„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny przegląd zoowieści tygodnia w czterdziestym trzecim już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

A w dzisiejszym 7 Dni Zoo przeczytacie o:

1. Narodziny i transfery, czyli nowe zwierzaki w zoo!

ZOO WROCŁAW

Nowymi mieszkańcami wrocławskiego zoo została para świń maskowych, która przyjechała w połowie sierpnia z Tierpark Goerlitz w Niemczech. Kilka dni temu przeniesiono je z kwarantanny na wybieg na dziecińcu zwierzęcym.
Świnki o charakterystycznych imionach – Jaś i Małgosia – mają dopiero 4 miesiące i ważą zaledwie 6 kg, jednak gdy dorosną, mogą osiągnąć wagę nawet 60 kg. Świnie maskowe to rasa chińskich domowych świń hodowlanych, spokrewnionych z azjatyckim dzikiem. Charakterystyczną cechą ich wyglądu są długie zwisające uszy i silnie pofałdowana skóra na pysku.

Prosiaki są bardzo spokojne i oswoiły się już z nowym otoczeniem. Błyskawicznie zaprzyjaźniły się też ze swoimi opiekunami. Często są wypuszczane ze swojej zagrody i chodzą sobie swobodnie po dziedzińcu.
Wrocławska para jest obecnie jedyną w polskich ogrodach zoologicznych.
Ich zdjęcia można zobaczyć na stronie zoo.

Do zoo przybyło też kilka gatunków ptaków, m.in. : tragopan plamisty, kaczka norowa – ohar, bernikla białolica i śnieżyca duża. Na ekspozycji pojawiły się też nowe płazy (żaba budżetowa, żaba rogata z Chaco) oraz kilka gatunków bezkręgowców (m.in. modliszki, pająk klapkowiec czerwony).

Przypominamy też o narodzinach trzech surykatek, które przyszły na świat pod koniec sierpnia a w ostatnich dniach wreszcie zaczęły pokazywać się na wybiegu.

Wybieg surykatek we wrocławskim zoo

NOWE ZOO POZNAŃ

W Nowym Zoo w miniony piątek, 16 września, na świat przyszła mała sitatunga.

A to mała sitatunga urodzona 23 marca 2010 roku

Mała sitatunga jest, jak wszystkie te małe antylopy, bardzo podobna do swojej mamy. Dopiero około czwartego miesiąca życia samcom zaczynają rosnąć rogi – płeć nowonarodzonego malucha nie jest jednak jeszcze znana.

ZOO WARSZAWA

W piątek rano, 23 września, w warszawskim zoo urodził się gibbon czubaty – kolejne, już szóste, dziecko pary warszawskich gibbonów, Boni i Gucia. Malucha, uczepionego brzucha mamy, można zobaczyć na Wyspie Gibbonów na Dużym Stawie.
Poprzedni gibbon w warszawskim zoo urodził się 1 sierpnia 2009 roku. Obecnie w warszawskim zoo jest sześć gibbonów czubatych.

Wyspa gibbonów w warszawskim zoo

W ostatnim czasie w warszawskim zoo urodziły się także m.in. surykatka i dwa pingwiny tońce.

2. Imprezy, wydarzenia, konkursy!

ŚLĄSKIE ZOO – Gepard TV

Śląski Ogród Zoologiczny nawiązał współpracę z TVS, dzięki czemu każdy może teraz przez 24 godziny na dobę obserwować urodzone niedawno w zoo cztery gepardy. Wiadomo już, że młode to trzy samce i jedna samiczka.
Gepardzią rodzinę można podglądać tutaj.

Gdy zaglądaliśmy do nich ostatnio, cała czwórka akurat... jadła!

Zdarzyło się w tygodniu…

– O rezultatach zeszłotygodniowego malowania ogrodzenia wrocławskiego zoo możecie natomiast poczytać tutaj lub tutaj. Naszym zdaniem efekt jest naprawdę niezły, przede wszystkim jednak gratulujemy wrocławskiemu zoo samego pomysłu i odwagi w podejściu do tematu. Odwagi, której zabrakło poznańskiemu zoo w kwestii muru wokół Starego Zoo.

– W ten weekend (wczoraj i dziś) w poznańskim Nowym Zoo odbył się festyn z okazji pożegnania lata. Szczegóły na stronie zoo.

– Natomiast dzisiaj w Śląskim Zoo odbyło się spotkanie w ramach cyklu „Człowiek i pies – niezwykła więź” – szczegóły na stronie zoo.

3. Plany i inwestycje

ZOO WROCŁAW

We wrocławskim zoo ruszyły wreszcie prace związane z budową wybiegu dla rysi. Wybieg ma być ukończony najpóźniej na początku 2012 roku, choć możliwe, że będzie gotowy jeszcze w tym.
Tymczasem przy wybiegu szympansów pojawił się kolejny element Kampanii EAZA na Rzecz Małp Człekokształtnych – wielki orangutan, z którym można się zmierzyć.

(fot. pochodzi z profilu wrocławskiego zoo na Facebooku)

ZOO ZAMOŚĆ – finał prac coraz bliższy!

