Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt!

Jak co roku, 4 października, obchodzimy dziś Światowy Dzień Zwierząt – World Animal Day.
Jest to coroczna akcja zrzeszająca wszystkich miłośników zwierząt na całym świecie, a nasi zwierzęcy przyjaciele i ich problemy powinny się dziś stać obiektem szczególnego zainteresowania!

Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i obchodzony jest tradycyjnie 4. października każdego roku. Data ta wybrana została nieprzypadkowo, czwartego października przypada bowiem  rocznica pogrzebu św. Franciszka z Asyżu, założyciela zakonu ojców Franciszkanów, wielkiego przyjaciela i patrona zwierząt, który zmarł 3. października.
W Polsce po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w 1993 r.
Intencją organizatorów obchodów jest zwrócenie większej niż zwykle uwagi ludzi na otaczający ich świat zwierząt, zarówno tych żyjących na wolności, jak i milionów domowych ulubieńców.
Co ważne, dzisiaj rozpoczyna się także trwający do 10 października, czyli do następnego poniedziałku, Światowy Tydzień Zwierząt (World Animal Week), a cały październik jest Miesiącem Dobroci dla Zwierząt.

Warto w tym czasie zastanowić się, co każdy z nas może zrobić dla poprawy warunków, w jakich żyją zwierzęta. Ich potrzeby są tak ogromne i zróżnicowane, że dobrze byłoby skupić się na konkretnych zwierzętach i konkretnych potrzebach.
Potrzebujących zwierząt jest tak wiele, a problemów do rozwiązania tyle, że każdy znajdzie „coś dla siebie”. Nie tylko dziś, nie tylko w tym tygodniu czy miesiącu, ale przez cały czas, dlatego też my nie obchodzimy dzisiejszego święta w jakiś szczególny sposób – o zwierzaki i ich dobro walczymy codziennie.

Dzisiejsze święto niech będzie zatem dla tych, którzy potrzebują okazjonalnego impulsu, by coś w tej kwestii zrobić – przyda się każda pomoc i każde, nawet najmniejsze działania na rzecz poprawy warunków, w jakich żyją potrzebujące zwierzęta.
Czy to będzie nasza okolica, schronisko dla zwierząt, dzika przyroda czy ogród zoologiczny…

(A o tym, jak praktycznie można pomóc zwierzakom, możecie poczytać na stronach internetowych fundacji i organizacji pomagającym zwierzętom, np. Pro Animals, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce czy BearProject).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s