszy produkt turystyczny województwa łódzkiego w 2011 roku. Zoo w Borysewie po raz pierwszy taki certyfikat otrzymało w 2009 roku, teraz odnowiono go na kolejne 2 lata. Szczegóły na stronie zoo.

– Na stronie bearproject.org można już przeczytać relację z przeprowadzki niedźwiedzia Michała z zoo w Braniewie do azylu dla niedźwiedzi w niemieckim Bärenwald Müritz. Oprócz relacji na stronie znajduje się też mnóstwo zdjęć z przeprowadzki Michała, natomiast na facebookowym profilu BearProject na bieżąco można śledzić informacje zarówno na temat Michała, jak i innych polskich niedźwiedzi, a także można obejrzeć film z przeprowadzki Michała.

Gorąco polecamy!

– Poznańskie Nowe Zoo zaprasza do udziału w multimedialnych prelekcjach odbywających się w słoniarni.
Podczas prelekcji pt „ Mieszkańcy poznańskiego ZOO” dydaktycy Nowego Zoo zaprezentują sylwetki najciekawszych mieszkańców ogrodu, będzie też możliwość zobaczenia słoni i tygrysów oraz skorzystania z oprowadzenia po słoniarni.
Termin prelekcji – od listopada do marca. Koszt prelekcji: 100 zł (grupa do 30 osób) + bilet wstępu do zoo.

Prelekcje odbywać się będą w słoniarni

Szczegóły dostępne na stronie zoo.

– 12 października w poznańskim Nowym Zoo odbyła się gra terenowa w ramach akcji „Podróż do Afryki”.
Szczegóły na stronie zoo.

– Kolejna, tym razem bardzo nietypowa, akcja w poznańskim Nowym Zoo – od dziś 150 pracowników poznańskiej firmy Wrigley (producent gum do żucia) będzie… pomagać w porządkowaniu ogrodu zoologicznego (a także poznańskiego Ogrodu Botanicznego).
Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.

– Do niedzieli, 23 października, trwa Europejski Tydzień Rekina, o którym szczegółowo pisaliśmy w sobotę.

Podpisz petycję!

3. Plany i inwestycje

ZOO WROCŁAW

Na profilu facebookowym wrocławskiego zoo śledzić można postęp prac nad budową nowego pawilonu dla nosorożców (najnowsze zdjęcia z budowy można zobaczyć tutaj), natomiast do swojego basenu po trwającym kilka tygodni remoncie powróciły już kotiki afrykańskie.
Efekty remontu można zobaczyć tutaj.

Basen kotików jeszcze przed remontem

AKCENT ZOO BIAŁYSTOK

Urząd miejski w Białymstoku ogłosił wreszcie przetarg na budowę drogi dojazdowej do Akcentu Zoo od strony ul. Podleśnej. To jeden z etapów przebudowy obiektu w Zwierzyńcu.
Firmy zainteresowane wykonaniem drogi, kanalizacji oraz oświetlenia ulicznego mają czas na składanie ofert do 21 października. Jeżeli wykonawcę uda się wyłonić bez problemów, to na wywiązanie się z zadania będzie miał czas do połowy czerwca przyszłego roku.
W piątek z kolei mija termin składania ofert w innym przetargu związanym z przebudową zoo; chodzi o nowy wybieg dla żubrów. Jeżeli znajdzie się odpowiednia firma, ma być wykonany już do grudnia tego roku.

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ ZOO BYDGOSZCZ

Tymczasem w Bydgoszczy ujawniono strategię rozwoju Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku na lata 2011-21.
Wg niej w parku pojawić się ma m.in. park dinozaurów, a w samym zoo park owadów i stawonogów. W planach jest jeszcze systematyczne odnawianie alejek, remont istniejących już klatek oraz budowa akwarium-terrarium.
Szczegóły koncepcji mają się pojawić niebawem…

4. W Pradze zakończył się zjazd WAZA!

WAZA zebrał swoich członków pod hasłem „Partnerstwo dla Zrównoważonego akwaria”

Od 2 do 6 października w praskim zoo trwała 66. już coroczna Konferencja WAZA (Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów), która w tym roku odbyła się w zoo w Pradze.
Wzięło w niej udział ponad 200 uczestników z 40 krajów, którzy spotkali się w celu omówienia sposobów wzmocnienia partnerstwa na utrzymanie zdolnych do życia populacji zwierząt. Dodatkowo program obejmował warsztaty i dyskusje na temat Dekady na rzecz Bioróżnorodności, zadeklarowanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych na lata 2011-2020.
Na konferencji zdecydowano także, iż pogłębiana będzie współpraca z azjatyckimi ogrodami zoologicznymi.