Powoli dobiegają końca prace modernizacyjne w zamojskim zoo. Oficjalnie finał prac zapowiedziano na koniec listopada tego roku.
Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

ZOO… RZESZÓW?

W Zamościu zoo się modernizuje, natomiast w Rzeszowie coraz głośniej i wyraźniej mówi się o budowie nowego ogrodu zoologicznego! Miasto reaguje na coraz wyraźniejsze głosy zapotrzebowania mieszkańców na tego typu placówkę, dlatego poważnie rozważa opracowanie specjalnej koncepcji utworzenia w Rzeszowie zoo.
Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

ZOO TORUŃ

We wtorek pisaliśmy o rozpoczęciu pierwszych prac nad nowym wybiegiem dla rysi w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym, dziś zaś – dzięki uprzejmości naszego korespondenta Wojtka, pokazujemy kilka zdjęć z prac prowadzonych na terenie zoo.

Koparko-ładowarka zaczęła prace pod woliery dla rysi:

Prace trwają także w herpetarium, gdzie przygotowywane jest terrarium dla teju złotych oraz domek dla pancerników włochatych, które zamieszkają razem z marmozetami białoczelnymi:

Tu mają zamieszkać teju złote...

A to będzie domek pancerników...

Na terenie zoo pojawił się także automat z pamiątkowymi monetami – do wyboru mamy niedźwiedzia himalajskiego i turako zielone – już czekamy na wizytę w Toruniu, żeby dołączyć je do naszej kolekcji :).

Pancerniki czekają na nowy domek na wybiegu marmozet, surykatki aklimatyzują się na zapleczu, a samiec arui dołączył już do reszty stada.

Stado arui z Ogrodu Zoobotanicznego

4. Konferencja EAZA w Montpellier (21-25. 09. 2011)

We francuskim Montpellier kończy się dzisiaj trwająca od środy Konferencja EAZA (Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów)

Tegoroczny zjazd EAZA (Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów) odbył się w dniach 21 – 25 września w Montpellier – po raz pierwszy od 15 lat we Francji. W zjeździe uczestniczyło kilkuset pracowników z ponad 200 ogrodów zoologicznych. Polskę reprezentowało dziewięć ogrodów zoologicznych – zabrakło tylko przedstawicieli z Chorzowa i Zamościa.
EAZA jest zjazdem roboczym podsumowującym działalność hodowlaną wszystkich ogrodów będących członkiem stowarzyszenia za dany rok. Ponieważ większość gatunków zwierząt hodowanych w zoo jest objęta programami hodowlanymi dla ginących gatunków (EEP – czyli European Endangered Species Program), kontrolowanymi przez wytypowanych koordynatorów, zjazd należy traktować jako sprawozdawczy dla tych ogrodów, które mają zwierzęta objęte programami EEP.
W programie tegorocznej konferencji znalazły się m.in. prezentacje ośmiu ogrodów ubiegających się o członkostwo w organizacji (m.in. ogrody z Kaliningradu, Skopje i Tbilisi) i podsumowanie Kampanii na Rzecz Ochrony Małp Człekokształtnych, w którą włączyło się ponad 160 ogrodów zoologicznych na całym świecie. Do tej pory zebrano ponad 400 tysięcy Euro. Równocześnie zainicjowano kolejną kampanię, na rok 2012, poświęconą ochronie zwierząt zamieszkujących południowo-wschodnią Azję.
Więcej informacji na temat tegorocznej konferencji i przyszłorocznej kampanii znajdziecie na stronie EAZA. My mamy nadzieję już niebawem powrócić do tego tematu, postaramy się bowiem zapytać kilku polskich uczestników o wrażenia z tegorocznej konferencji. Musimy jednak poczekać, aż wrócą :).

EAZA jest najważniejszym stowarzyszeniem zrzeszającym najlepsze ogrody zoologiczne w Europie. Organizacja ta powstała w 1988 roku i od samego początku swoją siedzibę ma w Amsterdamie.  Polskimi członkami są: Gdańsk, Toruń, Warszawa, Łódź, Płock, Poznań, Wrocław, Katowice, Opole, Kraków i od zeszłego roku Zamość.
Obecnie EAZA liczy 325 członków (ogrodów zoologicznych) z 36 państw.
W 2010 roku zjazd odbył się w dniach 21-26 września we włoskiej Weronie – przypominamy, że o zeszłorocznym zjeździe specjalnie dla Mrówkojada opowiadał swego czasu dyrektor zoo w Gdańsku, Pan Michał Targowski!

