„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny przegląd zoowieści tygodnia w czterdziestym piątym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

A w dzisiejszym 7 Dni Zoo przeczytacie o:

1. Narodziny i transfery, czyli nowe zwierzaki w zoo!

ZOO WARSZAWA

Do warszawskiego zoo przyjechał już z Barcelony krokodyl krótkopyski zachodni – samiec Majk, który dołączy do mieszkającej już w zoo samicy Milki, oraz kolejna, czwarta już agama żaglowa.

Agama żaglowa z poznańskiego Starego Zoo

Warszawska gadziarnia rośnie w siłę!

ZOO ŁÓDŹ

Trzy młode pantery chińskie, które urodziły się w ubiegłym roku w łódzkim zoo, wyjadą niebawem do Niemiec, są już bowiem zbyt duże, aby pozostać w Łodzi.

ZOO WROCŁAW

Nowe zwierzęta we wrocławskim zoo – z Bydgoszczy przyjechała samica żubra, która dołączyła do mieszkającej już w zoo pary żubrów:

Nowa żubrzyca we wrocławskim stadzie (fot. Facebook Zoo Wrocław)

W zoo pojawiło się też kilka nowych ptaków, m.in. samica dzioborożca bruzdodziobego i samica kukabury modroskrzydłej oraz sześć gęsi hawajskich (trzy samce i trzy samice), które przyjechały z Holandii.

ZOO OPOLE

W czwartek, 6 października, do Opola przyjechała z zoo w Heidelbergu długo oczekiwana samica puchacza mlecznego (Bubo lacteus), popularnie zwanego też sową mleczną.

Samiec sowy mlecznej w porze obiadowej... - Zoo Opole (fot. Olaf)

Nowa sowa to jeszcze pisklę – ma dopiero pół roku, choć jest już całkiem spora – ma już ponad 60 centymetrów długości i ponad dwa metry rozpiętości skrzydeł. Obecnie przechodzi aklimatyzację. Pełną dojrzałość osiągnie dopiero za około trzy lata, wtedy też będzie można oczekiwać przychówków.
Nowa samica dołączyła do mieszkającego już w opolskim zoo samca, który przyjechał w listopadzie zeszłego roku z Antwerpii. Co ciekawe, już wtedy opolskie zoo czyniło starania o samicę i wg wstępnych danych miała ona przyjechać również z Antwerpii, stało się jednak inaczej – w Heidelbergu bowiem pół roku temu wykluły się dwie młode sowy mleczne i jedną zdecydowano się przekazać opolskiemu zoo. Co ciekawe, były to jedyne ubiegłoroczne przychówki tego gatunku w Europie!

Samiec, który przyjechał do Opola w listopadzie 2010 roku, w swojej wolierze

Obie sowy mieszkają w wolierze niedaleko sawanny afrykańskiej, w ciągu sowich wolier (jest ich tam razem 12).
Opolska para to jedyne okazy tego gatunku w polskich ogrodach zoologicznych.
Sowy mleczne nie są też zbyt liczne w europejskich ogrodach zoologicznych – jest ich zaledwie nieco ponad 30.
Sowa mleczna jest największą afrykańską sową i trzecią na świecie. Pozornie przypomina puchacza, różni się jednak od niego charakterystycznym ubarwieniem – ma szarobłękitne cętki, czarne oczy i ogromne uszy.

2. Imprezy, wydarzenia, konkursy!

OD 10 DO 16 PAŹDZIERNIKA BILET DO WROCŁAWSKIEGO ZOO TYLKO ZA 3 ZŁ!

Niezwykła promocja czeka na wszystkich, którzy wybiorą się w przyszłym tygodniu do wrocławskiego zoo – od jutra, czyli 10 października, do przyszłej niedzieli, 16 października, za wejście do zoo zapłacimy jedyne 3 zł!

Ta szczególna promocja (przez tydzień wrocławskie zoo będzie najtańszym eazowskim ogrodem w Polsce!) ma zachęcić wszystkich do odwiedzenia zoo i pokazać, jak bardzo zmieniło się ono w ostatnich latach – jest to oferta skierowana tyleż do stałych odwiedzających i sympatyków wrocławskiego zoo, co do wciąż licznych malkontentów i przeciwników, którzy sądy na temat zoo we Wrocławiu wydają w oparciu o wrażenia z wizyt sprzed wielu – czasem bardzo wielu! – lat.
Czy promocyjny tydzień, nazywany w mediach „drzwiami otwartymi” (określenie tyleż idiotyczne, co kłamliwe), przyniesie efekty? Sądząc po tym, jak wiele osób zapowiada, iż da się skusić promocyjną ceną biletów, można się spodziewać, że w najbliższych dniach wrocławskie zoo czeka prawdziwe oblężenie!

Żeby uniknąć kolejek takich jak ta z 1 maja, warto do zoo wejść przez Bramę Japońską, od strony Odry

Promocja obejmuje wszystkich odwiedzających – bez względu na wiek i przysługujące im zniżki.

