„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny przegląd zoowieści tygodnia w czterdziestym drugim już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

A w dzisiejszym 7 Dni Zoo przeczytacie o:

1. Narodziny i transfery, czyli nowe zwierzaki w zoo!

ZOO KRAKÓW

Na przełomie sierpnia i września do krakowskiego zoo przyjechało kilka zwierząt, w celu uzupełnienia par i stad hodowlanych. Nowymi nabytkami zoo zostały m.in. młoda samica antylopy addaks, która przyjechała z niemieckiego Tierpark Berlin 30 sierpnia oraz dwuletni samiec afrykańskiej antylopy bongo, który został sprowadzony z ogrodu zoologicznego w Pradze 8 września.
Zdjęcia nowych mieszkańców krakowskiego zoo można zobaczyć na stronie zoo.

ZOO ŁÓDŹ

Po raz pierwszy w historii łódzkiego zoo, a zarazem pierwszy raz w Polsce, wykluły się długo oczekiwane dwa pawie kongijskie! Pawie kongijskie prezentowane są w Łodzi od siedmiu lat. Obecnie w zoo są dwie pary – pierwsza, która właśnie dochowała się młodych, to sprowadzony w 2004 roku samiec oraz czteroletnia samica, którą sprowadzono latem 2009 roku z Kopenhagi oraz druga para, która przybyła w maju tego roku z Czech.
Pawie kongijskie w ogrodach zoologicznych rozmnażają się dosyć rzadko – w tym roku w Europie, jeszcze tylko w Antwerpskim zoo udało się je rozmnożyć.

W zoo urodziły się ponadto trzy surykatki.

ŚLĄSKIE ZOO

Miesiąc temu w Śląskim Zoo urodziły się gepardy (pisaliśmy o nich przed tygodniem), tymczasem trzy tygodnie temu urodziło się pięć surykatek. Można je oglądać w pawilonie papug – a ich zdjęcia można znaleźć na stronie zoo.
Jak widać krajowa populacja surykatek w ostatnich tygodniach znacznie się zwiększyła :).

ZOO GDAŃSK-OLIWA

Oliwskie zoo wzbogaciło w ostatnich dniach swoją kolekcję sów o kilka nowych okazów – z Opola przyjechały bowiem trzy puchacze, cztery płomykówki i puszczyk mszarny. Wszystkie sowy zamieszkały w wolierach naprzeciwko wybiegu jeleni. Do tej pory w zoo były już dwie sowy śnieżne, para puszczyków mszarnych oraz samotny puchacz.

Czerwiec 2010 - wtedy w zoo była jeszcze para puchaczy

ZOO OPOLE

Tymczasem w odwrotnym kierunku – z Gdańska do Opola – powędrowały cztery gerezy abisyńskie, które zamieszkają niedaleko wybiegu opolskich goryli, ale docelowo mają zostać z nimi połączone. Przyznajemy – byłoby to rewelacyjne połączenie! Wspólny wybieg dla goryli i gerez będzie pierwszym tego typu w Polsce, wcześniej musi być jednak do tego dostosowany – powstaną m.in. słupy z linami i podestami dla gerez.
Grupa gerez abisyńskich, które zamieszkały właśnie w zoo w Opolu, to czterej bracia – Józek, Filomen, Leon i Omen, z których najstarszy ma 6 lat, a najmłodszy dwa.

Czyżby smutek po wyjeździe kolegów ze stada?

ZOO WARSZAWA

Tydzień temu pisaliśmy o sporych transferach, dokonanych przez warszawskie zoo – przyjechał m.in. szympans Patrick i wilk grzywiasty, urodziły się też tamaryny białoczube i kapucynka czubata.
Tymczasem w tym tygodniu – w środę, 14 września – zoo opuścił Awatar, czyli urodzony 11 grudnia 2009 roku czarny jaguar!