Przypominamy, że w dniach 21-25 września we francuskim Montpellier odbył się z kolei zjazd EAZA.

A poniżej prezentujemy zdjęcie wszystkich uczestników praskiej konferencji – uważny czytelnik Mrówkojada i prawdziwy zoofan bez trudu rozpozna na zdjęciu przedstawicieli polskiej delegacji – podpowiadamy: Polskę reprezentował Pan Dyrektor Radosław Ratajszczak (Zoo Wrocław), Pan Dyrektor Aleksander Niweliński (Zoo Płock) i Pan Dyrektor Ryszard Topola (Zoo Łódź).

Uczestnicy Konferencji WAZA w Pradze

Podpowiedź nr 2 – cała trójka polskich delegatów stoi obok siebie :).

5. ZooPlotek, czyli skandale, plotki i sensacje tygodnia w ogrodach zoologicznych Polski i świata!

W minionym tygodniu mogliśmy przeczytać m.in. o:

Dzikach, które opanowały Olsztyn. Nas najbardziej rozbroiła mapa występowania dzików w mieście…

Małym tygrysie z zoo w rosyjskim Krasnojarsku, którego zdjęcie podbija Internet…

– Kolejnej już niezwykłej przyjaźni w zoo – tym razem nowojorskim, a z udziałem goryla i kaczki

6. Zdarzyło się…

13. 10. 2010

Nasza strona doczekała się stutysięcznego odwiedzającego!

Specjalny banknot z okazji stutysięcznych odwiedzin strony Mrówkojad i przyjaciele!

Przez ten rok Mrówkojada odwiedziło już kolejnych 270 000 osób! Ze specjalnym banknotem okolicznościowym poczekamy jednak, gdy doczekamy się odwiedzającego nr pół miliona – zostało nam więc jeszcze 130 tysięcy odwiedzin, co przy obecnych tendencjach rokuje na początek przyszłorocznego lata…

17. 10. 2006

W zoo w Stuttgarcie urodziła się Shikari, samica nosorożca indyjskiego, która w czerwcu 2008 roku przyjechała do warszawskiego zoo, gdzie stworzyła parę z nosorożcem Kubą.

Shikari

Shikari jest od Kuby znacznie mniejsza (raz, że młodsza, dwa, że samica) – waży około 1 tony. Od Kuby odróżnia ją także m.in. krótki, ale ostro zakończony róg.

Shikari

Shikari to dość nietypowe imię – po hindusku oznacza ono łowcę lub myśliwego. Imię wzięło się stąd, że zaraz po narodzinach młoda samica zaczęła atakować matkę. W Warszawie jednak jest wyjątkowo spokojna.

7. Pisaliśmy o…

10. 10. 2009

Jesień w warszawskim zoo

15. 10. 2009

Jesień w Poznaniu – Nowe ZOO

11. 10. 2010

Z przewodnika po oliwskim zoo – wchodzimy do zoo!

13. 10. 2010

Pierwsze narodziny anoa w Polsce – maluch przyszedł na świat w oliwskim zoo!

14. 10. 2010

Z przewodnika po oliwskim zoo – gdzie zjeść i kilka słów o infrastrukturze sanitarnej

15. 10. 2010

Wywiad z Panem Michałem Targowskim – Dyrektorem Ogrodu Zoologicznego Gdańsk-Oliwa

17. 10. 2010

Na tropie mrówkojadów – odcinek IV. Gry i zabawki

EPILOG

Tyle na dziś – przypominamy też o innych ważnych wydarzeniach ostatniego tygodnia, o których pisaliśmy już na Mrówkojadzie:

Latający Tadeusz, czyli jesień pluszowych mrówkojadów…

Tam sięgaj, gdzie Mrówkojad nie sięga… Zoo w Honolulu

Relacja z zagranicznych ogrodów zoologicznych – mapa

Czwarty orłosęp brodaty w Polsce – do poznańskiego zoo przyjechała nowa samica

Europejski Tydzień Rekina 2011

Alfabet Mrówkojada – Ł jak Ławka

Kolejny – czterdziesty siódmy już! – numer 7 Dni Zoo już za tydzień!
A już w najbliższych dniach m.in. relacje z naszej wizyty w obu poznańskich ogrodach zoologicznych!

Reklamy

One comment on “„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. Przyznajcie, że jak na 10 lat to, plany bydgoskiego OFP nie są zbyt ambitne. Mam nadzieję, że to akwarium-terrarium zostanie zrobione nowocześnie i przemyślanie, bo ostatnie inwestycje nie napawają optymizmem. Ze zniecierpliwieniem oczekuję szczegółów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s