KUP BILET DO OPOLSKIEGO ZOO – DO ZOO W OŁOMUŃCU WEJDZIESZ ZA DARMO!

Nieco inna promocja czeka na wszystkich, którzy od wczoraj kupią bilet do opolskiego zoo – w pakiecie przysługuje im bowiem bezpłatna wejściówka do zoo w czeskim Ołomuńcu!

Warto się pospieszyć, do wydania jest bowiem tylko 2 tysiące wejściówek. Promocja to efekt współpracy między oboma ogrodami – taka sama promocja obowiązuje także w zoo w Ołomuńcu (oczywiście tam dodawane są wejściówki do opolskiego zoo!).
Kto wie, może dobrym pomysłem byłaby taka promocja także w oparciu o krajowe ogrody zoologiczne – kupujemy bilet np. do oliwskiego zoo i dostajemy choćby zniżkę do Akwarium Gdyńskiego…

POZNAŃSKIE ZEBRY CZEKAJĄ NA ADOPCJĘ…

Nie tylko poznańskie i nie tylko zebry – akcja adopcji zwierząt prowadzona jest bowiem w większości polskich ogrodów zoologicznych i od samego początku istnienia Mrówkojada zachęcamy do wzięcia w niej udziału.
Na szczególny pomysł promujący adopcję wpadł poznański portal NaszeMiasto.pl – zachęca do „polubienia” swojego profilu na Facebooku, bowiem każdorazowe „polubienie” profilu to 50 gr przeznaczone na poznańskie zebry.
Adopcja jednej zebry to koszt 1200 zł rocznie, dlatego potrzebne jest aż 2400 głosów, celem portalu jest jednak zebranie funduszy na adopcję aż trzech zebr (w sumie więc 7200 „polubień”!). Co ciekawe, portal NaszeMiasto.pl zaadaptuje zebrę dopiero po zebraniu 2400 głosów – jeśli będzie ich mniej, cały pomysł upada…
Akcja trwa do 22 grudnia – od 3 października wzięły w niej udział 622 osoby (wcześniej portal miał 1700 fanów, liczba ta jednak nie jest wliczana do akcji)…

W Nowym Zoo żyje obecnie rodzina czterech zebr Grevy’ego – ogier Karo (urodzony w Dvur Kralove w 2000 roku), piętnastoletnia klacz Klaudia (z zoo z Frankfurtu), jej siedmioletnia córka Yuma i młodsza siostra Yumy – Yoko, źrebak urodzony w maju tego roku.

Yoko z matką

W przyszłym roku do stada dołączy młoda klacz z jednego ze szwedzkich ogrodów zoologicznych.
Zebry zamieszkują ogromny wybieg sawanny afrykańskiej, sąsiadujący z wybiegiem żyraf.

Zebry na wybiegu

MICHAŁ W BARENWALD MURITZ

Z azylu dla niedźwiedzi w Bärenwald Müritz, dokąd 29 września wyjechał niedźwiedź Michał z braniewskiego zoo, wrócili już towarzyszący mu w podróży i pierwszych dniach pobytu w Niemczech Agnieszka Sergiel i Robert Maślak z fundacji BearProject, którzy są współautorami sukcesu, jakim są przenosiny niedźwiedzia.
Zdjęcie z pierwszych dni pobytu Michała w Bärenwald Müritz można zobaczyć na profilu facebookowym BearProject – polecamy zobaczyć, jak diametralnie zmieniły się warunki życia Michała…

W skrócie…

– Trwa zbiórka żołędzi dla zwierząt w Ogrodzie Fauny Polskiej – 2kg żołędzi=darmowy bilet do zoo!

– W większości polskich ogrodów zoologicznych w minionym tygodniu obchodzono Światowy Dzień Zwierząt.
Jutro natomiast oficjalnie kończy się Światowy Tydzień Zwierząt – jest więc jeszcze czas, żeby jakoś specjalnie przysłużyć się potrzebującym zwierzakom, choć my zachęcamy, żeby dbać o nie przez cały rok, bez względu na jakiekolwiek święta…

– Wciąż nierozstrzygnięty zostaje ogłoszony przez Gazetę Wyborczą i płockie zoo konkurs na imię dla urodzonej w lipcu pandy małej. Konkurs zakończył się 15 września, a o wynikach wciąż cicho – a panda mała rośnie! Zoo tłumaczy, że organizatorem jest gazeta, a póki co nie udało się dojść do porozumienia.Tymczasem sama gazeta milczy – może po wyborach sobie przypomną?

3. Plany i inwestycje

ZOO WARSZAWA

Sporo dzieje się w warszawskim zoo – kształtów zaczyna nabierać nowy Azyl dla ptaków, Centrum CITES ma już fundamenty, w akwarium zaczyna powstawać małpia woliera, zakończył się też remont siedziby działu hodowlanego i willi Żabińskich.

Willa Żabińskich jeszcze przed remontem

Zdjęcia z prowadzonych na terenie warszawskiego zoo prac można zobaczyć tutaj.