Awatar jeszcze w Warszawie - czerwiec 2010

Awatar jest jednym z trzech czarnych jaguarów, urodzonych przed prawie dwoma laty – pisaliśmy o nich na Mrówkojadzie wiele razy.
Od czasu, gdy Awatar był słodkim, małym kociakiem, minęło jednak sporo czasu – teraz jest to świetnie zbudowany samiec, który jak się okazało, waży 75 kg! Zoo od jakiegoś czasu szukało dla niego miejsca w innym ogrodzie, wreszcie w środę Awatar pojechał do zoo w szwedzkim mieście Eskilstuna, gdzie zamieszka na znacznie większym wybiegu niż ten, jaki miał do dyspozycji w Warszawie.

Wybieg jaguarów w warszawskim zoo

W Warszawie zostali rodzice Awatara, Kali i Beata, i jego dwóch równie czarnych braci – Atos i Aramis. Zoo także dla nich szuka nowego miejsca.
A zdjęcia z transportu Awatara możecie zobaczyć tutaj.

Tymczasem z Wrocławia przyjechał młody samiec wydry.

2. Imprezy, wydarzenia, konkursy!

„Zebra w paski też nosi odblaski” czyli wielka impreza w płockim zoo

W ramach kampanii społecznej na rzecz noszenia odblasków pod hasłem „Zebra w paski też nosi odblaski” w płockim zoo odbyła się w piątek specjalna „odblaskowa impreza”, w której wzięli udział uczniowie szkół podstawowych.
Sama koncepcja narodziła się ponad dwa lata temu w płockiej komendzie policji, szybko przystąpili do niej inni, m.in. płockie zoo. Na terenie ogrodu znajduje się kilka tabliczek z „odblaskową zebrą”, zachęcających do noszenia odblasków, aby być lepiej widocznym na drodze.

Takich tabliczek jest w płockim zoo kilka

Więcej informacji o imprezie znajdziecie tutaj.

Zdarzyło się w weekend…

Więcej informacji na temat wydarzeń ostatnich dni oraz trwających konkursów znajdziecie tutaj.
O rezultatach niedzielnego malowania ogrodzenia wrocławskiego zoo możecie natomiast poczytać tutaj.

Pierwszy zwiastun We Bought a Zoo!

Tydzień temu pisaliśmy o polskiej premierze filmu Heca w Zoo oraz o innych tegorocznych produkcjach, w których ważną rolę odgrywają zwierzęta bądź tematy zoologiczne, zapowiedzieliśmy także, że pod koniec tego roku w kinach pojawi się kolejna tego typu produkcja, czyli film We Bought a Zoo (polski tytuł Kupiliśmy zoo).
Kilka dni temu w sieci pojawił się pierwszy zwiastun do tego filmu:


W filmie, który do amerykańskich i polskich kin ma trafić przed Bożym Narodzeniem, Matt Damon wciela się w postać samotnego ojca. Mężczyzna postanawia zmienić swoje życie i razem z dwójką dzieci przeprowadza się do… zoo. Scenariusz oparty jest na autentycznych wydarzeniach.
Poza Damonem w produkcji grają Scarlett Johansson, Thomas Haden Church i Elle Fanning. Reżyserem filmu jest Cameron Crowe.
Trailer jest może nieco zbyt podniosły i trąci trochę niedzielnym kinem familijnym, ale i tak nie możemy doczekać się filmu – z wiadomych powodów :).

3. Europejskie ogrody zoologiczne wspierają Światowy Dzień Nosorożca!

22 września już po raz drugi obchodzony będzie Światowy Dzień Nosorożca, w którego obchody włączyły się ogrody należące do EAZA. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na zagrożenia, jakie czyhają na nosorożce, wśród nich przede wszystkim kłusownictwo.
Ogrody zoologiczne stowarzyszone w EAZA od lat włączają się w kampanię ochrony nosorożców –  w roku 2005/2006 EAZA zorganizowała nawet całoroczną kampanię poświęconą ochronie nosorożców.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie EAZA oraz tutaj.

4. Wsparcie WAZA dla zoo w Trypolisie.

Dwa tygodnie temu pisaliśmy o dramatycznej sytuacji w zoo w Trypolisie, które po ucieczce rodziny Kaddafich zostało pozbawione odpowiedniej opieki.
Na szczęście zarząd WAZA nawiązał kontakt z Libią i działającymi na jej terenie organizacjami, poprzez które ma zostać udzielona pomoc stołecznemu zoo.
Na razie zebrano fundusze na żywność dla zwierząt na około miesiąc, rozwiązano też kwestię braku wody. Problem w tym, że zoo nadal zostaje bez jakiegokolwiek kierownictwa.
W zoo w Trypolisie mieszka obecnie ponad 700 zwierząt z ponad 50 gatunków. Część zwierząt skradziono w trakcie konfliktu.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.

