„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny przegląd zoowieści tygodnia w czterdziestym czwartym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

A w dzisiejszym 7 Dni Zoo przeczytacie o:

1. Narodziny i transfery, czyli nowe zwierzaki w zoo!

NOWE ZOO POZNAŃ

15 września w poznańskim zoo urodził się jeleń baweański.

Jeleń baweański urodzony w 2010 roku - Nowe ZOO Poznań

Wydarzenie to niezwykłe z kilku powodów.
Jelenie baweańskie są krytycznie zagrożone wyginięciem – jest to gatunek endemiczny, żyjący na zaledwie jednej, niewielkiej wyspie Bawean w Indonezji (wyspa ma powierzchnię niespełna 200 km kw, czyli znacznie mniejszą niż… Poznań). Szacuje się, że w warunkach naturalnych zostało już tylko około 250-300 sztuk.
Co więcej, poza Azją tylko dwa ogrody zoologiczne na świecie mają jelenie baweańskie w swoich kolekcjach – Zoo w Edynburgu (3 sztuki) oraz poznańskie Nowe Zoo właśnie – jako jedyne w Polsce. Warto też dodać, że narodziny małego jelonka były jedynymi w tym roku na świecie!
Obecnie poznańskie stado liczy 8 sztuk – trzy dorosłe samce, 4 dorosłe samice oraz tegorocznego młodego, którego płeć nie jest jeszcze znana. 
Poprzedni jeleń baweański urodził się w Poznaniu 15 sierpnia 2010 roku.

ZOO OPOLE

W opolskim ogrodzie kilka dni temu urodziły się dwie tamaryny złotorękie. Maluchy to bliźniaki – to pierwsze potomstwo młodej pary tamaryn, które mieszkają w Opolu.

Tamaryna złotoręka z opolskiego zoo

Według zapowiedzi zoo, już niebawem w Opolu ma się pojawić kolejna pantera śnieżna oraz od dawna już zapowiadany rosomak. Opolskie zoo otrzymało pozytywną decyzję od europejskich koordynatorów oby tych gatunków, a zwierzęta powinny do Opola dotrzeć jeszcze w tym roku lub na początku następnego.

ZOO PŁOCK

W piątkowy poranek, 30 września, w płockim zoo przyszła na świat mała zebra Hartmanna. Po oględzinach malucha okazało się, że jest to samiec.
Obecnie w Płocku znajdują się trzy zebry Hartmanna, zamieszkują wybieg przylegający do wybiegu oryksów szablorogich.

Zebry Hartmanna w płockim zoo

Piątkowy przychówek jest już trzecim w historii płockiej hodowli. Zdjęcia młodej zebry można zobaczyć tutaj.

Tymczasem w poniedziałek, 26 września, w ptaszarni wykluła się ara zielona.
To również wielkie wydarzenie, jest to bowiem dopiero drugi przychówek ary zielonej w polskich ogrodach zoologicznych! Co ciekawe, poprzedni miał miejsce również w Płocku – 28 sierpnia 2009 roku!

W pawilonie "Ptaki Lasów Tropikalnych" wykluły się już dwie ary zielone!

Póki co pisklęcia nie można jeszcze zobaczyć, bo siedzi bezpiecznie w dziupli i jest pod troskliwą opieką rodziców. Ary wychodzą z gniazda dopiero wtedy, gdy są całkowicie gotowe do samodzielnego życia – czyli za jakieś kilka miesięcy…
Ary zielone w Płocku mają wyjątkowo dobre warunki i być może właśnie dlatego to ta placówka jako pierwsza doczekała się przychówku – i to dwukrotnego! Papugi te są trudne w rozmnażaniu, gdyż wymagają bardzo szczególnych warunków – dziupla musi przypominać taką, jaką ptaki zakładają na wolności, a gniazdo musi być niedostępne dla człowieka. Właśnie takie warunki udało się stworzyć w płockim zoo.

2. Imprezy, wydarzenia, konkursy!

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ – „Zbieramy żołędzie dla zwierząt”

Jak co roku jesienią bydgoskie zoo przyjmuje żołędzie w ramach akcji „Zbieramy żołędzie dla zwierząt”. W Ogrodzie Fauny Polskiej żołędzie chętnie zjadają dziki, łosie, jelenie, daniele, żubry. Tym razem każde dziecko, które przyniesie 2 kg żołędzi będzie mogło bezpłatnie zwiedzić zoo. Nie są natomiast przyjmowane kasztany.