5. ZooPlotek, czyli skandale, plotki i sensacje tygodnia w ogrodach zoologicznych Polski i świata!

W minionym tygodniu mogliśmy przeczytać m.in. o:

Łysym pingwinie z chińskiego zoo, który stał się ulubieńcem zwiedzających – jak widać pingwiny cieszą się niezmierną popularnością niezależnie od tego, czy tańczą, maszerują, czy też mają braki w owłosieniu…

Wielbłądzie o koślawych nóżkach – czyli urodzonym 16 sierpnia w poznańskim Nowym Zoo wielbłądzie dwugarbnym Karimie, który przyszedł na świat z wadą postawy tylnych kończyn. Teraz przypomniał sobie o nim Fakt, choć Karim kurację już zakończył i od kilku tygodni w najlepsze już porusza się po wybiegu.
Nie ma to jak refleks w poszukiwaniu sensacji…

Wizycie idoli nastolatek – Seleny Gomez i Justina Biebera – w zoo w Los Angeles: „zakochana” para wybrała się na randkę do zoo i ponoć była jego największą atrakcją dla zwiedzających…
Tym samym Gomez i Bieber dołączają do naszej wciąż rosnącej galerii „VIP-y w zoo” (odsyłamy do poprzednich numerów 7 Dni Zoo).

Pomyśle pewnego polityka z okręgu legnickiego, który obiecuje wyborcom, że jeśli dostanie się do Sejmu, wybuduje… minizoo! Ulotkę z obietnicą polityka możecie zobaczyć tutaj.
W przedwyborczej gorączce kampanijnej obietnic jak wiadomo jest mnóstwo, a niektóre są naprawdę zmyślne – minizoo jednak jak dotąd nie obiecywał nikt. Nas ten pomysł nie przekonuje, ale nie zdziwimy się jak za chwilę ktoś obieca mieszkańcom Rzeszowa zoo (patrz punkt 3)…

Joannie Krupie, która kilka dni temu pojawiła się na antenie CNN w programie „ISSUES with Jane Velez-Mitchell” żeby skomentować sytuację zwierząt w zoo w stolicy Libii, Trypolisie (pisaliśmy o tym w poprzednim 7 Dni Zoo).
Krupa, znana ze swej walki o prawa zwierząt, wykazała się niezwykle przenikliwą wiedzą na temat ogrodów zoologicznych:

Generalnie myślę, że zoo na całym świecie to są po prostu więzienia. (…) Musimy mówić dzieciom o tym jak zwierzęta są traktowane w Zoo. Jestem pewna, że 99 proc. dzieci nie chciałoby tam pójść, gdyby wiedziały jak cierpią tam zwierzęta.

Chyba nie powinniśmy już więcej iść do zoo…

Pancernej randce w warszawskim zoo, czyli zalotach między parą nosorożców indyjskich, Kubą i Shikari. Ponoć mają być z tego małe nosorożce, my jednak jesteśmy bardzo ostrożni w tego typu doniesieniach z Warszawy – miały być już małe gepardy, małe słonie, małe hipopotamy, małe nosorożce (tak, tak, już wcześniej)…
Oczywiście kibicujemy, aby wreszcie się udało, bowiem narodziny małego nosorożca indyjskiego byłyby niewątpliwie jednym z najważniejszych narodzin w polskich ogrodach zoologicznych w ostatnich latach!

Będą z tego dzieci? Zobaczymy... (fot. Michał)

Czy coś z ostatnich amorów będzie, przekonamy się jednak dopiero za… 15 miesięcy, bo tyle trwa ciąża u nosorożców…
Czekamy zatem!

Na koniec „polecamy” lekturę prawdopodobnie najgłupszego i najgorzej napisanego artykułu poświęconego tematyce zoologicznej – ilość bzdur na jeden akapit jest wręcz nieprawdopodobna…

6. Zdarzyło się…

24. 09. 2010

Wybrano imię dla hipopotama karłowatego urodzonego we wrocławskim zoo – zwycięską propozycją okazał się być Euforio.

Euforio - tu niedługo po narodzeniu, dziś mieszka już w zoo w Lipsku (fot. Zoo Wrocław)

25. 09. 2010

Na konferencji w Weronie oficjalnie przyjęto zamojskie zoo do EAZA.

Tyle na dziś – przypominamy też o innych ważnych wydarzeniach ostatniego tygodnia, o których pisaliśmy już na Mrówkojadzie:

Toruń czeka na pandy, buduje dla rysi a ma już pancerniki! Rewitalizacja Ogrodu Zoobotanicznego w toku!

Alfabet Mrówkojada – L jak Literatura

Mrówkojad surrealistyczny, czyli Dali, Breton i inni…

Surykatki wszędzie – konkurs Mrówkojada!

Kolejny – czterdziesty czwarty już! – numer 7 Dni Zoo już za tydzień!

Reklamy

4 comments on “„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. Ukończony najpóźniej na początku 2011 roku? A nie 2012? Artykuły nadal na wysokim poziomie. Oby tak dalej.

  2. Cytujac klasyka: Zdrowie, ile cie trzeba cenic… Odkad zaczal dokuczac mi bol glowy myslalam co moze byc jego powodem i odkrylam malo odkrywczo – KOMPUTER!!! Nie ma to jak siedziec godzinami przed kompem i bezproduktywnie tracic czas na jakis pierdolach.. Aczkolwiek czasami trafia sie na takie fajne artykuly i ponownie wciagnieta jestem na dlugie godziny. Dziekuje autorowi za moj bol glowy 😉 Przyznam jednak ze takie bole to zniose z przyjemnoscia. Milego dnia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s