5. Kolejny niedźwiedź wyjedzie do Barenwald Muritz – tym razem Michał z Braniewa.

Kolejny sukces Bearproject – dzięki staraniom Agnieszki Sergiel i Roberta Maślaka kolejny niedźwiedź z Polski trafi do azylu Bärenwald Müritz w Niemczech. Po Kasi i Basi z Leszna do niemieckiego azylu wyjedzie ośmioletni samiec Michał mieszkający obecnie w zoo w Braniewie, gdzie przebywa w betonowej dziurze w zoo w Braniewie na 60 m2. Prawdopodobnie już 30 września będzie mógł biegać na wybiegu o powierzchni 5 000 m2 (0,5 ha) – z trawami, ziołami, drzewami i stawem. Michał, który swego czasu w wypadku stracił przednią kończynę, jest najmłodszym niedźwiedziem urodzonym w niewoli w Polsce.

Michał na swoim wybiegu w braniewskim zoo (fot. bearproject.org)

W Braniewie jest obecnie pięć niedźwiedzi – Pietka, Ewka, Wojtuś, Gienia i właśnie Michał.
Więcej informacji na temat Michała i innych braniewskich niedźwiedzi znajdziecie tutaj a o ośrodku w Barenwald Muritz tutaj.

Z kolei w dniach 17-23 lipca w Toronto odbyła się konferencja The International Association for Bear Research and Management, czyli IBA. Na corocznych konferencjach, odbywających się w różnych krajach, prezentowane są wyniki badań naukowych dotyczących niedźwiedzi oraz działalności organizacji pozarządowych wspierających ochronę niedźwiedzi. Na tegorocznej – dwudziestej już konferencji – w Toronto obecni byli także przedstawiciele bearproject, którzy zaprezentowali m.in. wyniki dotyczące sytuacji niedźwiedzi przebywających w niewoli w Polsce.

Poster ilustrujący sytuacje niedźwiedzi w polskich ogrodach zoologicznych - my też się do niego przyłożyliśmy 🙂

Więcej informacji na temat konferencji w Toronto znajdziecie tutaj.

6. ZooPlotek, czyli skandale, plotki i sensacje tygodnia w ogrodach zoologicznych Polski i świata!

W minionym tygodniu mogliśmy przeczytać m.in. o:

Krokodylu Gustawie, którego ktoś podrzucił do warszawskiego zoo (pisaliśmy o tym tydzień temu), który być może pozostanie w warszawskim zoo, gdyż jego adopcją zainteresowana jest ta sama agencja reklamowa, która ma pod swoją opieką dwie krokodylice – Bolka i Zenka…

Z nimi Gustaw nie zamieszka, bo niewiele by z niego zostało...

Lamie z Akcent Zoo w Białymstoku, która zdaniem jednej z czytelniczek portalu mm.bialystok miała ogon naderwany do krwi. Pracownicy zwierzyńca tłumaczą tymczasem, że zwierzę jest po prostu chore, ale jest pod dobrą opieką weterynaryjną.

Pingwinie Happy Feet z Nowej Zelandii (pisaliśmy o nim dwa tygodnie temu), który wrócił na wolność po czym… zaginął. Przymocowany do niego nadajnik GPS przestał przesyłać dane i stracono z nim kontakt. Pingwin był w drodze powrotnej z Nowej Zelandii do domu na Antarktydzie.
Mamy nadzieję, że Happy Feet nie został pożarty, a nadajnik po prostu odpadł przed czasem…

Wielkim odkryciu Faktuoto bowiem redaktorzy dziennika „odkryli”, że słynny krokodyl Herman z filmu Hydrozagadka  jest… samicą!