ZOO ŁÓDŹ – zmiana godzin otwarcia zoo

Ciekawą informację możemy przeczytać na stronie łódzkiego zoo:

W związku z dużą liczbą zwiedzających, informujemy, iż przez 9 pierwszych dni października łódzkie ZOO będzie otwarte dłużej według następującego porządku:
– Ogród Zoologiczny czynny do godziny 17.00
– kasa biletowa czynna do godziny 16.00

Tylko pogratulować frekwencji, tym bardziej, że żaden inny ogród zoologiczny w Polsce nie zdecydował się na taki krok.
Szczegóły dotyczące godzin otwarcia ogrodów zoologicznych, które w większości przypadków ulegają zmianie od 1 października, można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych placówek.

STARE ZOO POZNAŃ

Od 1 października poznańskie zoo rozpoczyna zapisy na gwiazdkowe spotkania z Mikołajem w Starym Zoo. O zeszłorocznym spotkaniu pisaliśmy tutaj, natomiast w tym roku będzie to „Gwiazdka polarna” – motywem przewodnim będą zwierzęta klimatu polarnego: pingwiny, foki, renifery i niedźwiedzie polarne.

Grupy z przedszkoli i klas 1-3 szkoły podstawowej zoo zaprasza w dniach 6 – 20 grudnia. Więcej informacji i zapisy: Dział dydaktyczny, tel. 848 08 47.

KONKURSY

W poznańskim Nowym Zoo ogłoszono wynik konkursu na imiona dla pary nandu, które przyjechały w tym roku do Poznania. Zwycięskie propozycje to Kida i Milo – imiona te zaczerpnięte są z filmu Atlantyda.
Tymczasem wciąż nierozwiązany pozostaje konkurs na imię dla urodzonej w płockim zoo pandy małej – jak czytamy na profilu facebookowym płockiego zoo:

Głównym sponsorem konkursu jest Gazeta Wyborcza i razem musimy zdecydować które imię będzie najlepsze…. mamy nadzieję, że wkrótce uda się dojść do porozumienia :).

My również – czekamy zatem!

Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych 

Wczoraj, 2 października, obchodzony był Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.

Światowy Dzień Zwierząt

Natomiast jutro, 4 października, obchodzony będzie Światowy Dzień Zwierząt. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

3. Plany i inwestycje

ZOO OPOLE – Basen uchatek w remoncie

Od 27.09.2011 na około trzy tygodnie wyłączony z eksploatacji jest basen zewnętrzny uchatek w opolskim zoo – w związku z koniecznością naprawy jego powierzchni.  Basen uchatek powstał sześć lat temu, ale słona woda powoduje, że niektóre elementy szybko ulegają korozji.

Basen uchatek kalifornijskich w opolskim zoo

Przez ten okres nie będzie również  pokazów karmienia uchatek.
Samice Molly, Grace, Hatley i samiec Arni przebywają teraz w basenach wewnętrznych na zapleczu, którego budowa niedawno się skończyła.

AKCENT ZOO BIAŁYSTOK – nowy wybieg dla żubrów

Kolejnym etapem modernizacji i przebudowy Akcent Zoo w Białymstoku ma być nowy wybieg dla żubrów.
Urząd miejski w Białymstoku ogłosił właśnie przetarg na wykonanie tych prac – zainteresowane firmy na składanie ofert mają czas do 14 października. Jeżeli rozstrzygnięcie przetargu pójdzie sprawnie i aura będzie sprzyjać – to zaplanowany remont zakończy się w grudniu. Zagroda, w jakiej żubry przebywają obecnie zostanie zdemontowana, a w jej miejsce powstanie nowy wybieg, wiaty i paśnik. Te ostatnie będą zbudowane z okrągłych od zewnątrz, drewnianych bali i zostaną pokryte gontem.
W Akcent Zoo żyją obecnie dwa żubry. Ich wybieg ma nieco ponad 1300 m2.
Nowy wybieg dla żubrów to czwarty etap modernizacji przebudowy białostockiego zoo.
Pod koniec minionego roku wykonano zabiegi renowacyjno-konserwatorskie związane ze stawem. Zrealizowano też prace związane z podłączeniem kanalizacji, wodociągów, instalacji gazowej. Pod koniec sierpnia udało się wyłonić wykonawcę zapowiadanej budowy nowego niedźwiedziego wybiegu (z fosą, kaskadą wodną i pomieszczeniami, w których misiek będzie mógł się schronić), ptasich wolier oraz alejek spacerowych, chodników. Prace te powinny zostać wykonane do końca maja przyszłego roku. Wcześniej, bo do końca listopada zoo powinno zyskać nowe ogrodzenie.