4. Papierowe zoo w Częstochowie…

Dopiero co pisaliśmy o wełnianym zoo Pani Ludmiły Majkowskiej z podkoszalińskiego Cieszyna, a właśnie natrafiliśmy – tym razem w Internecie – na kolejną nietypową zoologiczną ekspozycję. Tym razem zwierzęta zrobione są z papieru, a ekspozycja znajduje się w bibliotece w Częstochowie!

Makieta ma trzy metry kwadratowe, a na niej umieszczono około 80 papierowych ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb. Papierowe zoo znajduje się w jednej z częstochowskich bibliotek, przy ul. Orlik – Ruckemanna 35/37.
Docelowo ma się tu znajdować ponad 100 zwierzaków.
Pomysłodawczyniami i twórczyniami nietypowego zoo są bibliotekarki, które chciały wykonać wielkanocne dekoracje – jak się jednak okazało, na zajączku się nie skończyło :). Ekspozycja powstawała przez całe wakacje, a w wykonywaniu zwierząt z papieru pomagały także dzieci.
Efekty pracy są naprawdę zdumiewające – możecie je zobaczyć tutaj.

Zainspirowani częstochowskimi bibliotekarkami postanowiliśmy zrobić papierową sowę...

5. ZooPlotek, czyli skandale, plotki i sensacje tygodnia w ogrodach zoologicznych Polski i świata!

W minionym tygodniu mogliśmy przeczytać m.in. o:

Aleksandretcie obrożnej z Katowic, która uciekła z klatki i od trzech tygodni siedzi na drzewie…

Zoologicznej pasji Tadeusza Różewicza, wybitnego poety, który kończy właśnie 90 lat! Okazuje się, że Tadeusz Różewicz bardzo chętnie odwiedza wrocławskie zoo, w którym swego czasu powstało „słynne zdjęcie z tygrysem”!

Tadeusz Różewicz na pierwszym planie - tygrys w tle, z lewej (na okładce niestety niewidoczny)

Wielkiej miłości warszawskich szympansów – dwa nowe szympansy, samiec Patrick i samica Kimberley, zapałały do siebie ponoć wielką miłością i nie są zbyt zainteresowane integracją z resztą stada. A w zoo już czekają na małe szympansiątka…

Nocy w Oliwie – dziennikarze portalu trojmiasto.pl wybrali się bowiem nocą z kamerą do oliwskiego zoo i postanowili zbadać, co też zwierzęta porabiają w nocy. Chwalą się, że to pierwszy taki materiał, ale my dobrze wiemy, że to nieprawda :).

Nocny spacer pantery

Masowych przemytach zwierząt w Libanie, w którym kwitnie handel dzikimi zwierzętami. Niczym nadzwyczajnym nie są np. szympansy w restauracjach czy tygrysy trzymane przez prywatnych kolekcjonerów. Prawdziwą plagą okazują się natomiast libańskie cyrki, w których zwierzęta przetrzymywane są w skandalicznych warunkach…

6. Zdarzyło się…

04.10.2010

W oliwskim zoo urodził się anoa.

Młode anoa z matką - Zoo Oliwa

7. Pisaliśmy o…

07.10.2009
Raport niedźwiedzia – część II. Białystok i Leszno pod lupą.

Z poradnika młodego mrówkojada, odcinek I – Jak wygląda mrówkojad?

04.10.2010
Mrówkojad w Człuchowie – zoo, Canpol i miasto w cieniu zamkowej wieży. Relacji część I

Mrówkojad w Człuchowie – zoo, Canpol i miasto w cieniu zamkowej wieży. Relacji część II

06.10.2010
Mrówkojad w Człuchowie – zoo, Canpol i miasto w cieniu zamkowej wieży. Relacji część III

Tyle na dziś – przypominamy też o innych ważnych wydarzeniach ostatniego tygodnia, o których pisaliśmy już na Mrówkojadzie:

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt!

Konferencja EAZA w Montpellier (21-25. 09. 2011) – relacja z konferencji!

Wełniane zoo w Cieszynie i minizoo w Parnowie, czyli rowerowa wyprawa Mrówkojada

Czytelnia Mrówkojada – Królestwo zwierząt. Nowa ilustrowana encyklopedia zwierząt świata

Kolejny – czterdziesty szósty już! – numer 7 Dni Zoo już za tydzień!

One comment on “„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. Zastanawiałam się od jakiegoś czasu nad losami trójki młodych panter chińskich. Podczas mojej ostatniej wizyty, powoli przestawały dogadywać się z matką (chociaż było to już jakiś czas temu)…
    Natomiast akcja wrocławskiego zoo wygląda na dość ciekawą. Myślę, że zachęci wiele osób do odwiedzenia ogrodu : ). Niestety, ale jeśli chodzi o przeciwników ogrodów zoologicznych, to spora grupa utwierdziła się w swoim przekonaniu i w żaden sposób nie można ich przekonać, że ogrody się zmieniają…
    Pozdrawiam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s