To on miał zabić superbohatera Asa z kultowego filmu „Hydrozagadka”. Scena z jego udziałem rozśmieszyła do łez tysiące osób. Teraz największa zagadka jednego z bohaterów polskiej komedii została rozwiązana. Okazało się, że nie jest panem tylko panią. Zobacz o kogo chodzi!

Wiecie już, o kogo chodzi? Jesteście zaskoczeni? My tak, ale błyskotliwością Faktu, a nie „prawdziwą tożsamością” Hermana…

A to „prawdziwy” Herman, czyli aligatorzyca Marta z płockiego zoo:

Sędziwa aktorka mieszka w płockim zoo i ma się całkiem nieźle!

– Powrocie „pumy z Opolszczyzny” – jak donosi Nowa Trybuna Opolska na granicy polsko-słowackiej znowu grasuje tajemnicza puma, która dwa lata temu siała postrach wśród mieszkańców Opolszczyzny.  Ktoś ją widział, ktoś przed nią uciekał, ktoś nawet nakręcił film, na którym ją widać…

Teraz wróciła i znowu straszy!

A tymczasem puma z opolskiego zoo wypoczywa sobie w najlepsze...

Dwumetrowym pytonie znalezionym na jednej z wrocławskich ulic – mierzącego niemal 2 metry pytona zauważyli 11 września mieszkańcy ul. Kłokoczyckiej we Wrocławiu. Gad wygrzewał się na asfalcie – leżał na środku jezdni…
Do interwencji wezwano strażaków, a gadem zajęli się pracownicy wrocławskiego ogrodu zoologicznego.
Węża najprawdopodobniej wyrzucił ktoś, kto nie mógł sobie dać z nim rady…

Orangutanicy Shirley z malezyjskiego zoo, która jest uzależniona od palenia papierosów…

Shirley uzależniła się od papierosów, które rzucali jej turyści odwiedzający zoo w południowym stanie Jahor w Malezji. Na szczęście po interwencji brytyjskich aktywistów z Nature Alert orangutanica została do centrum przyrodniczego na wyspie Borneo, gdzie nie ma już dostępu do papierosów…

„Pawianach” z oliwskiego zoo, które „wcinają warzywa” – rzecz tylko w tym, że owe pawiany to… mandryle!
Swoją drogą to już kolejny tekst w Fakcie poświęcony oliwskiemu zoo – sprawdziliśmy: od końca grudnia w Fakcie pojawiło się 37 tekstów poświęconych polskim ogrodom zoologicznym, z czego aż 12 dotyczyło oliwskiego zoo!
Więcej tekstów o oliwskim zoo można było przeczytać tylko na stronie zoo oraz na… Mrówkojadzie :).

7. Zdarzyło się…

15. 09. 1964

Do płockiego zoo z Holandii przyjechała półtoraroczna samica słonia indyjskiego Petra, która szybko stała się ulubienicą zwiedzających i przez 30 lat – padła w 1998 roku – była ikoną płockiego zoo.

16. 09. 1974

Nad poznańską Maltą otwarto Nowe Zoo!

Tyle na dziś – przypominamy też o innych ważnych wydarzeniach ostatniego tygodnia, o których pisaliśmy już na Mrówkojadzie:

Karta Turysty czyli pomysł na weekend w Trójmieście.

Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego i Zagroda Pokazowa Żubrów, czyli Mrówkojad w Międzyzdrojach!

Weekendowy niezbędnik zoologiczny (16-18.09.2011)

The Best of… Wybiegi wielbłądowatych w oliwskim zoo

Lada dzień na stronie pojawią się specjalne teksty poświęcone ogrodom w Toruniu i Płocku, a kolejny – czterdziesty trzeci już! – numer 7 Dni Zoo już za tydzień!

Reklamy

3 comments on “„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. Umknęła wam jeszcze jedna informacja związana z surykatkami. Mianowicie surykatki, a konkretnie 3 urodziły się niedawno w zapomnianym nieco Świerkocinie. Coś tam też się czasem dzieje, choć informacji stamtąd mamy jak na lekarstwo.

    • Dzięki – na tę informację niestety nie natrafiliśmy…
      Tym samym wysyp[ narodzin u surykatek jest jeszcze większy – może ma to jakiś związek z ponowną premierę „Króla lwa” 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s