ZOO w RZESZOWIE – odc. 2

Tydzień temu pisaliśmy o koncepcji utworzenia w Rzeszowie ogrodu zoologicznego, który miałby być placówką towarzyszącą dla już istniejących ogrodów w Zamościu i ukraińskim Łucku. Sprawa cały czas jest w toku, pojawiają się też kolejne głosy popierające ów pomysł – szczegóły znajdziecie tutaj.

4. Michał z Braniewa już w niemieckim azylu dla niedźwiedzi!

Dwa tygodnie temu pisaliśmy o kolejnym sukcesie projektu Bearprojectdzięki staraniom Agnieszki Sergiel i Roberta Maślaka kolejny niedźwiedź z Polski miał trafić do azylu Bärenwald Müritz w Niemczech, do którego wcześniej przeniosły się Basia i Kasia z Leszna.
W czwartek, 29 września, rzecz stała się faktem – ośmioletni Michał został zabrany przez lekarzy weterynarii, zoologów i wolontariuszy z ratującej zwierzęta niemieckiej organizacji „Vier Pfoten” („Cztery łapy”). Towarzyszyło im kilkunastu dziennikarzy z Niemiec.
Michał został przewieziony do azylu dla niedźwiedzi w Bärenwald Müritz w Niemczech. Szczegółową relację z przenosin Michała można przeczytać tutaj.

Ośmioletni Michał, który swego czasu w wypadku stracił przednią kończynę, był najmłodszym niedźwiedziem urodzonym w niewoli w Polsce. Od urodzenia przebywał w betonowej dziurze w zoo w Braniewie na 60 m2.

Michał na swoim wybiegu w braniewskim zoo (fot. bearproject.org)

Teraz mieszka na wybiegu o powierzchni 5 000 m2 (0,5 ha) – z trawami, ziołami, drzewami i stawem.

Po wyjeździe Michała w braniewskim zwierzyńcu pozostały jeszcze cztery niedźwiedzie: jego siostra Gienia, podarowane przez ukraiński cyrk Pietka i Ewka oraz uważana przez kilka lat za samca niedźwiedzica Wojtusia.

5. ZooPlotek, czyli skandale, plotki i sensacje tygodnia w ogrodach zoologicznych Polski i świata!

W minionym tygodniu mogliśmy przeczytać m.in. o:

– Szympansie Patryku z warszawskiego zoo, który „mocny był w grupie” a teraz „czeka na miłość”.

Małych tygryskach z berlińskiego zoo, które pokazano na oficjalnej prezentacji.

Boa dusicielu podrzuconym w pewnym barze i dalszych losach „Stefana”.

Wielkiej ucieczce surykatek w kijowskim zoo.

Orangutanach z oliwskiego zoo, które poddawane są specjalnej gimnastyce aktywizującej – Raya i Albert, jak bowiem powszechnie wiadomo, są okropnymi leniuchami i choć mają do dyspozycji duży wybieg zewnętrzny, to bardzo rzadko z niego korzystają.

Typowa pozycja oliwskich orangutanów...

– Kolejnych „gwiazdach” w zoo – przed tygodniem pisaliśmy o sensacji, jaką wywołało pojawienie się Seleny Gomez i Justina Biebera w zoo w Los Angeles: „zakochana” para wybrała się na randkę do zoo i ponoć była jego największą atrakcją dla zwiedzających. W tym tygodniu ponownie „przyłapano” Selenę Gomez w zoo w Los Angeles, tym razem w towarzystwie bliskich wokalistki:

Nie jesteśmy fanami ani Gomez, ani Biebera, ale nie zazdrościmy im takiego prześladowania – żeby nawet do zoo nie mogli się spokojnie wybrać. Okropne!

