Alfabet Mrówkojada – Ł jak Ławka

Witamy w kolejnej części Alfabetu Mrówkojada! W ostatniej części Alfabetu tropiliśmy literackie ślady mrówkojadów, dziś zaś przypomnimy pewien bardzo ciekawy przykład małej architektury ogrodowej, której głównym bohaterem jest – jakżeby inaczej – mrówkojad.
A jest nią – naszym zdaniem – najciekawsza w Polsce…

Ł – ŁAWKA

Ławka z dwoma wyrzeźbionymi mrówkojadami znajduje się w opolskim zoo, kilkanaście metrów od wybiegu mrówkojadów.
Autorem ławki z mrówkojadami jest Pan Marek Broniszewski, z wykształcenia zootechnik, pracujący w opolskim zoo od 1983 roku. Pasją Marka Broniszewskiego jest rzeźbienie w drewnie, stąd nikogo dziwić nie powinno, że oprócz ławki z mrówkojadami na terenie opolskiego zoo można znaleźć jeszcze ponad 20 innych ławek z motywami zwierzęcymi – ich dość obszerną listę z fotografiami możecie znaleźć tutaj.

Mrówkojady – podobnie jak i inne zwierzęce ławki – wyrzeźbione są w dębowych ławach i charakteryzują się niezwykłym bogactwem szczegółów i dokładnym odwzorowaniem modelu – co ciekawe, gdy mrówkojadzia ławka powstawała, mrówkojadów w opolskim zoo jeszcze nie było, miała więc ona charakter życzeniowy!

Wszelkiego rodzaju rzeźb i pomników z mrówkojadami w roli głównej udało nam się na świecie odszukać całkiem sporo (pisaliśmy o nich tutaj), jednak opolska ława jest prawdopodobnie jedyną mrówkojadzią ławką na świecie.
Do czasu, aż sami zrobimy podobną :).

Ławka z mrówkojadami w opolskim zoo - stan na 02. 05. 2011

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s