Jakby tego było mało, paparazzi kilka dni później sfotografowali w londyńskim zoo piosenkarkę Gwen Stefani.
Nas najbardziej rozbroił komentarz na stronie http://www.eska.pl:

Selena Gomez i Justin Bieber zapoczątkowali chyba jakąś nową modę! Gwen Stefani podpatrzyła ich pomysł na wycieczkę do zoo. Wczoraj po południu zabrała swojego starszego syna Kingstona do londyńskiego ogrodu zoologicznego.

Jeśli ktokolwiek pójdzie teraz do zoo niech wie, że wzoruje się na Bieberze i Gomez, którzy zapoczątkowali modę na wycieczki do zoo.
I jak my teraz mamy pójść do zoo?

Nie żyje Heidi, słynny zezowaty opos z lipskiego zoo…

Nie żyje Heidi – najsłynniejszy opos świata, mieszkanka ogrodu zoologicznego w Lipsku, która stała się znana dzięki swojemu… zezowi. Oposica miała trzy i pół roku i prawdopodobnie chorowała na artretyzm. Bardzo cierpiała i dlatego weterynarze postanowili ją uśpić, co nastąpiło 28 września 2011 roku. W zoo w Lipsku wystawiono nawet specjalną księgę pamiątkową, do której mogą wpisywać się zwiedzający.

Heidi (fot. gazeta.pl)

Heidi została popularna po tym, jak niemiecki „Bild” opublikował jej zdjęcie. Z dnia na dzień stała się ulubienicą nie tylko Niemców, ale mieszkańców całej Europy i świata. Jej popularność urosła do takiej rangi, że zaczęła brać udział w programach telewizyjnych, w których typowała wyniki rozdania Oscarów za 2010 rok.
Na portalu Youtube została umieszczona piosenka napisana specjalnie dla Heidi:

Profil Heidi na Facebooku lubi ponad 340 tysięcy osób…

Kilkukrotnie pisaliśmy o niej na Mrówkojadzie, stała się m.in. jednym z bohaterów artykułu o tym, jak wykreować gwiazdę w zoo. Pojawiała się także regularnie w materiałach „7 Dni Zoo”.

Z pewnością będzie nam wszystkim Heidi brakowało, na co wpłynie oczywiście fakt, że cieszyła się ogromną sympatią chyba wszystkich zoofanów. Nie była wszak jednym z tysięcy anonimowych oposów.

6. Zdarzyło się…

28. 09. 2009

W poznańskim Nowym Zoo urodził się mrówkojad olbrzymi – samiczka Felice.

Felice

7. Pisaliśmy o…

27. 09. 2009
Czytelnia Mrówkojada – „Przekrój przez Zoo”, Jan Żabiński

Zmarł jedyny w Polsce miś polarny

29.09.2009

Raport niedźwiedzia – misie w polskich ogrodach zoologicznych.

30.09.2009

Skrzydlaty kangur w piwnicy

01.10.2009

Hipopotamy, które zjadły Koszalin. Albo odwrotnie…

Jesień w zamojskim zoo

02.10.2009

Świnie rzeczne nad Wisłą

03.10.2009

Dlaczego goryle nie jedzą bananów?

26. 09. 2010

Alfabet Mrówkojada – H jak Hagenbeck

27.09.2010

Zamojskie zoo już w EAZA!

30.09.2010

Kinoteka Mrówkojada – „Amazońskie szpony”

Tyle na dziś – przypominamy też o innych ważnych wydarzeniach ostatniego tygodnia, o których pisaliśmy już na Mrówkojadzie:

20 nosorożców na „Światowy Dzień Nosorożca”!

Drugie urodziny Felice! Dokładnie dwa lata temu w poznańskim Nowym Zoo urodził się mały mrówkojad!

Jaszczurka żyworodna kontra łopata, czyli na co trzeba uważać pracująć na działce… – Dramat w jednym akcie

Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych (02. 10. 2011)

Światowy Dzień Zwierząt (04. 10. 2011) w polskich ogrodach zoologicznych

Lista polskich zoo i zwierzyńców

Płockie zoo czeka na nową słoniarnię!

Kolejny – czterdziesty piąty już! – numer 7 Dni Zoo już za tydzień!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s